Nobeli në krizë, akademikët e korruptuar

As Akademia Suedeze e Nobelit nuk është e imunizuar nga skandalet korruptive! I gjithë opinioni publik në Suedi është tronditur së fundmi për shkak të dyshimeve ndaj disa kryetarëve të jurive...

Gratë më të famshme të vitit 2008

Luftëtare dhe shumë e vendosur. Gjatë zgjedhjeve presidenciale, fjalët më të forta emocionalisht dhe më të besueshme i pati thënë ajo, përveç mbështetjes së madhe për bashkëshortin...

Evropa e bashkuar lindi në kohën e Charlemagne

Periudhat historike nuk janë gjë tjetër veçse ritmi i frymëmarrjes së shpirtit që mendon historinë, pohonte Benedeto Kroçe dhe në fakt është e pamundur të këmbëngulësh se kqyrja e...

Charlemagne/Rrëfim për një mbret legjendar

Ne dimë jo pak gjëra për Charlemagne nga një biografi e Einhardit, një akademik në oborrin e tij si dhe një mik që e admironte shumë. Ndonëse nuk ka patur portrete bashkëkohorë të tij, përshkrimi...

Eksperimentet që u kryen me urdhër të Hitlerit

Ne të gjithë kemi në mendje një imazh të rolit të shkencëtarëve në Gjermaninë naziste: të këqij, figura të fshehta laboratori, të cilët e kalonin kohën duke kryer eksperimente të tmerrshme dhe më së...

Aleksandër Biberaj: Krimet e komunizmit dhe dënimi ndërkombëtar i tyre

Ideologjia komuniste që lindi në Europë në shekullin XIX, arriti shumë shpejt të bëhej ideologji sunduese në një sërë vendesh të Europës dhe botës, duke bërë që popujt e këtyre vendeve të përjetonin...

Algjeri: Denohen nga gjykata islamike me 4 vjet burg sepse kane prishe Ramazanin!

Me 29 shtator (2008) ne Algjeri gjasht persona jane burgose dhe jane denue nga gjykata shtetnore islamike me kater vjet burg seicili si dhe me nga nji gjobe ekuivalente me 1000 (njimij) euro...

Obama, presidenti i 44-t i SHBA

Ndërsa zoti Obama kapërceu kufirin e fitores, pati shenja gëzimi në një park në Çikago ku janë mbledhur dhjetëra mijëra vetë. Korrespondenti i BBC Justin Webb thotë: "Në çdo nivel Amerika...

Iran: Kush ndrron besim denohet me vdekje dhe ekzekutohet

Dua te ju tregoj nje lajm te llahtarshem qe kam ndigjuar ne “Radio 24 Ore”. Para pak ditesh parlamenti iranian me vetem 6 vota kundra, ka nxjerre nje ligj qe denon me vdekje çdo njeri qe...

Skifter Këlliçi: 11 Shtatori 2001 në përjetimet e një shqiptari

Sapo isha kthyer nga një shetitje që bëja jo rrallë në brigjet ranore të Atllantikut që lag edhe qytetin North Kuinci, shumë pranë Bostonit, ku jetoj edhe tani, e po bëhesha gati së bashku me...

Fluturimi i mallkuar

Mynih i Bavarisë, ora 16 e 4 minuta e 6 shkurtit 1958: një dymotorësh i kompanisë ajrore British European Airways i quajtur "Lord Burleigh", merr lejen që të ngrihet në fluturim. Fillon të rrotullohet me ngadalë...

Mbipesha & uria, të vuash nga ushqimi

Njerëz të sëmurë nga ushqimi i tepërt dhe mungesa e tij. Sëmundje të rënda për t‘u përballuar dhe dieta të gabuara. Shqetësimi i fundit? Rritja e menjëhershme e çmimeve të ushqimeve...

10 vendet më të bukura në botë

Jemi mësuar të krahasojmë pothuajse gjithçka me bukuritë e natyrës dhe Toka është shtëpia e mrekullive të panumërta, të qeta por edhe të ashpra në të tjera raste. Secili nga ne ka preferencat e tij unike...

10 fuqitë ekonomike të botës në shifra. Nga SHBA, tek Kina e India

Gjermania ka fajësuar modelin kapitalist anglo-sakson për krizën financiare globale, duke u shprehur se SHBA do e humbasë statusin prej superfuqie financiare, dhe se i duhet të pranojë rregullat e një tregu...

Nga kamikazët japonezë të Luftës së Dytë, deri tek terroristët islamikë

Pilotët kamikazë të Japonisë si dhe sulmet e trye vetëvrasës kundër anijeve luftarake amerikane në vitin e fundit të Luftës së Dytë Botërore mbeten një prej kujtimeve më terrorizues të kësaj lufte...

10 falimentimet më të mëdha të bankave në histori

Imagjinoni një sekuencë të filmit “Titanic”, ku edhe pse është e qartë se anija gjigande do mbytet, procesi duket se zgjat një jetë të tërë. Pas shtatë orësh tragjedie, ju duhet të shihni një tragjedi...

Margaret Thatcher, ikona e politikës botërore

Margaret Thatcher ka qenë katalizatori i një sërë eventesh të ndërthurura me njëra-tjetrën, të cilët i dhanë një shkundje dy dekadave të fundit të shekullit dhe ndihmuan racën njerëzore...

Mendimet e disa ekspertëve të shquar lidhur me Moskën për perspektivat politike, sociale dhe ekonomike të saj në dhjetë vitet e ardhshme

Ringjallja e luftës në Kaukaz erdhi si një shokim për amerikanët për shkak të vetëzhgënjimeve të thella rreth rendit ndërkombëtar të pas-Luftës së Ftohtë. Gjatë rritjes së vazhdueshme të Kinës...

Beteja 2500 vjeçare mes Lindjes dhe Perëndimit

Diku aty nga shekulli i V një tregtar grek dhe udhëtar, që ne e njohim me emrin Herodot, shkroi ato që i quajti "Historitë - "hetimet" - në origjinën e "armiqësisë së përjetshme" mes grekëve dhe persëve...

23 terroristët më të kërkuar në botë

Ajo që ndodhi në Nju Jork dhe Uashington më 11 shtator të vitit 2001 nuk ndryshoi vetëm Amerikën, por të gjithë botën. Kamikazët që sulmuan vendin më të fuqishëm në botë, ndryshuan rrjedhën e punës së policisë...

Gjuetarët e terrorizmit në internet

Për vite Al Kaeda dhe grupe të tjera terroriste kanë ndjerë nevojën e të qenit të pranishëm në internet. Po ashtu edhe shërbimet sekrete në ndjekje të tyre. Por veçanërisht dy kompani "SITE" dhe "IntelCenter"...

Piratët e mijëvjeçarit të tretë

Salem Bahasen ishte në komandën e peshkarexhës "Borum" kur kuptoi se do të sulmohej. Anija ishte nisur disa orë më parë nga porti Shiher në Jemen për të gjuajtur peshk ton në det të hapur. Ishin orët e para...

A mos quhet McCain presidenti i ri amerikan?

Në Minnesota mori formën përfundimtare strategjia e republikanëve, të cilët janë të vendosun me e mbajt Shtëpinë e Bardhë. Fjalimi i kandidatit McCain ishte nji manifest në të gjitha pikëpamjet. Ai dijti me kthye pikat...

BE dhe Rusia, a mund të jenë miq?

Qeveria franceze deklaroi në fillim të kësaj jave se BE i konsideron marrëdhëniet e tij me Rusinë në udhëkryq, për shkak të krizës në Gjeorgji. Ky paralajmërim, nxjerr në pah mënyrën se si 27 liderët e BE-së mbërritën në Bruksel...

Sekretet e më të fortëve të botës

Kush e dinte se Presidenti Theodore Roosevelt, "njeriu i brishtë", ishte në gjendje të vriste një luan mali vetëm me një thikë. Ndërkohë, një prej pasardhësve të tij, Bill Clinton, nuk i duhej të luftonte me luanë mali...

Dhjetë arratisjet më të bujshme nga burgjet

Për sa kohë ka burgje ka dhe arratisje. Pavarësisht masave të shumta të sigurisë, të burgosurit e gjejnë një mënyrë për t'u arratisur. Pjesën më të madhe të rasteve, arratisjet nuk rezultojnë...

Rusët e kaluan vijën e kuqe

Ka shërbyer në postin e sekretarit të Shtetit, nën administratën e Presidentit Bill Klinton dhe është një prej përgjegjëseve kryesore për zgjerimin e NATO-s. Luajti rol të dorës së parë gjatë...

Historia e vrasjes së Leon Trotskij

Ishte një qysqi, instrument i varfër dhe kryesisht fshatar, arma që në gushtin e vitit 1940 u lëshua mbi kafkën e Lev Trotskij duke e vrarë. Kështu, me një goditje të dhunshme të dhënë nga prapa, teksa po lexonte...

Dëshmitë e tmerrshme nga Fronti Lindor gjatë Luftës së Parë Botërore

Teutonët gjermanë dhe sllavët rusë e kishin parë njëri-tjetrin si armiq prej shekujsh. Luftimet gjatë Luftës së Parë Botërore ishin vetëm kapitulli më i fundit në një betejë të vazhdueshme për supremaci. Përparimi ...

Mjeshtrat e territ / Një speciale për 4 njerëz që rendën drejt të mistershmes

Disa thonë se gjenia e Dr. John Dee e bëri atë të luajë mendsh dhe të gabojë, të tjerë besojnë se ai ishte i lidhur me engjëj dhe djaj. Ai shkaktoi shumë zhurmë në Evropën e shekullit 16 me "bashkëbisedimet ëngjëllore...

60 milionë nuse të mitura në botë

Prillin e kaluar në Jemen, një vajzë 8 vjeçe me emrin Nojoud u paraqit e vetme në gjykatë, duke thënë se ishte detyruar nga i ati të martohej me një burrë 30 vjeç, që e kishte rrahur dhe urdhëruar me forcë për të kryer...

Historia e bankave të Zvicrës. Si u kthye në depozita të thesareve e botës

Neutraliteti i Zvicrës dhe sovraniteti kombëtar i njohur prej kohësh nga kombet e tjera, ka krijuar një mjedis të qëndrueshëm e të sigurt, ku sektori bankar ka mundur të lulëzojë. Edhe pse është thuajse në qendër të Evropës...

Rindërtimi i plotë i ngjarjeve të 5 shtatorit 1972 në Mynih, ku terroristët vranë 11 atletë izraelitë

Si qytetar i një vendni të mbërthyer në të kaluarën e tij, Dr. Georg Sieber kish një aftësi të spikatur për të parashikuar të ardhmen. Në muajt para Olimpiadës 1972 në Mynih, organizatorët kërkuan Sieberit, atëherë një...

Wall Street Journal: Rusia, një perandori e pangopur

Pamjet e tankeve ruse, që rrokulliseshin në Gjeorgji, ishin shokuese, por të njohura. Kujtimet kthehen prapë në Çeçeni në vitet 1994 dhe ‘99, Vilnius ‘91, Afganistan ‘79, Pragë ‘68, Hungari ‘56. Para invazioneve...

Jeffrey Dahmer Kanibali i Miluokit

Aty rreth mesnatës, të hënën e 22 korrikut të vitit 1991, dy oficerë policie qëndronin ulur në ndenjëset e makinës patrulluese në rrugën “North 25th”, Miluoki. Papritur, një burrë i shkurtër, i zeshkët, u sul drejt makinës...

Andrei Chikatilo, kasapi i Rostovit

Në atë kohë, vetëm pak njerëz jashtë policisë ruse ishin në dijeni të serive të tmerrshme të përdhunimeve dhe vrasjeve që kishin ngjarë gjatë vitit ‘80 në zonën përreth Rostovit në Ukrainë, atëherë pjesë e Bashkimit...

Vjedhjet më të bujshme

Në vitin 1961, Carls Uigstman, koleksionisi i pasur amerikan, biznesmen i naftës bleu "Prtretin e Dukës së Uellingtonit" të Gojas për 392 mijë dollarë dhe kish në plan ta merte në SHBA. Pati një shpërthim kaq të madh...

Vdekja e Aleksandrit të Madh

Ishte maji i vitit 323 p.e.s. dhe Aleksandri i Madh ndodhej në Bagdad. Mbreti 32-vjecar i Maqedonisë i kish kaluar 13 vitet e fundit duk pushtuar pjesën më të madhe të botës së njohur dhe kish krijuar një perandori...

Misteri i mitit të Holandezit fluturues

Është një personazh që ka ekzistuar vërtetë, apo thjesht një figurë letrare? Miti i kapitenit të mallkuar, që drejtonte një anije fantazmë, ka shumë pasardhës dhe jo vetëm në Holandë...

Paul Reynolds: Mesime te hershme nga konflikti ne Osetine Jugore

Megjithëse luftimet në Osetinë Jugore nuk kanë përfunduar dhe luftimet për enklavën tjetër të Gjeorgjisë, Abghazinë, duket se do të shpërthejnë, ndoshta nuk është shumë herët për të marrë disa mësime nga këto kriza...
Kryesore