Emigracioni, si po e ndryshon kontinentin tonë

Bashkimi Europian po përballet me një epokë të re ndryshimesh...

Shenjti i refugjatëve të luftës

Historia e Rupert Neudeck, që me një anije të blerë 30 vjet më parë...

Harold Shipman, vrasësi më i madh serial në histori

Doktori që u bë tmerri i botës, me më shumë se 200 vrasje në karrierën...

Bill Klinton, Njeriu i historisë

Ish-presidenti kundërthënës i SHBA-së angazhohet për ta zgjidhur një krizë...

Qyteti në cepin e perandorisë kineze/Një histori e gjatë proteste

Rajoni autonom ujgur Ksinzhang i Kinës ka parë një seri përplasjesh midis...

Në Francën e Mbretit Diell, odiseja e Maskës së Hekurt, mes realitetit dhe Legjendës

Ka emra që nuk mësohen asnjëherë. Dhe nëse kjo ndodh, lindin...

"Përdhunimi i ligjëruar", beteja kundër ligjit mesjetar

Disa ditë pas përmbysjes së talebanëve në vitin 2001, isha në Kabul...

Femrat më me influencë në media

Oprah Winfrey mund të ketë zbritur në vendin e dytë të listës së 100...

Dhjetë diktatorët më ekstravantë në botë

Nga Kim Jong, Stalin, Saddam Hussein e deri tek lideri i Indonezisë...

Niall Ferguson: Një aventurë shumë bujare

Ai qe "akti më bujar i çdo populli ndaj një populli, në çdo kohë dhe kurdoherë...

Neda, simbol i protestave të opozitës në Teheran

Para se të konfirmohet identiteti i saj, Neda ishte bërë simbol i luftës...

"Forbes": 100 VIP-at më të pushtetshëm

Fama ka më shumë rëndësi se sa paratë e fituara, sepse...

Evropa ngjyroset blu, e djathta triumfon

E djathta triumfon ne Evropen e Bashkuar. Partite e ketij spektri politik kane arritur te sigurojne mazhorancen ne Parlamentin Evropian, ne votimet e kryera ne 27 vendet anetare...

10 atentatet e dështuara

Nga Margaret Theçer te Martin Luter King, nga Adolf Hitler te Ronald Regan. Ja cilat janë dhjetë atentatet e dështuara më të bujshme që kanë lënë gjurmë në histori...

Të pushtosh momentin

Në mbasditen e ngrohtë dhe të vrenjtur të 12 qershorit të vitit 1987, Ronald Reagan qëndroi përpara Murit të Berlinit dhe tha vetëm gjashtë fjalë që goditën thellë miliona njerëz që i rezistuan...

Tmerr në Jonestown

Ndërtesa e madhe kryesore ishte e mbushur me ngjyra të ndezura. Dukej si një parking i mbushur me makina. Kur avioni u ul pak më shumë, makinat u "shndërruan" në kufoma...

Shevki Sh. Voca: Mendimtari i madh francez Rene Guenon, alias Abdylvahid Jahja...

Shumë studiues që janë marrë me jetën dhe veprën e Rene Guenonit pajtohen që në historinë shpirtërore të Evropës së shekullit XX Guenoni, me mësimet e tija të integrimit...

10 legjenda urbane të Mesjetës

Incubus-i është një demon në formën mashkullore, që mendohet se qëndron mbi njerëzit që janë duke fjetur, sidomos te femrat, me qëllim që të kryejë marrëdhënie seksuale me to...

Mesdheu gjatë Luftës së Dytë Botërore

Në pranverën e vitit 1939, flotat ushtarake të mëdha të Mesdheut patën një shpërthim entuziasmi për luftë. Marina Mbretëronte fantazonte që t'i kopaniste mirë italianët e urryer. Regia...

P = ? (A,B,Y) Formula e krakut financiar

Vetëm një vit më parë jepej si e sigurtë se një magjistari të matematikës si David X. Li, herët a vonë do t'i jepej Çmimi Nobel. Në fund të fundit, disa ekonomistë financiarë, deri midis...

Çfarë ndodh realisht në një zonë të largët në veri të Nevadës?

Për shumë vite me radhë, kanë vazhduar spekulimet në lidhje me atë që ndodh realisht në një zonë të largët të shkretëtirës së Nevadës. Duket disi e çuditshme që një hapësirë kaq e madhe...

Columbine - Masakra që "shkundi" Amerikën

Dilan Klebold dhe Erik Harris ishin të dy djem inteligjentë, vinin nga familje solide me dy prindër dhe kishin vëllezër që ishin 3 vite më të mëdhenj se ata. Në shkollë fillore, Klebold dhe Harris...

10 histori me pengje

Praktika e pengmarrjes është shumë e lashtë, dhe ajo është përdorur në mënyrë konstante në negociata me vende të pushtuar, dhe në raste të tillë si dorëzime, armëpushime...

Obama dhe Medvedev: një takim "konstruktiv"

Lajme që vijnë për takimin midis Presidentit të Sheteteve të Bashkuara Barack Obama dhe Presidentit të federatës ruse, Dmitry Medvedev, tingëllojnë lehtësuese, por pas banketit...

Të kthesh etikën në një realitet botëror

Treqind vjet më parë "etika" ka pasur një përkufizim, i cili sot duket se është krejtësisht i vlefshëm: shkenca e detyrave njerëzore në një masë të gjerë, duke përfshirë shkencën e ligjit...

Agjentët sekretë më me famë në botë

Nga Kim Philby që spiunonte për rusët e deri tek Mata Hari, agjentja e rastësishme. Spiunët që kanë marrë më shumë emër janë ato që kanë shërbyer si agjentë të dyfishtë. Ndërkohë...

ZHVILLIMI I PËRQENDRUAR: PARIMET PËR NJË CIVILIZIM TË RI

Për momentin, jemi në një tranzicion drejt një civilizimi post-modern dhe post europian, pak a shumë si europianët ishin në tranzicion rreth 500 vjet më parë, nga epoka mesjetare...

Dashuria në Romën e lashtë

Gratë, përveçse frekuentonin teatrot, merrnin pjesë edhe në lojërat me gladiatorë. Ato ishin të pasionuara pas tyre. Gladiatorët i joshnin jo vetëm sepse u mbijetonin shfaqjeve të vështira...

Nipi i Hitlerit, në Izrael

Gjyshja e tij, një naziste e betuar, ishte martuar me nipin e Fyrherit. I lindur në Frankfurt, sot ai ka zgjedhur të jetojë në Tokën e Shenjtë. Është konvertuar në hebre dhe u mëson librin...

Gjenevë, skandal në konferencën e OKB

Skandal në konferencën e OKB-së kundër racizmit në Gjenevë. Presidenti iranian e konsideroi Izraelin si një qeveri raciste, duke shkaktuar indinjatën e thellë të shumë vendeve të Europës...

12 histori nga Këshilli i Evropës

Janë plot 12 pika mbi të cilat Këshilli i Evropës vë theksin si problematika të ditës. Ato duhen zgjidhur bashkarisht nga shtetet përkatëse, duke përmirësuar apo edhe duke i luftuar deri..

Vajza piktore që do të varet në Iran

Delara Darabi është një 23-vjeçare iraniane dhe ka si pasion pikturën. Pas dy ditësh do të ekzekutohet me varje, sepse në 2003-shin ndihmoi të fejuarin në një vjedhje...

Titanik, rrëfimi i të shpëtuarës së fundit

Millvina Dean ishte një bebe kur familja e saj hipi në bordin e titanikut. Nuk kujton asgjë nga ai udhëtim, nga shpëtimi, apo nga i ati, i cili u fundos bashkë me anijen. Por është gjithsesi një...

Njeriu i urës

"Toni zvicerani" ose siç e ka cilësuar "Times" i Londrës, "është një nga heronjtë më të patrembur të botës". Ishte 19 vjeç kur u nis nga Pontresina, për në Ekuador, sepse një tërmet i fortë kishte...

Zbulohet mrekullia e fundit romake

Kur nuk qenë të zënë me pushtime, romakëve u pëlqente shumë të ndërmerrnin vepra të përmasave të mëdha. Veçanërisht kur bëhej fjalë për të furnizuar qytetet me ujë të pijshëm...

Jerusalem Post: Ministresha e Norvegjisë ka brohoritur ''vdekje cifuteve''

Ministresha e Norvegjisë Kristin Halvorsen, më 8 janar 2009 kishte udhëhequr protestën "paqësore" në Oslo kundër intervenimit të forcave izraelite në Gaza. Kjo protestë u shëndërruar...

Flet i mbijetuari i Holokaustit, Jack Terry

Jack Terry është një viktimë, familja e të cilit gjeti e gjitha vdekjen gjatë Holokaustit. E ëma dhe e motra u qëlluan para tij kur ishte ende fëmijë. Ai flet në këtë intervistë për "Spiegel"...

Iran 1979 - Fundi i "ishullit të stabilitetit"

Gjatë intervistës së tij të parë televizive që nga Shtëpia e Bardhë - dhënë jo për një rrjet televiziv amerikan, por për Al Arabian, një kanal televiziv në gjuhë arabe që transmeton në...

Kumbari/Të vërteta dhe trillime

"Kumbari", pjesa e parë (1972) dhe "Kumbari", pjesa e dytë (1974) konsiderohen si kryevepra të kinemasë amerikane. Realizuar nga regjisori Francis Ford Coppola dhe me skenar...

Elita Botërore, arbitrat e paqes dhe luftës

Një numër i vogël njerëzish jashtëzakonisht të pasur, me prejardhje nga familjet më të pasura të Ruripës dhe Shteteve të Bashkuara, zotërojnë një pjesë mjaft të konsiderueshme të pasurive...
Kryesore