Gjermani, shmanget sulmi terrorist

Policia në Berlin ka arrestuar dy persona të dyshuar se po planifikonin një sulm me bombë. Një nga të arrestuarit është një 24-vjecar gjerman me prejardhje libaneze...

Sot në histori

Përvjetori i vdekjes së Nënës Terezë, botimi i librit të famshëm rus “Doktor Zhivago”, Parada e parë për Ditën e Punës e mbajtur në Nju Jork, fundi i luftës ruso-japoneze...

Forbes: Merkel, gruaja më e fuqishme në botë

Kancelarja Angela Merkel rikthehet pas dy vitesh si gruaja më e fuqishme në botë, duke spostuar nga ky vend zonjën e parë të SHBA-së, Michelle Obama, e cila është pozicionuar...

Libi: Opozita futet në kompleksin e Gadafit

Forcat e opozitës libiane kanë hyrë në kompleksin e Muamer Gadafit. Rrjeti Al Xhazira raporton se luftëtarët anti-qeveritarë janë parë duke festuar brenda kompleksit Bab al-Azizia....

Sulmi në xhami, rritet në 51 numri i viktimave

Zyrtarët pakistanezë thonë se numri i të vdekurve nga sulmi vetëvrasës në xhaminë e Pakistanit, ka arritur në 51. Zyrtari...

Kur djali i Al Kapones kërcënonte Ted Kenedin me jetë

“Nëse Ted Kenedi vazhdon që të bëjë budallain, do të ketë edhe ai atë që meriton”. Është vera e vitit 1968 dhe kanë kaluar fare pak javë nga vrasja e Bob Kenedit, vëllait...

Nesrine Malik: Rebelimi i grave saudite

Ndërsa e gjithë vëmendja është në Libi, Siri dhe Jemen, një lloj i ndryshëm rebelimi po ndodh në Arabinë Saudite. Një grup grash saudite kanë iniciuar ‘Women2Drive’...

Heather Maher: Si u zbulua dhe u vra bin Ladeni?

Ajo që filloi para katër vjetësh me zbulimin e një emri, përfundoi në orët e vona të së dielës, me vrasjen e personit më të kërkuar në historinë amerikane: Osama bin Laden....

Vritet Osama bin Laden

Osama bin Laden, udhëheqës i rrjetit terrorist Al Kaida, u vra në një operacion të forcave amerikane në Pakistan. Lajmi u bë i ditur nga presidenti Barak Obama...

Lumturohet Papa Gjon Pali II

Vatikan - Një milion besimtarë katolikë nga e gjitha bota u mblodhën të dielën në Vatikan derisa Kisha Katolike e shpalli të ndjerin, Papa Gjon Palin II, si “të ...

A e vrau KGB-ja Gagarinin?

Pesëdhjetë vjet më parë, kozmonauti sovjetik, Juri Gagarin, u bë njeriu i parë që udhëtoi në hapësirë, duke shënuar fitoren e sovjetikëve ndaj amerikanëve në ...

Revolucioni i 25 janarit; Ndryshimet kushtetuese dhe e ardhmja e politike e Egjiptit

Qytetarët e Suezit, organizuan një simpozium për nder të fitores së arritur më 25 janar 2011, nga revolucioni popullor i Egjiptit. Në këtë simpozium ata...

Perëndimi nisi aksionin në Libi

Një aeroplan francez ka goditur një automjet të forcave libiane, duke shënuar sulmin e parë të fushatës ajrore mbi Libi...

Japonia goditet nga tërmeti dhe cunami

Qindra persona besohet të kenë humbur jetën nga tërmeti me magnitudë 8.9, që ka goditur të premten bregun verilindor të shtetit japonez...

New York Times: Nën rrethim

Të krishterët janë nën rrethim të vazhdueshëm në Egjipt dhe Irak. Gjatë viteve të kaluara, qindra të krishterë janë vrarë apo plagosur në sulme...

Shevki Sh. Voca: 65 vjet nga hedhja e bombës atomoke në Hiroshimë dhe Nagasaki

Ish kryeministri i Britanisë së Madhe, Nevil Çemberlen për luftëra thoshte: “Në luftë nuk ka fitues...

Rrëzohet avioni në Rusi, vdes presidenti polak

Mengjesin e djeshem, bota eshte tronditur nga nje aksident ajror ne Rusi. Presidenti i Polonise...

Vladimir Bruçaj: Merkel ne Turqi: "Jemi per partnership te privilegjuar jo per antarsim ne BE"

Kancelarja gjermane Angela Merkel udhetoi drejt Turqise e mbushur me dyshime, dhe u...

Zef Mulaj: Industri që nuk po njeh krizë

Industria  e armatimit  nuk po njeh  krizë.Menjeherë, një ditë pasë lajmit  të  njoftimit  të  presidentit...

Agim Vuniqi: Irani nuk është në posedim të aftësive ushtarake bërthamore

A  është Irani një fuqi bërthamore? Mund të jet? Me projektet sekrete bërthamore që ka ndërmarrë...

Skënder Buçpapaj: U festua Dita e Martin Luther King

Presidenti Barak Obama dhe familja e tij e kremtuan ditën e Martin Luter Kingut, udhëheqësit të vrar...

Shevki Sh. Voca: Detaje të panjohura nga jeta e themelesusit të Turqisë moderne, Ataturkut

Në jetën individuale të disa vendeve dhe popujve ekziston mundësia që në mënyra të ndryshme të ndeshesh...

50 njerëzit më me influencë

Më shumë se 270 nominime, 21 anëtarë përzgjedhës e një fitues. Është kjo lista e 50 njerëzve më me influencë të...

Kush i financon talebanët?

Njeriu nuk mund të mos qeshë kur dëgjon deklarata se forcat e koalicionit janë ngujuar në Afganistan...

Shevki Sh. Voca: Dostojevski mbi çështjen hebreje

Fjodor M. Dostojevski (1821 Moskë-1881 Shën Peterburg), romansier, novelist, eseist, publicist, artist, kritik...

The Telegraph: Përballja me fantazmën e Vietnamit

Një fantazmë po qarkullon nëpër Dhomën e Situatës të Shtëpisë së Bardhë, në momentin kur presidenti...

Shkrimtari që shkruajti fatin e Titanikut, 14 vjet para tragjedisë

Titaniku, gjiganti dhe i pamposhturi i kompanisë britanike "White Star Line", ka qenë anija e parë e madhe dhe...

Sindroma e Stokholmit, "dashuria" për keqbërësin

Në gusht të vitit 1973, një tentativë e dështuar për të grabitur bankën "Kreditbankën" në Stokholm të Suedisë...

Arnold Schwarzenegger, Guvernatori me muskuj që qeveris Kaliforninë

Jeta e tij do të ndryshonte kryekëput që kur zgjodhi të shfaqej në ekran. Por, edhe 360 gradë të tjera transformimi

Tridhjetë vite Theçerizëm

E dini, ka momente, ndoshta një herë në çdo tridhjetë vite, kur në politikë ndodh një ndryshim i jashtëzakonshëm...

5 personat më të kërkuar të botës

Nga Osama Bin Laden e Joakin Guzman deri tek italiani Mateo Mesina, është pesëshja e personave që qeveritë...

Gangsterët e Çikagos

Ishte java e dytë e prillit, koha e pushimeve të pranverës për shkollat publike. Pak hapa larg kishës "Santa Sabina"...

Albert Zholi: Diogjeni, dhe filozofia moderne

Një njeri ndryshe. Një njeri që i dha njerëzimit, idenë e të qënit i lirë në mënyrën më të pakonceptueshme për kohën...

Foo Fighters/Të mistershmit

Foo-Fighters është emri i një grupi amerikan rroku që drejtohet nga ish-pjesëtari i Nirvana-ve...

Një shkëputje në hapësirë-kohë

Nëse ka pasur ndonjëherë një ndërprerje në vazhdimësinë hapësirë-kohë, ajo ka ndodhur në pasditen...

Si nisi revolucioni në Gjermaninë Lindore

Në Lajpcig u rrokullis guri i parë i revolucionit në RDGJ, nga lutjet e paqes në demonstratat e së hënës....

Perënditë e Detit të Gobit

Shkretëtira e Gobit është hapësira e dytë më e thatë e planetit, pas Saharasë. Shkretëtira më...

Komplote dhe konspiracione, të vërteta apo fryte të imagjinatës

Historianët dhe politologët në SHBA po përpiqen të gjejnë se përse pikërisht në vendin e tyre...

Shpellat nëntokësore mund të rrëzojnë historinë e Amerikës

Gadishulli Yucatan në Meksikë është një tokë e rrafshët ku nuk buron asnjë lum dhe shiu rrëshket...

Përvjetori/Nata kur Hitleri dhe Stalini e ndanë Evropën

Para 70 vjetësh, Pakti Molotov-Ribentrop e ndau Evropën Qendrore...
Kryesore