Olimpiada Speciale Verore

1500 sportist nga 56 vende marrin pjese ne Olimpiaden Speciale Verore Europiane...

Haxhi Dulla: Kosovari në kombëtaren polake

Dardan Berisha kosovari nga Peja me lojën e tij të mrekullueshme ka sjell risi në basketbollin...

Gani Qarri: Gjeniu i vogël Shkodran!

Me dëshirën e madhe të një Prindi i cili duke qenë edhe vet boksiere, ai fliste edhe me bindje...

Besnik Dizdari: Shkëlqimi i peshëngritjes - i vetmi sport shqiptar i integruar në Europë

Të enjten që shkoi, në një ceremoni krejt të thjeshtë e fisnike, Federata Shqiptare e Peshëngritjes ka...

Besnik Dizdari: 102 humbje të Shqipërisë në Mesdhe dhe kriza jonë olimpike

Ka plot 57 ditë që janë mbyllur Lojërat e 16-ta të Mesdheut dhe askush nuk ka thënë një fjalë për to e rreth tyre....

Kampione Evrope, ne stervitje pa shtange

Daniel Godelli eshte rikthyer me medalje ari ne Shqiperi, duke shenuar suksesin me te larte mes sportisteve...

Ahmet Shqarri: Shqipëria sa Xhamajka, por “vite-drite” larg saj...

Komenti i kësaj jave mund t’i kushtohej fare mirë startit të nesërm...

Besnik Dizdari: Një kërkim historik i kulturës së Notit modern në Shqipëri

Duket e rëndë, por është e vërtetë: në Shqipërinë e sotme mungon kultura e sportit...

Peshëngritësi Ervis Tabaku, kampion Europe për të rinj

Ervis Tabaku shpallet Kampion Europe për të rinj, në aktivitetin që po...

Besnik Dizdari: Kur ndërkombëtarizonim gazetarinë sportive shqiptare… (II)

Për të udhëtuar prej 2 korrikut 1991 i Athinës e deri te 27 prilli – 2 maji 1992...

Besnik Dizdari: Lindja, zhdukja dhe rilindja e Olimpizmit Shqiptar (VIII)

Këte javë (2 korrik 2009) gazetaria sportive botërore ka një jubile: 85–vjetorin...

Peshëngritja fiton tri medalje

Peshëngritja nuk zhgënjen. Ashtu si pritej, shtangistët kuqezi kanë...

Dashuritë e doktor Rosit

Valentino ecën në bokse duke parë plot adhurim "format" e motorit të tij "Yamaha Mission One". "Është e mrekullueshme. Në fillim nuk ishte kështu. Tani ka harmoni. Një motor ësht...

Besnik Dizdari: Shqipëria në peshëngritje - një prej dhjetë fuqive të Evropës!

Ditët e fundit sporti shqiptar ka patur një ngjarje të rangut evropian. Në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes zhvilluar në Bukuresht, Shqipëria hyri midis 10 fuqive të Evropës, madje...

Astrit Omeri: Alpinizmi shqiptar është në krizë totale

Astrit Omeri (Mjeshtër i Merituar i Sportit), Drejtor fotografie i shumë filmave artistik, ka realizuar dhe një numër rekord filmash dokumentarë për sportin e bukur të alpinizmit. Plot 65 filma...

10 momentet më të bukura olimpike

Michael Phelps ishte në një pishinë plot me probleme. Fenomeni i notit amerikan, po konkurronte për të shtatën medalje të artë në Pekin, një fitore e cila do ta kishte lidhur atë me Mark Spitz...

Besnik Dizdari: Lamtumira e Raq Manushit dhe fundi i fisnikërisë sportive të Shqipërisë

Sapo hyj në dhomën e gjërë, dritarja e madhe e së cilës vështron nga drita dhe kaltërsia e Adriatikut, ndodhem përballë djemëve të tij të ulur pranë njeri tjetrit, teksa ata çohen menjëherë...

Hysen Sharra, mjeshtër i dyfishtë

Edhe nëse nuk do të ishte sportist me karrierë të shkëlqyer, Hysen Sharra, përsëri do të ishte i respektuar dhe i dashur në shoqëri. Ai është një njeri i thjeshtë dhe i sinqertë që nuk ka

Besnik Dizdari: Lindja, zhdukja dhe rilindja e Olimpizmit Shqiptar (V)

Më 19 korrik 1991, në faqen e parë të gazetës së vetme sportive shqiptare të asokohe, kryeredaktor i së cilës isha prej mbi nëntë vjetëve, kam botuar editorialin për mua historik, me titullin...

Besnik Dizdari: Emblema “e harruar” e sportistëve të vitit…

Përcaktimin e 10 sportistëve më të mirë të vitit, Shqipëria e ka kopjuar nga Bashkimi Sovjetik qysh më 1957, më saktë, prej gazetës “Sovjetskij Sport” të Moskës. Autori i këtushëm si...

Besnik Dizdari: Lindja, zhdukja dhe rilindja e Olimpizmit Shqiptar (IV)

Pak kuj mund t’i shkonte nëpërmend, në atë 1972 të paharrueshëm, me Ymer Pampurin e Lojërave Olimpike të Mynihut, Rekordmen Olimpik dhe Kampion i Botës, se...

Një fundvit "i qetë" sportiv

Sporti nuk shërben vetëm si një urë lidhëse mes popujve me kombësi të ndryshme, apo për të ulur tensionet e shumta që ekzistojnë në botë. Ai shndërrohet edhe në katalizator për...

Qato mbron kuroren, shpartallon Estraden ne 6 raunde

Kreshnik Qato mbron me sukses titullin e kampionit te botes, ne peshen e mesme te versionit WBF, te fituar me 4 prill 2008, ne Tirane, duke triumfuar bindshem ne ndeshjen e 20...

Kreshnik Qato per sfiden e 20 dhjetorit: E di si ta mund amerikanin

E ka thuajse të hipotekuar fitoren e 20 dhjetorit. Kjo vërehet nga optimizmi që karakterizon boksierin shqiptar, Kreshnik Qato, para kësaj përballjeje. Dueli i 30-vjeçarit shqiptar...

Asambleja e KOKSH-it degjeneron në dhunë

Kandidati për president i KOKSH-it Esat Ademi pas disa tentativave për të dhunuar kutinë e votimit, thyen njërën prej tyre Asgjë nuk mund ta justifikojë dhunën. Aq më tepër kur...

Besnik Dizdari: Lindja, zhdukja dhe rilindja e Olimpizmit Shqiptar (II

Më 10 qershor 1959 opinioni sportiv shqiptar është informuar se kryetari i Komitetit Olimpik të Republikës Popullore të Bullgarisë, gjenerali Stoicheev - njëkohësisht dhe anëtar i Komitetit...

Besnik Dizdari: Lindja, zhdukja dhe rilindja e Olimpizmit Shqiptar (I)

50 vjet më parë, më 23 nëntor 1958 në Tiranë, është themeluar Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar, në një prej periudhave më të çuditshme të forcimit të asaj që quhej Republika Popullore...

Rossi kampion bote per te gjashten here

Piloti i Fiat Yamaha, Valentino Rossi, e ka fituar titullin e gjashte te kampionit se botes ne MotoGP, pasi triumfoi ne garen per cmimin e Japonise ne Motegi. Rivalet e tij Casey Stoner...

Shqiptarët mbi çatinë e Europës

Mont Blanc nuk është vetëm mali më i lartë i Alpeve, ai është gjithashtu një masiv me mijëra faqe që zgjatet për mbi pesëdhjetë kilometra, me një gjerësi maksimale prej pesëmbëdhjetë...

Erkand Qerimaj, kampion i trefishtë i Europës

Peshëngritësi shqiptar Erkand Qerimaj shpallet kampion i trefishtë i Europës në Kampionatin e 34-t Europian të Peshëngritjes për të Rinj, që po po zhvillohet në qytetin e Durrësit. Qerimaj tri medalje...

Ahmet Shqarri: Sporti kombëtar dhe anti-vlerat shqiptare!

Kam përjetuar një çast pozitiv dhe tepër emocionues këto ditë në Durrës, kur në përurimin e garave të Kampionatit Evropian të të rinjve në peshëngritje, mes autoriteteve më të larta...

Krasniqi lufton Dimitrenkon me 15 nëntor‏

Superdueli i kategorisë së rëndë, Luan Krasniqi vs. Alexander Dimitrenko do të zhvillohet në Düsseldorf të Gjermanisë me datën 15 nëntor 2008, ketë e konfirmoi menaxhmenti...

Besnik Dizdari: Arsyeja e triumfit olimpik të Kinës Popullore

Nuk kam qenë në Olimpiadën e Pekinit. Kam qenë në Pekin në majin e këtij viti për Kongresin e gazetarëve sportivë, dhe megjithate, e kam prekë Olimpiadën. Jo vetëm sepse mjedisi...

Besnik Dizdari: Arsyeja e Triumfit Olimpik të Kinës Popullore

E para: pritja tejet qytetare dhe fisnike në Ambasadë për marrjen e vizës. E dyta: kur shkova në Pekin dhe ecja nëpër qytet, vetëm foto e Mao Ce Dunit në sheshin Tien An Men më kujtonte se isha në një vend...

Besnik Dizdari: Lufta e papushueshme e njerëzimit për shpejtësinë…

Nëse pati një ngjarje që “mposhti” 8 medaljet e arta të njeriut të ujit Michael Phelps, është ajo çka bëri njeriu tjetër, ai i tokës: Usain Bolt i Xhamaikës. Ai fitoi vetëm 3 medalje të arta, që duken pak...

Bajramaj fiton medalje bronzi për Gjermaninë

Nëse shqiptarët që ishin pjesë e delegacionit kuqezi nuk kanë lënë gjurmë në Lojërat Olimpike, kjo nuk mund të thuhet për një sportiste krejt të veçantë. Bëhet fjalë për kosovaren Fatmire Bajramaj, që me Kombëtaren gjermane të futbollit...

Prizreni i 16-i, "vulos" dështimin shqiptar në Pekin

Shqipëria mbyll aventurën në Lojërat Olimpike. Ëndrrat kuqezi për të arritur të paktën një vend nderi janë venitur, e kjo pas paraqitjes së dobët të mundësit Sahit Prizreni në peshën 60 kg stil i lirë (por edhe të tjerëve...

Sporti shqiptar: pa rekorde dhe pa rezultate

Rasti ma i fundit asht Olimpada e Pekinit, rezultatet e skuadrave tona olimpike janë të papërfillshme dhe nuk zanë asnji vend me randësi. Drejtuesit dhe trajnerët herë mbas here shfajësohen tue thanë se pjesmarrja asht e randsishme...

Histori paralele: Mark Spitz dhe Michael Phelps: “rekordi” që zgjati 36 vjet…

Themi dy botë, sepse i përkasin dy shekujve të ndryshëm: Shekullit XX dhe atij XXI. Ndonëse noti është i lashtë, qysh shumë kohë para njëzetenjë shekujve “tonë”. Të dhënat që kanë të bëjnë me dëshirën e njeriut për...

12.701 medaljet e fituara në 28-të Lojëra Olimpike

Stërvitja, mundi, djersa dhe kurorëzimi i një triumfi në lojërat më prestigjioze në botë, ato Olimpike, përfundon në një monedhë të florinjtë të cilën miliona sportistë e kanë ëndërruar dhe mijëra të tjerë e kanë fituar...
Kryesore