Halit Bogaj: Cleopatra (1963)

I realizuar për mrekulli dhe në mënyrë fenomenale nga regjisori kolosal -Zhozef Mankieviq,filmi “Kleopatra”ka mbetur ndër krijimet më të fuqishme...

Yllka Sheqiri vazhdon prezantimin e filmit të saj

Gjithandej nëpër qytetet të ndryshme në Suedi vazhdon të shfaqet me sukses filmi për fëmijë ”Dumma prickar” _ ”Pikat budallaqe” i regjisores Yllka Sheqiri...

Halit Bogaj: Claudia Cardinale

Të pakta janë aktoret italiane që fituan famë internacionale sikur:Sofia Loren,Xhina Lolabrixhida dhe Klaudia Kardinale,të cilat filmit evropian dhe atij amerikan...

Halit Bogaj: Kirk Douglas (1916-2007)

Njëra ndër figurat më të njohura dhe poliedrike të kinematografisë amerikane,ishte edhe aktori kolosal -Kirk Dagllas,me emrin e të cilit është e lidhur...

Halit Bogaj: Katharine Hepburn (1907-2003)

Në vitin 2003, në Kenektikat vdiq aktorja legjendare amerikane Ketrin Hepbern e cila për gjashtë dekada të tëra krijoi vepra të shumta filmore dhe i fitoi 4...

Halit Bogaj: Candice Bergen

Aktorja me origjinë suedeze, Kendis Bergen ishte njëra ndër bukuroshet më të mëdha të kinematografisë amerikane e cila bëri emër të shquar në filmin bashkëkohor...

Halit Bogaj: Karl Malden (1912–2009)

Edhe Karl Malden bën pjesë ndër aktorët më eminentë të kinematografisë amerikane i cili na i la trashëgim disa kryevepra të fuqishme filmore, siç ishin...

Remzi Limani: Arta Kallaba një frymë e re kreativiteti në fushën e regjisë teatrore

Në kuadër të manifestimit “Flaka e Janarit 2011” i cili tradicionalisht organizohet në qytetin e Gjilanit, u mbajt edhe Festivali i Dramës Kombëtare “Talia e ...

Xhavit Haliti: Jam unë, Xhavit Haliti

Kaloi java qyshkur gazeta e njohur franceze “Le Monde” gjeti vend për të botuar një artikull pa autor (anonim) për CV-në dhe veprimtarinë time në politikë...

Halit Bogaj: Yul Brynner (1920-1985)

Jul Bryner është njëra ndër figurat më të famshme të botës filmore amerikane i cili krijoi role të fuqishme dhe antologjike në filmat e tij të ndritur...

Halit Bogaj: Yves Montand (1921–1991)

Mbase pakkush e di që Iv Montan ishte me origjinë italiane si biri i një antifashisti të madh që ishte detyruar ta lëshontë vendin nga ndjekja e regjimit...

Halit Bogaj: Irene Papas

Irena Papas është aktorja më e madhe greke e cila realizoi 82 fiilma të zhanreve të ndryshme. Pas vdekjes së Marlon Brandos kishte folur për...

Halit Bogaj: Ingrid Bergman (1915–1982)

Aktresha fenomenale me origjinë suedeze – Ingrid Bergman ishte njëra ndër ikonat më të famshme të artit filmor amerikan në një periudhë...

Anagnosti, dy poema filmike të ndaluara

Arkivi i Filmit shpall "Muaji i Anagnostit". Në tri javë shfaqen disa filma artistik dhe 2 dokumentarë të viteve 1970-'80 që u ndaluan. Elvira Diamanti...

Halit Bogaj: Horst Buchholz (1933–2003)

Ashtu si edhe Xhems Din/me tre filmat e tij antologjik/, Horst Buholc u bë kolosal me filmat”Fani”, ”Mon Pëti”, ”Mariana e rinisë sime” dhe ”Shtatë madhështorët...

Halit Bogaj: Henry Fonda (1905–1982)

Në vitet e hershme të karierës së tij artistike, Henri Fonda realizoi filmin e tij monumental”E dashura ime Klementina”,në regjinë e fenomenit...

Halit Bogaj: Gloria Swanson (1899–1983)

E lindur 1oo vite më parë, Gloria Svanson ishte ndër ikonat më të famshme të botës fillestare të kinematografisë amerikane. Në vitet kur filmi memec...

Halit Bogaj: Gregory Peck (1916–2003)

Edhe Gregori Pek ishte ndër figurat më brilante të kinematografisë amerikane që na la shumë vepra të fuqishme filmore gjatë shekullit të artë të filmit...

Halit Bogaj: Grace Kelly (1929–1982)

Grejs Keli ishte ndër femrat më elegante, më simpatike dhe më të bukura të kinematografisë amerikane, e cila me disa nga filmat e saj...

Halit Bogaj: Greta Garbo (1905–1990)

Njëra ndër mbretëreshat më të famshme të kinematografisë amerikane ishte edhe madhështorja – Greta Garbo e cila kishte origjinë suedeze...

Vlash Draconic: 35 vjetrori i filmit te Animuar Shqiptar 1975 - 2010

Kinemaja a animationit kjo bote e magjishme e vizatimeve dhe kukullave ne levizje udhetoj nga 27 vende te botes ne qytetin e Shkodres...

Halit Bogaj: Gina Lollobrigida (1927-)

Në vendin e saj të lindjes ajo ishte seks simboli më i madh filmor i viteve rinore,sidomos kur filloi të luante role të fuqishme për të cilat ishte...

Halit Bogaj: Frank Sinatra (1915-1998)

Njëri ndër emrat më të ndritur të botës filmore amerikane është edhe aktori i madh – Frenk Sinatra i cili gjatë karierës së tij të frytshme krijoi role të shumta...

Halit Bogaj: Humphrey Bogart dhe Ingrid Bergman

Thënia e njohur”se njerëzit e shquar nuk vdesin kurrë’, është shumë e vërtetë dhe e pohuar mijëra e mijëra herë në mbarë botën...

Halit Bogaj: Franco Nero

Edhe Franko Nero është ndër aktorët më të mëdhenj të kinematografisë evro-amerikane i cili krijoi role shumë të fuqishme filmore me të cilat...

Halit Bogaj: Elizabeth Taylor

Njëra ndër legjendat më madhështore dhe më poliedrike e filmit amerikan, pa dyshim është edhe ikona Elizabet Tejllor...

Haxhi Dulla: Filmi "Ghostwriter" i regjisorit Roman Polanski më i miri në Europë

Sukses i madh i regjisorit polak Roman Polanski , gjatë ndarjes së Shpërblimeve Europiane të Filmit për vitin 2010...

Halit Bogaj: 4 aktorë shqiptarë në kinematografinë jugosllave

Në kohën kur Kosova kishte bërë hapat e saj të parë drejt autonomisë dhe prosperitetit në ish Federatën jugoslave...

Halit Bogaj: Drejtimi Veri-Veriperëndim (1959)

Filmi Drejtimi Veri-Veriperëndim është ndër realizimet më të famshme të kolosit regjisorial Alfred Hiçkok me emrin e të cilit janë...

Halit Bogaj: Eva Marie Saint (1924)

Ishte ndër aktoret më të mëdha amerikane në kohën e saj dhe laureate e çmimit oskar për vitin 1954, për rolin e saj sekondar...

Halit Bogaj: Denzel Washington (1954)

Në karierën e tij artistike arriti kulmin, që nga çmimi oskar për rolin sekondar në filmin''Lufta për famë''/1989/ e deri te...

Halit Bogaj: Ben Cross

Edhe Ben Kros është ndër aktorët më të shquar anglez , sidomos me rolin e tij të paharruar në filmin’’Karrocat e zjarrta’’...

Halit Bogaj: Tyrone Power (1914-1958)

Tajron Pauer/1914-1958/ ishte aktor I madh filmor dhe teatror, I njohur edhe si njëri ndër yjet më të mëdhenj klasik të Holivudit...

Halit Bogaj: Apaçi (1954)

Filmi është I bazuar në novelën e Pol I.Velamnit’’Bronko Apaçi’’, e cila ishte një rrëfim i vërtetë. Bert Lankaster e aktron Masain...

Flasin protagonistët e filmit “Rrugë të bardha”, Rikard Ljarja dhe Elida Cangonji

Aktorin e talentuar, regjisorin, protagonist të sa e sa filmave shqiptarë, Rikard Ljarja e takova rastësisht në Muzeun Kombatar...

Lulzim Logu: Intervistë me aktoren dhe gazetaren Vjollca Tytyni

Në promovimin e librit "Piskamë e heshtur" të poetit gjakovar Tahir Bezhani, në sallën e Muzeut Historik Kombëtar...

Halit Bogaj: Frank Capra (1897–1991)

Ai ishte i lindur me emrin Francesco Rosario Capra në Bisacquinou të Sicilisë, i cili në vitin 1903/bashkë me...

Xhevat Muqaku: Kthimi- Përzanja e të huajve, pjesë teatrale në Singen

Të Premten në mbramje, shoqatat e të huajve së bashku me zyrtarët e qytetit në Singen, përcjellën pjesën teatrale...

Halit Bogaj: Lumi i kuq/Red River (1948)

Filmi uestern psikologjik ‘’Lumi i kuq’’i regjisorit të shquar Haurad Houks, me aktorin Xhon Uejn në rolin kryesor...

Halit Bogaj: Nuk ka emër në plumn/No Name on the Bullet (1959)

‘’Nuk ka emër në plumn/No Name on the Bullet është uestern I realizuar në vitin 1959 dhe njëri...
Kryesore