Halit Bogaj: Bend of the River / Banda e lumit/1952/

Edhe ky film uestern është realizuar nga regjisori i shquar Entoni Men, në të clin rolin kryesor e luan Xhems Stjuart. Në vitin 1847, një bandit i penduar Glyn McLyntock...

Halit Bogaj: Bariu i deleve (1958)

Në filmin”Bariu i deleve” Glen Ford krijon njërin ndër rolet më të fuqishme gjatë karrierës së tij impozante artistike.Edhe ky film i përket zhanrit të popullarizuar...

Ukshin Zajmi: Protestë institucionale në mënyrë kulturore

Komedia është lloj drame e cila karakterizohet me përmbajtje gjallërie, e që pretendon përqeshjen e anëve ngative të shoqërisë dhe përsonit duke i karakterizuar të metat dhe...

Halit Bogaj: Banda e egër (1969)

“Banda e egër” e regjisorit Sem Pekinpo është vestern kontraverz i realizuar në vitin 1969 në të cilin aktrojnë:Viliam Holden, Ernest Borxhnin...

Nijazi Ramadani: Teatri i Gjilanit dha premierën e shfaqjes së David Farr-it “UN Inspektori”

Teatri i Gjilanit dha premierën e shfaqjes së David Farr, “UN Inspektori”, një shfaqje e adaptuar nga "Revizioni" i Gogolit, me përkthim nga anglishtja të Shkëlzen Berishës...

Halit Bogaj: Apache (1954)

Filmi është i bazuar në novelën e Pol I.Velamnit’’Bronko Apaçi’’, e cila ishte një rrëfim i vërtetë. Bert Lankaster e aktron Masain/një toger të udhëheqësit legjendar...

Halit Bogaj: Alvarez Kelly (1966)

Fermeri meksikan Alvarez Kelli/Viliam Holden/ kishte interesim të vogël për Luftën civile amerikane, përveç dëshirës që të fitonte diçka prej saj.Por pas një udhëtimi të...

Halit Bogaj: Alamo

Regjinë e filmit e ka bërë Xhon Uejni i cili njëherit aktroi edhe në rolin kryesor/Dejvi Kroketi/. Rolin e Xhim Bovit e luajti Riçard Vidmarku i famshëm, me emrin e të cilit...

Yllka Mujo: Ju rrëfej prapaskenat në kinostudio, ja si i fitonim rolet

Gjithmonë e sheh të qeshur, por kjo s’do të thotë se gjithmonë ka luajtur role komike. Përkundrazi në teatër rolet e saj më të bukur më të arrirë, kanë qenë ata dramatikë...

Halit Bogaj: Good Day for a Hanging (1959)

Banka e qytetit Springdale ishte rrethuar dhe plaçkitur nga një bandë e armatosur anëtar i së cilës ishte edhe Edi Kampbell/Robert Von/, një banor resident i atij qyteti i cili...

Flet Fehmi Hoshafi, regjisori i filmit “Kapedani, “Zëvendësi i grave”dhe plot filmave të tjerë

Regjisori i njohur dhe shumë i suksesshëm Fehmi Hoshafi, nuk mburret me veprat e tij, por klasifikimi që i ka bërë koha, veprave të tilla kinematografike si “Kapedani”, ...

Flora Durmishi: Intervistë me regjisoren dhe skenaristen shqiptare, Shenida Bilalli, Artiste e Merituar e Kroacisë

Shenida, filloi studimet për montazhë në Universitetin e Zagrebit ndërsa gjatë rrugës e kuptoi se më tepër po e tërhiqte skenari dhe regjia. Vitin e tretë bëri një film ndërsa vitin...

Femi Halimi: Madhështia e Teatrit (III)

Vetë Teatri dual nga Shpirti i madh i Polisit antik. Udhëheqësit e polisit ishin përgjegjës të jashtëzakonshëm. Lojrat në skenë i financonin në fillimet e hershme tregëtarët e mëdhenj...

Halit Bogaj: Louis Jourdan

Aktori i madh francez, Luj Zhurdan ishte i edukuar dhe i shkolluar në Francë, Angli dhe Turqi.Ushtroi për aktor në shkollën e arteve dramatike tek maestro Rene Simon.Debutoi në...

Halit Bogaj: Lorenci nga Arabia

‘’Lorensi nga Arabaia’’është ndër filmat më të shkëlqyer që i ka krijuar ndonjëherë kinematografia anglo-amerikane dhe i shpërblyer me shtatë 7 çmime oskarë. Regjisori...

Halil Haxhosaj: Huqet dhe tekat nyja të komedisë

Më në fund, pas një pauze bukur të gjatë, Teatri Profesional i Gjakovës u paraqit para publikut të vet me premierë. Në fund të muajit prill, saktësisht më datën 29.04.2011...

Halit Bogaj: Lino Ventura (1919–1987)

Emri i tij është i shënuar në faqet më të ndritshme të kinematografisë franceze evropiane dhe asaj botërore .Edhepse me origjinë italiane,Lino Ventura jetoi,veproi dhe...

Femi Halimi: Madhështia e Teatrit (II)

Teatri doli prodhim i një kohe, kur fryu erë e ngrohtë demokracie qytetare për anëtarët e polisit. Fitoret e mëdha mbi ushtritë Perse, betejat mbushur me legjenda...

Përvjetor i shfaqjes së filmit të Parë në Diasporë “Kosovë, shqiponjë e robëruar”

Më 30 prill të këtij viti, mbushen plot 21 vjet nga dita kur për herë të parë, në Shoqatën “Jusuf Gërvalla”, në Nju Jork - SH B A, u shfaq filmi i Parë i përgatitur në...

Halit Bogaj: Keoma (1976)

Flmi ‘Keoma’’ me aktorin Franko Nero në rolin kryesor dhe në regjinë e Enxo Kastellarit,është ndër krijimet që mbahen mend nga zhanri I ashtuquajtur ‘’shpageti uesterni’’...

Halit Bogaj: Lauren Bacall

E adhuronin nëpunësit, ushtarët, postierët dhe i tërë populli amerikan, ngase kishte shikim magnetik dhe paraqiste simpati të jashtëzakonshme.Quhej Lorin Bekol dhe...

Femi Halimi: Azem Galica, film artistik

Filmi që ktheu publikun në kinema si në kohën e artë të filmit te ne dhe në të njëjtën sale të asaj kohe, e që tash është salla e Teatrit! –O Tempora, o Mores! ...

Halit Bogaj: Jellow Skay

Jellow Skay / është film i Viliam Valmanit i cili doli në vitin 1948 dhe u prit me interesim të madh, aq më tepër se në të paraqiteshin aktorët e shquar:Gregori...

Halit Bogaj: Dielli i kuq

Filmi ‘’Dielli kuq’’,në regjinë e Terens Jangut është ndër realizimet më të bukura të zhanrit uestern amerikan në të cilin aktrojnë:Çarls Bronson, Toshiro Mifune...

Halit Bogaj: Budd Boetticher (1916–2001)

Bad Beteker ishte regjisor i filmave klasik gjatë periudhës më të famshme të Holivudit, kur uesterni amerikan kishte përjetuar lulëzmin e tij më të madh dhe kur...

Vasjan Lami: Nuk mund të bëj dallime teatër- film

Teksa gjerb kafenë dhe thith cigaren në lokalin përballë Teatrit Kombëtar, ai hedh vështrimin tek ajo godinë me të cilën ka lidhur jetën dhe për një moment hesht. Në...

Zhuljeta Kulla: Ja si më preu rrogën Pëllumb Kulla

Në promovimin e librit të fundit të regjisorit Pëllumb Kulla “Rrëfenja nga Amerika” takova dhe bashkshorten e tij, Zhuljeta Kulla. Aktore e qindra roleve në...

Ndahet nga jeta aktorja e madhe, Elizabeth Taylor

Ndahet nga jeta një nga aktoret e njohura të kinematografisë amerikane në moshën 79-vjeçare Elizabet Taylor...

Flet aktori, pedagogu, “Artisti i Merituar” Ahmet Pasha

Ahmet Pasha lindi më 7 shkurt të vitit 1948 në Tiranë. Me origjinë nga Kukësi, lindi në Tiranë dhe u rrit në Fier. Biseda me të rrodhi qetë, por jo pa emocion...

Flet aktori dhe regjisori kosovar Enver Petrovci: “Në Tiranë ende nuk fluturojnë pëllumbat e paqes”

Sipas Shumanit, detyra e artistit është të shpjerë dritë në thellësinë e zemrës së njeriut. Artisti duhet që edhe kur ndodhet i vetmuar dhe i zgjuar të vështrojë atë që...

Femi Halimi: Madhështia e teatrit

Teatri u lind nga nevoja për komunikim të vetë autorit antik me masën, me një gjini të re krijimi artistik, pas mitit, këngës dhe komentit gojor me autoritet...

Sitki Cerekja: Wikipedia saboton me origjinën shqiptare të De Niros

Faqja enciklopedike Wikipedia i ka ndryshuar në mënyrë të rrufeshme të dhënat për origjinën e aktorit hollivudian Robert De Niro. Sipas videolajmit që botuam ditën e djeshme...

Halit Bogaj: Legjendat e vjeshtës (1994)

Filmi rrëfen për tre vëllezër që jetojnë të lumtur me babain e tyre në një fermë gjersa një ditë njëri prej tyre duhet të shkojë në lufte. Filmi është i bazuar në...

Ilir Sefaj: Familja Moderne- seri monotone

Më shumë se gjithçka tjetër, në këtë seri shohim t’u bëhen reklama produkteve ushqimore që faktikisht i takon t’i bëjë pjesa publicitare e akëcilit televizion...

Halit Bogaj: Curd Jürgens (1915–1982)

Edhe Kurt Jyrgens është ndër aktorët më të shquar gjermano-amerikanë i cili la gjurmë të pashlyera në artin filmor.Që nga mosha e tij rinore shihej se Kurt Jyrgens...

Halit Bogaj: Kumbonari i Katedrales së Parisit (1956)

Pirgu i lartë i Katedralës ishte një lloj simboli i amshuar i cili zbulohej në pasqyrime të veçanta dhe me aq pasion, sa edhe vetë Katedralja...

Halit Bogaj: Cary Grant (1904–1986)

Edhe Keri Grant ishte njëri ndër aktorët më të mëdhenj amerikan që na la disa filma të shquar dhe role të fuqishme artistike,me emrin e të cilit është e lidhur një...

Halit Bogaj: Clark Gable (1901–1960)

Kaluan dyzet vite dhe asnjëherë në kinematografinë botërore nuk doli ndonjë film për t` ia tejkaluar realizimit kolosal”Përftoi bashkë me erën”,në të...

Mehdi Malkaj: Njerëzit e kanë harruar Mehdiun, të gjithë më thërrasin “xha Braho”

Mehdi Malkaj ka lindur në 20 Mars të vitit 1952 në qytetin e Memaliajt. Diplomohet në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) në vitin 1983...

Lana Turner (1921–1995)

Na duket se akoma po gjallon në zemrat tona djaloshare si një ikonë dhe një mbretëreshë e rrallë e botës magjike filmore.Quhej Lana Tarner dhe posedonte...
Kryesore