Dramë për një realitet të trishtë

Gjilan ,23 janar,Teatri nga Peja, në natën e katërt të Festivalit të Dramës Shqipe "Talia e Flakës", që po mbahet në Gjilan, solli para publikut të këtushëm shfaqjen...

Flasin Luftar Paja, Arqile Lipe dhe Xhevahir Zeneli

Humori (lat. humor = lagështi) është aftësia ose cilësia e njeriut për të shkaktuar të qeshurin dhe zbavitjen e njerëzve të tjerë nëpërmjet sendeve, ose rrethanave. Humori mund...

Halil Gashi: Kur loti ngrinë në qepallë

Mbrëmë në Tetarin e qytetit “Istref Begolli” në Pejë u shfaq drama ” Kur loti ngrinë ne qepallë” Baladë për vllezrit Gërvalla dhe Kadri Zeka të autorve Nimon Muçaj dhe Jahi Jahiu...

Xhevahir Zeneli: Ika në SHBA që të qeshnin fëmijët, po kthehem të qesh edhe vetë

Humori e ka mbajtur gjallë dhe në ditët më të vështira. S’e kish menduar kurrë se do të shkonte në emigracion, por ngjarjet e 1997-‘98, bënë që për hir të ...

Flet aktori dhe sportisti Adriano Prodani

Ai s’ka studiuar për aktrim dhe pse është në stafin e Teatrit të Korçës. U fut rastësisht në skenë, por tashmë s’mund t’i ndahet. Për çdo arritje në jetë ai falënderon të atin...

Ukshin Zajmi: Kur nuk mungon vullneti-suksesi është prezent

Një sulltan i gjithëfuqishëm në postin e tij, si në anën pushtetare e ashtu edhe në anën finansiare (Kenan Gurgurovci) ka vetëm një problem, se nuk është i martuar...

Ukshin Zajmi: Shekspiri në Iliri

Ambicja për pozitë hierarkike, dashuria dhe seksi në këtë kontekst, janë dukuri mjaft të komplikura për t’u kuptuar e inskenuar në komedinë “Nata e dymbëdhjetë” të Shekspirit...

Mimoza Dajçi: Intervistë me skenaristen dhe regjisoren shqiptare Znj. Blerta Zeqiri

Si bashkëpunëtore e medias shqiptare në SHBA, kam kënaqësinë të zhvilloj me ju një intervistë të shkurtër...

Flet aktorja e estradës së Durrësit, “Artistja e Merituar”, Aishe Stari

Aktorja e Estradës së Durrësit, Aishe Stari mbetet gjithmonë e re dhe me humor, pasi ajo është gjithmonë në lëvizje, në kërkim të roleve, në kërkim të emocioneve të reja...

Flet aktorja e mirënjohur, “Artistja e Merituar”, Roza Anagnosti

Para disa ditësh nën kujdesin e Bashkisë Elbasan, Klubit të Shkrimtarëve “Kristo Kristoforidhi” Elbasan, bibliotekës së qytetit të Elbasanit dhe kompleksit Sportiv “AJEK”, u zhvillua...

Bajram Dosti: Kur u vra Mehmet Shehu personazhit tim ia ndryshuan emrin nga Xhafo Mehmeti në Xhafo Idrizi

Unë e kam dashur aktrimin që në vegjëli. Por më shumë doja këngën labçe. Sa herë shikoja filma mendoja dhe mundohesha të interpretoja artistë të mëdhenj. Ishte ëndërr që dhe...

Flet “Artisti i Merituar” Bujar Asqeriu: “Takimi me Bekim Fehmiun, një ditë e veçantë në jetën time”

Ka qenë viti 2001. Isha me një mikun tim në Pallatin e Kongreseve për të prerë dy bileta për Koncertin e madh që drejtonte Vera Grabocka. “Unë e dua Shqipërinë...

Ukshin Zajmi: Premiera e tretë e Teatrit Profesionist të Gjilanit

Halucinaconet në momentin e agonisë pas një ndeshjeje komunikacioni, që e shkaktoi moti i lig me shi e fortunë të dy qytetarëve, në vende të ndryshme të një qyteti...

Prezantohet në Torino filmi Amnistia

Amnistia, filmi i suksesshëm i regjizorit shqiptar Bujar Alimani do të shfaqet javën e ardhshme në Torino dhe Milano. I prezantuar për herë të parë në pranverën e këtij...

Gjon Neçaj: Aktori nga Tropoja, përkrah Penelop Krus

Djaloshi nga Tropoja ka qënë pjesë e projektit “Due bravi ragazzi”,film që fitoi vendin e parë në festivalin e filmit në Milano.Së shpejti shfaqet filmi me titull “The one”,ku Sokol ...

Femi Halimi: Një Ngjarje Kulturore e madhe!

Trupa e Teatrit të Qytetit në Gjilan doli para publikut vendës me dramën komedi, Farsë, UNINSPEKTORI, të autorit anglez David Farr, të përshtatur me tekstin e dramës REVIZORI...

Halit Bogaj: Anna Karina

Është aktore, këngëtare dhe shkrimtare e njohur franceze me origjinë daneze. Karierën e saj e kishte filluar në Danimarkë ku kishte kënduar si këngëtare kabaresh...

Babë e bijë me çmime nga festivali i filmit ” TellUs 2011”

Në festivalin e filmit të shkurtër artistik, dokumentar dhe të videoklipeve ”TellUs Filmfestival 2011” që sivjet u mbajt (nga15-16 shtator 2011) në Kalmar në jug të Suedisë morën...

Ukshin Zajmi: Teatër - Shthuarja e familjes në stilin irlandez

Martin McDonagh, dramaturg anglez me prejardhje të pastërt irlandeze, në komedinë “Vetmi në Perëndim” (The Lonesome West) paraqet ndodhitë në familjen e varfër irlandeze...

Flet skenaristi, regjisori i 100 filmave dokuemntarë, Kujtim Gjonaj

Plot 100 filma dokuemtarë dhe 4 filma artistikë, ky ëshët arkivi I një pune gati 40 vjeçare për skenaristin dhe regjisorin e talentuar Kujtim Gjonaj. I dashuruar deri në marrëzi...

Helen Mirren: Zonja fisnike e Hollivudit

Është e pamundur t’i rezistosh Helen Mirren-it. Të mjafton vetëm një shikim për t’u magjepsur nga sharmi i saj. Luku tregon qartë se sa tradicionale aq edhe...

Flet aktori Kliti Roshi, djali i “Artistit të Popullit” Kadri Roshi

Klitin e kam njohur qysh kur isha gazetar në Athinë. Një njeri energjik dhe i dashur. Ikja e tij së bashku me lumin e madh të emigrantëve klandestinë (dhe pse ai erdhi me ...

Halit Bogaj: Christian Jean-Marie Clavier (1952-)

Është një aktor i shquar francez i cili realizoi shumë role të fuqishme filmore.Kristian Klavier ka një vëlla regjisor dhe një motër profesoreshë.Ai ka tridhjetë vjet që jeton...

Ndahet nga jeta Vasillaq Vangjeli

Është ndarë mbrëmë nga jeta aktori i njohur i skenës dhe ekranit Vasillaq Vangjeli. 63-vjecari ishte shtruar një ditë më parë në Spitalin Ushtarak të Tiranës...

Halit Bogaj: Abel Gance (1889-1981)

Abel Gance, është i lindur më 1889 në Paris , kurse ka vdekur në vitin 1981 .Ai ishte regjisor, skenarist dhe producent i madh francez..Abel Gans konsiderohet njëri ndër...

Flet skenaristi i filmit “Kapedani” Skënder Plasari

Filmi “Kapedani” pa diskutim është një ndër filmat më të spikatur shqiptar. Edhe sot ai shikohet me ëndje nga të gjitha grupmoshat. Një film ku regjia dhe skenari kanë...

Flet aktorja Hajrie Rondo: “S’më besohet se kam dalë në pension”

Takimi këtë radhë me të, jo si shumë takime të tjera, kaloi në një atmosferë disi pezmatike. Nuk kishte atë humorin e mëparshëm, por energjitë dhe kujtesa s’njihin kurbë rënieje...

Flet aktori, pedagogu Akademisë së Arteve, “Mjeshtër i Madh”, Birçe Hasko

Ai mbetet ashtu siç thonë studentët e të dy sistemeve që kanë kaluar nga duart e tij” i sertë në mësim, korrekt, por paqësor në jëtë”. Sipas tij ai s’ka pengje pasi ëshët ende i ftuar...

Halit Bogaj: Anthony Minghella (1954-2008)

U lind në ishullin Vajt të Anglisë nga babai skotlandez me origjinë nga Italia e mesme e cila ishte shpërngulur nga Lidsi në Londër....

Halit Bogaj: Bernardo Bertolucci

Është regjisor i njohur italian. Bernardo Bertolucci u lind në Parmë të Italisë në regjionin e quajtur Emilia-Romagna. Ishte djali i dytë i Atilo Bertoluçit i cili ishte...

Halit Bogaj: Një film kushtuar luftës së Kosovës dhe intervenimit ushtaraj ndaj Serbisë

Spektatorët e programeve satelitore këto ditë janë duke e shikuar filmin fenomenal kushtuar intervenimit ushtarak të Aleancës Veri-Atlantike kundër Serbisë në vitin 1999...

Richard Gere - Një burrë që është shndërruar në një ëndërr

Në jetë nuk mund të kesh asnjëherë gjithçka, por për Richard Gere duket se mund të bësh një përjashtim. Nëna natyrë i ka falur gjithçka për t’u quajtur një njeri i kompletuar...

Halit Bogaj: Sarita Montiel

Emri i saj i ndritur shkëlqente në vitet `5o-ta dhe `60-ta, për t`u bërë sinonim nderi dhe krenarie kombëtare dhe për t`i joshur miliona shikues dhe dëgjues nga mbarë bota...

Të gjitha risitë televizive të këtij sezoni

Ndërkohë që në ekrane ende nuk ka filluar sezoni i ri i programeve televizive, brenda mureve të televizioneve të ndryshme ka nisur zhurma dhe përgatitjet për zgjedhjen apo...

Halit Bogaj: Alberto Sordi (1920-2003)

Alberto Sordi ishte fëmija i katërt i profesorit të muzikës Pietro Sordi dhe Maria Rigetit.Ai u lind në Kuartine e popullarizuar Trastevere të Romës....

Halit Bogaj: Cheyenne Autumn (1965)

Uesterni’’Vjeshta e çejenëve’’është ndër filmat e fundit të regjisorit të shquar Xhon Ford,në të cilin aktrojnë: Richard Widmark, Carroll Baker, James Stewart dhe Edward G. Robinson...

Francis Coppola: Regjisori i “Kumbarit” zbret në Durrës

Francis Ford Coppola(Kopola), regjisori i njohur amerikan do të jetë i ftuari special i edicionit të katërt të Festivalit Ndërkombëtar Veror të Durrësit. Këtë vit festivali...

Angjelina Xholi nderohet me çmimin "Zemra e Sarajevës"

Angjelina Xholi ka marrë pjesë në ceremoninë e mbylljes së festivalit tetë-ditor të Filmit në Sarajevë, ku edhe ka marrë nga organizatorët një çmim të veçantë për tërheqjen...

Halil Haxhosaj: Shfaqje e ndërtuar mbi figurën

Në sallën e Teatrit Profesionist “Istref Begolli” të Pejës u dha premiera e dramës “Varri i qyqes” e Azem Shkrelit me regji të regjisores Drita Begolli dhe në interpretim...

Halit Bogaj: Broken Arrow /Shigjeta e thyer (1950)

Broken Arrow /Shigjeta e thyer/ është uestern Technicolor i realizuar në vitin 1950, në regjinë e Delmer Daves, me aktorët:James Stewart dhe Jeff Chandler. Filmi ishte...
Kryesore