Halit Bogaj: Sinan Gashi - ''Përjetësi artistike''

Sinan Gashi, krahas punës së tij të palodhshme në lëmin e letërsisë (ku arriti t’i botonte 25 vepra letrare), këtë vit na e dhuroi edhe një libër biografik kushtuar aktorit tonë të madh Bekim Fehmiu. Në librin e Sinan Gashit për Bekim Fehmiun ...

Ukshin Zajmi: Impotenca dhe arroganca e Hitlerit në Gjilan

Aktorët, tashmë të dëshmuar në skenën e Teatrit profesionist të Gjilanit: Muharrem Sylejmani, Mejreme Berisha e Ali Demi shfrytzuan të gjitha aftësit e veta interpretuese për të realizuar temën e tekstit të Miro Gavranit “Pacienti i Dr. Frojdit”...

Ukshin Zajmi: “Hajnat” virtuoz në Teatrin e Gjilanit

Pikërisht nga kjo thënie e Nobelistit italian Dario Foo dhe tendencave për degradimin e shoqërisë nga strukturat e shtresimeve të ndryshme bënë që regjisori Gëzim Bucolli të orientohet në vënien në skenë të tekstit “Hajnat” apo siç quhej në original “Jo gjithmonë hajnat vijnë për të keq!” në ...

Halil Haxhosaj: ''Pushkatimi'' - Lufta e drejtë e UÇK-së

Teatri Publik “Istref Begolli” i Pejës e shfaqi premierën e dramës “Pushkatimi” të Ekrem Kryeziut, i cili është edhe autor dhe regjisor e me asistente regjisore Rudina Zhara. Këtë rol të dyfishtë ky krijues, shkrimtar, regjisor dhe njeri i denjë i kulturës shqiptare ...

Halil Haxhosaj: “Burri i gruas sime”

Edhe kësaj radhe Teatri Profesional i Gjakovës shfaqi komedinë me tekst të një autori të huaj. Kjo gjë kohëve të fund është bërë dukuri, jo vetëm e këtij teatri, por pothuajse e të gjitha teatrove tona në Kosovë, por pse jo edhe në Shqipëri, Shkup, e tjerë...

Halil Haxhosaj: Georgey Gabor - ''Revolveri''

Pas një periudhe pauzë gati njëvjeçare, përkatësisht pas njëmbëdhjetë muajve të shfaqjes së premierës së fundit, Teatri profesionist i Gjakovës më në fund ia arriti ta shfaqë premierën e komedisë “Revolveri” të shkrimtarit hungarez Georgey Gabor ...

Fatmir Halimi: ''Llapi Film Fest''

Podujevë, 09 maj – Në podujevë u mbajt edicioni i dytë, Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkutër: “Llapi Film Fest”. Këtë Festival për herë të dytë e organizon Organizata Joqeveriteare, ojq, “Altrenativa” e udhëhëqur nga Antigona ...

Milazim Kadriu: Festivali Ndërkombëtar i monodramës

Duke filluar nga 8 maji artdashësit në qytetin e Podujevës do të kenë rastin që të përcjellin një eveniment kulturor që organizohet për herë të parë në Llap. Kështu gjatë pesë ditëve sa do të zgjas edicioni i parë i monodramës do të prezantohen artistë nga  ...

Ermira Babamusta: Agon fiton ''Filmi më i Mirë''

Filmi Agon u shtua në listën e filmave më të mirë për vitin 2013, realizim i përkryer i regjizorit të shquar Robert Budina. Filmi luhet me mjeshtëri nga aktori i ri Guljem Kotori i cili u vlerësua me çmimin “Aktori më i mirë” ...

Babamusta: Fisnik Muji ''Regjizori më i Mirë'' në Toronto

Fisnik Muji është student në Fakultetin e Artit Dramatik, Regji Filmi, në Universitetin e Prishtinës. Projekti i tij, “Bora”, e cila ishte detyrë semestrale për klasën e profesor Jeton Ahmetaj në UP, u zgjodh në festivalin për filma të shkurtër “The Living Skies Student Film Festival ...

Ermira Babamusta: “Right to Love” në Moskë

Filmi“Right to Love” (E Drejta për të Dashuruar) gjatë premierës në Rusi i dha emocione një salle mbushur plot e përplot, një moment i veçantë për aktorin Luan Bexhetin dhe producenten Amina Zhanan, të cilët ishin prezent. Premiera e filmit u shfaq në teatrin e famshëm “Eldar” me 17 mars ...

Albert Zholi: Lamtumirë Landi!

Dje Tirana ishte gri. Një gri e thellë. Nuk ishte ajo Tiranë e përditshme mbushur me gjallëri. Para Teatrit Kombëtar grumbuj njerëzish që bisedonin nën zë. Në shumë prej tyre shikoje lot. Lot dhe një vranësirë shpirtërore. Gjitha aktorët shqiptarë, por dhe politikanë, akademikë ...

Roland Trebicka: ''Mos qani për mua''

“Artisti i Popullit”, Luftar Paja, kujton ditët e fundit me gjigandin e skenës shqiptare Roland Trebickën: “Rolandi ishte i papërsëritshëm dhe shumë i madh. Edhe si aktor edhe si njeri”, shprehet ai dhe menjëherë kujton ditët kur Trebicka mori përsipër realizimin e rolit të tij, tek drama “Ëndrra e ...

Nora Kalaja: Halil Gashi në filmin “Worlds Away”

Me 21 dhjetor 2012 në kinematë amerikane dhe në të gjithë botën do shfaqet filmi‘Cirque du Soleil: Worlds Away’, në 3D. Ky film është shkruar dhe drejtuar nga i famshmi i Hollivudit Andrew Adamson (nominuar nga Academy Award, regjizor i filmave Shrek ...

Ukshin Zajmi : Dardanasit, at e bir, laurat të shpërblimit “Mbreti Konstantin”

Në vendlindjen e Gaj Flavije Valerije Aurelije Konstantinit (272 – 337), përkatësisht Konstantinit të Madh, në Naissusin e Dardanisë, përkatësisht në Nish, prej vitit 1966 mbahet manifestimi“Takimet e Filmit”, dhe një nga shpërblimet për rolin më të mirë të mashkullit në film mban emrin “Mbreti Konstantin”...

Gëzim Llojdia: Testamenti i Ferdinand Hysit

Drama shqipe në të 100 vjetorin e Pavarësisë do të jetë preznte në teatrin e qytetit të flamurit. Drama Testamenti” premiera të cilit dotë shfaqet në nëntor është shkruar nga dramturgu i mirënjohur Ferdinand Hysi .Hysi i konsideruar si një nga zërrat më të m vecantë në si lëvrues i dramës shqipe në teatrin e Vlorës ka sjell në 100 vjetorin e pavarësisë një ndër krijimet eitj simbolike për festn e madhe mbarshqiptare.Drama ‘Testamenti” do të vendoset nga teatri ‘Petro Marko “me regji të Roland Mingës dhe me një ...

Flet Artisti i Merituar, Lazër Filipi

Megjithëse mbi 90 vjeç, ai përsëri është aktiv. Për herë të parë është ngjitur në skenë para gati 70 vjetëve, në vitin 1943 Lazër Filipi i ka dhënë artdashësve shqiptarë një galeri të tërë prej 80 e ca rolesh që e kanë bërë atë të dashur për publikun. Këtu mund të veçojmë rolin e Leninit në dramën “Orët e Kremlinit” e N. Pogodin, rol për të cilin ai është vlerësuar në nëntor të vitit 1957 me Çmimin e I-rë të Republikës. Rolin e xha Shazos ...

Flet aktori i talentuar Sulejman Dibra

Sulejman Dibra është lindur më 9 shtator të vitit 1943 në qytetin e Shkodrës. Pas mbarimit të studimeve të larta në Shkollën e Lartë për Aktor “Aleksandër Mojsiu”në Tiranë, në vitin 1966 rikthehet në qytetin e Shkodrës për të punuar si aktor profesionist në Teatrin “Migjeni” të këtij qyteti. Në vitin 1969 do të transferohet në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) në Tiranë. Me këtë teatër ka interpretuar në shumë pjesë si ...

Milazim Kadriu: “Dielli” FN “Albamonofest - Korça 2012”

Me një intensitet të shtuar Shtëpia Teatrore Filmike “Dielli” në Besianë këto ditë është duke punuar në realizimin e monodramës “Korbat” që po realizohet në bazë të tekstit të Rifat Ismailit e ku dramatizimin,regjinë si dhe lojën skenike po e bënë aktori llapjan Gani Hamza,ndërsa konsulent është S. Zeneli, skenograf, B.Uka dhe ndriçimin A. Dervisholli.Me këtë shfaqje SHTF “Dielli” do të merr pjesë në Festivalin Ndërkombëtar ...

Përse duhet të realizohet filmi " Revolta e Spaçit"

Këto ditë fillimshtatori rastësisht u takova në Rinas me skenaristin dhe regjisorin Mark Topollaj i cili ishte së bashku me dy producentë italianë të filmit, me Xhuzepe Kolombo (përfaqsues i CIC)dhe Kritian Vitale të cilët kishin ardhur në Shqipëri për të gjetur mbështeje financiare për filmin " Revolta e Spaçit", njëkohësisht për të parë nga afër disa sheshe xhirimi. Të dy producentët vinin për herë të parë në Shqipëri prandaj Shqipëria për ta ...

Flet “Mjeshtri i Madh” Bujar Asqeriu

Pjesmarrja e Teatrit Kombëtar në Festivalin Botëror të Shekspirit, që u zhvillua në datat 12-13 maj 20012 në Londër, për nder të tragjedianit e komediografit të famshëm anglez Shekspir, është ngjarja më e madhe për këtë trup. Në këtë event kaq të rëndësishëm Shqipërisë i ra shorti që të luante në një triologji bashkë me teatrin serb dhe atë maqedonas. Më saktë Teatri Kombëtar pati pjesën e dytë të“Henri VI”, e cila dhe pse nuk është ...

Kozeta Zylo: Bisedë me aktorin Anil Frashëri

Anili është djali i Naim Frashërit, i cili është një nga pionierët e themelimit dhe aktorët e mëdhenj të Teatrit Kombëtar dhe Kinematografisë shqiptare. Anili ka luajtur 43 role të para, të dyta dhe të treta, në pjesë teatrale të autorëve klasik dhe kontemporan.Disa role janë: Mësuesi “Nata e dymbedhjete”, At Koronili: tek Monserat“ ...

Flet “Artisti i Popullit”, Luftar Paja

Ai mbetet gjithomë i ri, sepse të tillë e mban profesioni që ka, profesioni si aktor i humorit. Atë e gjen çdo ditë mes njerëzve, pasi të qënit popullor nuk mund ta shmang atë nga takimet nëpër rrugët e Tiranës, por dhe të gjithë hapësirave mbarëshqiptare. Një tip i qetë, babaxhan, fisnik, i gjendur, këto ...

Ilir Bega: Si luajta djalin e madh të Mere Fizit

Ka realizuar regjistrimin e 75 dramave, 14 Koncerte të Vitit të Ri, regjisor i disa filmave artsitkë dhe komedi, por për të janë pak. Në dukje natyrë e qetë, në punë tepër impulsiv dhe kërkues. E gjen natë e ditë pranë godinës së TVSH apo në Teatrin Kombëtar, ku regjistron të gjitha dramat e këtij...

Mustafë Shabani: Premierë e suksesshme në Freiburg të Gjermanisë

Në Theatron e qytetit Freiburg të Gjermanisë me një sukese të paparë u dha pemiera e shfaqjes së Theatrit „VOLXTANZ“nën regjin e Raphael Hillebrand.Ai ka ofruar rrethë vetes 25 të rinjë profesionist të Hip-Hopit,tre nga ata edhe aktor profesionist në Theater si dhe SHKShqiptare:“Scanderbeg“ nga ...

Donika Mustafaj: Filmat e mi, i fundit që i sheh, është Besniku

Mësuesit të armatosur më të drejtën e notës, e mbështesin të gjithë autoritetin e tyre te kjo mundësi për t’ju imponuar nxënësve, gjë që ka sjellë në të vërtetë një bjerrje të thellë të autoritetit të mësuesit jo vetëm në mjedisin e gjerë të shoqërisë, por edhe brenda vetë shkollës. Mësuesit janë kthyer më së shpeshti në “teknicienë të thjeshtë, që shpjegojnë vetëm sa ka të shkruar në tekstet dhe madje, edhe këtë nuk e bëjnë gjithmonë. Nxënësi...

Ukshin Zajmi: Porosi edukative për biodiversitetin në pyll

“Letërsia përshkruan-filmi demonstron” është nocion që e ka thënë regjisori rus Andrej Tarkovski, sipas citimit të Abdurrahim Myftiut (“Nga letërsia te filmi”,Tiranë,2002, f.281), dhe pikërisht kjo shprehje m’u kujtua kur po shikoja filmin “Lepuri reporter” në sallën e madhe të Teatrit profesionist të Gjilanit, ngase të gjitha ulëset ishin të plotësuara me fëmijë-nxënës, dhe meditoja: po të ishte libër me tregime apo roman, athua, do ta...

Flet aktorja Violeta Trebicka: “Roli i Anthullës më ka shijuar shumë”

Para disa ditësh në Teatrin e Komedisë u shfaq komedia “Fqinjët” e Ruzhdi Pulahës. Kjo komedi me regjisor të talentuarin Alfred Trebicka tërhoqi vëmendjen e gjerë të publikut. Për ditë të tëra salla ishte e mbushur plot. Midis shumë aktorëve në këtë komedi spikati dhe aktorja Violeta Trebicka me rolin e saj, Anthulla. Një lojë plot finesë, me batuta, përqendrim, dinamikë, këto ishin cilësitë e saj në këtë rol të parë të luajtur në komedi, të...

Milazim Kadriu: Në Podujevë u përmbyll Festivali i filmit “Llapi Film Fest-2012”

Festivali ndërkombëtarë i filmit të shkurtër “LLAPI FILM FEST-2012” që u mbajt në Podujevë për katër ditë me radhë një arenë argëtimi për artdashësit llapjanë. Ky festival i organizuar nga OJQ-së “Alternativa Vizionare” siç tha në mbyllje drejtoresha festivalit Antigona Islami me një përkrahje simbolike materiale por me përkrahje të madhe morale nga Qeveria e Kosovës ky festival solli një kënaqësi të artit në Llap. Ajo tha se...

Flaura Kureta: Të luash me një aktor të madh si Ndrenika është fat

Dhe pse e re, ajo ka luajtur mbi 20 role në drama dhe komedi. Nuk ka luajtur role dosido, por role me disa nga aktorët më të spikatur si me Agim Qirjaqin, Robert Ndrenikën, Timo Fllokon, Roland Trebickën, Enver Petrovcin, Bujar Asqeriun etj.. Ajo thotë me bindje se nuk do ta zëvendësonte me asgjë profesionin që ka. Vlerëson shumë punën ...

Flet regjisori i filmit “Magjia Pano” Kujtim Gjonaj dhe i biri i Panajot Panos, Ledio Pano

Kujtim Gjonaj ndoshta është i vetmi regjisor dhe scenarist që, si gjat periudhës së sistemit komunsit ashtu ehde në demokraci ka punuar dhe punon me të nëjtin titëm. Në të dy sistemet ai ka prodhuar rreth 4 filma dokumentarë në vit duke u bërë kështu një record me vete me rreth 120 filma dokumenatrë. Dhe pse mosha ikën ai në prodhimtari filmash dokumnarë mbetet I freskët dhe plot ide. ...

Milazim Kadriu: Në Podujevë do të mbahet Festivali I filmit “Llapi Film Fest”

Në fillim të muajit maj në Podujevë në organizim të OJQ-së “Alternativa Vizionare” e në mbështetje të Kryeministrit të Republikës së Kosovës Hashim Thaçi do mbahet Festivali ndërkombëtarë i filmit të shkurtër LLAPI FILM FEST. Qyteti i Podujevës do të shndërrohet në një arenë të vërtet argëtimi dhe kjo falë organizimit të Festivalit Ndërkombëtarë të...

Flasin “Artist i Popullit”, Robert Ndrenika dhe regjisori Spiro Duni

“Doktor Shuster” është një komedi trishtuese, që përmes karaktereve të saj qendrorë, kryesisht sklerotikë (vëlla e motër), përcjell tipare të kohës së saj. Të veçuar këta njerëz...

Flet aktorja e teatrit “Migjeni” të Shkodrës, Merita Smaja

Aktrimi nga njerëz të ndryshëm fillohet në kohë të ndryshme, sepse ka nga ata që e fillojnë qysh në lindje e që nuk bëhen kurrë aktorë skene, por në jetë janë të mrekullueshëm...

Ukshin Zajmi: Komedi e pëlqyer nga publiku-por komplekse për realizim skenik

Studentët e klasës përfundimtare të Ilire Vincës-Çelës në Fakultetin e Arteve Dramatike të Prishtinës: Gojart Kçiku, Valire Haxhiaj dhe Gani Rrahmani të prirë nga regjia...

Shuhet në moshën 85-vjecare Artisti i Merituar, Enver Dauti

Është shuar në moshën 85-vjecare Artisti i Merituar, Enver Dauti. Ai ka qenë një prej themeluesve të Estradës së Tiranës dhe Teatrit Kombëtar, si dhe një prej aktorëve...

Flora Durmishi: Intervistë me Blerta Zeqirin - regjisore

Blerta Zeqiri, nuk është emër I panjohur në Kosovë. Ajo ka kaluar tashmë edhe kufijtë kombëtarë. Para pakë ditësh ajo I solli shqiptarëve një cmim jashtëzakonisht...

Ervin Bejleri: “Portokallia”, trampolinë, por jo urë për mua

Në bisedë ai është shumë i sinqertë, i qeshur dhe konkret. Nuk heziton të thotë edhe gabimet e tija në jetë, por dhe gëzimet dhe peripecitë. Në shkollë ishte kërkues...

Flet “Artist i Merituar” regjisori dhe aktori Andon Qesari

Andon Qesari lindi në fshatin Qeparo të Vlorës më 27 qershor të vitit 1942, është aktor dhe regjisor shqiptar. Në 1966 diplomohet për aktor në shkollën “Aleksandër Moisiu”. ...

Halil Gashi: Peja Butrinti i Kosovës

Rrugetimi i artit skenik në më shumë se gjashtë dekada ne qytetin e artit dhe te kultures aty rrënzë bjeshkve të Nëmura që i bejnë hijeshi gjerdanit të Alpeve shqiptare...
Kryesore