“Rrno për me tregue”, amanet i At Zef Pllumit

Zoti asht i madh. I kjoshim falë atij të lumit që ka krijue vdekjen, se përndryshe njerëzit do t’kishin me kenë gjithmonë skllav të tiranve. Edhe kta do t’desin nji ditë e ti duhet të jetojsh vetëm sa me tregue. Kurrgja në mos kjosh i zoti me ba, rrno vetëm për me tregue...

"Pavdekshmëria e një tenori!"

Nje e-mail i ardhur ditët e fundit me ngacmoi ndjenjat për të kujtuar me dhimbje një ndër tenorët më të mirë të Shqipërisë, të cilin fatkeqësisht vdekja e pamëshirshme e ndau shumë shpejt nga familja, njerëzit, shokët, miqtë e tij më...

Padër Zef, të gjithë jemi të kryqëzuar

Sa mora vesh vdekjen e Padër Zef Pllumit, mendja më shkoi menjëherë tek vitet 67-68, kur im atë që nuk rron më, dhe ime më që është gjallë, para se të binin për të fjetur, ktheheshin nga vendi ku dikur ishte ikona e Shën-Mërisë në një qoshe të murit dhe që ua hoqën me...

Ekskluzive - Albert Vataj: Niset për nga amshimi At Zef Pllumi

At Zef Pllumi u nda përgjithherë nga të afërmit, nga Shkodra, nga admiruesit, nga gjithsekush e njohu, ndigjoi për të dhe lexoj prej tij. At Zef Pllumi, i fundmi i brezit të artë të françeskanëve shqiptarë, atyne që kulmuen në pjedestal tiparet me të spikatuna të kulturës dhe qytetarisë, lirisë dhe devotshmërisë, përkushtimit dhe dashnisë. Zemra e tij pushoi së trokituri në Romë në moshën 83-vjeçare. Jeta e tij, si e çdo kleriku tjetër shqiptar, e çdo predikuesi të fjalës së Zotit, të të vërtetës kishte ecur nëpër një kalvar golgote. Së paku ma s’fundit ai mundi të ketë kenë në momentet e fundit ...

Nga mbrëmë nuk rrnon për me tregue Padër Zef Pllumi

Për njerëzit e sërës së Padër Zef Pllumit nuk shkon kurrë fjala “vdiq”. Lasgushi pat qëmtuar për këto kualitete njerëzore një tjetër fjalë, të thjeshtë e pa mort, fjalën “shkoi”. Kështu nga mbrëmë nuk rrnon për me tregue Padër Zefi, se shkoi...

Patër Gjergj Fishta akoma i trajtuar si “gogol” Sa keq!

Këmbëngulja me të cilën vazhdohet të insistohet në drejtim të ruajtjes së  shtrëmbërimit të të vërtetave historike por në mënyrë më të sofistikuar, që të duket sa më i besueshëm shtrëmbërimi, parimisht më revolton shumë. Shtysë që t’a...

Me rastin e 25 vjetorit te lindjes se Heroit Gentian Zef Marku

Sot mbushen 25 vjeç nga dita kur lindi dhe formoi buzeqeshjen e pare “Heroi i dy kontinenteve” Gentian Zef Marku i cili ka rene ne fushen e betejes ne lufte per “Lirine e Irakut” me 25 Nentor 2004 ne festen e “Thanksgiven Day”...

Fishta - ndërgjegjja e kombit

Nga Ali Podrimja - Në moshën katërmbëdhjetë vjeçare shfletova për herë të parë “Lahutën e Malcis”. Im atë nuk e di ku e kishte gjetur, në cilin kënd të antikuariatit të gjërave të çmuara, siç e quanim qytetin, aty nën Çabrat, ku dhuna serbe bënte çmos të zhbinte çdo vlerë tonën shpirtërore që mbante gjallë kujtesën...

Grupimi i Dhjetorit ’90 kërkon rihapjen e dosjes “Hajdari”

Grupimi i Dhjetorit të ‘90 ka kërkuar të rihapet dosja në lidhje me vrasjen e Azem Hajdarit. Duke ftuar gjithë qytetatrët të nderojnë sot kujtimin në përkujtimoren me rastin e 9 vjetorit të vdekjes së tij, grupimi është shprehur se “nuk do të rreshtet së kujtuari njerëz dhe ngjarje që na bëjnë të...

Nënë Tereza i dhuron medaljonin një myslimani

Nënë Tereza, bamirësja e madhe shqiptare, ka vizituar qytetin e Durrësit në vitin 1991. Ishte periudhë ndryshimesh të mëdha shoqërore e demokratike dhe, siç ndodh gjatë ndryshimit të stinëve ku të parat janë dallëndyshet që lajmërojnë ngrohjen e...

Përshpirtëria eukaristike te Nëna Tereze

Nga Don Kolë Gjergji - E lumtura Nëna Terezë është bërë simbol i bamirësisë në botë. Veprimtaria e saj e pakursyer ndaj të varvfërve ndër më të varfër, ndaj më të mjerëve nëpër rrugët e Kalkutës, ka mahnitur mbarë njerëzimin. Vallë, prej nga buron ajo forcë e saj për një veprimtari kaq të madhe? Pa mëdyshje...

Dy ekspozita në nderim të Nënë Terezës

Dy ekspozita priten të çelen në Tiranë, në 5 dhe 6 shtator , në kujtim të 10 vjetorit të vdekjes së Nënë Terezës, e cila që kur ndërroi jetë në vitin 1997, në çdo përvjetor të lindjes apo të ikjes së saj, përkujtohet nga mijëra njerëz në të gjithë botën...

10 vjet pa Nënë Terezën

Papa Gjon Pali II lumturoi në tetor të vitit 2003 Nënën Terezën e Kalkutës, duke e përshpejtuar shenjtërimin e saj për ndihmën e dhënë të varfërve. "Me autoritetin tim apostolik, ne garantojmë se shërbëtorja e nderuar Nënë ...

At Zef Pllumit, spitali Gemelli, Romë

Padre, ndigjova që ke fillue me ardh ndër mend e me thanë të drejten jam merzitë pak. Ti pate premtue para do vjetsh se ke vendosë me ndejtë i marrë e mos me dekë, për me tregue. Tash po ndij nga miqtë e përbashkët prej Rome se je shtri atje n’Gemelli dhe nuk po ndin ma zanin e marrisë...

Atdhetari i zjarrtë, Paolo Kadikamo, i lënë në harresë!

Mund të them me plot gojën se kurrë s’mund t’i fitonim ato ndjenja të zjarrta patriotike që fituam në kolegjin e S. Demetrio Koronës, sikur të kishim mësuar në një shkollë të Shqipërisë, për arsye se malli i Atdheut ndihet më shumë dhe më thellë kur je larg Atdheut...

Milkani: Ja si u xhirua filmi im i parë

Në vitet e saj të arta, Kinostudioja xhironte dhe shfaqte para publikut shumë më tepër filma sa prodhohen e shfaqen tani,e ndaj edhe quhen vite të arta për filmin shqiptar. Filma që edhe tani pëlqehen shumë nga publiku, shikohen dhe...

Arjana Qatipi: Nuk largohem nga TVSH-ja deri ditën që do të dal në pension

E thjeshtë, e qeshur, me intonacionin e zërit me të cilin na duket shumë familjare, teksa zbret shkallët e TVSH-së, Arjana Qatipi, na drejtohet e gatshme për të folur lidhur me jetën e saj në gazetari. Aspak e lodhur nga puna e saj prej dekadash...

Në 10 vjetorin e ndarjes nga jeta të “Artist i popullit” Çesk Zadeja

10 vite më parë, arti shqiptar, muzika shqiptare humbi një nga kolosët e saj, humbi gjeniun e papërsëritshëm, artistin që gjithë jetën ia kushtoi kombit të tij, Çesk Zadeja. Në vitin 1997 u sëmur rëndë dhe ndahet nga jeta në 15 gusht 1997...

At Zef Pllumi

At Zef Pllumi ka lindur në vitin 1924, në Malin e Rencit (Lezhë). Në vitin 1931 hyn në kolegjin françeskan të Shkodrës, ku ndjek ciklin e arsimimit klasik me mësues personalitetet e shquara të kulturës kombëtare si At Gjergj Fishta, Patër Anton Harapi, At Gjon Shllaku e të tjerë ku...

Nga A në ZH - Portret i paautorizuar i Arian Çanit

A - si Arian, emri i tij që ai e pëlqen jashtë mase. Sikur të mund ta zgjidhte vete? Me siguri do zgjidhte sërish Arian...

Si të bëhesh vip

Dikur shfaqej në “Miss Albania”. Pastaj si prezantuese në “Alba TV”. Por për Fjodora Fjorën kjo ishte shumë pak. TV Klan e ktheu në personazh. Aq sa të jetë e pranishme në faqet e shtypit. Për të folur për jetën e saj private. Por edhe për mbarimin e një lidhjeje nëntë vjeçare...

Mërgim Korça - Jetëshkrimi

Mërgim Xhevat Korça është inxhinier mekanik. Ka projektuar dhe zbatuar sisteme origjinale makinerishë bujqësore disa edhe unikale në llojin e tyre. Ka mbrojtur gjithashtu studime në fushën e motorëve. Si rezultat është i laureuar me titullin më të lartë në fushën shkencore  “Punonjës i shquar i Shkencës dhe Teknilës”. Krahas shkencës Mërgimi, i ndikuar nga i ati, ka patur gjithë jetën pasion gjuhën dhe letërsinë. Për pesëdhjetë vite nuk shkroi asnjë rrjesht në kushtet e diktaturës që sundonte në Shqipëri. Mbas rënjes së regjimit komunist, emigroi në SHBA (Detroit) ku banon edhe sot...

Adem Demaçi: Saranda më mundësoi dimensionin njerëzor dhe atë natyror

Në mëngjes herët në rrugët e qytetit të Sarandës, bashkë me shumë njerëz të tjerë, ecën edhe një burrë i imët. Duke ecur, i menduar sikur mbi supe t’i rëndojnë tonelatat e vuajtjeve dhe shqetësimeve të qindra vjetëve, ai bie menjëherë në sy se është dikush që vjen nga larg. I thjeshtë dhe me vështrim të menduar, ai shkon...

Gjergj Kastrioti

I pari autor i jetëshkrimit të Skënderbeut ka qenë Martin Barleti, i cili jetonte në nji kohë me fatosin tone kombëtar. Barleti ishte nji prift katolik nga Shkodra që pat rastin me njoftë disa nga prijësit luftarak t'asaj kohe, të cilët I kallzuen gjithçka dinin mbi trimnit dhe fitoret e të parit të tyne..

Gjergj Fishta ne shtratin e vdekjes

Në një libër voluminoz me kapakë ngjyrë vishnje e thellë të vitit 1943, gjejmë tre fotografi befasuese. At Gjergj Fishta në shtratin e vdekjes. Veshur me rrobën e zezë të priftit, portretin e ngrirë e duart në kraharor. I shtrirë në qetësinë e përtejme. Dy priftërinj që i rrinë mbi kokë, mbase po pëshpërisin lutjet për amshim. Këtë moment, pak orë pas...

Prenke Jakova

Dy pasione te medha e udhehoqen kompozitorin Prenke Jakova gjate gjithe jetes: dashuria per muziken dhe adhurimi absolut per Shkodren, qytetin e lindjes dhe te veprimtarive te tij muzikore. Dashuria per muziken dhe adhurimi per Shkodren nuk mund te ndahen te ai njeri, i cili, duket se iu dha muzikes per ta bere qytetin e tij te lindjes nje qytet te permendur per muziken e kultivuar, ashtu sic ishte i paperseritshem ai qytet per muziken popullore qytetare, per jaret, kenget e shregullave, humorin...

Pashko Vasa “Meteor” i kulturës dhe atdhetarizmit

Pashko Vasë Shkodrani është njëri nga figurat më të ndritura të kulturës dhe të Atdhedashurisë, të periudhës së Rilindjes sonë Kombëtare. Ai, u lind në Shkodër më 17 shtator 1825, në një familje borgjeze me prejardhje nga Mirdita...

Entela Komnino: 40 vjet pas vdekjes, Fan Noli akoma enigmatik per Shqiperine

Është kthyer dy herë në jetë nga vdekja e sigurtë dhe rreth një shekull pasi ai ka filluar të shkruajë dhe 40 vjet pas vdekjes provokimi i tij te lexuesit hap një botë enigmash të përafërta me dilemat e jetuara të tij. Gati të të njëjtit puls me ato të fëmijës me heronj që rikthehen ndër të gjallët. Ngaqë e “kish të shkruar” me sa duket ritin e kthimit “sa të ketë emër”...

Perurimi i shtëpisë muze të Dedë Gjo’ Lulit

Sot është një ditë e shënuar për kombin shqiptar, është një ditë përpara në hapat e njëpasnjëshëm të risistemimit të historisë sonë në faktet e rrjedhat e saj të vërteta. Sot, më 6 prill 2006, Malësia dhe Shqipëria përkujton një festë të madhe më rëndësi kombëtare: ajo përkujton me respekt dhe krenari 95 vjetorin e ngritjes së flamurit kombëtar të Bratilë të Deçiqit...

Luigj Gurakuqi - Ne themelet e shtetit te shqiptareve

Studimi i veprimtarise se Luigj Gurakuqit eshte i nevojshem per te gjithe ata qe deshirojne te kene sadopak dijeni per historine e shtetit te shqiptareve. Luigj Gurakuqi eshte njeri prej themelueseve me te rendesishem te ketij shteti. Kujtimi i figuarve te rendsishme te kujtese sone historike eshte i rendesishem ne shume aspekte sic shprehej edhe vete Gurakuqi:...

Donika Kastrioti, Nëna Mbretëreshë e arbëreshëve

Ishte gruaja e Skenderbeut dhe fatin e ka patur te njejte me shume bashkeshorte te tjera njerezish shume te famshem: eshte eklipsuar prej lavdise se tyre. Eshte mbajtur ne hije. Eshte terrur. Ka mpakur dhe zvogeluar dimensionet historike te saj...

Si e helmuan në Peruxha të Italisë Ismail Qemalin

Ka qenë ora 10:20 minuta e datës 24 Janar të 1919, kur Ismail Qemali donte vetëm tre ditë të mbushte plot 75 vjeç, doli para gazetarëve në një konferencë për shtyp të organizuar në një sallon hoteli në Peruxha. Hyrja e tij në sallën e mbushur me mbi 100 gazetarë dhe fotoreporterë i befasoi të gjithë të pranishmit që kishin mbi dy orë që prisnin diplomatin e njohur të Shqipërisë...

Jeta e njeriut nuk mjafton per jeten e Nolit

25 vjet nga jeta e studiuesit Nasho Jorgaqi per jeten e Nolit, e megjithate ai shprehet se nuk mjafton jeta e asnje njeriu, per te shkruar gjithcka mbi jeten e tij. Kjo veper eshte fryt i nje admirimi te studiuesit per Nolin...

Dede Gjo Luli, figure e nderuar e historise kombetare

Ne historinë e popullit shqiptarë janë të shumtë personalitetet të cilët kanë dhënë kontribut me pushkë e pendë për çlirim dhe bashkim kombëtar. Por, nuk ka dilemë se ne gamën e gjerë të figurave të tilla vend nderi zën kryetrimi i Malësisë së Madhe Dedë Gjo Luli...

Dedë Gjo Luli, pushka e shkrepur e Shqipërisë

Shqipëria, ka qenë historikisht zemra e patriotëve të vërtetë të djelmnisë së Malësisë së Madhe, trevë e cila shpeshherë është përmendur, se ka nxjerrë burra kuvendi e pushke, duke i falur atdheut e maleve kreshnike edhe Dedë Gjo Lulin (1840-1915), i njohur për burrëri, urtësi e autoritet të gjerë...

Ded Gjo Luli, pushke e ngrehun per Shqiperine

Ded Gjo Luli, shkru ka letër, - t'parit Shkodrës o ia ka çu, - Se Shqipnia nuk don tjetër, - veç don vedin me e sundu...

Mvehtësia e Shqipëniës - Nga Luigj Gurakuqi

E andërruar nga vjershëtorët e dëshiruar nga zemrat e djeguna të disa pakë atdhetarëve, që vuanin e dirgjeshin nëpër burgjet e errata e që qanin e rënkonin nëpër shkretinat e largëta të ndjekun e të dëbuar nga Atdheu i dashun, mvehtësia e Shqipënisë na dukej të gjithëve si një dëshir i paarijshëm, si një dhuratë tepër e çmuarshme për varfërinë t'onë, si një pemë e ambëlë e shijëshme, të cilën Perëndia u a kishte ndaluar shqipëtarëvet të mjerë...

Andrra e parealizueme e Luigj Gurakuqit

Sot janë mbushë plot 80 vjet qysh se plumbat e trathtisë vranë në Bari njenin prej djemve mâ të mirë që pat nxjerrë ndonji herë Shqipnija: Luigj Gurakuqin. Gurakuqi ka qenë nji figurë e domosdoshme në nji kohë që irracionalja sundonte mendjet e zemrat e shqiptarve. Irracionale âsht çdo gja që i përket interesave të ngushta dhe që pengon afirmimin e interesave kombtare...

Gonxhe Bojaxhiu - Nënë Tereza

"Me gjak jam shqiptare; me nënshtetësi, indiane. Përsa i përket besimit, jam murgeshë katolike. Sipas thirrjes, i përkas botës. Por zemra ime i përket plotësisht Zemrës së Krishtit". Nënë Terezës, me shtat imcak, por me besim shkëmbor, të patundur, iu besua misioni të kumtonte dashurinë e etur të Jezusit për njerëzimin, veçanërisht për më të varfërit ndër të varfër...

Kaleidoskopi i Nolit, Ringjallja e nje jete

Duke shkruar per Fan Nolin, Nasho Jorgaqi te kujton nje skulptor antik qe skalit nje nga relievet me te rendesishme per nje Parthenon te kujteses shqiptare. Personalitetet e nje kombi, dihet, nuk ka asnje sekret, asnje padrejtesi absurde, jane te vdekshem fizikisht. Homeri perdorte emertimin "vdeketar" per njerezit...
Kryesore