Vajza e Azem Hajdarit

Me rastin e njëvjetorit të vrasjes shkova në shtëpinë e Azem Hajdarit, së bashku me Besnik Mustafain. Shtëpia është më shumë se një muzeum. Foto. Libra. Kompjuteri. Djali i vogël, që nuk ka mbushur vitin, të kujton më shumë se kushdo...

Mustafa Kruja, dija dhe vetëdija në veprën postum

Shkreli: Më thoni një personalitet tonin për të cilin nuk ka rezerva e hije. Shoqëria shqiptare bashkëkohore, përsa mund të duket e fortë, vuan nga një sindromë nekrofilie, apo sikurse thoshte me shaka i ndjeri padër Zef “ky vênd...

Mustafa Kruja mes Thamusit dhe Derridás

Pas fjalorit të Gazullit, fjalorit toskërisht të Panos Tases, të cilët janë pjesë e kolanës "Excipere", Ledi Shamku-Shkreli, na sjell një tjetër zbulim me një figurë unikale për nga kontributi në gjuhësinë shqipe, Mustafa Kruja. I anatemuar...

Figurat që u ndanë nga jeta më 2006

Viti 2006 është viti kur nga jeta u larguan figura të spikatura të artit dhe të kulturës shqiptare. Në mënyrë kronologjike jepen më poshtë datat e ndarjes nga jeta të këtyre personaliteteve...

Pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin?

Njëra ndër periudhat më të vështira të popullit tonë, që i kalojë me pasoja shumë të rënda,  ishte periudha kur dy të tretat e Atdheut dhe më shumë  se gjysma e popullit shqiptar  ra nënë robërinë serbo-jugosllave-greke. Vështërësitë...

Ekskluzive - Albert Vataj: Praron legjenda Serafin Fanko

Ikën për të mos u kthyer më, ai që gjithë jetën e tij ia kushtoi artit, mrekullimit të shpirtrave tanë të ndjeshëm, emotiv dhe të kulmuar në vullnete për madhështoren. Zemra e Serafin Fanko pushoi së rrahuri, por kurrë nuk do të pushojnë së dashuruari artëdashësit rolet dhe gjithë veprimtarinë e tij voluminoze. Ai mbylli sytë për të mbetur në përjetësinë e dimensionit të artit shqiptar, i papërsëritshëm, dinamik dhe bashkëkohor. Arti shqiptar humbi bashkë me Serafin Fankon edhe një legjendë të pavdekshme të shumëdimensionit të tij përfaqësues. Pikëllimi që la pas kjo humbje do të..

Pierre-Pandeli Simsia: Mësuesja e vlerësuar, ose Parashqevia e Beratit

Shumica e njerezve qe e njohin e quajne mesuesja e nderuar, e respektuara, e vleresuara e qytetit te Beratit... Nje pjese e madhe njerezish e quajne edhe gruaja inteligjente, aktiviste e kudondodhur. Shumekush, qytetare te tjere nga qytete...

Pater Zefi

Kur u vura të shkruaj këto radhë u gjeta keq, se m‘u duk se po shkruaja për dikë që e kish të vështirë të më kuptonte siç po ja radhisja fjalët. Ndërrova mëndje dhe i dhashë karar që të përpiqem ta nderoj në të folmen e vet...

Irhan Jubica: Një varr për të vërtetën e eshtrave të Fishtës

Pikëpyetje, shumë pikëpyetje? A janë hedhur me të vërtetë në Drin eshtrat e Gjergj Fishtës? A mos kjo histori është më shumë një legjendë, që për shkak të ndjeshmërisë së publikut, rezultoi më funksionale se ajo letrarja e vitit 1963...

Patër Zefi dhe domethania e të vërtetës

E kisha zor me e botue kete foto me at Zefin. Por po e shfrytëzoj rastin me e ba publike nji dashamirësi dhe nji dashni që at Zefi tregoi për mue gjatë qëndrimit tem n’Shkodër, në vitin 2003. M’i kishte dërgue, me kanale kishtare...

Vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zeka

17 janari i vitit 1982, dita kur u vranë Vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka është një datë e trishtë në historinë e shqiptarëve. Edhe pse kanë kaluar 20 vjet, ajo ditë mbetet përgjithnjë e freskët me zinë e saj jo vetëm për familjet, por edhe...

Stan Dragoti: Shqiptari që 'shembi" muret e Hollivudit

Regjisori shqiptar Stan Dragoti është sot 75 vjeç. Shqiptari që "shembi" muret e Hollivudit, ose njeriu që bëri rizgjimin e ëndrrave njujorkeze me filmin e famshëm "I love New York" është lindur më 4 tetor 1932 në New York City...

Trashëgimtari i amanetit për të mbrojtur kombin shqiptar

Në datën 3 tetor të vitit 1949 vdiq në New York nga një atak në zemër shërbestari i Shqipërisë Mid’hat Frashëri. Në këtë shkrim menduam t’i ofrojmë lexuesit dhe opinionit publik shqiptarë se kush ishte ky personalitet me përmasa të mëdha kombëtare...

Lamtumirë Pater!

Me një ceremoni madhështore, mijëra njerëz të ardhur nga e gjithë Shqipëria i dhanë lamtumirën e fundit At Zef Pllumit. Pas homazheve në kishën françeskane, mesha e përshpirtshme u dha në Katedralen e Shkodrës...

Urat e Aristidh Kolias

Aristidh Kolia ishte arvanitasi me fat tragjik në mes të dy dashurive të tij të mëdha për dy popuj, dy shtete, që ende, si atavizëm historik, kishin në mes tyre një mal me urrejtje. Një pensionist në Tiranë, që kërkon të terheqë vemëndjen e lexuesve...

Emërtimi i vrasjeve ordiniere në Shqipëri` duke i cilësuar si vrasje Kanunore, është një luftë ogurzezë kundër vlerave Ilire-Shqipetare

Emërtimi i vrasjeve ordiniere në Shqipëri` duke i cilësuar si vrasje Kanunore, është një luftë ogurzezë kundër vlerave Ilire-Shqipetare, një ndër të cilat është Kanuni i Lekë Dukagjinit!Kur do të ndalet lufta kundër vlerave kombëtare...

“Rrno për me tregue”, amanet i At Zef Pllumit

Zoti asht i madh. I kjoshim falë atij të lumit që ka krijue vdekjen, se përndryshe njerëzit do t’kishin me kenë gjithmonë skllav të tiranve. Edhe kta do t’desin nji ditë e ti duhet të jetojsh vetëm sa me tregue. Kurrgja në mos kjosh i zoti me ba, rrno vetëm për me tregue...

"Pavdekshmëria e një tenori!"

Nje e-mail i ardhur ditët e fundit me ngacmoi ndjenjat për të kujtuar me dhimbje një ndër tenorët më të mirë të Shqipërisë, të cilin fatkeqësisht vdekja e pamëshirshme e ndau shumë shpejt nga familja, njerëzit, shokët, miqtë e tij më...

Padër Zef, të gjithë jemi të kryqëzuar

Sa mora vesh vdekjen e Padër Zef Pllumit, mendja më shkoi menjëherë tek vitet 67-68, kur im atë që nuk rron më, dhe ime më që është gjallë, para se të binin për të fjetur, ktheheshin nga vendi ku dikur ishte ikona e Shën-Mërisë në një qoshe të murit dhe që ua hoqën me...

Ekskluzive - Albert Vataj: Niset për nga amshimi At Zef Pllumi

At Zef Pllumi u nda përgjithherë nga të afërmit, nga Shkodra, nga admiruesit, nga gjithsekush e njohu, ndigjoi për të dhe lexoj prej tij. At Zef Pllumi, i fundmi i brezit të artë të françeskanëve shqiptarë, atyne që kulmuen në pjedestal tiparet me të spikatuna të kulturës dhe qytetarisë, lirisë dhe devotshmërisë, përkushtimit dhe dashnisë. Zemra e tij pushoi së trokituri në Romë në moshën 83-vjeçare. Jeta e tij, si e çdo kleriku tjetër shqiptar, e çdo predikuesi të fjalës së Zotit, të të vërtetës kishte ecur nëpër një kalvar golgote. Së paku ma s’fundit ai mundi të ketë kenë në momentet e fundit ...

Nga mbrëmë nuk rrnon për me tregue Padër Zef Pllumi

Për njerëzit e sërës së Padër Zef Pllumit nuk shkon kurrë fjala “vdiq”. Lasgushi pat qëmtuar për këto kualitete njerëzore një tjetër fjalë, të thjeshtë e pa mort, fjalën “shkoi”. Kështu nga mbrëmë nuk rrnon për me tregue Padër Zefi, se shkoi...

Patër Gjergj Fishta akoma i trajtuar si “gogol” Sa keq!

Këmbëngulja me të cilën vazhdohet të insistohet në drejtim të ruajtjes së  shtrëmbërimit të të vërtetave historike por në mënyrë më të sofistikuar, që të duket sa më i besueshëm shtrëmbërimi, parimisht më revolton shumë. Shtysë që t’a...

Me rastin e 25 vjetorit te lindjes se Heroit Gentian Zef Marku

Sot mbushen 25 vjeç nga dita kur lindi dhe formoi buzeqeshjen e pare “Heroi i dy kontinenteve” Gentian Zef Marku i cili ka rene ne fushen e betejes ne lufte per “Lirine e Irakut” me 25 Nentor 2004 ne festen e “Thanksgiven Day”...

Fishta - ndërgjegjja e kombit

Nga Ali Podrimja - Në moshën katërmbëdhjetë vjeçare shfletova për herë të parë “Lahutën e Malcis”. Im atë nuk e di ku e kishte gjetur, në cilin kënd të antikuariatit të gjërave të çmuara, siç e quanim qytetin, aty nën Çabrat, ku dhuna serbe bënte çmos të zhbinte çdo vlerë tonën shpirtërore që mbante gjallë kujtesën...

Grupimi i Dhjetorit ’90 kërkon rihapjen e dosjes “Hajdari”

Grupimi i Dhjetorit të ‘90 ka kërkuar të rihapet dosja në lidhje me vrasjen e Azem Hajdarit. Duke ftuar gjithë qytetatrët të nderojnë sot kujtimin në përkujtimoren me rastin e 9 vjetorit të vdekjes së tij, grupimi është shprehur se “nuk do të rreshtet së kujtuari njerëz dhe ngjarje që na bëjnë të...

Nënë Tereza i dhuron medaljonin një myslimani

Nënë Tereza, bamirësja e madhe shqiptare, ka vizituar qytetin e Durrësit në vitin 1991. Ishte periudhë ndryshimesh të mëdha shoqërore e demokratike dhe, siç ndodh gjatë ndryshimit të stinëve ku të parat janë dallëndyshet që lajmërojnë ngrohjen e...

Përshpirtëria eukaristike te Nëna Tereze

Nga Don Kolë Gjergji - E lumtura Nëna Terezë është bërë simbol i bamirësisë në botë. Veprimtaria e saj e pakursyer ndaj të varvfërve ndër më të varfër, ndaj më të mjerëve nëpër rrugët e Kalkutës, ka mahnitur mbarë njerëzimin. Vallë, prej nga buron ajo forcë e saj për një veprimtari kaq të madhe? Pa mëdyshje...

Dy ekspozita në nderim të Nënë Terezës

Dy ekspozita priten të çelen në Tiranë, në 5 dhe 6 shtator , në kujtim të 10 vjetorit të vdekjes së Nënë Terezës, e cila që kur ndërroi jetë në vitin 1997, në çdo përvjetor të lindjes apo të ikjes së saj, përkujtohet nga mijëra njerëz në të gjithë botën...

10 vjet pa Nënë Terezën

Papa Gjon Pali II lumturoi në tetor të vitit 2003 Nënën Terezën e Kalkutës, duke e përshpejtuar shenjtërimin e saj për ndihmën e dhënë të varfërve. "Me autoritetin tim apostolik, ne garantojmë se shërbëtorja e nderuar Nënë ...

At Zef Pllumit, spitali Gemelli, Romë

Padre, ndigjova që ke fillue me ardh ndër mend e me thanë të drejten jam merzitë pak. Ti pate premtue para do vjetsh se ke vendosë me ndejtë i marrë e mos me dekë, për me tregue. Tash po ndij nga miqtë e përbashkët prej Rome se je shtri atje n’Gemelli dhe nuk po ndin ma zanin e marrisë...

Atdhetari i zjarrtë, Paolo Kadikamo, i lënë në harresë!

Mund të them me plot gojën se kurrë s’mund t’i fitonim ato ndjenja të zjarrta patriotike që fituam në kolegjin e S. Demetrio Koronës, sikur të kishim mësuar në një shkollë të Shqipërisë, për arsye se malli i Atdheut ndihet më shumë dhe më thellë kur je larg Atdheut...

Milkani: Ja si u xhirua filmi im i parë

Në vitet e saj të arta, Kinostudioja xhironte dhe shfaqte para publikut shumë më tepër filma sa prodhohen e shfaqen tani,e ndaj edhe quhen vite të arta për filmin shqiptar. Filma që edhe tani pëlqehen shumë nga publiku, shikohen dhe...

Arjana Qatipi: Nuk largohem nga TVSH-ja deri ditën që do të dal në pension

E thjeshtë, e qeshur, me intonacionin e zërit me të cilin na duket shumë familjare, teksa zbret shkallët e TVSH-së, Arjana Qatipi, na drejtohet e gatshme për të folur lidhur me jetën e saj në gazetari. Aspak e lodhur nga puna e saj prej dekadash...

Në 10 vjetorin e ndarjes nga jeta të “Artist i popullit” Çesk Zadeja

10 vite më parë, arti shqiptar, muzika shqiptare humbi një nga kolosët e saj, humbi gjeniun e papërsëritshëm, artistin që gjithë jetën ia kushtoi kombit të tij, Çesk Zadeja. Në vitin 1997 u sëmur rëndë dhe ndahet nga jeta në 15 gusht 1997...

At Zef Pllumi

At Zef Pllumi ka lindur në vitin 1924, në Malin e Rencit (Lezhë). Në vitin 1931 hyn në kolegjin françeskan të Shkodrës, ku ndjek ciklin e arsimimit klasik me mësues personalitetet e shquara të kulturës kombëtare si At Gjergj Fishta, Patër Anton Harapi, At Gjon Shllaku e të tjerë ku...

Nga A në ZH - Portret i paautorizuar i Arian Çanit

A - si Arian, emri i tij që ai e pëlqen jashtë mase. Sikur të mund ta zgjidhte vete? Me siguri do zgjidhte sërish Arian...

Si të bëhesh vip

Dikur shfaqej në “Miss Albania”. Pastaj si prezantuese në “Alba TV”. Por për Fjodora Fjorën kjo ishte shumë pak. TV Klan e ktheu në personazh. Aq sa të jetë e pranishme në faqet e shtypit. Për të folur për jetën e saj private. Por edhe për mbarimin e një lidhjeje nëntë vjeçare...

Mërgim Korça - Jetëshkrimi

Mërgim Xhevat Korça është inxhinier mekanik. Ka projektuar dhe zbatuar sisteme origjinale makinerishë bujqësore disa edhe unikale në llojin e tyre. Ka mbrojtur gjithashtu studime në fushën e motorëve. Si rezultat është i laureuar me titullin më të lartë në fushën shkencore  “Punonjës i shquar i Shkencës dhe Teknilës”. Krahas shkencës Mërgimi, i ndikuar nga i ati, ka patur gjithë jetën pasion gjuhën dhe letërsinë. Për pesëdhjetë vite nuk shkroi asnjë rrjesht në kushtet e diktaturës që sundonte në Shqipëri. Mbas rënjes së regjimit komunist, emigroi në SHBA (Detroit) ku banon edhe sot...

Adem Demaçi: Saranda më mundësoi dimensionin njerëzor dhe atë natyror

Në mëngjes herët në rrugët e qytetit të Sarandës, bashkë me shumë njerëz të tjerë, ecën edhe një burrë i imët. Duke ecur, i menduar sikur mbi supe t’i rëndojnë tonelatat e vuajtjeve dhe shqetësimeve të qindra vjetëve, ai bie menjëherë në sy se është dikush që vjen nga larg. I thjeshtë dhe me vështrim të menduar, ai shkon...

Gjergj Kastrioti

I pari autor i jetëshkrimit të Skënderbeut ka qenë Martin Barleti, i cili jetonte në nji kohë me fatosin tone kombëtar. Barleti ishte nji prift katolik nga Shkodra që pat rastin me njoftë disa nga prijësit luftarak t'asaj kohe, të cilët I kallzuen gjithçka dinin mbi trimnit dhe fitoret e të parit të tyne..
Kryesore