Dibran Demaku: Profesor Agani

Sapo të përmendet ky togfjalësh mendja menjëherë na shkon tek profesori i nderuar dhe shumë i respektuar, që ishte aq modest, njerëzor e tokësor si asnjë tjetër, por që në domenin e shkencës dhe të dijes ishte një urragan i pashuar!Ai, pra profesor Fehmiu(Agani) si rrallë ndonjë tjetër...

Gjonaj: Hasan Salaj një çerek shekulli para mikrofonit

Protagonisti i këtij shkrimi  është  emër  që  njihet  në të gjithë Kosovën, dhe jo vetëm.  Atë e bëri  të njohur  gjuha e folur  me theks të përkryer shqip  në Radio  dhe Televizionin e  Prishtinës. Profesionin e folësit  ...

Albert Vataj: Salvador Dali, ky shpërthim i energjisë

Si sot 111 vjet më parë, më 11 maj 1904 lindi Salvador Dali, shprehja më e vetvetishme e një energjie përtëritëse estetike, krisja me e thellë e mendësisë së shterrimit të idesë dhe kumtimit artistik, drita më rrapëllitëse në qiellin e ndryshesave të potershme në art. Në këtë përvjetor lindjes...

Salihu: Kujtimi për dëshmorin Zejnullah Zejna

Verës, teksa isha nisur me një mikun tim për në Berat, kaluam autostradës andej rreth shpatijeve kodrinore të Gorozhubit dhe përnjëherë në imagjinatë m’u hapën fletët e librit të historisë , në të cilin libër nga kolona...

Albert Vataj: Di Francesco, gjeniu që shpiku pianon

Kush prej nesh ka dëgjuar tingujt e magjishëm të pianos, tastet e së cilës prej gishtave virtuozë të gjenive të muzikës, si Bach Vivaldi, Beethoven, Mozzart, Chajchovski, etj, kanë krijuar universin shkëlqimtar të universit të muzikës. kanë krijuar një marrëdhënie magjike të tingujve dhe perceptimit ...

Albert Vataj: Nikola Makiaveli, ai që e çliroi politikën

Bota e mendimit me Makiavelin hyn në një fazë të re. Shkëputja nga tradita e deriatëhershme dhe detyruese për shkak të rrethanave sociale dhe politike, por dhe vizionit mëtojnë prej tij ngulmin fillues të mendimit ...

Bedri Tahiri: Komandant Ilaz Kodra- Ikonë e trimërisë

Mëngjes i bukur pranveror. Po agonte 30 prilli 1999. Rrezet e diellit herak shigjetonin Majën e Zezë të Qyqavicës mitike. Një puhizë e hollë freskuese rrëshqiste fare lehtas korieve e monopateve të thata. Zogjtë ia thoshin ...

Murat Gecaj: Mic Sokoli, në piedestanin e nderit

Në përvjetorin e rënies: Mic Sokoli, në piedestanin e nderit dhe të lavidsë shqiptare…Mic Sokoli nji fjalë po e flet, i thuej nanës: ti, mirëmbetësh! Pa u farue Malësia krejt, këtu nuk hyn krajl as mbret!...

Bardhyl Selimi: At Nikollë Marku - trim dhe atdhetar

Kisha dëgjuar për At Nikollën vetëm nga shtypi, por e takova për herë të parë në avion, gjatë një udhëtimi për Prishtinë, shumë vite më parë. Ishte vërtet një burrë tërheqës, i thjeshtë dhe i lirshëm si bashkëbisedues...

Qazim Shehu: Hasan Frangu- figurë e arsmit shqiptar

Hasan Frangu, mësues, i shpallur kohët e fundit me titullin :Qytetar Nderi nga komuna Lis e Matit, përbën në vetvete figurën e një njeriu të thjeshtë i cili ka shërbyer mbi katër dekada në arsim,që nga Vali i Martaneshit deri ...

Albert Vataj: Lamtumirë At Konstantini

Kushtimi i një jete me Krishtin e për Krishtin e ‪At'Konstantint sos udhën e vet toksore për të marrë rrugën e amshimit. Vdekja ka urdhëruar për në udhën e pasosur të fundmin e françeskanëve, At'Konstantint. Me At'Konstantin...

Kadri Tarelli: Shpëtim Kodra, mësues e studjues

Gazetaria më ka dhënë mundësi të bisedoj e të njoh shumë kolegë mësues të nderuar të Durrësit, të cilët kanë një modesti që s`e gjen kund tjetër. Nuk kam mëdyshje kur mendoj kështu, sepse kjo është natyra e vetë masuesit, që s`i ...

Florim Zeqa: Kafe e idhët për opozitën!

Një gjest i pazakont për demokracitë e përparuara euro-përëndimore, ndodhi në një ditë pas protestës së opozitës kundër qeverisjes aktuale në vendin tonë. Pavarësisht mendimeve pro dhe kontra të një kafeje të përbashkët mes kryeministrit dhe njërit nga liderët opozitar...

Nijazi Ramadani: Muharrem Bajrami - luftëtari i UÇK-së

Rruga jetësore dhe profesionale e arsimtarit në periudhën pas brioneve(rankoviçiste) nuk ishte fare e lehtë për tu përballuar në këto vite dramatike që sot në Kosovën e pavarur po i lëmë pas që i bashkohet mijëra kolegëve ...

Emin Fazlija: Amaneti i Vehbi Ibrahimit

Dëshmorët nuk i takojnë më asnjë partie politike, qoftë ajo e djathtë apo e majtë, ata i takojnë mbarë kombit shqiptar, prandaj edhe quhen DËSHMORË TË KOMBIT. Unë ju përshëndes në emrin e BKDSH, brenda dhe jashtë trojeve etnike si dhe timin personal, duke uruar që brezi i ri të ...

Zeqiraj: Kush frenon banditizmin e ''komandantëve''?!

Një Kosovë e vogël, me "komandantë" shumë! Dhe, shumë syrësh shquhen për banditizëm, sepse "kanë gjetë shesh e bëjnë përshesh" dhe nuk ka kush t`i stopojë, t`i frenojë. Krimet faktike, zakonisht, i kanë bërë në pusira, në errësirë, por edhe në dritë të diellit, me çorape në kokë, me maska...

Xhelal Zejneli: Konica - enciklopedia që ecën

Faik Konica (1875-1942) është shkrimtar, kritik letrar, publicist dhe eseist, njëherazi një ndër personalitetet më në zë të kulturës e të letërsisë shqiptare. Lindi në qytetin e vogël Konicë në malet e Pindit...

Bajram Gashi: 30 vjet në dorë sharki

Burra të mençur, folkloristë, akademikë, shkencëtarë, politikanë, muzikantë, intelektualë, puntorë, bujq e blegtorë e njohën Dervish Shaqen, këtë legjendë të këngës dhe folklorit shqiptar, mes tyre jam edhe unë...

Azem Parllaku: Zëri legal i këngës etnike

Është e padiskutueshme që, Ilir Shaqiri, ky këngëtar emblematik i Ballkanit, të mbetet ai personaliteti, e zëri që më së miri, përmes këngës ka artikuluar, Çështjen Kombëtare Shqiptare. Ilir Shaqiri është, një prej ...

Gjonaj: Akademiku dhe miku im, Gjovalin Shkurtaj

Miku im, akademiku Gjovalin Shkurtaj  më njoftoi përmes postës elektronike me botimin e  ri  “ Onomastikë dhe etnolinguistikë”  për të cilin  veç i kanë ardhur shumë përgëzime, si nga prof.dr. Bahtiar Kryeziu...

Bedri Tahiri: Luftëtari i orëve të para në Artakoll

Me rastin e 16 vjetorit të vrasjes së Komandant Jashar Jasharit, dhe të 13-të dëshmorëve të tjerë të rënë në Betejën e Shishmanit të Gjakovës, në Fakultetin Filozofik në Prishtinë, është organizuar një Akademi Përkujtimore...

Murat Gecaj: Bajram Curr, o Bajram Curr

Bajram Curri është bir i lavdishëm e i paharruar i Kosovës dhe i mbarë Shqipërisë. Ai e shkriu tërë jetën për lirinë, pavarësinë dhe përparimin e mbarë trojeve tona amtare. Lindi në një karrocë, në vitin 1862,  në fshatin ...

Albert Vataj: Misteri i vrasjes së një legjende

Sot 90 vite më parë vdiq Bajram Curri, një prej figura emblematike të historisë së ngritjes krye dhe qëndresës malësore. Ai tashmë kishte ngjitur kreshtën e legjendës për të mbetur përgjithmonë atje i harlisun në mistikën dhe madhështinë, në mëtimin dhe kumtin sëmbues të gjeneratave, ngasës...

Albert Vataj: Gjon Shllaku, shëmbëllimi i përsosun

Gjon Shllaku ishte një ndër dishepujt më të devotshëm të dijes, pasionit për aktin e krijimit dhe vetmohimit, përkushtimit dhe virtytit. Ai ishte shëmbëllimi më i përplotësuar i njeriut të përkorë. Si pakkush kam patur...

Gani Mehmeti: Hashim Dulger (1906-1999)

Hashimi u lind në Pakashticë në vitin 1906, në një familje të pasur të kohës, por nga jeta e padurueshme që ishte bërë në Kosovë pas pushtimit të saj nga Serbia në vitin 1912, familja e tij shpërngulet nga Pakashtica, për t`u...

Albert Vataj: Ndërmëndje për zëëmblin Sandër Prosi

Sot 30 vite më parë u nda nga jeta Sandër Prosi, zëëmbli i skenës, stomatologu që magjepsi me personalitetin dhe karakteret e tij, me mishërimin që ai u dha roleve, personazheve, karaktereve, për t'i jetësuar ...

Gjekë Gjonaj: Hamit Boriçi - doajeni i gazetarisë

Në pamundësi të jem i pranishëm në kremtimin e 85-vjetorit të lindjes së doajenit të gazetarisë dhe publicistikës shqiptare prof.dr. Hamit Boriçit, më 20 mars, ditë kjo kur edhe unë kam ditëlindjen po i shkruaj këto radhë për nder të jetës dhe veprimtarisë së tij të suksesshme...

Avdyl Sulaj: Prof Zymer Neziri, personalitet i shquar

Për prof. dr. Zymer Ujkan Nezirin mund të flitet e të shkruhet shumë, si për jetën dhe karrierën e tij shkencore. Ai mishëron studiuesin simbol të traditave tona etnokulturore, atdhetarin e flaktë, intelektualin e shquar...

Xhelal Zejneli: Noli - ky vigan liberator

Fan Noli (1882-1965) ose Theofan Stilian Noli, ishte udhëheqës i spikatur i bashkësisë shqiptaro-amerikane dhe figurë e shquar poliedrike e letërsisë, e kulturës, e jetës fetare dhe e politikës shqiptare. Lindi në fshatin Qytezë ...

Lekë Tasi: Petro Zheji fjeti

Petro Zheji  vdiq  në 15 Mars. Përdora  foljen “fjeti” më lart, sepse  kështu thuhej  dhe vazhdon të thuhet  për besimtarët  kur ikin nga kjo jetë. Të njejtin kuptim  ka  dhe  shprehja “ ndërroi jetë”, sepse nënkuptohet me të  ...

Gjekë Gjonaj: 70 vjetori i vdekjes së Prekë Calit

Ditën  e mërkurë, më 25 mars bëhen 70 vjet nga pushkatimi i  legjendës së Kelmendit dhe njërit nga figurat   burrërore në historinë e Shqipërisë Prekë Calit. Ky burrë i spikatur i Malësisë së Madhe dhe luftëtar i pa shkollë...

Albert Vataj: Albert Ajnshtajn, dukuria tokësore

Sot 136 vite të shkuara datëlindi jo një një njeri por një fenomen. Bota do të mbamend në rrugëtimin e vet pakherë ngjarje të përmasave të këtilla. Rroku në gjurmimin e gjenialitetit një dukuri humane që mbeti një ...

Ramiz Lushaj: Qerim Ujkani i letërsisë

Dje i mbylli sytë breglimasi Qerim Ujkani i Selimajve të Nokshiqit të Plavës. Sot po e merr në gji toka e Prishtinës. Njeriu, poeti, shkrimtari, gazetari e përkthyesi që jetoi me kambë e mend’ për 78 vite në tokën shqiptare në mes dy shteteve të sotme: Kosovës (Pejë-Prishtinë) e Malit të Zi (Plavë-Gucisë) ...

Vataj: Martin Camaj, shërbestari vullnetmirë i shqipes

Sot 23 vite më parë do të shuhej një prej pishtarëve më kulmues të shqipshkrimit. Një zemër e tretun tuj shndrit u ndal për me lan mbasvedi, vullnesën e mirë të endun me përkujdesin që diti vetëm ai për me e...

Albert Vataj: Zgjimi nga të shtënat kobzeza

Më 11 mars të vitit 1948  shkodranët u tmerruan nga lajmi që erdhi pas krismave të Zallit të Kirit. Flijoheshin këtë ditë për Krishtin e për Shqipërinë, Imzot Frano Gjini, Atë Mati Prendushi e Atë Çiprjan Nika, Monsinjor Nikollë Deda...

Rashit Alidema: Dritësia e Fan Nolit

Më 13 mars 1965  në SHBA u shua ylli, që nuk kthehet më. Ai ishte Mësuesi, Ai ishte Mbrojtësi, Ai ishte Ideologu - me ide të larta përparimtare, largpamëse, - të përgjithmonë frymëzuese për kombin e vet, kombin ...

Gjon Neçaj: Foto e rrallë e heroit Bajram Curri

Më 29 mars 1925, në një shpellë në grykën e Dragobisë u vetëvra Bajram Curri, një ndër veprimtarët e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. Megjithëse kanë kaluar nëntëdhjetë  vite, akoma edhe sot e kësaj dite ka diskutime...

Gjon Keka: Nënë Tereza kundër analfabetizmit

Nënë Tereza ishte një shërbëtore e përulur, puna e së cilës ndoshta kishte pak shkëlqim në sytë e botës, por më tepër shkëlqim në sytë e Zotit.Ndërsa vepra e saj shihet tani edhe më qartë dhe tepër e dobishme në ...

Tahir Bezhani: Hullija e kamerës dhe dashuria

Pas lufte në Kosovë jeta filloi nga xeroja për të gjithë  qyetaret e sajë, sepse, armiku kishte lënë   shkretirë vendin tonë, të djegur e të plaçkitur, i teri shkrumb. Remzije Ferati-Isufi...

Pikëpamjet politiko-juridike të Luigj Gurakuqit

Në këtë kohe, kur forcat përparimtare të këtij vendi po përpiqen për me e ba funksional shtetin bashkëkohor, me sundim të së drejtës, me demokraci funksionuese, liberale dhe parlamentare, trashëgimia që na kanë lanë pas ...
Kryesore