Nehat Jahiu: Dy fjalë për një intelektual

Jemi mësuar që, pas shumë zhgënjimeve, jetën ta kalojmë në pritje, me shpresa për një të ardhme më të mirë dhe më të lumtur. Nganjëherë na bëhet sikur jemi të humbur dhe të vetmuar, sikur kemi përfunduar në fund të një pusi, nga i cili nuk shohim dritë...

Avdyl Sulaj: Bir fisnik i Merturit

Këto ditë  në  qytetin “Bajram Curri” u zhvillua një veprimtari letrare e kulturore për të uruar dhe për të vlerësuar njeriun e virtytshëm dhe fisnik, mësuesin e përkushtuar në pension, autorin e 9 librave, Gjon Ndue Markokajn...

Bajram Çeliku: Trimi që nuk njhte dy flamuj kombëtar

Ishte ky Nefruz Isen Çeliku, i cili nuk njihte dy flamuj kombëtar, por vetëm një, edhe atë, Flamurin shqiptar me shqiponjën dykrenare në mes të pëlhurës së kuqe, që e qëndisi dikur Marigona, për nderë të shpalljes së pavarësisë ...

Kolë Tahiri: Sali Abdyli, atdhetar e mesues

Sali Abdyli, ka lindur ne familjen “Abdylaj” te Shishmanit, vater e shquar per atdhe-tarizem e trimeri, me 14-07-1946.Saliu, krahas shkolles atdhetare te oxhakut familjar kreu shkollen fillore e 8-vjecare ne fshatin e lindjes, Shishman dhe shkollen e ...

Meri Lalaj: Nderim për mësuesen Nedime Karapici (Zgjani)

Unë isha mësuese fare e re dhe gjatë një viti mësimor punova në shkollën tetëvjeçare “Gjok Shqiptari” në Pogradec. Ishim një kolektiv i madh mësuesish me në krye drejtorin Kozma Basho, (një shkencëtar i vërtetë jo thjesht në...

Hyqmet Hasko: Demaçi, Profeti i gjallë i Qëndresës

Kur flasim për Kosovën e re, për Kosovën e rilindur si feniksi nga hiri i rrënojave dhe plagëve të barbarisë qindrashekullore të shkaktuara nga armiqtë tanë historikë, kur flasim për Koosvën e shoqërisë së hapur dhe sfidave të mëdha të integrimit euroatlantik, për Kosovën e...

Frrok Kristaj: Ripërtëritja shqiptare e Kotorrit

Në këto pjesë edhe sot gjallërojnë antroponimet dhe toponimet që kanë prejardhje shqipe. Në Kotorr u lind edhe ipeshkvi tashmë i ndjerë i Kosovës, imzot Nikë Prela, që kishte prejardhje shkodrane...

Sylë Arifi: Adem Demaçi, hero i përmasave botrore

Adem Demaçi,  emblema e Shqiptarizmës. Ishte Njeriu që as burgosja e mbi 28 viteve nuk e dorzoi, por u shendrrua në Platformë kombëtare për të gjithë Shqiptarët.Adem Demaqi, simbol i guximit, i liris dhe i bashkimit kombëtar...

Ramadan Asllani: Mos t'mbetet merak pavarësia!

Në tetëvjetorin e përjetësisë së Baki Dullovit, më 16 shkurt 2008) Eee, mor baci Baki, kush e kishte menduar se në liri dhe pavarësi të Kosovës t’i gëzohemi vdekjes... Ti vërtet shkove me merak një ditë para shpalljes ...

Fatbardha Demi: Teofil Haxhimihali (1867-1934)

Sot vlerësohet si piktori më i famshëm i artit popullor i Greqisë dhe një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të rymës moderne të pikturës hellene të fillim shekullit 20. Veprat e tij janë paraqitur në Galeritë e të gjitha qyteteve europiane dhe janë blerë ...

Gëzim LLojdia: Ambasadorët e Shqipërisë në Kanada

Në 7 janar 2016 u largua nga bota jonë Nusret Bejkosalaj. Ambasada e Shqipërisë në Kanada  shkruan:Bir i Vlorës dhe i vendosur që në rininë e hershme në Kanada, z. Bejkosalaj përfaqësoi gjithë jetën tiparet e shqiptarit të mirë, atdhedashës, sipërmarrësit...

Avdush Canaj: Poeti Alush Canaj i përhershëm

Natën e 14 shkurtit 1972 pasi kishte dalë nga një qeli burgu i dërmuar nga dhuna fizike e psiqike, me dorën  e fshehur ia  mbushën gotën e helmit në shtëpinë vet. Dhe e vranë poetin Alush Canaj. Pastaj, në hotelin Evropa të qytetit, (Kristali i sotëm), autorët...

Gjekë Gjonaj: Pjetër Dreshaj, model i arsimdhënies

Kaherë e kam menduar dhe planifikuar  të  pasqyroj në media shqiptare portretin  e këshilltarit tim të parë pedagogjik,  profesorin  e mirënjohur të gjuhës dhe letërsisë shqipe,  Pjetër Dreshaj. Jo për arsye miqësie, e për t’i ngritur atij lavdi, por  për meritën  e tij të ...

Eduard Dilo: Koço Ilia Dilo, koha për t'i dhënë nderin e duhur

Vëllezërit Dilo Sheperi, secili reflektim i mirësisë, zgjuarsisë, diturisë, patriotizmit. Kostandini, ose Koçua si thirrej, sikur parandjeu jetën e terratisur që e priste më vonë. Atë fund nëntori 1944, vëllai i tij Jani, i detyruar të largohej nga Shqipëria për të mos u kthyer më kurrë në ...

Bajram Çeliku: Rënja heroike e Mefailit Vogël

Për ta shkruajtur këtë tekst, më nxiti një këngë e thurur nga një rapsod nga fshati Zajaz i Kërçovës, me titull: “Gjashtë shkurt 1946”. Pasi e kisha dëgjuar e lexuar edhe më parë tekstin e kësaj kënge, e lexova edhe disa herë radhazi. Thashë me vete: Vallë...

Tefik Selimi: I madhi ynë shkrimtar, Kadare...!

Me çka ta uroj datëlindje kolos yni i madh, Kadare?! Me këta rreshta po më duket se është fare pak?! S’di, a mjafton një fjalë: I gëzofsh edhe shumë të tjera të shëndetshme! Kjo ia vlen. Kur njeriu e ka shëndetin...

Kozeta Zylo: 100 Vjetori i Dr. Lazer Radit

Deri më sot nuk kam pasur ndonjë mik me moshë 100 vjet dhe kaq të afërt sa Dr.Lazer Radi që pikërisht në këtë datë më 29 Janar, 2016, të shënojë 100 vjetorin e lindjes së Tij. Është një memorje sa e bukur, po aq dhe ngjethëse në tërë ...

Islam Lauka: Isa Boletini, simbol i bashkimit

Dy janë drejtimet kryesore të goditjes së heroit, të cilat u shfaqën hapur gjatë vitit të kaluar, me rastin e rivarrosjes së eshtrave të tij.Goditja e parë erdhi nga ata që njihen si mohues të vlerave kombëtare dhe të histories...

Harallamb Kota: Ish-Kryeminsitri, Koço Nuçi Kota

Kostaq Kota ose Koço, siç i pëlqente ta quanin, lindi më 14 mars 1888 në Korçë, qytet shqiptar i dalluar për lëvizjet e mëdha patriotike, për lirinë e mëmëdheut, për kulturë dhe arësimimin në gjuhën shqipe, procese në të cilat ishin përfshirë historikisht edhe kontribuon ...

Florim Zeqa: Ibrahim Rugova ky profet i kohës sonë

Shënjetorët për me tepër janë të njohur në fushën e religjioneve. Por ka edhe  shënjetor që njifen si themelues të kombeve apo shteteve më të fuqishme botërore si psh: Xhorxh  Uashingtoni themelues i shtetit Amerikan, Giuseppe Mazzini themelues i shtetit unik Italian...

Gani Sadiku: Ibrahim Rugova, shqiptari më i madh

President, mora një fotografi pranë bustit tënd që shkëlqente i vetmuar në rrezet përcëlluese të diellit, nën qiellin me pak re të hirta, ku herë- herë afroheshin njerëzit të cilët me mall të shikonin, dhe shumë nga ata me lot në sy ndaheshin duke u mbetur koka mbrapa...

Nikollë Camaj: Tomë Gjokaj - shtyllë patriotike

Kaloi një çerek shekulli që kur iku nga kjo botë një veprimtar i dalluar i çështjes kombëtare. Iku veprimtari, por edhe miku e dashamiri i të gjithë atyre që punuan për çështjen kombëtare, pa dallim krahine, partie, apo përkatësie konfesioni. I priti e i përcolli...

Thanas Gjika: Mërgim Korça - Nderi i Kombit

Ing. Mërgim Korça, në letrat shqipe, është një nga analistët vërtet të lirë të periudhës paskomuniste, i cili me veprat e tij ka zgjeruar dhe zgjeron horizontin e lexuesve, ka hapur dhe hap rrugë të reja për zgjidhje problemesh të mbetura pezull para shoqerisë sonë të ...

Kapinova: Prof. Repishti “Nderi i Qytetit të Shkodres”

Para shumë viteve, shkodrani Prof. Sami Repishti, shkroi volumin “Pika e Loti” (tregime burgu, Shkodër, 1997), nën përkujdesin e Shtëpisë Botuese “Atë Gjergj Fishta”, ku në hyrje gjendet i skalitur përkushtimi: “Gruas...

Eshref Ymeri: Kur kujtojmë At Gjergj Fishtën

Sot, më  30 dhjetor, mbushen 75 vjet që kur u nda nga jeta Atë Gjergj Fishta, njëra ndër figurat më emblematike të nacionalizmit shqiptar. Si një intelektual i shquar, i cili studimet e larta i kishte përfunduar shkëlqyeshëm në Kroaci për filozofi dhe për teologji, tërë jetën e vet...

Albert Vataj: Bik Ndoja, i magjishmi i këngës

Prej dje, rrugëve të Shkodrës do t'i mungojë ai që erdhi me këngë në buzë e po ikën me lot. U ngjit në apogje dhe shndriti si yll, pa arritur të shkëlqente dot në podet e nderimeve që i meritonte aq shumë, sa ç'shndriti me virtuozitetin e...

Xhafer Leci: Vrasje kriminale dhe tinzare

Është për t’u habitur? Kaloi një muaj dhe vrasjen e tij e heshtën të gjitha institucionet e Kosovës, por edhe disa media shqiptare. Gazeta „Bota sot“ njoftoi se u vra një shqiptar, në kufirin e Kosovës Verilindore nga komuna ...

Kujtim Mateli: Kush ishte Niko Tyto

Shkrimtari i mirënjohur Niko Tyto, autori i 12 librave me letërsi folklorike, 7 libra me studime dhe i 17 librave me letërsi për fëmijë dhe i një numri të konsiderueshëm dorëshkrimesh; u nda prej nesh më 29 nëntor 2015...

Neshat Mehmedi: 75 vjetori i Dr. Fadil Sylejmanit

Qëndrueshmëria, guximi, vendosmëria, fisnikeria, këmbëngulësia, vullneti, sakrifica  dhe durimi ishin  shtylla kryesore  e intelektualit, krijuesit, shkencëtarit, akademikut…, dhe themeluesit të Universitetit të Tetovës ( Universitetit Shtetror të Tetovës), Fadil Sulejmani ...

Tefik Selimi: Nuhi Ismajli na mungon fizikisht, por jo shpirtësisht

Nga sot, nuk na cingërron telefoni për t’na ftuar njëri-tjetrin për të pirë kafe në qytet. Telefoni nuk cingërron më. Është ndalë. Ëshë ndalë përgjithmonë! Por, jo! Nuk e pranojmë këtë “vdekje” tinzare. Vërtet, tinzare, e cila na tronditi...

Nderimi për invalidin e luftës Xhemail Limoni-Leci

Pak fjalë për të kaluarën e Xhemës së ndjerë, ndjesë pastë, dhe familjen tonë.Xhema kishte dy djem Milaimin dhe Gëzimin, të dy ishin ushtarë të UÇK-së. Serbët fqinjë të Xhemës, këtë e dinin mirë dhe, pikërisht...

Hazir Mehmeti: U nda nga jeta veprimtari Tahir Mehmeti

Bacë Tahiri, ishte i burgosur politik i dënuar 3 vjet burg, në grupin e oficerëve shqiptarë në vitin 1986 në Sarajevë. Varrimi i tij u bë me nderime në varrezat qendrore të Porçit...

Sejdi Peka: In Memoriam për Bajazit Cahanin

Me 31 Tetorë të këtijë viti, pushoj së rrahuri zemra e Bajazit Cahanit. Në mes të dhimbjes dhe lotve të familjarve, miqve të tijë të shumtë, të demokratve nga të katër anët e Shqipërisë, u përcuall me nderime të veqanta për në banesën...

Artur Vrekaj: Charles Richard Crane - avokat i Shqipërisë

Ndër figurat Amerikane që në jetën dhe veprimtarinë e tyre ju përkushtuan  Çështjes Shqiptare në kohën më kritike të shtetbërjes dhe vetëqeverisjes së Shqipërisë është Charles Richard Crane.Me një pasion të jashtëzakonshëm...

Mehmeti: Prof. Emrush Bejtullahu - njeriu i sakrificave

Emrush Bejtullahu, njeriu që  i dha emër mjekësisë kosovare, njeriu që  u burgos e u dënua për të drejyay kombëtaree re, u mor me drejtat e shkollimit shqip dhe kundër robërisë nga serbët, njeriu që aq shumë e deshi vendin, larine...

Murat Gecaj: Luan Shkurta, tërë jetën shkollës

Mësuesi i palodhur Luan Rushit Shkurta,tërë jetën ia kushtoi shkollës dhe dijes. Punën e arsimtarit e filloi, kur ende s’i kishte mbushur të tetëmbëdhjetat dhe e vazhdoi atë për mbi 40 vjet me radhë. Punoi me përkushtim, mësues ...

Besim Muhadri: Lamtumirë Bajazit Cahani!

31 tetor 2015. Mbrëmë qëndrova deri vonë duke shkruar një shkrim, sepse sot kishim për të përkujtuar në Zym të Hasit 20-vjetorin e kalimit në amshim të njërit nga shkrimtarët më emblematik të modernes letrare shqipe, hasjanit Anton Pashku...

Bedri Tahiri: Atdhetarizmi jeton në përjetësi

Shkrim i përgatitur me rastin e dhënies së Statusit Veteran Luftëtari i UÇK-së vëllezërve KAPITI nga qyteti i Durrësit, djemve të atdhetarit Sadri Kapiti, emrin e të cilit mban dhe një rrugë kryesore e qytetit të lashtë të Vushtrrisë së Kosovës...

Gjon Keka: Gjergj Fishta, guximtar dhe shpirtmadh

Në mesin e kombit tonë arbnor gjithnjë kanë dal burra të mëdhenj që jo vetëm janë bërë shtylla të fuqishme të kombit dhe plotësues të testamentit të paraardhësve tanë, por edhe pjesë e fryteve të kulturës dhe gjuhës ...

Vataj: Frashëri, zani i përmallshëm i këndimit shqip

Sot 115 vite më parë, më 20 tetor të vitit 1900, do të shuhej një prej poetëve më të zëshëm të Rilindjes Kombëtare Shqiptare, atdhetari, mendimtar dhe veprimtar i përkushtuar i arsimit e i kulturës shqiptare, Naim Frashëri...
Kryesore