Teksti shoqërues për koncertin me këngë popullore të këngëtares Mimoza Kosturi

Kënga popullore është përjetësi. Një popull që nuk këndon vdes. Pa mushkritë e këngës popullore shpirti ynë do të ish më i varfër, më i thatë dhe ne do të na dukej ajri më ...

Petrit Ruka: ‘’Këngët e maleve të mia’’

Kënga popullore është përjetësi. Një popull që nuk këndon vdes. Pa mushkritë e këngës popullore shpirti ynë do të ish më i varfër, më i thatë dhe ne do të na dukej ajri ...

Tefik Selimi: Intervistë me Ajshe Bajramin, këngëtare

Ajshe Bajrami është e lindur më 1973 në fshati Stançiq. Stançiqi është vendlindja e ngrohtë e saj. Ajo (Ajsha) asnjëherë nuk e harron aty ku ka lindur, i cili vend karakterizohet...

Agim Vatovci: Nipi i Gjergj Kastriotit i bashkoi gjithë shqiptarët

Këngtari nga Kosova Ardian Bujupi i bashkoi gjithë shqiptarët si të ishte i madhi Gjergj Kastrioti - Skënderbeu ...

Tefik Selimi: Intervistë me Mimoza Gjonin, këngëtare

Mimoza Gjoni është këngëtare e re nga Tirana. Ajo “zanatin” e këndimit e ka trashiguar nga prindërit e saj. Ajo thotë se, me këngë është rritur dhe synon të jetë...

Tefik Selimi: Intervistë me Jona Kapllanaj, këngëtare

Jona Kapllanaj, 27-vjeçare, është këngëtare e muzikës popullore. Origjinën Jona e ka nga Tepelena. Vend historik. Ajo thotë se e adhuron shumë muzikën e...

Tefik Selimi: Intervistë me Ilire Avdiun, këngëtare

Ilire Avdiun e gjetëm duke punuar me ditar në dorë në shkollën e mesme “Naim Frashëri” në Shtime, por jeton në Prishtinë. Ajo është arsimtare e artit muzikor...

Tefik Selimi: Intervistë me Nazire Jaha, këngëtare

Lufta e fundit (1999) nuk ka zgjedhur njerëz. Ajo, pas vetës ka trazuar edhe këngëtarët nëpër anët e botës. Pse jo? I kanë ikur më të keqes. Edhe Nazire Jaha...

Tefik Selimi: Intervistë me Irma Gurakuqin, këngëtare

Irma Gurakuqi është këngëtare shkodrane, por jeton në Tiranë. E takuam këtë këngëtare në Durrësin e lashtë, që është perla e Adriatikut shqiptar...

Remzi Limani: Pagjumësia e tingujve të Lule Elezit

S'është aspak e lehtë, të arrihet atje ku shekuj me radhë ndriçohet qielli nga tingujt e muzikës klasike. Këtë aksiomë të padiskutueshme na vërtetoi edhe pianistja...

Flet pianistja, pedagogja e Akademisë së Arteve Rudina Ciko

Kohët e fundit ju keni dhënë një recital. Kush ishte qëllimi i këtijë recitali. Pse ka një gjeografi –shtrirje ky recital ndryshe nga shumë koncerte të tjera...

Sokol Demaku: Intervistë me këngëtaren Ermelinda Lajçaj

E ndjejë vetën fatlume që linda aty ku linda, aty ku më fanatizëm të rallë ruhen virtytet shqiptare, besa, burrënija, afërsia kombtare dhe toleranca e pa shoqe...

Agim Vatovci: Gëzohuni o shqiptar kudo që jeni se një Yll po shëndrit në American Idol

Se shqiptarët dhe shqiptret kanë talen të rralë si për artin Luftarak ashtu edhe artin Dramatik dhe ate Muzikor po e verteton edhe succssesei i Kosovares Melinda Ademi...

Flora Durmishi: Pianistja kosovare po pushton skenat botërore

Ardita Statovci vazhdon të na gëzojë me suskeset e arritura në fushën einterpretimit pianistik. Lajmet për performancat e saj brilante tashmë nuk paraqesin befasi...

Flet këngëtarja e mirënjohur vlonjate Elsa Hamitaj

Nqs do shohësh në fb profilin e këngëtares Elsa Hamitaj do të befasohesh. Miq nga të katër anët e botës. Gjithmonë e dashur me fansat ...

Sadik Krasniqi: Krijuesit në mërgim - Driton Gashi

Albumi i dalë në Gjermani, përmban 15 këngë në gjuhë të ndryshme prej tyre pesë në shqipe,të interpretuara nga Driton Gashi në orkestrim të Björn Prenzel...

Ramiz Dërmaku: Intervistë me këngëtaren e mirënjohur, Shyhrete Behluli

Këngëtarja jonë e mirënjohur Shyhrete BEHLULI, tani e ka krijuar identitetin e vet në muzikën tonë popullore...

Pirro Çako: Ju rrëfej 25 vitet me Invën, nuk ia fal lidhjen e shpejtë me një burrë tjetër

Do të ketë një apel të fundit, që kantautori i njohur Çako do t’i bëjë sopranos së njohur Inva Mula. Vendimin e Gjykatës së...

Frederik Ndoci: Kur u dënova në 1983 m’u burgos dhe kënga

I lidhur me këngën. poezinë, muzikën, pikturën Frederik Ndoci është gjithë kohën në lëvizje. Me qetësi dhe me atë humorin karaktersitik shkodran...

Silvia Tafani: Më pëlqejnë ngacmimet inteligjente të meshkujve

Jo vetëm e ëmbël…tepër nazike dhe provokatore. Me një sharm gjithmonë miklues ajo ndoshta është ndër këngëtret e reja që tërheq...

Remzi Limani: Tingujt e preshit parajsorë, nga koncerti solistik i pianistes, Rudina Ciko

Interpretimi brilant i pianistes nga Tirana, Rudina Ciko, pa mëdyshje na bëri të çlirohemi nga ankthet e përditshmërisë...

Aplikelda Qirko: Dashuria ime e tanishme është opera

Një femër e gjatë, elegante, e bukur, që patjetër tëheq vëmendjen e kalimtarëve, qofshin ato dhe femra. Sapo mbaron...

Nora Çashku: Mua dhe Aleksandër Peçin na akuzuan për muzikë perëndimor

Një grua e qetë, inteligjente dhe shumë e pasionuar pas profesionit. Ka një kujtesë perfekte teksa flet për shkollimin...

Paro Ziflo: Lazaratasit janë shumë tradicional dhe e pëlëjnë shumë polifoninë

Paron e gjen gjithmonë në lëvizje, në të katër anët e Shqipërisë. Ftohet nëpër dasma, aktivitete, spektatkle...

Enver Shëngjergji: “M’ dogji malli” një recital që më sjell erë rinie

Kompozitori Enver Shëngjergji është lindur në Tiranë më 19.09.1948. Ka kryer studimet në Institutin e Lartë të Arteve...

Artan Kola: Kur dëgjoi këngën e gajdexhiut, Tish Daia qau

Një djalë energjik, praktik, i dashurar me këngën por dhe me studion e realizimit të CD-ve...

Musa Ahmeti & Flora Durmishi: Shpresa Gashi, një ikonë që lidh dy shekuj

Shpresa Gashi është një artiste e madhe, një boheme e vërtetë e muzikës shqiptare. Është yll, por...

Alberije Hadergjonaj: Ende nuk di not, do mësoj këtë vit në Durrës

Sot në "Summer Pages" do të sjellim një nga rrëfimet më interesante të kësaj vere. Do të vijnë...

Pëllumb Elmazi: Kur më merr malli për Korçën, marr kitarën dhe këndoj

Pëllumb Elmazi, këngëtari i mirënjohir i Festivaleve në RTSH, mbas disa vjetësh heshtjeje kthehet...

Ramiz Dërmaku: Suksesi i një këngëtari është këndimi i gjallë në skenë

Viteve të fundit muzika popullore shqiptare siq po shihet po kalon në një gjendje të rëndë...

Afërdita Onuzi: Fustanella është kurora e asaj mbretëreshe që quhet këngë popullore

Vitet e fundit janë zhvilluar shumë Festivale Kombëtare dhe Ndërkombëtare për polifoninë dhe këngën popullore...

Valbona Peraj: Thashethemet në Shqipëri janë si ushqimi i ditës

Kohët e fundit qarkullojnë shumë thashetheme për këngëtaren Valbona Peraj. Dhe thashethemet vijnë...

Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur Sajmir Braho

Kushdo që ka dëgjuar këngën “Tuman kuqe, moj bel hollë…”, patjetër është kënaqur...

Abaz Krasniqi: Intervistë me këngëtaren e mirënjohur Leonora Jakupi

Thjeshtësia e saj është për tu çmuar, çiltërsia në bisedë të bënë që të mos ndihesh monoton...

Xhelal Ademi: Dështoi gjuha angleze e Shqipërisë

Këngëtares shqiptare Juliana Pashës i futën në gojë gjuhën angleze për të bërë diq më të madhe...

Flet “Mjeshtri i madh”, koreografi Besim Zekthi,Lili Cingu, Arif Vladi, Fatmira Brecani

“Mjeshtri i Madh” Besim Zekthi, në punën e tij krijuese si koreograf, ka ardhur duke u ritur nga...

Albert Zholi: Bisedë me këngëtarin e mirënjohur të këngës popullore Hysni Zela

Zëri i tij magjik duket se i mungon prej kohësh Ansamblit të Këngëve dhe Valleve...

Albert Zholi: Flet, dirigjenti, kompozitori, instrumentisti, David Tukiçi

Rrjedh nga një familje muzikantësh. Babai i tij Ibrahim Tukiçi është një ndër tenorët më të...

Xhemaledin Salihu: Valle (valltarë) dhe këngë (këngëtarë) popullore të vjetra në Preshevë

Popullata shqiptare e Preshevës, me xhelozi të madhe dhe mund të madh ruajti traditën...

Albert Zholi: Flet këngëtarja çame Enkelejda (Alushi) Arifi

Para disa ditësh në TOB u zhvillua koncerti recital i këngëtares së mirënjohur tropojane Fatmira Breçani...
Kryesore