Flet këngëtari popullor, Ylli Baka

Ai sot ka një emër të lakuar, për zërin por edhe për pjesamarrjen në shumë koncerte, aktivitete apo dasma. Të gjitha këto kanë bërë që në këtë kohë që po flasim Ylli Baka...

Dibran Demaku: Vanesa ose krenaria shqiptare e të shtunave mbrëma

Në ekranin e televizionit më të madh gjerman e mbase edhe europian-RTL, tash sa javë të shunave mbrëma emitohet shu-programi”Gjermania kërkon super yllin muzikor...

Valbona Peraj: Pas divorcit jam e dashuruar vetëm me këngën

Një emër i lakuar në muzikën shqiptare, pasi ka arritur të realizojë një klip me gjarpër origjinal. Ashtu është ajo gjithmonë kërkuese, ngulmuese me ide të qarta për të ardhmen...

Ramiz Dërmaku: Intervistë me këngëtaret e mirënjohura Motrat Mustafa

Këngëtaret tona motërat Safete e Sahide MUSTAFA, tani e kanë krijuar identitetin e vet në muzikën tonë folklorike e popullore. Janë bërë këngëtare me eksperiencë...

Shaban Cakolli: Portret i këngëtares sonë Shengyle Berisha-Shega

Muzika është ndër artet më të ëmbëla,kënga është një poezi e bukur,këngëtari një stimulues i fortë që këngës i jep shpirt,kurse te artdashësit e këngës ngritë forcën ...

Shaban Cakolli: Nazirja jeton me artin

Të jeshë artist,shkrimtar,poet,këngëtar,së pari besoj se duhesh të keshë dhunti.Më pas këtë dhunti duhesh të fitosh eksperiencë për të e futur në veprim.Po si bëhet kjo?...

Flora Durmishi: Intervistë me këngëtaren Rona Nishliu

Rona Nishliu do të përfaqësojë shqiptarët në Eurovizion I cili, sivjet mbahet në Baku të Azerbejgjanit. Kjo ishte nxitje për të zhvilluar një intervistë me të....

Ramiz Dërmaku: Ku mbeti kënga e mirëfilltë shqipe?

Viteve të fundit muzika popullore shqiptare. Siq po shihet gjindet (po kalon) në një gjendje të rëndë. Duke filluar nga vitet e 90-ta, në Kosovë, trojet etnike shqiptare por...

Flasin këngëtarët e mirënjohur Sinan Hoxha, Xhavid Dedej dhe Petrit Lulo

Në festat e Krishtlindjeve dhe të Vitit të ri, këngëtarët e mirënjohur Sinan Hoxha, Xhavid Dedej dhe Petrit Lula ishin të ftuar në Itali dhe në Greqi. Tashmë lidhjet e tyre...

Flet e ftuara speciale e Festivalit të 50-të të Këngës në RTSH, e mirënjohura Alida Hisku

E ftuar në Festivalin e 50 të Këngës në Radiotelevizionin Shqiptar, ajo lë për disa ditë Gjermaninë, ku punon e jeton për mëse 20 vjet, për të marrë pjesë në natën e tretë...

Thanas L. Gjika: I vetëm në luftën kundër krijimit të çnjeriut

Viti 2011, viti i 75-vjetorit të Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të talentuar të procesit historiko letrar shqiptar, kaloi me botime veprash e artikujsh, me sesione shkencore vlerësuese...

Flet këngëtari shqiptaro-maqedonas Aurel Amzai: “Unë jam shqiptar dhe ndjehem shqiptar”

Dy herë pjesëmarrës te Kënga Magjike, por edhe në shumë festivale të fëmijëve në Maqedoni, Aurel Amzai tashmë është një nga këngëtarët më të dëgjuar nga të rinjtë...

Driton Gashi: ''S’do t’i kallim më fitilat e llamës''

Me një zë të lartë deri në kupë të qiellit tingëllon kënga „shqipe“ në lokalin „shqiptar“ në një qytet europian, sa një bisedë normale me mikun tim nuk është e mundur fare...

Flasin këngëtaret Artiola Toska, Rozana Radi dhe Maja Aliçkaj

Ditët e Festave të Nëntorit tri këngëtaret e mirënjohura, Artiola Toska, Rozana Radi, Aliçkaj, nën drejtimin e grupit muzikor “Albanët” e drejtuar nga Gojard Kodra ...

Luan Kalana: Muzikantet popullore shqiptare, talente te ralle dhe artiste mjeshtra...

Kur degjon zerin e bilibilit,se si te shembellen me nje melodi ,aq shume njgjasojne,tek i bien orkestrantet e devollit,ne ansamblin popullor te Bilishti " , Devoll......,midis...

Jorgo Papingji: Ja pse me Eli Farën kam një bashkëpunim të gjatë

“Me Eli Farën kam një bashkëpunim të gjatë. Kjo për shumë arsye, por kryesorja është se vokali i saj ka ëmbëlsinë e vargut tim. Kur jam në ditët e mia të mira shumë herë...

Flet këngëtarja e muzikës së lehtë dhe këngës popullore, Mimoza Gjoni

Albumin e dytë ajo e ka të një natyre krejt tjetër, me muzikë të lehtë, me këmbgulje, dëshirë, vullnet, pasion ajo tenton të ngelet përherë në tregun e muzikës shqiptare...

Flet këngëtarja e polifonisë Mimoza Kosturi: Albumi i fundit një ëndërr e bukur

Mimoza Kosturi mbaron Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1992 në degën e kantos në klasën e pedagoges Suzana Frashëri. Në vitin 1994 e në vazhdim punon si redaktore ...

Keze Kozeta Zylo: Mirë se vjen në Amerikë, Bilbili i këngës, Ylli Baka

Këngëtarët dhe artistët gjithmonë priten me përzemërsi dhe miqësisht nga Diaspora shqiptare në Amerikë. Kjo ka arsyet e veta krejtësisht të shpjegueshme dhe të ndjeshme nga

Flet këngëtarja lirike, popullore, Pedagogja Alma Strazimiri

Gjithmonë e qeshur, gjithmonë në lëvizje gjithmonë mes njerëzve. Dibra, vendlindja e saj, mbetet për të vendi më i bukur që i ngjizi dëshirën për këngë dhe ëndrrën për...

Silvana Dollapi: Klipi im i ri “Kjo dashnia është bela” më ka hapur punë

Një femër tejet interesante dhe spontane. S’ka asnjë paragjykim dhe i do të gjithë njerëzit. Por, po aq shumë do dhe kafshët. E qeshur, plot dinamizëm, në bisedë është shumë...

Tefik Selimi: Intervistë me Nazim Gagicën, këngëtar

Nazim Gaguca është emër i njohur si këngëtar. Ai ka një “botë” të veçantë të tijën prej këngëtarit. Është modest dhe kënga e tij ka ton të dhimshëm. Arti i këngës, Nazimit...

Flet këngëtari Bujar Çiçi: “Kënga mbetet dashuria ime e parë”

Kur e takon dhe i sheh atë buzëqeshje të ëmbël në fytyrë ndihesh sikur të kesh vite që e ke takuar. I thjeshtë i dashur, i sinqertë, plot humor. Flet me pathos për këngën si...

Artiola Toska: Si këngëtare më ka zbuluar Jorgo Papingji

E qeshur (pasi sipas saj e qeshura të zgjat jetën dhe u krijon ambient të këndshëm miqve),e vëmëndshme sytë që shprehin sinqeritet dhe mirësi, janë impresionet ...

Yzeir Llanaj: Polifonia e bukur po mbytet nga turbo-folku

Një burrë energjik që për më shumë se një dekadë ja ka kushtuar jetën polifonisë. Deri tani ai ka realizuar 4 Festivale Ndërkombëtare Polifonike në qytetin antik “Bylis”. ...

Flet këngëtarja Darina Gjebrea: Nuk ka politikë më të mirë se kënga

Unë kam filluar të këndoj për herë të parë kur isha në klasën e pestë fillore. Kjo dua të them që ishte një këngë në skenë (në shkollë) pasi këngën e kisha nisur që në vegjëli...

Maria Lajçaj: Gjithmonë në skenë këndoj më fustanin me simbolet e flamurit

Eshtë nga Tuzi por gjithmonë thotë jam nga Malsia e Madhe ose thjesht shqiptare. Gjuhën e flet pastër, një gjuhë letrare që të befason. Këngët e saj janë me tekst të qartë ku...

Në muzikën e Augustin Simonit, një shekull histori

Ka ca njerëz që duken se janë mishërimi i gjallë i historisë së një vendi. Augustin Simoni, i njohur në gjithë Shkodrën si Cini, i lindur në vitin 1938, ka jetuar kohën e Luftës...

Mendimi për këngën popullore. Flasin Valbona Peraj, Paro Ziflaj, Bashkim Alibali

Për mendimin tim kënga popullore është kënga më e kultivuar sot në Shqipëri. Pas shumë viteve hallakatje, pas shumë viteve hauzimesh, pas shumë viteve deformimesh...

Faruk Tasholli: Intervistë me Driton Gashin, pedagog dhe këngëtar

Driton Gashi është njëri nga intelektualët e shumtë shqiptarë në Gjermani, që jeta i solli si fëmijë apo të rinj në këtë vend dhe krahas mbijetesës familjare, u ngritën...

Ramiz Dërmaku: Sukses i një këngëtari është këndimi i gjallë në skenë

Viteve të fundit muzika popullore shqiptare siq po shihet po kalon në një gjendje të rëndë, Që nga vitet e 90-ta, në Kosovë e diasporë fillon një periudhë e rëndë dhe e vështirë...

Timo Mërkuri: Prishësit e këngës

Nje ditë, ndërsa shikoja TVSH tek po jipte një program të Asamblit Shtetëror të Këngëve e Valleve s’di pse vëmëndjen time e tërhoqi në veçanti kënga ‘’Shqipe katër vilajete’’...

Albert Shala: Kosovarja Shpesarta Sadria fituese e vendit të parë në Festivalin Mbarëkombëtar në Shkodër

Kosovarja 12 vjecare Shpresarta Sadria nga Gjakova eshte fituese e vendit te pare ne Festivalin Mbarekombtar per femije te 49 me radhe qe u mbajt kete jave ne Shkoder...

Flet pianistja, flautistja, pedagogja Dorela Ujkani

Një femër që kërkon shumë nga vetja. E fillon karierën si painiste dhe më vonë i përkushtohet flautës. Ky instrument muzikor sipas saj ëshët hyjnor dhe ajo e ka bërë...

Gani Qarri: Shkëlqimi shqiptar vazhdon mbi qiellin Kroat

Shkëlqimi muzikor shqiptar,vazhdon që nga Patrik Nuo në Zvicër, shqiptar nga Babai, me origjinë nga rrethi i Gjakovës, i cili sivjet për herë të parë,ishte edhe pjesë e jurisë së...

Mark Marku shkëlqeu dhe mahniti Kroacinë (Video)

E gjithë vëmendja të premten mbrëma në Kroaci i është dedikuar prizrenasit Mark Marku. Ai ka kaluar në gjysmëfinalen e “Kroacia kërkon një yll”, pas një performance...

Halit Bogaj: Avni Rustemi

Edhe Kënga Avni Rrustemi është njëra ndër këngët e cila u përket ngjarjeve më të rëndësishme të historiesë sonë kombëtare ,kur i riu Avni Rrustemi shkon në Paris për ta vrarë...

Remzi Limani: Dhurata Lazo - Bejleri, një format i veçuar artistik

Që nga mosha tetë vjeçare, pianistja respektive filloi t`i merendoj sukseset e saja në fushën e interpretimit pianistik duke u inkurajuar për rrugëtimin e saj artistik nëpër shumë shkolla...

Flora Durmishi: Intervistë me Venera Mehmetagaj Kajtazi – flautiste

Venera u lind më 25 mars të vitit 1960 në Prizren. Rrjedh nga nje familje artistesh. Nena e Veneres zonja Sevime Gjinali, kompozitore, është edhe femra e parë shqiptare që ka kryer Akademinë...

Alma Papamihali: Aurela Gaçe dhe Eurovizioni ''tradicional i rajonizuar''

Të ndiqje në një performancë live Auerla Gaçen me këngën “Feel the Passion”, nuk ishte vetëm kënaqësi e të qënit shqiptare, por e të ndjerit krenar që më në fund Shqipëria nuk...
Kryesore