Rovena Stefa ft Eltoni: Hajde ti

Rovena Stefa ft Eltoni: Hajde ti ...

Intervistë me tekstshkruesin e këngëve të Elitës 5

Lirim Alija është nga F. Çiflik i Tetovës.Në vitet `90 ndërpreu studimet në Fakultetin Filologjik të Prishtinës, dega Pedagogji, për të emigruar në Itali.Tani iu është rikthyer studimeve dhe ka vazhduar me korrespodencë studimet për italisht në Universitetin Shtetëror të Tetovës ...

Babamusta: Intervistë me këngëtarin Gjon Karrica

Artisti Gjon Karrica është një këngëtar nga Gjakova. Në 1998 largohet nga vendlindja për në Zvicër ku jeton dhe sot. Pasionin e tij, muzikën e bëri karrierë në vitin 2008 dhe e mori seriozisht hobin e tij. Në 2010 Gjoni përfundoi shkollën private të muzikës dhe këndimit. Gjatë karrierës së tij ...

Eli Fara - Magjistarja e Serenatave Korçare

E shikon dhe nuk e beson. Ajo ruan akoma bukurinë e saj të spikatur vajzërore dhe pse i ka kaluar të dyzetat. E qeshur, e bukur, elegante, pra sharmante në tërë qenien e saj. Flet qetë dhe me një zë melodoiz si vetë këngët e repertorit të saj, pasi dhe vetë jeta e saj është një këngë. Nuk ...

Vizitë tek “usta” Laver Bariu

Është vlerësuar si mjeshtri i fundit i sazeve dhe një nga krijuesit kryesorë të muzikës popullore qytetare. Laver Bariu, natyrshëm shndërroi klarinetën klasike në një gërnetë popullore.Mes nostalgjisë së lavdisë së dikurshme dhe një dite të zakonshme, të  ...

Nora Kalaja: Arben Rugova me videoklip të ri

Artisti i talentuar PhaZe befason fansat me një këngë të re në anglisht, pas publikimit të superhitit “Jam Shqiptar”. Kënga dhe klipi i ri titulluar “Breakout” është inçizuar nga Soundloft Studios në Connecticut, USA me prodhim të Hollywood Productions. Videoklipi është drejtuar nga regjizori i ..

Cakolli: Nevrije Demolli - Këngëtarja e Flamurit

Nevrije Demolli, është një këngetare- e njohur me kenget e saja te mrekullueshme; ajo i mbanë të gjall adhuruesit e saj dhe ju jep shpirt kengeve te panumerta te tradites sone Arbërore epiko- lirike ajo i ruan me krenari kujtimet te shtrenjta te baballarve te saj dhe te historise sone të lavdishme ne ngritjen e ndjenjes patriotike atdhetare Shqiptare ...

Shaban Cakolli: Meda, Mehedin Pergjeqaj

Mehedin Pergjeqaj (MEDA), sot eshte bere yll i muzikes,i adhuruar nga artedashesit e muzikes anekend trojeve shqiptare.Meda ka lindur ne Hajvali te PRISHTINËS.I ati i tij Hasan Pergjeqaj,rrjedh nga nje familje kengetaresh nga Lumbardhi i Deqanit.Hasani eshte rrapsod,kurse Meda e ka trasheguar kengen prej tij,dhe ka kenduar nga femijeria:Ate bote Meda ka kenduar ne RTP,ne emisionet"BUJKU" dhe"GURRA".Në vitin 199)  ...

Flet këngëtarja e mirënjohur, Maya Aliçkaj

E pakënaqur me atë që bën, këmbëngulëse dhe kritike e madhe e vetes, gjithmonë në kërkim të gjërave të veçanta dhe origjinale në muzikë, modeste, Maya vazhdon të ecë plot finesë dhe sukses në rrugën e bukur, por të vështirë të këngës popullore. Ajo nga viti në vit rrit numrin e fansave, por edhe repertorin e saj me këngë cilësore...

Shaban Cakolli: Kënga e rapsodit në mbrojtje të atdheut

Historia, arti, kultura, letërsia dhe çdo vlerë shpirtërore e shqiptarëve, gjëthnjë kanë pasqyruar veprën e strategëve të shquar të popullit shqiptar, të cilët me të bëmet e tyre i dhanë nderë kombit dhe vetës krenari që ishin shqiptar.Gjendja robëruese nëpër të cilën kaloi populli ynë i shumë vuajtur, nëpër krimet dhe gjenocidet e TITOS, Rankoviçit e të të gjithë viçëve të tjerë deri te kasapi Sllobodan Millosheviç, i cili ndryshe nga viçët tjerë që të ...

Flet këngëtarja e mirënjohur Valbona Halili

Gjithmonë e palodhur me koncerte brenda dhe jashtë vendit. Gjithmonë me atë buzëqeshjen e saj karakteristike që ta bën bisedën të ngrohtë dhe miqësore. Koncertet e saj i kanë kaluar kufijtë e Shqipërisë, por ajo gjithmonë edhe pse kërkesat i ka në rritje, do të këndojë në skenat shqiptare, aty ku mori duartrokitjet e para dhe dëshifroi perspektivën si ...

Lulzim Logu: Intervistë me këngëtaren Anila Hoxha

Përpara disa ditësh në Tropojë u organizua “ Festa e Tropojës” një takim brezash i artistëve, krijuesve dhe sportistëve më të njohur ndër vite të Tropojës, inisiativë e një grupi nga diaspora dhe Tirana, mbështetur nga Bashkia Bajram Curri dhe Komuna Margegaj, por dhe nga Shoqata “ Klubi i Shkrimtareve dhe Artistëve” dhe Ansambli “ Dardania” Tropojë...

Lekë Mrijaj: Rapsodja Ardiana Mrijaj - Gjelaj

Ardiana Mrijaj –Gjelaj është emër shumë i njohur i folkorit shqiptar ne diasporë ne New York të Amerikes.Ardiana u lind e u rritë ne Queens, New York të Amerikës aty perfundoi me suksese të shkelqyeshme mesimet parauniversitare dhe universitare Cosmetology në BMCC- Maria Regina High School Hartsdale, New York,është e martuar dhe nënë e dy fëmijve...

Flet dirigjenti Ermir Dizdari

Mbrëmjen e 4 korrikut në qytetin e Shkodrës nisi Festivali i 50-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë. Në garë për vendin e parë ishin 24 këngë të reja. Për herë të parë në historinë 50- vjeçare të këtij festivali, ai u zhvillua në teatrin "Migjeni", por në mjediset e hapura të rrugës pedonale të qendrës së qytetit ...

Flasin djemtë e Grupit B.O.B

Ata janë tre djem të rinj në moshë dhe si të tillë, si të gjithë moshatarët edhe ata kanë ëndrat dhe dëshirat e moshës rinore. E duan artin, muzikën, këngën dhe, meqenëse ryma hip hop po përhapet edhe në vendin tonë veçanërisht edhe ata tre djem menduan të këndojnë dhe ...

Xhevahir Cirongu: Për këngëtarin Tetovar Azir Aziri

Ishte data 19 korrik 2012, kur unë prezantohem për herë të parë fizikisht me këngëtarin Tetovar Azir Aziri në plazhin e Durrësit.Dielli përvëlues i korrikut të thoshte mirëseardhjen pranë bregut të detit Adriatik.Plazhi ishte i tejmbushur me pushues që vinin nga Kosova,Maqedonia ,Mali i Zi.Por nuk...

Tonin Tërshana: Ja si më lidhi me litar Tonin Harapi

Tonin Tërshana ndoshta përbën një rekord në skenën shqiptare pasi qysh në pjesamrrjen, debutimin e parë në festivalin e 4 në RTSH ai zë vend të parë. Dhe athere nuk ishte vetëm 16 vjeç, kur ende nuk kishte zënë një pozicion të caktuar në jetë. Vitet ikin dhe ai merr pjesë në mbi 20 festivale duke zënë 4 çmime të para duke u bërë nëj dnër këngëtarët me më shumë ...

Gëzim Llojdia: Meliha Doda - Shuhet kosovarja që u bë perëndeshë e këngës vlonjate

Meliha Doda, këngëtarja më e adhuruara për 30 vjet në muzikën popullore, më ka pritur në apartamentin e saj, pranë sahatit të lashtë në qëndër të qytetit. Meli siç e thërrasin ”bukurinë e këngëve vlonjate”, ruan po atë timbër zëri si në rininë e këngëve të saj. Këngëtarja e këngës hymn të Vlorës ...

Flora Durmishi: Intervistë me Rona Nishliun

E quajten Areta Franklin, Chaka Khan e, ajo është Rona jonë, Rona e shqiptarëve. Komentatori i Radio Televizionit Italian, thërriste për kujdes, po këndon Rona! Largoni gotat e kristalta nga dollapet se do të ju thyhen. Ndërsa një tjetër me plotë emocion thoshte: Rona Nishliu, momenti më i ...

Flet Bruna, modelja & këngëtarja e mirënjohur shqiptare

Quhet Bruna Smulja, por në fakt do të evidentohet me emrin artistik, thjesht BRUNA. Një vajzë e re që për çdo ditë i ngjit me këmbngulje shkallët e profesionit të këngëtares. Talenti i saj u zbulua rasësisht, por ajo mbas këtij momenti ansjehrë s’ju nda këngës. Në shoqëri është e sinqertë dhe dashuria...

Naxhi Kasoruho: Polifoninë ta ruajmë nga turbo-folku

Polifonia shqiptare tashmë jo vetëm qëndron krenare në panteonin e vlerave të trashëgimisë kulturore të kombit tonë, por ajo është bashkuar dhe qëndron me dinjitet në gjerdanin e artë të vlerave shpirtërore, botërore që mbrohet nga UNESCO. Festivali i Bylysit vjen si domosdoshmëri dhe referencë për ti krijuar këngës polifonike tërë hapësirën dhe dimensionin...

Flet "Mjeshtri i Madh" Kastriot Tusha

Ai mbetet një ndër tenorët shqiptarë më të mirë të të gjithë kohrave. Tenori që është njehsuar me himin Kombëtar që con peshë gjithë shqiptarët në botë kur këndon Himin në ndeshjet ndërkombëtare. E shehh gjithmonë të qeshur por dhe gjithmonë në lëvizje. Zëri i tij tashmë ka kohë që i ka kaluar kufijtë e vendit dhe ka arritur deri në Koren e Jugut. Por atë nuk e dehin...

Adelina Ismajli, rrëfim për herë të parë për dashurinë

Do të mjaftonte një dalje në festival që Adelina Ismajli të fitonte statusin e ikonës! E kopjuar, e imituar, e dashur apo e përfolur prej 20 vitesh, ajo është e vetmja që gëzon statusin e divës se pop-it në trojet shqipfolëse! Prej 10 vitesh, Adelina nuk ka shkelur në televizionet shqiptare. Intervistat e saj kanë qenë të rralla, por në këtë...

Bardhosh Gaçe: Bylispolifonia, shëmbëlltyra më e mirë e një kulture të lashtë

Është një ndër nismat më të bukura që është ndërmarrë për të propaganduar polifoninë shqiptare, këtë lloj kënge të magjishme që e ka bekuar Perëndia. Dihet tashmë se shumëzërëshi polifonik e ka zanafillën që në lashtësi në vajet e nënave që vajtonin me ligje trimat e humbur në luftë. Këto vaje i gjejmë në qytetin e lashtë të Butrintit dhe pse jo dhe të Bylisit...

Flet Violeta Simoni, këngëtarja e mirënjohur shqiptare e viteve `50-`70 ...

Violeta Simoni u lind më 10 tetor 1942 në Tiranë. Që e vogël ishte e apasionuar pas muzikës, aktrimit & televizionit. Ka mbaruar Liceun Artistik për mësuese muzike. Paraqitjen e parë skenike e ka pasur në Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar viti 1962 me këngën “Mos më Qorto” , ku u vlerësua me çmimin e tretë dhe u cilësua si “Miss Festivali”. Më pas ka...

Flet këngëtarja e mirënjohur Alma Hyska Civeja

Ajo ka ngjitur skenat e mëdha që në adoleshencë dhe kurrë nuk është dehur nga sukseset. Për një kohë të gjatë në Gjermani ajo këndon anglisht, gjermanisht duke mos lënë kurrë pas dorë këngët shqiptare. Tashmë ajo po realizon një klip të ri me këngë mikse, ku ajo thotë se do të jetë surprizë pasi realizohet në një nga studiot prestigjioze gjermane....

Flet muzikanti Gojard Kodra

Grupi që ai drejton është bërë i famshëm në diasporë. Mund të themi me siguri se është i vetmi grup i cili s’ka lënë shtet ku ka emigrantë pa shkuar për të bërë koncerte. Tashmë lidhjet e tyre me spektatorin shqiptar emigrator është bërë i pandashëm për vetë faktin e reputacionit që ky grup dhe këngëtarët që i shoqërojnë kanë përcjellë emocion në vite tek ...

Flet Engjëllushe Daja, këngëtarja e mirënjohur shqiptare e viteve `50-`70 ...

Engjëllushe Daja u lind në qytetin e Tiranës me 26 maj 1942. Që e vogël ishte e apasionuar pas muzikës dhe baletit. Ka kënduar duete në Estradën e Tiranës me Pavlina Nikën, Violeta Simonin dhe Anita Taken. Në repertorin e saj shënohen këngë që kanë lënë gjurmë të thella në fondin e lehte të muzikës shqiptare si “Revolucioni marshon”, “Mos ja pre letrat ushtarit...

Lavdim Dushi: Festivali Folklorik “I Këndojmë Lirisë” Klinë

Për 12 vite mbetet liqen por tash ka filluat të bëhet si një deti me plot kaltersi dhe natyr, por dhe me plot jetë kulturore,frymzim shpirtror, për 12 vite e përmbyti Trekëndshin Burmunda zuri vëndë në shumë tradita qe të mos harruar kurrë. Klithma e natyres mbetet e heshtur derisa kultura mbetet dritë e syrit të njeriut, mbetet dritë e pa verberuar kur kultura rrjedh si një burim i Drinit të Bardh...

Albert Vataj: Kryeministri Berisha pret në takim këngëtaren Rona Nishliu

Menjëherë pas kthimit nga Baku (Azerbajxhan) ku mori pjesë në Festivalin Evropian të këngës- Eurovizion 2012 dhe u rendit e 5-ta në natën finale, këngëtarja Rona Nishliu dhe ekipi shqiptar u pritën në një takim nga Kryeministri Berisha.Kryeministri Berisha i shprehu Rona Nishliut urimet më të përzemërta për suksesin e shkëlqyer të saj në Eurovizion dhe e konsideroi atë si një sukses ...

Flet këngëtari i muzikës popullore Artan Kola

Eshtë pritur si mos më mirë. Ka një titull komercial. Flitet për femrat intersaxhije, femrat që dashurojnë për lek dhe jo njeriun. Pra është trajtuar një problem i kohës i cili në Shqipëri po bëhet shumë i përhapur. Klipi është realizuar duke pasur parasysh tekstin. “Hajt moj çikë sa të kam prit” është një varg i tekstit me tekst të Zhakut....

Demir Krasniqi: Rreth disa perlave të këngëve të dashurisë

Për pasuritë e pashtershme dhe vlerat e pakontestueshme të folklorit tonë muzikor burimor , është shkrua dhe analizua fare pak nga njerëzit tanë ekspert të kësaj fushe .Sado që të shkruajmë dhe analizojmë , nuk do të arrinim dot që këtyre vlerave të trashëguara nga shpirti krijues i popullit tonë të lashtë autokton , t’ua japim hakun dhe t’i plasojmë deri aty ku ato e meritojnë dhe e kanë vendin historik, kulturor e shkencor ...

Flet Nikita, këngëtarja e re e suksesshme shqiptare

... Ajo pretendon shumë në jetë. Madje për çdo ditë kujdeset për të ardhmen duke i hedhur hapat e sigurt. Aktualisht, mund të themi se është një nga vajzat më të bukura shqiptare. Por ky fakt nuk e ka bërë mendjemadhe apo indiferente ndaj realitetit shqiptar. Mbi të gjitha ajo emrin artistik e ka shumë interesant, Nikita (në fakt quhet Jonisa Pengu...

Gani Qarri: Rona, Krenaria e të gjithë shqiptarëve

Në festivalin muzikor evropian të njohur si Eurosong,i cili mbrëmë me 26 maj u mbajt në Baku të Azerbajxhanit,përkundër votimive "politike" Shqipëria zuri vendin e pestë. Shteti ynë amë u përfaqësua në mënyrë të denjë nga këngëtarja e mirënjohur shqiptare Nora Nishliu e cila nëedicionin e 57-të, të “Eurovisionit”,me këngën "sus" të interpretuar aq bukur, arriti që me 146 pikët e fituara nga 42 vendet votuese në ...

Rita Ora Nr 1 në Britani

Hiti i saj më i fundit, "R.I.P" e ka pozicionuar në krye, si kënga më e shitur në Britani. Këngëtarja bukuroshe e lindur në Prishtinë e ka pushtuar shtypin britanik, të cilën e kanë cilësuar edhe si ''Rihanna britanike''...

Flet Drejtori i TOB-it, akademiku, Zhani Ciko

Para disa ditësh në TOB nën kujdesin e Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinise dhe Sporteve në kuadër të vitit të 100-vjetorit të Pavarësisë u shfaq “Pena e muziktarëve rilindas” me muzikë nga Arkivi.Në koncert u ndoq dokumentin i parë i muzikës shqiptare (1881) “Bashkimi Shqipërisë”,“Himni i Organizatës Vatra” (i cili ekzekutohet për herë të parë) e deri tek krijimet e viteve 1930 – 1940. Një pjesë e mirë e repertorit u ekzekutua për herë të parë. Autorët:Palok KURTI, Frano NDOJA, Fan S. NOLI, Lec KURTI, Martin GJOKA , Thoma NASI, Murat ...

Flet këngëtari i grupit OMERTA

Grupi OMERTA është një nga grupet më të spikatura të muzikën Hip -Hop në Shqipëri dhe më tej. “TOP FEST”, është një nga aktivitetet, ku ky grup ka lënë gjurmë . I përbërë nga tre djem të rinj ky grup që ka zënë dhe disa çmime jashtë ka tërhequr vëmendjen e kritikëve të muzikës. JMC është një ndër pjesëtarët e këtij grupi, i cili tashmë po punon për albumin e tij të dytë në Barcelonë...

Flet këngëtarja lirike Irida Dragoti: Opera “Lulja e Kujtimit” u këndua në shqip

Ajo është tepër e thjeshtë dhe komunikuese. Së bashku me bashkshortin italian përbëjnë një çift perfekt dhe shumë serioz. Ajo flet me pasion për muzikën dhe nuk e sheh veten kurrë jashtë saj. Bazat e këngës lirike i ka hedhur në Liceun “Jordan Misja” në Tiranë e më pas ka vazhduar formimin e saj profesinal në “Santa Cecilia” në Romë dhe është specializuar më ...

Flet këngëtari popullor, Ylli Baka

Ai sot ka një emër të lakuar, për zërin por edhe për pjesamarrjen në shumë koncerte, aktivitete apo dasma. Të gjitha këto kanë bërë që në këtë kohë që po flasim Ylli Baka...

Dibran Demaku: Vanesa ose krenaria shqiptare e të shtunave mbrëma

Në ekranin e televizionit më të madh gjerman e mbase edhe europian-RTL, tash sa javë të shunave mbrëma emitohet shu-programi”Gjermania kërkon super yllin muzikor...
Kryesore