Flasin djemtë e Grupit B.O.B

Ata janë tre djem të rinj në moshë dhe si të tillë, si të gjithë moshatarët edhe ata kanë ëndrat dhe dëshirat e moshës rinore. E duan artin, muzikën, këngën dhe, meqenëse ryma hip hop po përhapet edhe në vendin tonë veçanërisht edhe ata tre djem menduan të këndojnë dhe ...

Xhevahir Cirongu: Për këngëtarin Tetovar Azir Aziri

Ishte data 19 korrik 2012, kur unë prezantohem për herë të parë fizikisht me këngëtarin Tetovar Azir Aziri në plazhin e Durrësit.Dielli përvëlues i korrikut të thoshte mirëseardhjen pranë bregut të detit Adriatik.Plazhi ishte i tejmbushur me pushues që vinin nga Kosova,Maqedonia ,Mali i Zi.Por nuk...

Tonin Tërshana: Ja si më lidhi me litar Tonin Harapi

Tonin Tërshana ndoshta përbën një rekord në skenën shqiptare pasi qysh në pjesamrrjen, debutimin e parë në festivalin e 4 në RTSH ai zë vend të parë. Dhe athere nuk ishte vetëm 16 vjeç, kur ende nuk kishte zënë një pozicion të caktuar në jetë. Vitet ikin dhe ai merr pjesë në mbi 20 festivale duke zënë 4 çmime të para duke u bërë nëj dnër këngëtarët me më shumë ...

Gëzim Llojdia: Meliha Doda - Shuhet kosovarja që u bë perëndeshë e këngës vlonjate

Meliha Doda, këngëtarja më e adhuruara për 30 vjet në muzikën popullore, më ka pritur në apartamentin e saj, pranë sahatit të lashtë në qëndër të qytetit. Meli siç e thërrasin ”bukurinë e këngëve vlonjate”, ruan po atë timbër zëri si në rininë e këngëve të saj. Këngëtarja e këngës hymn të Vlorës ...

Flora Durmishi: Intervistë me Rona Nishliun

E quajten Areta Franklin, Chaka Khan e, ajo është Rona jonë, Rona e shqiptarëve. Komentatori i Radio Televizionit Italian, thërriste për kujdes, po këndon Rona! Largoni gotat e kristalta nga dollapet se do të ju thyhen. Ndërsa një tjetër me plotë emocion thoshte: Rona Nishliu, momenti më i ...

Flet Bruna, modelja & këngëtarja e mirënjohur shqiptare

Quhet Bruna Smulja, por në fakt do të evidentohet me emrin artistik, thjesht BRUNA. Një vajzë e re që për çdo ditë i ngjit me këmbngulje shkallët e profesionit të këngëtares. Talenti i saj u zbulua rasësisht, por ajo mbas këtij momenti ansjehrë s’ju nda këngës. Në shoqëri është e sinqertë dhe dashuria...

Naxhi Kasoruho: Polifoninë ta ruajmë nga turbo-folku

Polifonia shqiptare tashmë jo vetëm qëndron krenare në panteonin e vlerave të trashëgimisë kulturore të kombit tonë, por ajo është bashkuar dhe qëndron me dinjitet në gjerdanin e artë të vlerave shpirtërore, botërore që mbrohet nga UNESCO. Festivali i Bylysit vjen si domosdoshmëri dhe referencë për ti krijuar këngës polifonike tërë hapësirën dhe dimensionin...

Flet "Mjeshtri i Madh" Kastriot Tusha

Ai mbetet një ndër tenorët shqiptarë më të mirë të të gjithë kohrave. Tenori që është njehsuar me himin Kombëtar që con peshë gjithë shqiptarët në botë kur këndon Himin në ndeshjet ndërkombëtare. E shehh gjithmonë të qeshur por dhe gjithmonë në lëvizje. Zëri i tij tashmë ka kohë që i ka kaluar kufijtë e vendit dhe ka arritur deri në Koren e Jugut. Por atë nuk e dehin...

Adelina Ismajli, rrëfim për herë të parë për dashurinë

Do të mjaftonte një dalje në festival që Adelina Ismajli të fitonte statusin e ikonës! E kopjuar, e imituar, e dashur apo e përfolur prej 20 vitesh, ajo është e vetmja që gëzon statusin e divës se pop-it në trojet shqipfolëse! Prej 10 vitesh, Adelina nuk ka shkelur në televizionet shqiptare. Intervistat e saj kanë qenë të rralla, por në këtë...

Bardhosh Gaçe: Bylispolifonia, shëmbëlltyra më e mirë e një kulture të lashtë

Është një ndër nismat më të bukura që është ndërmarrë për të propaganduar polifoninë shqiptare, këtë lloj kënge të magjishme që e ka bekuar Perëndia. Dihet tashmë se shumëzërëshi polifonik e ka zanafillën që në lashtësi në vajet e nënave që vajtonin me ligje trimat e humbur në luftë. Këto vaje i gjejmë në qytetin e lashtë të Butrintit dhe pse jo dhe të Bylisit...

Flet Violeta Simoni, këngëtarja e mirënjohur shqiptare e viteve `50-`70 ...

Violeta Simoni u lind më 10 tetor 1942 në Tiranë. Që e vogël ishte e apasionuar pas muzikës, aktrimit & televizionit. Ka mbaruar Liceun Artistik për mësuese muzike. Paraqitjen e parë skenike e ka pasur në Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar viti 1962 me këngën “Mos më Qorto” , ku u vlerësua me çmimin e tretë dhe u cilësua si “Miss Festivali”. Më pas ka...

Flet këngëtarja e mirënjohur Alma Hyska Civeja

Ajo ka ngjitur skenat e mëdha që në adoleshencë dhe kurrë nuk është dehur nga sukseset. Për një kohë të gjatë në Gjermani ajo këndon anglisht, gjermanisht duke mos lënë kurrë pas dorë këngët shqiptare. Tashmë ajo po realizon një klip të ri me këngë mikse, ku ajo thotë se do të jetë surprizë pasi realizohet në një nga studiot prestigjioze gjermane....

Flet muzikanti Gojard Kodra

Grupi që ai drejton është bërë i famshëm në diasporë. Mund të themi me siguri se është i vetmi grup i cili s’ka lënë shtet ku ka emigrantë pa shkuar për të bërë koncerte. Tashmë lidhjet e tyre me spektatorin shqiptar emigrator është bërë i pandashëm për vetë faktin e reputacionit që ky grup dhe këngëtarët që i shoqërojnë kanë përcjellë emocion në vite tek ...

Flet Engjëllushe Daja, këngëtarja e mirënjohur shqiptare e viteve `50-`70 ...

Engjëllushe Daja u lind në qytetin e Tiranës me 26 maj 1942. Që e vogël ishte e apasionuar pas muzikës dhe baletit. Ka kënduar duete në Estradën e Tiranës me Pavlina Nikën, Violeta Simonin dhe Anita Taken. Në repertorin e saj shënohen këngë që kanë lënë gjurmë të thella në fondin e lehte të muzikës shqiptare si “Revolucioni marshon”, “Mos ja pre letrat ushtarit...

Lavdim Dushi: Festivali Folklorik “I Këndojmë Lirisë” Klinë

Për 12 vite mbetet liqen por tash ka filluat të bëhet si një deti me plot kaltersi dhe natyr, por dhe me plot jetë kulturore,frymzim shpirtror, për 12 vite e përmbyti Trekëndshin Burmunda zuri vëndë në shumë tradita qe të mos harruar kurrë. Klithma e natyres mbetet e heshtur derisa kultura mbetet dritë e syrit të njeriut, mbetet dritë e pa verberuar kur kultura rrjedh si një burim i Drinit të Bardh...

Albert Vataj: Kryeministri Berisha pret në takim këngëtaren Rona Nishliu

Menjëherë pas kthimit nga Baku (Azerbajxhan) ku mori pjesë në Festivalin Evropian të këngës- Eurovizion 2012 dhe u rendit e 5-ta në natën finale, këngëtarja Rona Nishliu dhe ekipi shqiptar u pritën në një takim nga Kryeministri Berisha.Kryeministri Berisha i shprehu Rona Nishliut urimet më të përzemërta për suksesin e shkëlqyer të saj në Eurovizion dhe e konsideroi atë si një sukses ...

Flet këngëtari i muzikës popullore Artan Kola

Eshtë pritur si mos më mirë. Ka një titull komercial. Flitet për femrat intersaxhije, femrat që dashurojnë për lek dhe jo njeriun. Pra është trajtuar një problem i kohës i cili në Shqipëri po bëhet shumë i përhapur. Klipi është realizuar duke pasur parasysh tekstin. “Hajt moj çikë sa të kam prit” është një varg i tekstit me tekst të Zhakut....

Demir Krasniqi: Rreth disa perlave të këngëve të dashurisë

Për pasuritë e pashtershme dhe vlerat e pakontestueshme të folklorit tonë muzikor burimor , është shkrua dhe analizua fare pak nga njerëzit tanë ekspert të kësaj fushe .Sado që të shkruajmë dhe analizojmë , nuk do të arrinim dot që këtyre vlerave të trashëguara nga shpirti krijues i popullit tonë të lashtë autokton , t’ua japim hakun dhe t’i plasojmë deri aty ku ato e meritojnë dhe e kanë vendin historik, kulturor e shkencor ...

Flet Nikita, këngëtarja e re e suksesshme shqiptare

... Ajo pretendon shumë në jetë. Madje për çdo ditë kujdeset për të ardhmen duke i hedhur hapat e sigurt. Aktualisht, mund të themi se është një nga vajzat më të bukura shqiptare. Por ky fakt nuk e ka bërë mendjemadhe apo indiferente ndaj realitetit shqiptar. Mbi të gjitha ajo emrin artistik e ka shumë interesant, Nikita (në fakt quhet Jonisa Pengu...

Gani Qarri: Rona, Krenaria e të gjithë shqiptarëve

Në festivalin muzikor evropian të njohur si Eurosong,i cili mbrëmë me 26 maj u mbajt në Baku të Azerbajxhanit,përkundër votimive "politike" Shqipëria zuri vendin e pestë. Shteti ynë amë u përfaqësua në mënyrë të denjë nga këngëtarja e mirënjohur shqiptare Nora Nishliu e cila nëedicionin e 57-të, të “Eurovisionit”,me këngën "sus" të interpretuar aq bukur, arriti që me 146 pikët e fituara nga 42 vendet votuese në ...

Rita Ora Nr 1 në Britani

Hiti i saj më i fundit, "R.I.P" e ka pozicionuar në krye, si kënga më e shitur në Britani. Këngëtarja bukuroshe e lindur në Prishtinë e ka pushtuar shtypin britanik, të cilën e kanë cilësuar edhe si ''Rihanna britanike''...

Flet Drejtori i TOB-it, akademiku, Zhani Ciko

Para disa ditësh në TOB nën kujdesin e Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinise dhe Sporteve në kuadër të vitit të 100-vjetorit të Pavarësisë u shfaq “Pena e muziktarëve rilindas” me muzikë nga Arkivi.Në koncert u ndoq dokumentin i parë i muzikës shqiptare (1881) “Bashkimi Shqipërisë”,“Himni i Organizatës Vatra” (i cili ekzekutohet për herë të parë) e deri tek krijimet e viteve 1930 – 1940. Një pjesë e mirë e repertorit u ekzekutua për herë të parë. Autorët:Palok KURTI, Frano NDOJA, Fan S. NOLI, Lec KURTI, Martin GJOKA , Thoma NASI, Murat ...

Flet këngëtari i grupit OMERTA

Grupi OMERTA është një nga grupet më të spikatura të muzikën Hip -Hop në Shqipëri dhe më tej. “TOP FEST”, është një nga aktivitetet, ku ky grup ka lënë gjurmë . I përbërë nga tre djem të rinj ky grup që ka zënë dhe disa çmime jashtë ka tërhequr vëmendjen e kritikëve të muzikës. JMC është një ndër pjesëtarët e këtij grupi, i cili tashmë po punon për albumin e tij të dytë në Barcelonë...

Flet këngëtarja lirike Irida Dragoti: Opera “Lulja e Kujtimit” u këndua në shqip

Ajo është tepër e thjeshtë dhe komunikuese. Së bashku me bashkshortin italian përbëjnë një çift perfekt dhe shumë serioz. Ajo flet me pasion për muzikën dhe nuk e sheh veten kurrë jashtë saj. Bazat e këngës lirike i ka hedhur në Liceun “Jordan Misja” në Tiranë e më pas ka vazhduar formimin e saj profesinal në “Santa Cecilia” në Romë dhe është specializuar më ...

Flet këngëtari popullor, Ylli Baka

Ai sot ka një emër të lakuar, për zërin por edhe për pjesamarrjen në shumë koncerte, aktivitete apo dasma. Të gjitha këto kanë bërë që në këtë kohë që po flasim Ylli Baka...

Dibran Demaku: Vanesa ose krenaria shqiptare e të shtunave mbrëma

Në ekranin e televizionit më të madh gjerman e mbase edhe europian-RTL, tash sa javë të shunave mbrëma emitohet shu-programi”Gjermania kërkon super yllin muzikor...

Valbona Peraj: Pas divorcit jam e dashuruar vetëm me këngën

Një emër i lakuar në muzikën shqiptare, pasi ka arritur të realizojë një klip me gjarpër origjinal. Ashtu është ajo gjithmonë kërkuese, ngulmuese me ide të qarta për të ardhmen...

Ramiz Dërmaku: Intervistë me këngëtaret e mirënjohura Motrat Mustafa

Këngëtaret tona motërat Safete e Sahide MUSTAFA, tani e kanë krijuar identitetin e vet në muzikën tonë folklorike e popullore. Janë bërë këngëtare me eksperiencë...

Shaban Cakolli: Portret i këngëtares sonë Shengyle Berisha-Shega

Muzika është ndër artet më të ëmbëla,kënga është një poezi e bukur,këngëtari një stimulues i fortë që këngës i jep shpirt,kurse te artdashësit e këngës ngritë forcën ...

Shaban Cakolli: Nazirja jeton me artin

Të jeshë artist,shkrimtar,poet,këngëtar,së pari besoj se duhesh të keshë dhunti.Më pas këtë dhunti duhesh të fitosh eksperiencë për të e futur në veprim.Po si bëhet kjo?...

Flora Durmishi: Intervistë me këngëtaren Rona Nishliu

Rona Nishliu do të përfaqësojë shqiptarët në Eurovizion I cili, sivjet mbahet në Baku të Azerbejgjanit. Kjo ishte nxitje për të zhvilluar një intervistë me të....

Ramiz Dërmaku: Ku mbeti kënga e mirëfilltë shqipe?

Viteve të fundit muzika popullore shqiptare. Siq po shihet gjindet (po kalon) në një gjendje të rëndë. Duke filluar nga vitet e 90-ta, në Kosovë, trojet etnike shqiptare por...

Flasin këngëtarët e mirënjohur Sinan Hoxha, Xhavid Dedej dhe Petrit Lulo

Në festat e Krishtlindjeve dhe të Vitit të ri, këngëtarët e mirënjohur Sinan Hoxha, Xhavid Dedej dhe Petrit Lula ishin të ftuar në Itali dhe në Greqi. Tashmë lidhjet e tyre...

Flet e ftuara speciale e Festivalit të 50-të të Këngës në RTSH, e mirënjohura Alida Hisku

E ftuar në Festivalin e 50 të Këngës në Radiotelevizionin Shqiptar, ajo lë për disa ditë Gjermaninë, ku punon e jeton për mëse 20 vjet, për të marrë pjesë në natën e tretë...

Thanas L. Gjika: I vetëm në luftën kundër krijimit të çnjeriut

Viti 2011, viti i 75-vjetorit të Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të talentuar të procesit historiko letrar shqiptar, kaloi me botime veprash e artikujsh, me sesione shkencore vlerësuese...

Flet këngëtari shqiptaro-maqedonas Aurel Amzai: “Unë jam shqiptar dhe ndjehem shqiptar”

Dy herë pjesëmarrës te Kënga Magjike, por edhe në shumë festivale të fëmijëve në Maqedoni, Aurel Amzai tashmë është një nga këngëtarët më të dëgjuar nga të rinjtë...

Driton Gashi: ''S’do t’i kallim më fitilat e llamës''

Me një zë të lartë deri në kupë të qiellit tingëllon kënga „shqipe“ në lokalin „shqiptar“ në një qytet europian, sa një bisedë normale me mikun tim nuk është e mundur fare...

Flasin këngëtaret Artiola Toska, Rozana Radi dhe Maja Aliçkaj

Ditët e Festave të Nëntorit tri këngëtaret e mirënjohura, Artiola Toska, Rozana Radi, Aliçkaj, nën drejtimin e grupit muzikor “Albanët” e drejtuar nga Gojard Kodra ...

Luan Kalana: Muzikantet popullore shqiptare, talente te ralle dhe artiste mjeshtra...

Kur degjon zerin e bilibilit,se si te shembellen me nje melodi ,aq shume njgjasojne,tek i bien orkestrantet e devollit,ne ansamblin popullor te Bilishti " , Devoll......,midis...

Jorgo Papingji: Ja pse me Eli Farën kam një bashkëpunim të gjatë

“Me Eli Farën kam një bashkëpunim të gjatë. Kjo për shumë arsye, por kryesorja është se vokali i saj ka ëmbëlsinë e vargut tim. Kur jam në ditët e mia të mira shumë herë...
Kryesore