Franc Koruni: Muzika nuk ka nevojë për sy

U lind në Tiranë në vitin 1992. Në vitet 2005 – 2010 studioi nën drejtimin e pedagogut Gert Margariti në liceun artistik “Jordan Misja”, ku u diplomua me rezultate të shkëlqyera. Aktualisht është duke ndjekur studimet e masterit për kitare klasike në Universitetin e Arteve Tiranë ...

Flet tenori me famë botërore Agim Hushi

Para disa ditësh në hollin e TKOB, rastësisht takova tenorin me famë botërore Agim Hushi. Njiheshim prej kohësh nëpërmjet FB, por kurrë nuk ishim takuar. Takimi me të qe një befasi. Një njeri i qeshur, i dashur, komunikues, plot mirësi. Bashkë me bashkëshorten Kristinën ...

Jimilian Ismaili = Fitues në Danimarkë

-Jimilian Ismaili jo vetem që mori pjesë por edhe doli fitues në konkurimin si STAR i ri në Danimarkë--Pershendetje (edhe) revistave të respektuara ZemraShqiptare dhe VOAL,Ch.Mirënjohje gazetarit e mikut tonë të dashur Zeqir Lushaj...

Asqerin turkut mos me ja dhanë

Hajredin Pasha ku e ke lanë ushtrinë?Në malet e Dibres te tanë mi grinë.…Jo ma pak se 12.000 (dymbëdhjetëmijë),Kan metë n’istikame e në vorr s’kan hi…

Flet këngëtari i mirënjohur shkodran, Pellumb Vrinca

Pellumb Vrinca djali simpatik dhe i zgjuar, me një talent të lindur prej vitesh, jetoi dhe punoi jashtë vendit. U integrua fuqishëm në jetën e vendeve europiane, por për asnjë moment nuk e harroi vendin ku lindi dhe u rrit...

Hazir Mehmeti: Shkëlqen Ardita Statovci në Gjermani

Tani më në listën e pianisteve me renome botërore, Ardita Statovci, vazhdon sukseset e saj me lojën e saj brilante. Ajo tani ka pushtuar skenat e njohura botërore të muzikës klasike qe nga Njujorku, Londra, Berlini, Boni, Vjena, Roma...

Flet këngëtarja e Malësisë së Madhe Violeta Deda

Këngën e ka filluar që në moshën 10 vjeç për ta bërë pjesë të pandarë të jetës së saj. Ajo qysh  atëherë ka shkelur në shumë skena të botës, ku zëri i saj ka gjëmuar nga kënga e bukur dhe zëri melodioz. Ka fituar çmim të parë në Festivalin e fundit në Gjirokastër ...

Luan Kalana: Mjeshtri i këngës Fatmir Danglli

Sa hap, albumin fotografik me artistët e Devollit, përveç që u çmalla, më shumë prej tyre, njëra foto me kostum folklorik kombëtar, si kjo që po shihni, më befasoi dhe më ngjalli kujtime e mbresa të hershme, para dy dekadave kur jetoja në Shqipëri...

Lulzim Logu: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e njohur Agim Motina

Sapo është kthyer në Shqipëri nga Brukseli ku ka shumë vite që jeton së bashku me familjen e tij, vjen çdo vit në verë, ngjitet në vendlindjen e tij, në Dragobi, shijon natyrën ...

Ksenofon Dilo: Kënga sheperjote

Nuk besoj se ka   qe nuk e dine madheshtine e kengeve  polifonike  . (FAN  NOLI ka thene  edhe “Kur te vdes pèrcillmeni me nje kenge labe “)  Shquan ne to nje individualitet poetik pleksur me nje besim te patundur  ...

Asllan Dibrani: Rapsodi Gani Demolli

Fitorja  dhe sakrificat  e luftës së Kosovës, të robëruar ndër shekuj, që i solli lirinë popullit shqiptar të shtypur  ka hapur dimensione të reja dhe të shumta në krijimtarinë artistike në përgjithësi,  por edhe në të gjitha llojet e artit e të muzikës në veçanti ...

Valbona Peraj: Patjetër bashkëjetesë, para martesës

Bën një jetë intensive, por ende s’e ka gjetur mashkullin e zemrës. “Pas divorcit, duhet diçka shumë e fuqishme që të trokasë në zemër dhe ta dashurosh”, shprehet Bona. Madje, ajo jep një këshillë për çiftet e reja, të bëjnë bashkëjetesë. Plazhin pëlqen ta bëjë në Velipojë dhe në ...

Flet këngëtarja e polifonisë Mimoza Kosturi

Së fundi ka realizuar me grupin zagorit albumin “Polifonia e Zagorisë”  me 25 këngë të vjetra, origjinale por tashmë me zëra të rinj.  Ajo  ka mbaruar Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1992 në degën e kantos në klasën e pedagoges Suzana Frashëri. Në vitin 1994 ...

Albert Zholi: Polifonia zagorite

Në sallën “Aleks Buda” të Akademisë së Shkencave Shoqata Patriotike, Atdhetare, Kulturore “Zagoria” organizoi promovimin e një CD-je me 25 këngë polifonike të kënduar nga grupi polifonik “Zagoria” me marrëse këngëtaren e mirënjohur Mimoza Kosturi ...

Gëzim Llojdia: Kantautori Vladimir Koçiraj

Në alkiminë e gjuhëve, stilet dhe formulat letrare bashkëjetojnë. Sentencë e kohëve të sotme.Kantautori dhe bërësi i teksteve të këngëve Vladimir Koçiraj ka  ditur që me format letrare e muzikore  të ndërtoje një emër në shtetin fqinjë. Historia e  emigrantëve shqiptarë ngjason si dy pika uji ...

Flet sopranoja Ulpiana Aliaj

Një soprano që ka luajtur në të gjitha skenat europiane dhe që tashmë vjen në premierë në operën  “Don Giovani”, me muzikë të Mozartit. Kjo vepër ka 15 vjet pa u vënë në skenë në TOB, Tiranë dhe rivënia tashmë me një regjisor gjerman, tregon ...

Aleksandër Lalo kompozitori rebel, pa asnjë titull

Në sallën e orkestrës Simfonike të RTSH-së, këto ditë u shfaq filmi dokumentar “Lalo” me rastin e 65-vjetorit të kompozitorit të madh. Në këtë organizim kishte mjaft këngëtarë, instrumentistë, kompozitor, aktorë, gazetarë miq dhe të afërm të kompozitorit ...

Albert Vataj: Faleminderit Elhaida Dani!

Ka ndodhur. Përmendu, nuk je në ëndërr. E pagjasa, ajo shkallmoi mure të trasha ku ne gjendeshim të rrethuar, dhe u bë reale. Është një 20-vjeçare që guxon dhe fiton. Është ajo, për të cilën ti ke të drejtë të krenohesh. Është ajo, talenti dhe zëri i së cilës ...

Albert Vataj: Elhaida Dani, një shkodrane finaliste në “The Voice Of Italy”

Ajo është tashmë në finale. Për të flitet, pëlqime dhe komente pafund në rrjetet sociale. Emri dhe fama e saj kapërthejnë majat. Ajo është shqiptare. Më shumë se si e tillë ajo mban mbi vete të drejtën e përfaqësimit të Shkodrës, djepit të cultures ...

Festivali folklorik ''Anadrinia jehon 2013''

Shoqëria Kulturore Artistike “Josip Rela” nga Podujeva u shpall më e mira në mes grupeve pjesëmarrëse në Festivalin  folklorik “Anadrinia jehon 2013” në Dejnë të Rahovecit. Kështu në edicionin e 12-të të Festivalit  Folklorik  “Anadrinia jehon” 2013 ...

Xhevahir Cirongu: Intervistë me këngëtarin Asllan Ibro

E kush nuk e njeh Asllan Ibro nga Vëndresha e Skraparit…! Me zërin e tij aq të ëmbël, të cilin edhe sot ndonëse me mosh të thyerë, e dëgjon kur ia merr këngës në takime të ndryshme qofshin këto edhe spontane; thonë me krenari ...

Nertila Vreto: Folku shqiptar është i pashtershëm

Një këngëtare që ka çarë me vështirësi, por bindshëm në mes këngëtareve të suksesshme të këngës popullore. Këngëtarja e njohur e muzikës popullore të jugut Nertila Vreto, megjithëse, fare e re në moshë ka realizuar shume albume, të cilët ...

Milazim Kadriu: “Josip Rela” prezantoi vlera

Edicioni i 24-të i Festivalit Folklorik “Hasi Jehon”, i cili u mbaj në Kodrën e Pajtimit në Gjonaj të Hasit, grumbulloi grupet më të mira folklorike nga trevat shqiptare.Shoqëri kulturore nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria ...

Kur këndon Rexhep Kovaçi (3 motive kuksiane)

Video u dërgua për bublikim nga lexuesi i rregullt i revistës sonë ZemraShqiptare, Ismet Nela, NJ, USA...

Albert Zholi: Nga viset e Arbërit

Shfaqja e fundit e Ansamblit e Këngëve dhe Valleve “NGA VISET E ARBËRIT TEK MIQTË E BALLKANIT” nën drejtimin e violinistit Zeqir Sulkuqi, ishte një model konkret vizual, strukturor, repertorial, në lojën si dhe komponentët e tjerë që kishte kjo shfaqje ...

Flet këngëtari Gëzim Salaj

Gëzim Salaj ka 10 albume të dala në dritë dhe asnjë kasetë nuk gjendet më në treg. I rritur në Ulqin, dëshirën për këngën e vaditi qysh në fëmini. Sot në repertorin e tij ka të regjistruara mbi 100 këngë dhe qindra të tjera që i këndon por që ka neglizhuar ti regjistrojë. Në regjimin komunist shikonte ...

Rovena Stefa ft Eltoni: Hajde ti

Rovena Stefa ft Eltoni: Hajde ti ...

Intervistë me tekstshkruesin e këngëve të Elitës 5

Lirim Alija është nga F. Çiflik i Tetovës.Në vitet `90 ndërpreu studimet në Fakultetin Filologjik të Prishtinës, dega Pedagogji, për të emigruar në Itali.Tani iu është rikthyer studimeve dhe ka vazhduar me korrespodencë studimet për italisht në Universitetin Shtetëror të Tetovës ...

Babamusta: Intervistë me këngëtarin Gjon Karrica

Artisti Gjon Karrica është një këngëtar nga Gjakova. Në 1998 largohet nga vendlindja për në Zvicër ku jeton dhe sot. Pasionin e tij, muzikën e bëri karrierë në vitin 2008 dhe e mori seriozisht hobin e tij. Në 2010 Gjoni përfundoi shkollën private të muzikës dhe këndimit. Gjatë karrierës së tij ...

Eli Fara - Magjistarja e Serenatave Korçare

E shikon dhe nuk e beson. Ajo ruan akoma bukurinë e saj të spikatur vajzërore dhe pse i ka kaluar të dyzetat. E qeshur, e bukur, elegante, pra sharmante në tërë qenien e saj. Flet qetë dhe me një zë melodoiz si vetë këngët e repertorit të saj, pasi dhe vetë jeta e saj është një këngë. Nuk ...

Vizitë tek “usta” Laver Bariu

Është vlerësuar si mjeshtri i fundit i sazeve dhe një nga krijuesit kryesorë të muzikës popullore qytetare. Laver Bariu, natyrshëm shndërroi klarinetën klasike në një gërnetë popullore.Mes nostalgjisë së lavdisë së dikurshme dhe një dite të zakonshme, të  ...

Nora Kalaja: Arben Rugova me videoklip të ri

Artisti i talentuar PhaZe befason fansat me një këngë të re në anglisht, pas publikimit të superhitit “Jam Shqiptar”. Kënga dhe klipi i ri titulluar “Breakout” është inçizuar nga Soundloft Studios në Connecticut, USA me prodhim të Hollywood Productions. Videoklipi është drejtuar nga regjizori i ..

Cakolli: Nevrije Demolli - Këngëtarja e Flamurit

Nevrije Demolli, është një këngetare- e njohur me kenget e saja te mrekullueshme; ajo i mbanë të gjall adhuruesit e saj dhe ju jep shpirt kengeve te panumerta te tradites sone Arbërore epiko- lirike ajo i ruan me krenari kujtimet te shtrenjta te baballarve te saj dhe te historise sone të lavdishme ne ngritjen e ndjenjes patriotike atdhetare Shqiptare ...

Shaban Cakolli: Meda, Mehedin Pergjeqaj

Mehedin Pergjeqaj (MEDA), sot eshte bere yll i muzikes,i adhuruar nga artedashesit e muzikes anekend trojeve shqiptare.Meda ka lindur ne Hajvali te PRISHTINËS.I ati i tij Hasan Pergjeqaj,rrjedh nga nje familje kengetaresh nga Lumbardhi i Deqanit.Hasani eshte rrapsod,kurse Meda e ka trasheguar kengen prej tij,dhe ka kenduar nga femijeria:Ate bote Meda ka kenduar ne RTP,ne emisionet"BUJKU" dhe"GURRA".Në vitin 199)  ...

Flet këngëtarja e mirënjohur, Maya Aliçkaj

E pakënaqur me atë që bën, këmbëngulëse dhe kritike e madhe e vetes, gjithmonë në kërkim të gjërave të veçanta dhe origjinale në muzikë, modeste, Maya vazhdon të ecë plot finesë dhe sukses në rrugën e bukur, por të vështirë të këngës popullore. Ajo nga viti në vit rrit numrin e fansave, por edhe repertorin e saj me këngë cilësore...

Shaban Cakolli: Kënga e rapsodit në mbrojtje të atdheut

Historia, arti, kultura, letërsia dhe çdo vlerë shpirtërore e shqiptarëve, gjëthnjë kanë pasqyruar veprën e strategëve të shquar të popullit shqiptar, të cilët me të bëmet e tyre i dhanë nderë kombit dhe vetës krenari që ishin shqiptar.Gjendja robëruese nëpër të cilën kaloi populli ynë i shumë vuajtur, nëpër krimet dhe gjenocidet e TITOS, Rankoviçit e të të gjithë viçëve të tjerë deri te kasapi Sllobodan Millosheviç, i cili ndryshe nga viçët tjerë që të ...

Flet këngëtarja e mirënjohur Valbona Halili

Gjithmonë e palodhur me koncerte brenda dhe jashtë vendit. Gjithmonë me atë buzëqeshjen e saj karakteristike që ta bën bisedën të ngrohtë dhe miqësore. Koncertet e saj i kanë kaluar kufijtë e Shqipërisë, por ajo gjithmonë edhe pse kërkesat i ka në rritje, do të këndojë në skenat shqiptare, aty ku mori duartrokitjet e para dhe dëshifroi perspektivën si ...

Lulzim Logu: Intervistë me këngëtaren Anila Hoxha

Përpara disa ditësh në Tropojë u organizua “ Festa e Tropojës” një takim brezash i artistëve, krijuesve dhe sportistëve më të njohur ndër vite të Tropojës, inisiativë e një grupi nga diaspora dhe Tirana, mbështetur nga Bashkia Bajram Curri dhe Komuna Margegaj, por dhe nga Shoqata “ Klubi i Shkrimtareve dhe Artistëve” dhe Ansambli “ Dardania” Tropojë...

Lekë Mrijaj: Rapsodja Ardiana Mrijaj - Gjelaj

Ardiana Mrijaj –Gjelaj është emër shumë i njohur i folkorit shqiptar ne diasporë ne New York të Amerikes.Ardiana u lind e u rritë ne Queens, New York të Amerikës aty perfundoi me suksese të shkelqyeshme mesimet parauniversitare dhe universitare Cosmetology në BMCC- Maria Regina High School Hartsdale, New York,është e martuar dhe nënë e dy fëmijve...

Flet dirigjenti Ermir Dizdari

Mbrëmjen e 4 korrikut në qytetin e Shkodrës nisi Festivali i 50-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë. Në garë për vendin e parë ishin 24 këngë të reja. Për herë të parë në historinë 50- vjeçare të këtij festivali, ai u zhvillua në teatrin "Migjeni", por në mjediset e hapura të rrugës pedonale të qendrës së qytetit ...
Kryesore