Zbulimet mjeksore që na ndryshuan jetën

Presidenti i zgjedhur Obama u angazhua të zgjidhte shtatë vjetët e mallkimit për fondet federale për kërkimet e qelizave të rrënjës embrionike - një ndihmë e madhe për fushën...

Naser Aliu: Letër burrave

Djali parë lindi kur Sherifi ishte anëtarë i LDK-së dhe e pagëzuam: Ibrahim Djali i dytë lindi kur Sherifi u bë anëtarë i PDK-së dhe e pagëzuam: Hashim Vajza e parë lindi kur fituam...

Sabir Krasniqi: Politika dhe politikanët (nga këndvështrimi psikologjik)

Politika, pavarësisht nga ajo që ka ndikimi të madh në rrethanat të ndryshme shoqërore e shtetërore, nuk përmban shumë të vërteta, ose thënë më troç: nuk përbëhet nga e vërteta...

70-vjeçarja që po përjeton mëmësinë

Deri tre muaj më parë askush nuk kishte dëgjuar për Aleuan, një fshat i vogël në veri të Indisë, i rrethuar me fusha dhe rrugë të pashtruara. Të paktë ishin ata që shkonin ta vizitonin...

Shpikjet që ndryshuan jetën moderne

"The Times Complete History of the World", librin ku përmendte 50 datat më të rëndësishme të historisë njerëzore dhe shpikjet më të mëdha të bëra nga njerëzit në rrjedhën e mijëvjeçarëve...

Të vërtetat përvëluese të fshatit misterioz

Rennes le Chateau është një fshat i vogël në Pirenejtë francezë. Në qendër të tij, një kishëz fshati e cila pak më shumë se një shekull më parë po shembej përtokë. Prifti që vendosi ta...

Gjenet e shqiptareve, 34% perendimore

Per te hedhur drite mbi origjinen e shqiptareve dhe te gjuhes shqipe, do t'i referohem librit te njohur "Gjenet, popujt dhe gjuhet", si dhe disa artikujve shkencore te botuar vitet e fundit...

Kontrolli i trurit/Policia e mendjes

Një burrë lidhet me rripa në një tryezë ekzaminimi. Teknikët vendosin një mbajtëse përreth kokës me qëllim që të qëndrojë e palëvizur. Një doktor injekton diçka në krahin e këtij burri...

Magjia e mitologjisë shqiptare

Për të dhënë një pasqyrë më të gjerë, më të plotë të mitologjisë së një populli, nevojitet kohë më e gjatë dhe punë sistematike hulumtuese në terren në vise të ndryshme, përveç...

Puthja, casti qe ba ben te pavdekshem

Puthja. Momenti kur violinat nisin të luajnë, kur yjet ndriçojnë qiellin dhe kur pasioni pushton zemrat. Të gjithë pa përjashtim, në mënyrën e tyre janë përpjekur ta bëjnë të pavdekshëm këtë...

Vlora Banushaj: Sa e gjatë një ditë!!!

Sa e gjatë një ditë, duke kaluar nga mëngjesi, mesdita, mbrëmja e në mesnatë. Zgjohem vonë, zgjohem atëherë kur të tjerët i kanë mbushur tre orë pune, e madje e kanë kryer edhe...

Nora Malaj: Ja vështirësitë e vitit 2009, në aspektin psiko-social

Nora Malaj është Shefe e Departamentit të Psikologjisë dhe Sociologjisë në Universitetin “Kristal”, analiste për problemet sociale. Ajo për “Telegraf”, flet mbi krizën e ekonomisë shqiptare...

Dobia e filozofisë në jetën tonë

Janë shumë gjëra që na nevojiten në këto momente. Me të vërtetë, jemi të varfër brenda këtij bollëku dhe rehatllëku që na ofron një teknologji që ndodhet nën shërbimin e nevojave të vërteta...

Sporti, ja si mund të kurojë sëmundjet

Marko është 60 vjeç. Ai vuan nga diabeti dhe është mbipeshë. Për këtë arsye, mjeku i ka këshilluar të ecë çdo ditë sa më shumë të mundet dhe të shkojë në palestër të paktën tri herë në javë...

Baki Ymeri: Bukuroshet e Bukureshtit dhe dashuria si fenomen hyjnor

Gruaja është është një përrallë e përjetshme dhe një dilemë permanente. Ajo është një përzjerje bizare që e ka krijuar Zoti. Zoti e ka nxjerrë femrën nga Parajsa për t’a përkëdhelur...

Vlora Banushaj: Ëndërrat po më mbushin mall

Dhoma është e mbushur përplot, të gjitha femrat janë të ulura radhazi njëra pranë tjetrës. Edhe pse është përplot e mbushur, është një heshtje, një qetësi shurdhuese. Vazhdojnë të thurin me...

Adnan Abrashi: Mos u bë imitues, o njeri!

Zoti e krijoj njeriun nga dheu dhe ia dha shpirtin si shkëndija e dritës së vet." Kështu thuhet në librat e vjetra religjioze. Figurativisht konstatimi i shprehur është plotësisht me vend, sepse njeriu si...

Sabir Krasniqi: Si mendoni - Të tillë edhe jeni!

Pothuajse të gjithëve na është e njohur thënia: Si mendoni - të tillë edhe jeni. Mesazhi i kësaj thënie, po ashtu, është shumë i qartë: nëse mendoni për veten ose për diç tjetër pozitivisht...

Rimishërim dhe Karma: Konceptet e ekzistencës

Njerëzit kanë pyetur gjithmonë veten se çfarë (nëse ka diçka) gjendet përtej varrit. A është vdekja fundi i ekzistencës, një hyrje në përjetësi, apo një pushim midis jetëve tokësore?

Missi me tre kurora

Do te mbahet mend sepse eshte e para shqiptare qe fiton nje kurore te kalibrit si ajo e "Miss Globe". Dhe sipas asaj qe u perfol pas spektaklit, per Almeda Abazin si rrallehere juria ka qene...

Eranda and the City

Me siguri që sapo keni parë në kinema filmin që ka pushtuar botën “Sex and the City”, me katër vajzat e famshme që kushedi se sa herë keni ëndërruar t’u zini vendin. Ne po ju propozojmë...

Studentët “vriten” në “Counter strike” dhe flirtojnë në “Messenger”

Klajdi Kola, student i degës Gazetari konsumon tetë orë të ditës së tij në internet, duke luajtur “Counter strike”. Ne e gjetëm të ulur përpara një kompjuteri me një qëndrim të kërrusur...

10 orët e dorës më të shtrenjta në botë

Sot, në botë ekzistojnë 10 marka të njohura për orët e dorës, të cilat kanë edhe çmimet më të kripura. Specialisti i “Forbes” tregon cilat janë markat më të mira për orët e dorës...

Vajza të virgjëra, a gjenden më?

Sapo u hap bisedën, u pëlqen të tregojnë një batutë, tashmë shumë të përhapur në gjimnazet tona: “Çfarë kanë të përbashkët, vajzat e virgjëra me dinosaurët“? Dhe përgjigja vjen bashkë me...

Burg piratëve të kompjuterave

Piratët e sistemeve kompjuterike për qëllimeve përfitimi apo për kryerjen e veprave të ndryshme penale dhe kriminale do të dënohen me burgim deri në 15 vjet. Ministria e Drejtësisë ka përfunduar...

Ferrari 250 GTO, automjeti klasik më i shtrenjtë në botë

Ferrari klasik është për momentin automjeti më e shtrenjtë në botë. Ai u shit për 15.7 milionë stërlina, rreth 22 milionë euro. Rekordin për vlerën e automjetit legjendar Ferrari 250 GTO...

Beteja e spiunëve në rrjet

Është ora 09.30 e mëngjesit e datës 10 shtator, ndërsa bota ka shtangur, pasi në Gjenevë janë duke ndezur përshpejtuesin e grimcave, i cili do të rikrijojë kushtet e universit menjëherë pas Big Bang-ut...

Google prezanton celularin “gPhone”

Sistemi më i madh i kërkimit në botë, Google, ka prezantuar në Nju Jork telefonin e tij celular “gPhone”. Bëhet fjalë për telefonin i cili do të funksionojë me sistemin operativ të kodit të hapur-Android...

Çfarë na ndodh kur vdesim?

Doktor Sem Parnia, profesor i qendrës mjekësore "Weill Cornell" të Nju Jorkut, është një prej ekspertëve më të njohur në studimin shkencor të vdekjes. Javën e shkuar, Parnia dhe disa nga kolegët e tij...

Lorena Çika - Miss Shqipëria që po trondit Italinë me fotot nudo

Në një bisedë të zakonshme të lë përshtypjen e vajzës së turpshme, por kur shkel në pasarelë bota është nën këmbët e saj. Mund të quhej “miss trishtimi”, sepse ka tërhequr vëmendjen...

Duhani dhe vdekjet e parakohëshme

Në fundin e muajit tetor u publikua studimi financuar nga Shoqata Amerikane e Kancerit, studim i cili dokumentoi se në Shqipëri çdo vit humbasin jetën para kohe vetëm nga pirja direkte ose indirekte e duhanit 2800 qytetarë...

“Vdekshmëria foshnjore, më e larta në Evropë”

Për 1 000 lindje humbin jetën 18 fëmijë ose 3 herë më shumë se në këto vende. Të dhënat vijnë nga raporti i organizatës “World Vision”. Infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrje veçanërisht pneumonia janë...

“Genet që vërtetojnë gjakun arian të shqiptarëve”

Shprehja “Kemi gjak të nxehtë mesdhetar”, duket se nuk është më e goditura për popullatën tonë. Të paktën kjo ka rezultuar nga analizat ADN-së, të kryera nga i vetmi laborator i specializuar në vend. Shkencërisht është e...

Njeriu i padukshëm, sa pranë jemi?

Ndërsa shkencëtarët vazhdojnë të na lënë me gojë hapur me shpikjet që po shndërrojnë botën tonë fizike, gjenden disa synime shkencore që kanë reaguar me shumë kokëfortësi përgjatë viteve...

Si të krijosh përshtypjen e duhur për një femër në takimin e parë

Je njohur përmes internetit apo je duke shkuar të takohesh për të parën herë me një vajzë dhe pasi jeni marrë vesh për vendin dhe kohën e caktuar, je ndrequr dhe rregulluar...

Gatishmëria bashkëshortore, si duhet të përshtateni për të evituar problemet

Çdo ditë me mijëra njerëz të rinj hyjnë në bashkëshortësi. Për shumicën e tyre akti i martesës shënon një jetë të lumtur bashkëshortore. Çdo çift në jetën e përbashkët bashkëshortore dëshiron...

45-vjeçarët, dashuritë e internetit

Edhe në shumë vende të Evropës, ky fenomen është në rritje sidomos në gratë mbi 30-tat. Ekspertët: "Në një moshë të caktuar është gjithmonë e më e vështirë të njohësh njerëz të rinj...

Danimarka, "qoshja" e njerëzve të lumtur

Tre vjet më parë, nëse do të pyesnit një person nga Danimarka për sekretin e lumturisë, me siguri që do të kishit marrë si përgjigje një të ngritur të supeve. Por sot, po t‘ia ribënit...

Fobitë më të çuditshme të botës

Kur flitet për fobitë, ta mendosh mirë, nuk ka vend për shaka: Kush ka frikë nga gjarpërinjtë, merimangat, të mbetet i mbyllur në ashensor, e di mirë sa terrorizuese është, qoftë edhe vetëm ta mendosh. Por ama...

Cilat janë shkaqet e shtatzanisë jashtë mitrës?

Veza e pjelluar zakonisht udhëton 4-5 ditë në tub, prej vezores deri në mitër, ku mbarësohet brenda 6-7 ditëve pas pjellimit. Arsyeja më e zakonshme e shtatzanisë jashtë mitrës është dëmtimi i tubave të mitrës që...
Kryesore