Kush janë femrat më të pasura në botë

Gratë miliardere që drejtojnë dhe kanë trashëguar kompanitë më të fuqishme Në vend të parë qëndron Christy Walton, e pasuar nga trashëgimtaret e “L’oreal” dhe “BMË” Në krye të listë...

Shtatzënia dhe zhvillimi i bebes

Ndjenjat që provohen para lindjes ndikojnë në zhvillimin e bebes. Stresi, ushqimi i gabuar, konsumimi i alkoolit gjatë shtatzënisë janë faktorë që rrezikojnë shëndetin fizik dhe psikologjik të...

Fenomeni i flijimit, i vjetër sa vetë jeta

Jeta njerëzore zhvillohet në mes të dy kufijve të saj, lindjes dhe vdekjes. Raporti në mes të këtyre dy kufijve është antonimik, përderisa i pari shënon fillimin e jetës, i dyti tregon fundin e...

Homogjenizimi i kulturës globale

Satelitet, kabllot, Walkmene, video kaseta, CD dhe çudi të tjera të teknologjisë së argëtimit kanë krijuar arteriet përmes së cilave argëtimet moderne po homogjenizojnë gjithë kulturën globale...

Studimi, femrat flasin 546 fjalë në ditë më shumë se sa meshkujt

Janë vetëm 546 fjalë që i ndajnë femrat nga meshkujt. Dikush mund të thotë që ato janë vendimtare, por matematika nuk është as ideologji e as politikë: zonjat artikulojnë në ditë vetëm 546 fjalë...

Vlora Banushaj: Tri rrugët e mia!

Janë tri gjëra me të cilat jam e lidhur shpirtërisht. Janë tri rrugë ku unë hedhë hapat. Janë tri dyer ku unë kam trokitur dhe që të trija më janë hapur. Nuk është hera e parë që unë jam...

Naser Aliu: Letër grave...

Zoti që kur krijoi njeriun parashikoi rregulla të përkufizuara mirë. Nuk i krijova unë, por Zoti. Detyra jonë është t´i praktikojmë ato. Gruaja ime është e imja, siç janë të miat: makina...

Istref Haxhillari: Të vdekurit flasin me gjuhën e të gjallëve

Në kuptim metaforik njeriu i përngjet lisit, rrënjët e të cilit janë e shkuara, trungu e sotmja dhe lastarët e ardhmja. Ndër tre komponentët, rrënjët e padukshme, kohësia e kurrënjohur plotësisht...

Magjia e zezë dhe e bardhë

Ky nocion, që ka një të kaluar shumë të largët e që përdoret edhe sot e kësaj dite në mbarë rruzullin tokësor, interpretohet në mënyra nga më të ndryshmet dhe zakonisht merret si sinonim i...

Dëshira për të vdekur

Përse disa persona i japin fund jetës? Deri më tani mendohej se shkaku kryesor ishte izolimi shoqëror, por së fundmi është zbuluar se vendimtare është dhimbja Para...

Kultura okulte dhe ndergjegja bashkohore

Megjithë trysninë e shumanshme dhe me masat represive që u përdorën, pas monizmit, rezultoi se dukuritë ezoterike nuk ishin zhdukur. Tashmë vihet re një gjallërim i dukshëm...

Aromë gruaje, cilat janë tetë femrat e famshme që mishërojnë aromën e parfumeve më të njohura

Tetë gra të bukura mishërojnë natyrën e botës femërore, duke u marrë “hua” nga firmat më të njohura të botës së modës dhe kozmetikës, për t’u bërë imazhi i aromave, duke filluar...

Raportet në çift, ku ndahet pushteti mes burrit dhe gruas

Në kohën e sotme marrëdhëniet në çift kanë pësuar një ndryshim të madh. A nuk duket se “lufta e mileniumit mes burrit dhe gruas”, për sa i përket rolit të fuqisë dhe dominimit është...

Ndëshkim me gjobë nëse dërgon një e-mail promocional tek të tjerët

Shpeshherë na ndodh që in-box-i i e-mail-it të mbushet plot me mesazhe promocionale të kompanive të ndryshme. Ato bëhen të bezdisshme dhe nuk mund t’i ndalosh që të...

Natyrale, si vet pranvera

Në një intervistë për “Botën sot”, kreatorja Blerina Kllokoqi-Rugova, bashkëshortja e Mendim Rugovës, djalit të madh të Presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova, flet se a ekziston...

Nehat Jahiu: Profesioni i mësuesit

Profesioni i mësuesit është mjaftë i mirë, por edhe shumë i vështirë. Kjo thënie aq kuptimplote dhe aq e thellë mund të kuptohet seriozisht vetëm nga ana e atyre arsimtarëve apo...

Prindër të ndarë, nëna të pamartuara, fëmijë që paguajnë gabimet e tyre

Raste dhe eksperienca ndaj të cilave nuk mund të rrish indiferent. Psikologët mundohen të japin përgjigje dhe këshilla, por asnjë rast nuk është i ngjashëm me tjetrin...

Adem Harxhi: Martesa e vonuar dhe seksi

Dr. Adem Harxhi, iu pergjigjet pyetje tuaja per nje jete seksuale sa me te mire. Sot trajton temen e seksit tek moshat e medha, pas pyetjeve te mberritura ne redaksi per kete problem...

Enver Bytyçi: Psikologjia e solidaritetit

Para një viti isha në Cyrih. Në stacionin e trenit një person bleu një gazetë dhe dhjetë metra më tej e hodhi në koshin e plehrave. Më bëri përshtypje ky veprim ndaj e pyeta shitësin për këtë...

Emrush Bejtullahu: Njohuri mbi aftësinë e kufizuar dhe rehabilitimi (I)

Emrush Bejtullahu u lind më 5.03.1934 në fshatin Përlepnicë, komuna e Gjilanit. Katër klasat e shkollës fillore i kreu në vendlindje, Gjimnazin e Ulët në Gjilan dhe një klasë...

Vlora Banushaj: Pranverë në shpirt

Sipas thirrjes së shpirtit tim fillova të ecë e ta shijojë, ta "prekë" pranverën në natyrë, duke lëvizur lehtazi edhe drejt pranverës në shpirt. Që në hapat e parë seç me dehte një valë shumë...

Viruset, "armiqtë" që vijnë nga Lindja

TBC, grip, hepatit dhe shumë baktere të panjohura kanë ardhur nga Lindja e Largët dhe tani kërcënojnë vendet perëndimore. Një raport evropian fotografon emergjencën...

Kur u mundësua jeta mbi Tokë?

Ka qenë një prej ndryshimeve më të rëndësishme që ka pësuar atmosfera e Tokës dhe arsyeja falë së cilës sot arrijmë të mbushim mushkëritë me oksigjen. E megjithatë, deri tani oksidimi...

Suzana Kuqi: Në rrënjët e përdhunimit

Duket, gati gati një e keqe e re në rritje. Në fakt ështe e lashtë, shumë e lashtë. Përdhunimi, e në përgjithësi violenca mbi gruan, janë të rrënjosura aq thellë në historinë e njerëzimit...

Po sikur koha të kthehej pas?

Imagjinoni sikur po e lexoni këtë artikull nga fundi dhe më pas fjalë pas fjale të arrini në fillim, duke e rindërtuar kuptimin me një proces të anasjelltë. Fillimisht do të nisni me kërkimet mbi...

Marsi, nis eksperimenti për udhëtimin e parë

Janë sypatrembur dhe do të donin të shkonin aty ku asnjë qenie njerëzore nuk e ka vënë këmbën më parë. Të paktën kjo është një ëndërr që e kanë marrë shumë seriozisht. Bëhet fjalë për...

Forca e gruas ndër vite

Gra që veprojnë për të menaxhuar pushtetin në shoqëri, që mundohen ta limitojnë atë apo të dekretojnë nënshtrimin e gruas, aty ku lidershipi i tyre stigmatizohet apo kreativiteti...

Zbulimet mjeksore që na ndryshuan jetën

Presidenti i zgjedhur Obama u angazhua të zgjidhte shtatë vjetët e mallkimit për fondet federale për kërkimet e qelizave të rrënjës embrionike - një ndihmë e madhe për fushën...

Naser Aliu: Letër burrave

Djali parë lindi kur Sherifi ishte anëtarë i LDK-së dhe e pagëzuam: Ibrahim Djali i dytë lindi kur Sherifi u bë anëtarë i PDK-së dhe e pagëzuam: Hashim Vajza e parë lindi kur fituam...

Sabir Krasniqi: Politika dhe politikanët (nga këndvështrimi psikologjik)

Politika, pavarësisht nga ajo që ka ndikimi të madh në rrethanat të ndryshme shoqërore e shtetërore, nuk përmban shumë të vërteta, ose thënë më troç: nuk përbëhet nga e vërteta...

70-vjeçarja që po përjeton mëmësinë

Deri tre muaj më parë askush nuk kishte dëgjuar për Aleuan, një fshat i vogël në veri të Indisë, i rrethuar me fusha dhe rrugë të pashtruara. Të paktë ishin ata që shkonin ta vizitonin...

Shpikjet që ndryshuan jetën moderne

"The Times Complete History of the World", librin ku përmendte 50 datat më të rëndësishme të historisë njerëzore dhe shpikjet më të mëdha të bëra nga njerëzit në rrjedhën e mijëvjeçarëve...

Të vërtetat përvëluese të fshatit misterioz

Rennes le Chateau është një fshat i vogël në Pirenejtë francezë. Në qendër të tij, një kishëz fshati e cila pak më shumë se një shekull më parë po shembej përtokë. Prifti që vendosi ta...

Gjenet e shqiptareve, 34% perendimore

Per te hedhur drite mbi origjinen e shqiptareve dhe te gjuhes shqipe, do t'i referohem librit te njohur "Gjenet, popujt dhe gjuhet", si dhe disa artikujve shkencore te botuar vitet e fundit...

Kontrolli i trurit/Policia e mendjes

Një burrë lidhet me rripa në një tryezë ekzaminimi. Teknikët vendosin një mbajtëse përreth kokës me qëllim që të qëndrojë e palëvizur. Një doktor injekton diçka në krahin e këtij burri...

Magjia e mitologjisë shqiptare

Për të dhënë një pasqyrë më të gjerë, më të plotë të mitologjisë së një populli, nevojitet kohë më e gjatë dhe punë sistematike hulumtuese në terren në vise të ndryshme, përveç...

Puthja, casti qe ba ben te pavdekshem

Puthja. Momenti kur violinat nisin të luajnë, kur yjet ndriçojnë qiellin dhe kur pasioni pushton zemrat. Të gjithë pa përjashtim, në mënyrën e tyre janë përpjekur ta bëjnë të pavdekshëm këtë...

Vlora Banushaj: Sa e gjatë një ditë!!!

Sa e gjatë një ditë, duke kaluar nga mëngjesi, mesdita, mbrëmja e në mesnatë. Zgjohem vonë, zgjohem atëherë kur të tjerët i kanë mbushur tre orë pune, e madje e kanë kryer edhe...

Nora Malaj: Ja vështirësitë e vitit 2009, në aspektin psiko-social

Nora Malaj është Shefe e Departamentit të Psikologjisë dhe Sociologjisë në Universitetin “Kristal”, analiste për problemet sociale. Ajo për “Telegraf”, flet mbi krizën e ekonomisë shqiptare...

Dobia e filozofisë në jetën tonë

Janë shumë gjëra që na nevojiten në këto momente. Me të vërtetë, jemi të varfër brenda këtij bollëku dhe rehatllëku që na ofron një teknologji që ndodhet nën shërbimin e nevojave të vërteta...
Kryesore