Tuna Prekpalaj: Filozofija na çel sytӫ

Diktatorӫt, si dhe njerӫzit tjerӫ nӫ pozita tӫ nalta, arrogantӫ, tӫ cilӫt hypen me intrizhe malt nӫ shkallӫt e shoqnisӫ, aq nalt saqӫ menduan se e preken diellin me dorӫ dhe e mbrriten qiellin: Hitleri, Mussolini, Millosheviqi, Enver Hoxha. Ata menduan se e kan kapӫ Zotin pӫ mjekrre. Por edhe tӫ tjerӫt, qӫ ma mire âsht mos me ia permend emnin, ishin tӫ verbuem dhe tӫ ...

Gëzim Llojdia: Miss Globe në Vlorë

Mbrijnë në VlorëPjesmarrëset e Miss Globe 2012 gjenden në qytetin e Flamurit prej ditës së djeshme. Plotë sharm 44 bukuroshet rrezatuese,veshur me ngjyrat flamurit shqiptar,xhaketa me ngjyrë të kuqe,pantallona me ngjyrë të zezë kanë vizituar në ditën e parë gjykatën e Qarkut të Vlorës, Shtëpia e Pavarësisë në Skelë , sot muzeu kombëtar i Pavarësisë kanë udhëtuar në Kuzum Baba ku kanë shëtitur me kuaj e hipizmit ndërsa janë ndaluar gjatë ...

Don Lush Gjergji: Familja shqiptare dikur dhe sot

Familja shqiptare historikisht, dikur ishte kryekëput tradicionale, patriarkale dhe mbështetej në këto parime: të mbledhun gjymtyrësh (njerëzish) që jetojnë nën një kulm dhe si qëllim kryesor e kanë shtimin e njerëzve (lindjen e fëmijëve) nëpërmjet martesës si dhe zhvillimin e tyre trupor dhe mendor (1).Siç mund të hetohet nga ky përshkrim familja patriarkale mbështetet në bashkësi të gjerë njerëzish, e jo në marrëdhënie ndërpersonale ...

Selim Nëngurra: Më pyeti një vajzë...!

Kan kalue tashma disa vite, kur nji vajzë e komshive të mi atje në vendlindje e cila jeton me vite në Suedi, në një ndejë në Hotel-restorantin "TROFTA" në Istog më pat pyet:-Baca Selim! Kam dalë e vogël nga shtëpia dhe nuk e di si kan qenë shqiptarët ma parë këtu, andaj më trego të lutem a gjithmonë ky popull ka qen kaq i pakulturë, kaq banal në fjalor e sjellje?Unë atje nëSuedi zgjohem në ora 05.00 të mengjesit dhe eci 800 ...

Aurel Dasareti: Goditjet në tru

Dje lexova këto rreshta nga një bashkëpunëtor i ZemraShqiptare:"(...)Ndersa me 30 korrik derisa isha te varrezat e prindve kam pësue sulm në tru dhe kam humb vetdijen , kam qendrue aty i shtrim 4 orë. Më ka gjet e ndihmue djali i kunatit tim. Fillimisht pata mendue se ishte ky infarkt sepse kam pas 4 sish ma heret, por analizat që po mi bajnë mjekët këtu tregojnë se nuk paska ken infarkt, por sulm në tru. Si pasojë per momentin ...

Xhovani Shyti: Duhani, vrasësi i madh i femrave

Ulur këmbë përmbi këmbë, midis një ambienti të mbyllur luksoz, ku tymosja e cigareve është e ndaluar, pa përfillur shenjën e dukshme: “Ndalohet pirja e duhanit”, në prezencë të grupit shoqërues, ndërsa ligjëron dhe gjerb, herë pas here, diçka nga filxhanë që mban para, ajo vazhdon të thith e nxjerr ritmikisht tymin ngjyrë gri. Duke mos e përfillur rrezikun që i vjen nga ai që përditë e më shumë po besohet se e meriton cilësimin vrasësi i madh ...

Albana M. Lifschin: Na mungon modeli që duhet të ndjekim...

Para kthimit në NY, kafen e fundit në Tiranë e piva me një miken time të vjetër. Mbeta sa e hapitur aq edhe e shqetësuar kur nga biseda me të mësova këtë fakt: Një vajzë 13 vjeçe, për shkak të takimit me një djalë u kishte dhënë prindërve të saj valium në një dozë të madhe, për t’u siguruar që ata të ishin në gjumë të thellë kur miku i saj të hynte në shtëpi e të ...

Politika është femër

A duhet të kenë më shumë pjesëmarrje të grave në politikë? Me apo pa kuota? Në ç’nivel duhet të presin gratë të jenë në qeverisje? Para se t’u përgjigjem të gjithave, mendimi duhet ndalur tek një e vërtetë që vlen për gjininë femër në të gjithë botën: Pushtetin nuk ta fal askush. Që të arrish të ...

Enver Cakaj: Doni të jetoni, rreshtohuni pas meje

Jeta është si një rrugë që e ka një fund.Në doni të arrini në finish armatosuni moralisht,se ajo ka malore,ka dishezë e baltë.Mos e kthe kokën prapa që të shpresosh nga të tjerët,dhe mos thoni u lodha,se më shumë nga rruga të lodh shtrati.Llogariteni ta përballoni vetë jetën tuaj!Atëherë do mësoni rrëzikun ...

Eroll Velija: 20 vite me Viagrën

Kanë kaluar plot 17 vjet nga dita kur gjigantët e prodhimit të barnave “Pfizer”, pas studimeve dhe eksperimenteve të shumta, nxorën në tregun farmaceutik një lloj ilaçi që ndihmonte meshkujt që kishin probleme me ereksionin. Me kalimin e viteve dhe realizimin e studimeve të mëtejshme ...

50 nuancat e veshjes së Angela Merkel

Ajo është gruaja më e pushtetshme në Evropë dhe ndoshta politikanja më e fuqishme në botë. Si udhëheqëse e Gjermanisë, vendit më të pasur, më i populluar dhe më produktiv i kontinentit, ajo ka luajtur një rol të rëndësishëm në negociatat për të ardhmen e ekonomisë dhe politikës së Evropës. Ky set fotografik është mblehur dhe krijuar  ...

Merita Merja: Sekretet e një bukurie të përjetshme

Është një vajzë e shkathët, praktike, e qeshur dhe e sigurt në profesionin e saj. Përpos më lart ka dhe një bukuri që spikat si binjake e profesionit. Profesioni i saj është një profesion i lakmuar nga femrat pasi seksi i “dobët” i kushton shumë vëmendje trupit. Merita Merja, Me një eksperiencë 10 ...

Eroll Velija: Fantazma “Zonja e bardhë”

Është e qartë se fantazma e një femre antialkooliste, e quajtur “Zonja e bardhë”, kohë të gjatë ishte vizitore, madje edhe banore e bodrumit të një klubi të meshkujve në Penkoman, paralagje e Vullverhemtonit. Hapësira e madhe prej nja 300 m2 duket se i përshtatej fantazmës së quajtur “Zonja e bardhë”....

Eroll Velija: Puthja - fenomeni më i 'cmendur” i dashurise

Gjithkush duhet te dije te puthe, ky eshte çelesi qe hap dyert e dashurise dhe pasionit te zjarrte. Kur puthni duhet te dini te gjitha detajet dhe dometheniet rreth puthjes. Edhe puthja si akt dashurie ka histori te saj. Sipas studiuesve thuhet se puthja e relakson njeriun dhjete here me shume se çokollata. Nje akt puthjeje ve ne veprim 29 muskuj te fytyres, e cila mund te perdoret si nje ushtrim per parandalimin e rrudhave ne fytyre. Kur njerezit puthen kembejne peshtymen gjate puthjes dhe dihet ...

Agron Shabani: Fazën e hershme e foshnjerisë ose adoleshëncës sonë shpirtërore, intelektuale dhe profesionale...

Të gjithë jemi deshmitar të ndryshëm okular, konfidensial, diskrescional dhe të tjerë të zhvillimëve, procesëve dhe fenomenëve me të reja politike, shtetërore, nacionale dhe...

Flet Prof. Dr. Adem Harxhi: Seksi nuk duhet të jetë një problem

“Bën nxehtë dhe lagështirë. Prindërit nuk janë në shtëpi. Genta, këndon në radio dhe shtrati është gati. Puthje, përkëdhelje, dhe unë shkopsita kopsën e parë të bluzës së saj...

Aurel Dasareti: Mënyrat e trajtimit të konflikteve, sjellja dhe pasiguria në punë

Unë mund ta ndryshoj sjelljen time, por jo tënden. Unë jam unë e ti je ti. Unë kam “realitetin tim” e ti ke tëndin. Unë marrë përgjegjësinë për veten time dhe kam besim se ti marrësh ...

Doktor, Adem Harxhi, analizon identitetet alternative dhe si të flasësh me fëmijët për seksin

Jeta e tij është lidhur pazgjidhshmërisht me mjekësinë por së fundi nuk heq dorë as nga publicistika. Pas botimit të librit të parë të suksesshëm “Seksologjia për fëmijë” Harxhi...

ErMa: 10 perberesit thelbesore per te pasur nje marredhenie te shendetshme

Te gjejme dashurine dhe te jemi ne gjendje te mbajme nje lidhje te shendetshme eshte e veshtire per cdokend nga ne. Ekspertet thone se duhet te gjejme balancen ne dashuri...

Programi Brain Gain synon uljen e trendit të ikjes së trurit nga Kosova

Mentor Sopjani, 33 vjeç, pas studimeve bazike në biologji dhe atyre postdiplomike në biokimi-fiziologji në Universitetin e Prishtinës, për tri vjet e gjysmë studioi në Universitetin...

Krokodili, miku më i mirë i peshkatarit

Gilberto Shedden, një peshkatar kostarikan, ka zbutur një krokodil 5 metra të gjatë dhe që peshon 445 kilogramë. 54-vjeçari kalon kohën duke luajtur me...

Anamari Repic: Ne, femrat

Vera është koha kur ne femrat flasim më së shumti për dukjen tonë. Ulemi në kafeteri, pimë kapuçino, makiato, ujë dhe bëjmë muhabet për kilogramët, fustanet që, befasisht...

Bledi Mane: 10 fshatrat më të mrekullueshëm të Shqipërisë

Në monizëm ulnim kokën, na vinte turp të tregonin që vinim nga fshati. Të gjithë e kishim tmerr dhe kushdo priste me padurim të largohej drejt rrugëve të asfaltuara...

Saimir Lolja: Shpirti i turmës dhe i askushmërisë

Në fushën e shkencës së shpirtit (psikologjisë, e thënë joshqip) në lidhje me turmat kanë shkruajtur shumë autorë. Ndër ta, i spikatur është Zigmund Frojdi...

Zef Mulaj: Boronica e alpeve të Shqipërisë

Perhapja gjeografike: Rritet shume ne rrethin Tropojes , sidomos ne zonat e ahut, ne livadhe e deri ne zonat subalpine. Eshte shkurre (Shqiperi, Poloni, Rusi, Serbi)...

Supermodelja shkodrane Angela Martini, në foto

Supermodelja shkodrane Angela Martini, në foto...

Tea Hida: Dhuna në familje

Cila eshte nje nga arsyet me te medhaja te vuash nga dhuna..? lufta? racizem? ekstremizem..? apo thjesht te jesh e lindur femer ? Eci dhe degjoj qe marr me vete pikellimin...

Ja arsyet e vërteta që i shtyjnë femrat drejt seksit

Për të humbur peshë, për t‘u hakmarrë, apo thjesht për të kuruar dhimbjen e kokës... Arsyet e vërteta që i shtyjnë femrat drejt seksit janë më të çuditshme se sa i kishit imagjinuar...

Resmije Berisha Balaj: Fëmijët janë ardhmëria e jonë

Që nga vegjëlia tek fëmijët duhet të kihen parasysh këto të dhëna pedagogjike: Këshilla: - Fëmijëve duhet dhuruar shum dashuri që nga lindja fëmijët e ndiejn afërsin e ...

Ecën i paralizuari, kisha shpall mrekullinë

Kisha Katolike njohu sot si mrekulli shërimin e pashpjegueshëm të një burri, i cili prej kohësh nuk mund të lëvizte këmbën e majtë, për shkak të një forme ...

Xhevat Muqaku: Vitaliteti në pleqëri

Cili nuk e pëlqen, moshën 100 vjeqare? Mirëqenja e plotë sociale, fizike dhe mendore, është parakusht. Mirëqenia dhe vitaliteti janë thelbësore për cilësinë personale të jetës...

Diabeti, ja shkaktarët dhe pasojat

Doktor Isuf Kalo shpjegon se diabeti zë vendin e parë për verbimet, për azoteminë, për abotimet (prerjet e këmbëve), për infarkte...

Stavri Trako: Fuqitë e shërimit të vajit të ullirit

Kolesterol dhe presionin e gjakut më të ulët ‘parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit...

Vlora Banushaj: Para pasqyrës së jetës

Pas një ditë të gjatë, ndoshta edhe pak të lodhshme, u ula të pushojë pakëz. Sot komunikova me...

Sokol Demaku: Nihilizmi

Nihilizmi është një drejtim mendor e politik që u përhap në Rusi në vitet gjashtëdhjeta të shek XIX...

Sokol Demaku: Hipokrizia

Shumë herë duke menduar për natyrën njerëzore dhe personalitetin e tyre, unë shpesh herë ndalem...

Sokol Demaku: Morali, etika dhe ndërgjegja

Morali është një rregull, parim ose normë e sjelljes, e paravendosur nga një shoqëri...

Faik Krasniqi: Pse ndodhe tradhetia ne cifte

Pabesnikerine ne nje marredhenie bashkeshortore disa e lidhin me aventure,kurse disa...

Ramiz Dërmaku: Loja ka ndikim pozitiv edhe në zhvillimin intelektual të fëmijës

Loja ka ndikim pozitiv  edhe në zhvillimin intelektual të fëmijës.  Përmes lojës fëmijët mësojnë shumë gjëra të reja...

Faik Krasniqi: A ekziston shoqeria mes nje femre e nje mashkulli?

Gjate viteve 80, ne USA u xhirua nje film me Meg Ryan e Billy Cristal (“When Harry met Sally”) qe...
Kryesore