Martesë apo bashkëjetesë?!

Ç’është bashkëjetesa? A është ajo më e pëlqyera në këtë kohë? Cilat janë mendimet e artistëve të moshave të ndryshme për këtë fenomen të ri të shoqërisë shqiptare, por shumë të vjetër në shoqëritë me demokraci të vjetër? A po thyhet tradita shqiptare ...

Miran Sadiku: Konsumi i drogave dhe alkoolit

26 Qershori  njihet si dita ndërkombëtare kundër konsumit të drogave dhe tregtisë me të.Nëse para shumë vitesh konsumi i drogave përbente problem për shoqëritë perëndimore, sot me këtë dukuri ballafaqohet pothuajse çdo shoqëri. Edhe Kosova si vendi me popullsi më të re  ...

Marjan Sebaj-Sopi: Familja dhe kurora e martesës (4)

Njeriu është qenie dashurie!Në Bibël lexojmë se Shën Gjoni ungjilltar Hyjin e ka definuar si dashuri. '' Hyji është dashuri''. Egzistojnë definicione të ndryshme mbi Hyjin. Po, edhe para Gjonit shumë filozof e dietar kanë tentuar ta definojnë Hyjin ...

Besim Gollopeni: Divorci dhe çrregullimet familjare!

Temat me karakter social siç janë familja, divorci (shkurorëzimi), martesa dhe tema të tjera, ku do në botën bashkëkohore sot, kanë zëne vend qendror në kërkimet shkencore, debate dhe të tjera, si pasoj e ndryshimeve të mëdha që po ndodhin në shoqëri. Me këtë rast ...

Ismet Azizi: Mjedisi dhe ndotja

Që nga krijimi i qenieve të gjalla dhe ndryshimet e tyre evulutive në planetin ton u krijua   njeriu.Njeriu si qenje më e zhvilluar jetësore vazhdimisht kërkonin ndryshime, punë më të lehtë  dhe një jetë më të mirë. Kështu, me anë të arritjeve të tij  gjatë gjithë jetës në fushën e modernizimit  ...

Marjan Sebaj-Sopi: Familja dhe kurora e martesës (3)

Cilat janë pasojat e keqkuptimit të seksualitetit? Duket se për këtë nuk është nevoja të flitet shumë sepse mjaft pasoja i keni të njohura edhe vet. Lidhje me këtë më shumë kishin mundur të flasin mjekët, psikologët, prindërit e të gjithë pedagogët e mundshëm...

Marjan Sebaj-Sopi: Familja dhe kurora e martesës (2)

Pra, jo vetëm njëri prej tyre por që të dy së bashku kanë mundësi të sjellin në jetë një krijesë të re, një subjekt të ri... ''I krijoi mashkull e femër, Hyji i bekoi dhe u tha; Shtohuni dhe shumohuni e mbusheni tokën!” ...

Marjan Sebaj-Sopi: Familja dhe kurora e martesës

''Nuk është mirë që njeriu të jetë i vetmuar. Do t´ia jap ndihmën siç është ai ''. Pra, jo më të vogël, as të nënshtruar, por siç është ai...Në natyrën e vet Hyji krijoi njeriun, mashkull dhe femër krijoi ''... dmth. njeriu i barabartë mashkull dhe femër...

Ajshe Leka: Diabeti po rritet edhe në Kosovë

Mijëra persona në botë vuajnë sot nga sëmundja e diabetit. Kjo sëmundje ndikon në cilësinë e jetës së pacientit. E njohur ndryshe si “sëmundja e sheqerit”, shkakton invaliditet të hershëm, sjell deri te verbimi, ndërsa mundësitë për amputimin  ...

Remzi Limani: Si të mbetemi partnerë të adhuruar?

Imazhi i femrës së paraqitshme në sytë e mashkullit, ku prehej eleganca dhe pastërtia e saj e nartë..., natyrshëm  bëhet shtysë e fortë për të qenë në përqafimin e një gruaje për të qarë dhe për të qeshur në prehërin e saj... Kjo reçetë e thjeshtë, gjithnjë ...

Olsi Pajo: Tre ligjet e Einstein-it

Nga vetë natyra e tij, njeriu kërkon të shkojë përtej asaj që ka arritur, ta përsosë, ta bëjë më të mirë se ç’është. Punëtori më i thjeshtë, pavarësisht të gjithave, kërkon t’i shtojë diçka më shumë shtëpisë së tij modeste, ndërsa filozofi më i madh gjithnjë është në kërkim të një mendimi ...

Blerim Rrecaj: Mes dy zjarreve

Njëra nga lojërat fëmijërore që luanim ishte edhe ajo që e quanim “Në mes të dy zjarreve”. Në këtë lojë dy lojtarët që ishin nga njëri tjetri në një largësi të caktuar e gjuanin me top lojtarin që ndodhej mes tyre dhe vraponte e ikte sa në njërën anë sa në tjetrën për t’iu shmangur goditjes me top që e ...

Agim Gashi: Fejohen te varri i Presidentit

Ditët e këtij dimri për dy të rinjët e mërgatës shqiptare, do të jenë kujtim jo vetëm i jetës së tyre, por që synohet të hyn në historinë tone si të rinjët e pare që kurorëzuan dashurinë e tyre duke ndërruar unazat dhe lidhë fejesen te varri i Presidentit Historik dhe Arkitetktit të Pavarsisë Dr.Ibrahim Rugovës...

Sadik Vrajolli: Mënyra për ta lënë duhanin

Për ta bërë një vepër të mirë duhet me pasë motiv të fortë, në rastin konret të motivohemi nga arsyeja shëndetësore, ekonomike, sociale dhe nacionale...Arsyeja shëndetësore: Duhani shkakton simptoma të kollitjes me kelbazë, kondicion të dobët fizik, impotencë/disfunksion seksual/, prishje ...

Asteroidi kaloi pranë Tokës

Ashtu siç ishte parashikuar, një asteroid me diametër 45 metra, apo e thënë ndryshe me përmasat e një pishine olimpike, kaloi pranë Tokës në një distancë prej vetëm 27.700 km, më e afërta e regjistruar ndonjëherë nga një objekt i kësaj madhësie...

Meteori në Rusi, mbi 1200 të plagosur

Janë pothuajse 1.200 të plagosurit në Rusinë Qendrore, ku rënia e një meteori bëri ndërtesat të lëkunden e xhamat e dritareve të thyhen. Pjesa më e madhe e të lënduarve në rajonin Chelyabinsk ku edhe ranë pjesët e meteorit, morën plagë nga copat e xhamave e patën shembje në trup...

Besim Gollopeni: Transformimet familjare në vend

Ekzistojnë shumë përkufizime për familjen si nga sociologë ashtu edhe nga antropologë të vendeve të ndryshme. Sipas përkufizimi të Merriam-Webster, familja është: ”Njësia themelore në shoqëri e cila tradicionalisht përbëhet nga dy prindër që krijon fëmijët e tyre, gjithashtu përfshihen edhe ...

Tuna Prekpalaj: Nӫ shpirtin e shprazӫt lind Zoti

Eckhart von Hochheim i njohun me emӫn Meister Eckhart. Lindi nӫ vitin 1260, afër Gotha Hochheim, Tambach ose Wangenheim. Ai ishte nji bir i kalorsit tӫ famshӫm Eckhardus.Meister Eckhart âsht nji filozof, teolog dhe mistik i randësishëm nӫ Mesjetӫ. Ai i përkiste rendit Domenikan ...

Kosta Gjoka: Vera e Kuqe

Me 331 BC ( para Krishtit ), ne Athine asambleja votoi ne menyre demokratike ligjin qe ndalon grate te pinin vere.[1] Eva Kantarela tregon se ate vit pati helmime te jashtezakonshme te shume burrave te shquar nga grate e tyre.[2] Burrat e doni per vete ate. Qe ne lashtesi ja dinin vleren ...

Ismet Azizi: Wikipedia, një miliard përdorues

Enciklopedia në internet Wikipedia ka për qëllim të arrijë një miliardë përdorues deri në vitin 2015, duke zgjeruar shërbimet e saj në vendet në zhvillim, tha drejtori i saj Sue Gardner.Wikipedia për të arritur numrin e dëshiruar ka për qëllim të arrijë ...

Shefki Ollomani: Çfarë do të ndodhë më 21-12-2012?

A është e mundur të njohim të ardhmen tonë? Ka nga ata që thonë po. Ka nga ata që thonë se fati i çdo njeriu është shkruar tashmë dhe se ekzistojnë persona që janë në gjendje ta lexojnë. Por, a mund t'u besohet profetëve dhe profecive të tyre? Nga India, në Amerikën e Jugut, nga Nostradamusi deri tek Mayat ...

Tuna Prekpalaj: Filozofija na çel sytӫ

Diktatorӫt, si dhe njerӫzit tjerӫ nӫ pozita tӫ nalta, arrogantӫ, tӫ cilӫt hypen me intrizhe malt nӫ shkallӫt e shoqnisӫ, aq nalt saqӫ menduan se e preken diellin me dorӫ dhe e mbrriten qiellin: Hitleri, Mussolini, Millosheviqi, Enver Hoxha. Ata menduan se e kan kapӫ Zotin pӫ mjekrre. Por edhe tӫ tjerӫt, qӫ ma mire âsht mos me ia permend emnin, ishin tӫ verbuem dhe tӫ ...

Gëzim Llojdia: Miss Globe në Vlorë

Mbrijnë në VlorëPjesmarrëset e Miss Globe 2012 gjenden në qytetin e Flamurit prej ditës së djeshme. Plotë sharm 44 bukuroshet rrezatuese,veshur me ngjyrat flamurit shqiptar,xhaketa me ngjyrë të kuqe,pantallona me ngjyrë të zezë kanë vizituar në ditën e parë gjykatën e Qarkut të Vlorës, Shtëpia e Pavarësisë në Skelë , sot muzeu kombëtar i Pavarësisë kanë udhëtuar në Kuzum Baba ku kanë shëtitur me kuaj e hipizmit ndërsa janë ndaluar gjatë ...

Don Lush Gjergji: Familja shqiptare dikur dhe sot

Familja shqiptare historikisht, dikur ishte kryekëput tradicionale, patriarkale dhe mbështetej në këto parime: të mbledhun gjymtyrësh (njerëzish) që jetojnë nën një kulm dhe si qëllim kryesor e kanë shtimin e njerëzve (lindjen e fëmijëve) nëpërmjet martesës si dhe zhvillimin e tyre trupor dhe mendor (1).Siç mund të hetohet nga ky përshkrim familja patriarkale mbështetet në bashkësi të gjerë njerëzish, e jo në marrëdhënie ndërpersonale ...

Selim Nëngurra: Më pyeti një vajzë...!

Kan kalue tashma disa vite, kur nji vajzë e komshive të mi atje në vendlindje e cila jeton me vite në Suedi, në një ndejë në Hotel-restorantin "TROFTA" në Istog më pat pyet:-Baca Selim! Kam dalë e vogël nga shtëpia dhe nuk e di si kan qenë shqiptarët ma parë këtu, andaj më trego të lutem a gjithmonë ky popull ka qen kaq i pakulturë, kaq banal në fjalor e sjellje?Unë atje nëSuedi zgjohem në ora 05.00 të mengjesit dhe eci 800 ...

Aurel Dasareti: Goditjet në tru

Dje lexova këto rreshta nga një bashkëpunëtor i ZemraShqiptare:"(...)Ndersa me 30 korrik derisa isha te varrezat e prindve kam pësue sulm në tru dhe kam humb vetdijen , kam qendrue aty i shtrim 4 orë. Më ka gjet e ndihmue djali i kunatit tim. Fillimisht pata mendue se ishte ky infarkt sepse kam pas 4 sish ma heret, por analizat që po mi bajnë mjekët këtu tregojnë se nuk paska ken infarkt, por sulm në tru. Si pasojë per momentin ...

Xhovani Shyti: Duhani, vrasësi i madh i femrave

Ulur këmbë përmbi këmbë, midis një ambienti të mbyllur luksoz, ku tymosja e cigareve është e ndaluar, pa përfillur shenjën e dukshme: “Ndalohet pirja e duhanit”, në prezencë të grupit shoqërues, ndërsa ligjëron dhe gjerb, herë pas here, diçka nga filxhanë që mban para, ajo vazhdon të thith e nxjerr ritmikisht tymin ngjyrë gri. Duke mos e përfillur rrezikun që i vjen nga ai që përditë e më shumë po besohet se e meriton cilësimin vrasësi i madh ...

Albana M. Lifschin: Na mungon modeli që duhet të ndjekim...

Para kthimit në NY, kafen e fundit në Tiranë e piva me një miken time të vjetër. Mbeta sa e hapitur aq edhe e shqetësuar kur nga biseda me të mësova këtë fakt: Një vajzë 13 vjeçe, për shkak të takimit me një djalë u kishte dhënë prindërve të saj valium në një dozë të madhe, për t’u siguruar që ata të ishin në gjumë të thellë kur miku i saj të hynte në shtëpi e të ...

Politika është femër

A duhet të kenë më shumë pjesëmarrje të grave në politikë? Me apo pa kuota? Në ç’nivel duhet të presin gratë të jenë në qeverisje? Para se t’u përgjigjem të gjithave, mendimi duhet ndalur tek një e vërtetë që vlen për gjininë femër në të gjithë botën: Pushtetin nuk ta fal askush. Që të arrish të ...

Enver Cakaj: Doni të jetoni, rreshtohuni pas meje

Jeta është si një rrugë që e ka një fund.Në doni të arrini në finish armatosuni moralisht,se ajo ka malore,ka dishezë e baltë.Mos e kthe kokën prapa që të shpresosh nga të tjerët,dhe mos thoni u lodha,se më shumë nga rruga të lodh shtrati.Llogariteni ta përballoni vetë jetën tuaj!Atëherë do mësoni rrëzikun ...

Eroll Velija: 20 vite me Viagrën

Kanë kaluar plot 17 vjet nga dita kur gjigantët e prodhimit të barnave “Pfizer”, pas studimeve dhe eksperimenteve të shumta, nxorën në tregun farmaceutik një lloj ilaçi që ndihmonte meshkujt që kishin probleme me ereksionin. Me kalimin e viteve dhe realizimin e studimeve të mëtejshme ...

50 nuancat e veshjes së Angela Merkel

Ajo është gruaja më e pushtetshme në Evropë dhe ndoshta politikanja më e fuqishme në botë. Si udhëheqëse e Gjermanisë, vendit më të pasur, më i populluar dhe më produktiv i kontinentit, ajo ka luajtur një rol të rëndësishëm në negociatat për të ardhmen e ekonomisë dhe politikës së Evropës. Ky set fotografik është mblehur dhe krijuar  ...

Merita Merja: Sekretet e një bukurie të përjetshme

Është një vajzë e shkathët, praktike, e qeshur dhe e sigurt në profesionin e saj. Përpos më lart ka dhe një bukuri që spikat si binjake e profesionit. Profesioni i saj është një profesion i lakmuar nga femrat pasi seksi i “dobët” i kushton shumë vëmendje trupit. Merita Merja, Me një eksperiencë 10 ...

Eroll Velija: Fantazma “Zonja e bardhë”

Është e qartë se fantazma e një femre antialkooliste, e quajtur “Zonja e bardhë”, kohë të gjatë ishte vizitore, madje edhe banore e bodrumit të një klubi të meshkujve në Penkoman, paralagje e Vullverhemtonit. Hapësira e madhe prej nja 300 m2 duket se i përshtatej fantazmës së quajtur “Zonja e bardhë”....

Eroll Velija: Puthja - fenomeni më i 'cmendur” i dashurise

Gjithkush duhet te dije te puthe, ky eshte çelesi qe hap dyert e dashurise dhe pasionit te zjarrte. Kur puthni duhet te dini te gjitha detajet dhe dometheniet rreth puthjes. Edhe puthja si akt dashurie ka histori te saj. Sipas studiuesve thuhet se puthja e relakson njeriun dhjete here me shume se çokollata. Nje akt puthjeje ve ne veprim 29 muskuj te fytyres, e cila mund te perdoret si nje ushtrim per parandalimin e rrudhave ne fytyre. Kur njerezit puthen kembejne peshtymen gjate puthjes dhe dihet ...

Agron Shabani: Fazën e hershme e foshnjerisë ose adoleshëncës sonë shpirtërore, intelektuale dhe profesionale...

Të gjithë jemi deshmitar të ndryshëm okular, konfidensial, diskrescional dhe të tjerë të zhvillimëve, procesëve dhe fenomenëve me të reja politike, shtetërore, nacionale dhe...

Flet Prof. Dr. Adem Harxhi: Seksi nuk duhet të jetë një problem

“Bën nxehtë dhe lagështirë. Prindërit nuk janë në shtëpi. Genta, këndon në radio dhe shtrati është gati. Puthje, përkëdhelje, dhe unë shkopsita kopsën e parë të bluzës së saj...

Aurel Dasareti: Mënyrat e trajtimit të konflikteve, sjellja dhe pasiguria në punë

Unë mund ta ndryshoj sjelljen time, por jo tënden. Unë jam unë e ti je ti. Unë kam “realitetin tim” e ti ke tëndin. Unë marrë përgjegjësinë për veten time dhe kam besim se ti marrësh ...

Doktor, Adem Harxhi, analizon identitetet alternative dhe si të flasësh me fëmijët për seksin

Jeta e tij është lidhur pazgjidhshmërisht me mjekësinë por së fundi nuk heq dorë as nga publicistika. Pas botimit të librit të parë të suksesshëm “Seksologjia për fëmijë” Harxhi...

ErMa: 10 perberesit thelbesore per te pasur nje marredhenie te shendetshme

Te gjejme dashurine dhe te jemi ne gjendje te mbajme nje lidhje te shendetshme eshte e veshtire per cdokend nga ne. Ekspertet thone se duhet te gjejme balancen ne dashuri...
Kryesore