Euro 2012: Spanja, “mbretëresha” e Europës

Kampionati Europian i Futbollit zhvillohet në Poloni dhe Ukrainë. Kampionët e Botës dhe Europës, spanjollët (2 herë fitues) shikohen si pretendentët, së bashku me Gjermaninë (3 herë) dhe Hollandën (1 herë). Fituesit e Katër Kupave të Botës, italianët (vetëm 1 herë fitues të Europianit) nuk mund të përjashtohen, kur këtë kompeticion e ka fituar edhe Greqia, por duhet theksuar se është një ndër kombëtaret më të dobëta...

Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë

Ndeshja Zvicër-Serbi  në Rusi në këtë Kampionat Botëror të Futbollit, për faktin se për Zvicrën lojtarët më të mirë dhe kryesorë  të saj ishin shqiptarë, jo vetëm sporti por edhe media, nga politika dhe shovinizmi  e nga tifozeria harbute dhe publiku serb shpërtheu ...

Sportistët e skuadrës Gjermane, ‘’meteorët’’ e futbollit

Një eveniment kaq i rëndësishëm siç ishte kampionati i 20-të i futbollit që u zhvillua në Brazilin e bukur të Sambas. Me atë futbollin e tij vrituoz që uli siparin duke shpallur fituesin e tij skuadrën Gjermane. Skuadra gjermane bëri lojra të bukura ku luajti në fushën e gjelbërtë. Si rezultat i këtyre ...

Cirongu & Staka: Përlotje në Marakana

Kampionati botëror 13 korrik 2014 solli fitues skuadrën përqafsuese të Gjermanisë.  Skuadra Gjermane,një skuadër emblematike e fitbollit botëror, erdhi në këtë Kampionat disi ndryshe me një vizion e energji të ...

Asllan Dibrani: Gjermania fiton titullin e katërt

Finale dramatike  u zhvilluar kundër Argjentinës nga  Gjermania ku  edhe  fitoj  titullin e  katërt botëror për vitin 2014.Kjo ishte një luftë tepër e vështirë  e ashpër për ekipin e Joachim Löw, Një    taktikë  dhe luftë tepër e djersitur  dhe me  sakrifica të pa para ,   por  në ...

“Brazil 2014”, hidhet shorti i fazës së grupeve

“Brazil 2014”, hidhet shorti i fazës së grupeve Është hedhur në Bahia të Brazilit shorti i fazës së grupeve të Botërorit “Brazil 2014”, ku bien në sy përballjet e forta mes skuadrave europiane në grupin B, D dhe  G. Italia do të ketë përballë Anglinë, Gjermania do të ndeshet me Portugalinë ...

Artan Mrijaj: Superheronjtë e Milanit

13.Maj.2012 ! Datë që asnjë adhurues i futbollit nuk mund ta harroj, por,  atyre qe kurrsesi nuk mund t’ju ikë nga mendja, kjo datë janë tifozët rosoner, është data kur legjendat e Milanit vendosën t’ua lëshojnë vendin gjeneratave të reja. Sedorf , Gattuso, Nesta, Inzaghi…

Champions League 2011/12 - Fitoi Chelsea por humbi futbolli

Kur humbet mundesi shenimi automatikisht je duke luajtur ne interes te kundershtarit. Mundesite e humbura kthehen dhe te godasin pameshirshem.Jo gjithmone, por ndodh qe te jesh Kampion edhe kur nuk e meriton, edhe kur ne cdo ndeshje nuk i jep asgje futbollit, por shton numerin e atyre qe largohen nga ky sport madheshtor...

Juventus vendos yllin e tretë

Ashtu sic kishte paralajmëruar presidenti Andrea Agnelli, ende pa u shpallur kampionë të Italisë, skuadra e Juventusit vendos yllin e saj të tretë, që korespondon me 30 kampionate të fituara, “në fushë” sipas klubit sportiv torinez.Në zyrat qendrore të Juventusit në rrugën “Galileo Ferraris” në Torino, nga dita e mërkurë, valvitet flamuri i ri i bardhezinjve, me 3 yje dhe me numrin...

Juventus fiton Serie A

Zonja e Vjeter mund Cagliarin 2-0 dhe shpallet Kampione e Italise, fale edhe ndihmes nga Interi qe mund Milanin 4-2. Zyrtarisht Juventus ka fituar 28 tituj, megjithate klubi dhe tifozet festojne titullin nr. 30 duke refuzuar te pranojne zhdukjen e 2 titujve ne tavoline pas skandalit te 2006.Juve nuk eshte mundur asnjehere ne 37 javet e ketij sezoni, por 15 barazimet kane mbajtur gjalle shpresat e Milanit ...

Haxhi Dulla: Në prag të Kampionatit Europian në Futboll Euro 2012

Kampionati Europian në futboll EURO 2012, është turneu i katërmbëdhjet me radh i Kampionatit Europian. Kësaj radhe i organizuar së bashku nga dy shtete Polonia dhe Ukrania....

Buffon, portieri më i mirë i 25 viteve të fundit

Gianluigi Buffon është zgjedhur si portieri më i mirë në botë i 25 viteve të fundit nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS). ...

Shorti i Ligës së Kampionëve dhe Europa League

Është hedhur në Nion të Zvicrës shorti për Ligën e Kampioneve. Nga ky short, ato që dalin të pakënaqura janë ekipet italiane dhe angleze, pasi Milani do të ndeshet me Arsenalin ...

Barcelona fiton Superkupën e Europës

Barcelona fiton Superkupën e Europës...

Shorti i Champions League, Barcelona - Milan

Champions, Barça - Milan...

Uruguaji, mbreti i ri i Amerikës

Uruguaji, mbreti i ri i Amerikës...

Kupa e Botës, Gjermania ëndërron me Lira Bajramaj

Fatmire, Lira, Bajramaj, është ndër lojtaret kryesore të kombëtares gjermane në futboll për femra. Mesfushorja me origjinë nga Kosova është zgjedhur vitin e...

Wayne Rooney dhuratë për Vitin e Ri, bluzë me flamurin shqiptar

Wayne Rooney, futbollisti i kombëtares britanike me famë botërore tashmë mes shumë bluzave sportive do të ketë dhe një suvenir...

Futbolli botëror flet spanjisht

Barcelona – Skuadra spanjolle hyri në historinë e futbollit botëror përsa i përket klubeve. Katalanasit e udhëhequr nga...

Bajramaj me Gjermaninë kampione evropiane

Fatmire Bajramaj, është aktivizuar në minutën e 83-të në lojë në vend të Kerstin Garefrekesit dhe për shtatë...

Moxhi: Ja cilët dhe pse e rrënuan Juvetusin

Duhej penguar mundësia që Andrea Agnelli të ngjitej në pushtet tek Juve. Pinjolli i Umberto...

Shorti i Ligës së Kampionëve - Messi, futbollisti më i mirë i Evropës

Shorti për fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve është tërhequr të...

Sampdoria, aventura e djemve të Vujadin Boskov

Kështu e kanë pagëzuar Samp-Doria. Ka qenë një lindje e vështirë dhe në fund jo shumë e lumtur... Kjo Samp-Doria të rrënqeth mishtë.. Ju bën të dëgjoni tifozët të ulërijnë: "Forca...

Bekam: Të luash në Itali, është ëndrra e çdo futbollisti

Për intervistën e tij të parë me një gazetar, që nga koha e ardhjes në Itali, David Bekam i ka lënë të gjithë gojëhapur. U paraqit në takim çerek ore para orarit të fiksuar. Buzëqeshja ishte...

Juve, gjithnjë më i dashuri

Juventus vazhdon të mbetet skuadra më e dashur nga italianët. Instituti “Nielsen Italia”, i cili çdo vit nxjerr statistika për klubet më të dashura në Itali, e ka publikuar listën për vitin 2008...

Premier League dhe Serie A, shpenzime rekord në merkato

Jo pa qëllim aty duan të shkojnë të gjithë. Premier League dhe Serie A janë dy kampionatet që kanë shpenzuar më shumë gjatë merkatos së verës. Ndërsa nga ana tjetër e medaljes...

Kupa, sërish “pronë” e Romës!

Roma “gjunjëzon” Interin e saposhpallur kampion Italie. Verdhekuqtë fitojnë 2?1 ndaj zikaltërve, duke merituar Kupën e Italisë, për të dytin vit radhazi, pasi sezonin e shkuar e kishin fituar në dy finalet e luajtura. Këtë herë...

Penalltitë i japin titullin e tretë Mançester Junajtid

Mançester Junajtid ka fituar për herë të tretë Ligën e Kampioneve pas fitores 6-5 me 11-metërsha ndaj Çelsit. Pas një ndeshjeje të tensionuar, gjuajtjet nga pika e bardhë kanë qenë decizive dhe Van der Sar u kthye në heroin...

Inter, kampion i Italise

Interi kampion Italie, Parma në Serinë B! Një verdikt tepër i rreptë ky për emilianët, por i merituar për zikaltërit, të cilët kanë fituar në ndeshjen e fundit të sezonit, atë vendimtare, në çastin e së vërtetës, sepse një barazim...

Speciale Euro 2008

Në 31 ndeshjet që do të luhen në Evropianin 2008, i cili do të zhvillohet në Austri dhe Zvicër, vetëm një prej 16 përfaqësueseve pjesëmarrëse do të arrijë të fitojë trofeun. Ky është një prezantim i 8 stadiumeve...

Zeniti kthen UEFA-n në Rusi!

Tre vjet pas triumfit të CSKA së Moskës në finalen kundër Sporting Lisbonës, Kupa UEFA kthehet në Rusi dhe përfundon në “shportën” e Zenitit të Shën Pjetërburgut, që fiton trofeun e parë në kontinent gjatë gjithë...

Barça, më e mira e të gjitha kohërave (!!!)

Instituti botëror i historisë dhe statistikave të futbollit, ka renditur listën e klubeve më të mira botërore, duke marrë në konsideratë rezultatet e tyre që nga viti 1991. Po, Milani që në vitin 2007 ka fituar gjithçka? I treti në 2006...

Bota nen kembet e Perandorise se Milanit

Te gjithe nen kembet e Milanit. Per here te katert ne historine e tyre, kuqezinjte jane kampione te botes. Kaka edhe njehere ben nje ndeshje hyjnore, qe amplifikon me tej madheshtine e tij. Perandoria godet edhe njehere...

Alessandro Del Piero: Me Italinë do të jem edhe në Botërorin 2010

Alessandro Del Piero, si është fitorja në poltron? -Nëse bëhet fjalë për kombëtaren, nuk besoj se dy mungesa jo shumë të rëndësishme mund të shkatërrojnë një vit e gjysmë pune.Në Skoci nuk isha, por në kualifikim jam ndjerë i...

Champions League - Sezoni 1976 - 1977

Spanjolle, italiane, hollandeze dhe gjermane kane dominuar deri ne vitin 1976, por Liverpool-i do fillonte historine e tij dhe ate angleze pasi mund ne finale Borussia Mönchengladbach (Gjermani)...

Champions League - Sezoni 1975 - 1976

Sezoni i trete radhazi qe dominon Bayern. Nen ‘’Pameshiresia’’ gjermane  e kohes mund Saint-Etienne e Frances ne finale me rezultatin e ngushte 1-0...

Champions League - Sezoni 1974 - 1975

Edhe ne vitin 1975 fitues do te ishte Bayerni. Brezi i arte i kampioneve te Gjermanise kurorezohet perseri. Bayern mund anglezet e Leeds-it ne finale...

Champions League - Sezoni 1973 - 1974

Viti 1974 ishte i Gjermaneve! Gjermania fiton kupen e botes, Bayern-i fiton Kupen e Kampioneve, ndersa Magdeburg Kupen e Kupave. 6 futbolliste te Bayernit: Sepp Maier, Paul Breitner, Georg Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer, Uli Hoeness dhe Gerd Müller lujten edhe per kombetaren gjermane duke fituar 2 trofete me te medhenje te botes se futbollit ne nivel klubi dhe atij kombetar. Gjermanet ne finale shkaterrojne Atletico-n e Madridit...

SiperKupa e Italise - Fituesit

SiperKupa e Italise - Fituesit...