Gani Mehmetaj: A i duhet xhandar Ballkanit?

Serbët nga fundi i shekullit të nëntëmbëdhjetë e deri me 1999 ishin kombi më i përkëdhelur në Ballkan. Nga një Pashallëk i Beogradit, të mbështetur financiarisht, ushtarakisht e politikisht nga Rusia filluan të zgjeroheshin në jug, kryekëput në dëm të territoreve shqiptare. Mënyra e zgjerimit ishte mizore-masakrimi e dëbimi i popullatës shqiptare nga krahina e Toplicës me kryeqytet Nishin e famshëm ...

Gani Mehmetaj: Të shpallën të jashtëligjshëm “nacionalçlirimtarët” si nazistët!

Historia e re shqiptare duhet të përmbyset. Është shkruar mbrapshtë dhe më shumë shpifje. Heroizmat dhe betejat janë imagjinuar për të krijuar kapital pushteti dhe shkas që të ndiqen kundërshtarët politik. Nuk e luftonin “nacionalçlirimtarët” armikun historik e real, por e bënë armikun brenda kombit për t’ia bërë qejfin Serbisë e Rusisë ...

Gani Mehmetaj: Trimat partizanë dhe armiqtë frikacakë

Kur hynë trupat naziste në Jugosllavi, u prinin tre ushtarë me një motoçikletë tre rrotëshe. Nga Maribori i Sllovenisë deri në Gjevgjeli të Maqedonisë nuk hasën asnjë rezistencë. Motoçikleta gjermane me tre ushtarët e Fuhrerit, u end nëpër gjithë Jugosllavinë pa i dal kush në rrugë. Dëshmitarët thonë se e njëjta motoçikletë, madje edhe të njëjtët ushtarë u...

Gani Mehmetaj: Patriotë dhe tradhtarë!

Në historiografinë dhe në politikën shqiptare ende nuk është gjetur kush është patriotë e kush tradhtar. Nëse një grup politikë a ushtarak për njërën palë është patriotë, për tjetrën automatikisht është tradhtarë. Në mendësinë e dy taborëve ende ka mospajtime të ashpra për ata që bashkëpunuan me armikun...

Gani Mehmetaj: Në tokën që kërkon drejtësi!

“Në tokën e gjakut e të mjaltit’ është film i zymtë, i rëndë, i tmerrshëm, gati i papërballueshëm, që të rrëqeth nga kuadri i parë deri të ai i fundit. Rrëfimi dinamik, dendësia e ngjarjeve, zymtësia e atmosferës, egërsia e pashpjegueshme e ushtrisë serbe të paraqitur në ekran, të mbanë pezull. Pas disa dhjetëra minutash hamendesh të rrish në sallë apo ta braktisësh sallën, sepse ky film nuk është për të gjithë, nuk është për ata që nuk e ...

Gani Mehmetaj: Patriotët tagrambledhësit pushtojnë Perëndimin (II)

Kur i përshkuan korridoret e gjata e dhomat e errëta të një azili, Lulinë e kapluan dridhma nëpër trup. Pa aty shqiptarë e romë. Bashkëkombësit e saj paraqiteshin kinse janë romë, duke shpresuar të mos i kthenin në atdhe. Ishin ankuar te zyrtarët vendës për keqtrajtime në vendlindje. Heroina jonë i shihte me dhembshuri e pikëllim. Ia këpusnin shpirtin. Dikur mori rol aktiv, iu bë që nuk mjaftonte dhembshuria e pikëllimi...

Gani Mehmetaj: Fatprera

Plagosja e Cubit, u përfol gjatë. Asnjëri nuk u gjend afër kur u qëllua; askush nuk e pa dorasin. Secili fliste me siguri të pakundërshtueshme për motivin e plagosjes dhe mënyrën se si e mori plumbi. Sipas taborit të parë më të zëshëm atë e qëlluan në qilare grash, por ai theu ikën dhe u plandos rrëzë malit, të mos ia merrnin vesh lapërdharit. Të tjerët bënë be e rrfe se deshën ta vrisnin shkitë e Kollashinit, sepse një kohë të gjatë ia vunë syrin...

Gani Mehmetaj: Patriotët tagrambledhës pushtojnë Perëndimin

–Mezi e bëmë atdheun, duke kërkuar ndihmën e gjithë botës demokratike, e unë ta lë në baltë shtetin e posakrijuar? Kurrë! - më tregonte arsyet pse nuk do ta braktiste vendin kalorësja e arratisur e çështjes kombëtare, që ndiente zhgënjim kur nuk ia tumirnin idenë për bashkim...

Gani Mehmetaj: Luftë akademikësh

Kohëve të fundit sikur është krijuar një klimë tjetër në Kodrën e Trimave. Vetëbesimi e ka rrëmbyer edhe heroinën tonë. Nëpër gazeta lagjja më e madhe në atdhe dhe ...

Gani Mehmetaj: Zhgënjimi me partitë e mëhallëve

Megjithëse jemi në shekullin XXI, ende ndër ne, të bashkëkombësit kontinental e mesdhetar nxjerr krye primitivizmi, krahinorizmi, katundi a fshati, lagja, familja...

Gani Mehmetaj: Ibrahim Rugova - emblema e pavarësisë

Presidenti Ibrahim Rugova ishte figura më emblematike jo vetëm në fazën e shpartallimit të ish-Jugosllavisë mbi rrënojat e së cilës po lindnin disa shtete të reja në Gadishullin Ilirik...

Gani Mehmetaj: Vrasësi

Inspektori i krimeve të rënda, Genci ndiqte më ngulmë gjurmët. I bëhej sikur po i afrohej vrasësit. Ishte një ndjekje e gjatë me ankthe e kthesa të papritura. Brenda...

Gani Mehmetaj: A po shuhet kinematografia në Kosovë?

Kinematografia shqiptare në Kosovë është në agoni. Filmi të ne po vdesë: filmat digjital, studentor dhe amator nuk mund të plotësojnë boshllëkun e filmit të metrazhit...

Gani Mehmetaj: Titistët dhe enveristët

Propaganda jugosllave në gjuhë të kombeve dhe të kombësive, synonte të jepte përshtypjen sikur e gjithë bota mezi prisnin, ose ishin në prag të përqafimit pa asnjë kusht...

Gani Mehmetaj: Intervistë me Presidentin e Kosovës Dr. Ibrahim Rugovën (27 nëntor 2002)

Ne duhet t'i afirmojmë të gjitha vlerat qoftë historike, qoftë autoktone, apo të traditës sonë, që i kemi. Për fat të keq ne kemi pasur izolimin 50-vjeçar. Vlerat tona që bota i ka çmuar...

Gani Mehmetaj: “Enveristët” e stisur të Blendi Fevziut

Pas Edi Ramës, në Prishtinë erdhi ylli i medies shqiptare, Blendi Fevziu, për të promovuar librin dhe dokumentarin “Enver Hoxha”. Nuk do të shkruaj për dokumentarin...

Gani Mehmetaj: Përtej

E pata vështirë ta kuptojë atëbotë, e kam vështirë ta pranojë edhe tash. Se si më rrëshqiste i tërë imazhi si drita e hënës në ujin e rrëmbyeshëm. Shpëtova pa dal fiqirit. Dola...

Gani Mehmetaj: Letra e Daut -ogllus

Lulia qe stepur kur pa pllakatin e madh para Katedrales në Prishtinë, ku policët turq ua uronin Kurban bajramin myslimanëve. Ajo priste që policët e Turqisë t’ua uronin shqiptarëve 28 Nëntorin...

Gani Mehmetaj: Serbët kërkonin ndryshimin e librave shkollor!

Ëndrra që pa Lulia mbrëmjen e kaluar e tronditi. Kthetrat e makthi nuk e lëshonin as të nesërmen kur më tregonte, ndërsa fërgëllonte nga çoroditja. Gjumin zakonisht...

Gani Mehmetaj: Nata e fantazmave

Natë e ftohtë, akull. Nga alpet sllovene frynte veriu që të priste fytyrën dhe të fshikullonte trupin nga koka e mbuluar me helmetë deri të këpucët alpine në këmbët e mpira...

Gani Mehmetaj: Skënderbeu përballë Lekës së Madh!

Kur u kthye nga Shkupi, megjithëse nuk i mungonte rrezatimi i entuziazmit, nuk ia pash shkëlqimin e bëftë e farfuritës të syve. Ishte lodhur nga pritja në doganë dhe...

Gani Mehmetaj: “Kosovaristët” e Ahtisarit

E rrëmbyer nga bukuritë shqiptare, Lulia sikur u frymëzua t’i bie kryq e tërthor pjesës tjetër të territoreve etnike. Nuk e bënte këtë shëtitje për ndonjë interes tregtie...

Gani Mehmetaj: Lulia në plazhin e Durrësit

Kur ia ktheu gjinjtë diellit, mprehu veshët të dallonte dialektet, sepse Lulia nuk mund të rrinte qetë si të ishte mumie, donte të rrezitej por edhe të bisedonte me ata që ...

Gani Mehmetaj: Lulia dhe dasmat e verës

“S’ka stinë më të mirë se sa vera. Dielli t’i shkrinë eshtrat, qielli hapet, frutat mbushin vitrinat para dyqaneve deri në gjysmë të trotuarit. Pastaj vinë kurbetçarët me veshje të...

Gani Mehmetaj: Varësia e pashpjegueshme nga Serbia

U desh të bëhet një përleshje e shkurtër në mes të Njësive Speciale të Kosovës dhe bandave të organizuara serbe, ku ra në krye të detyrës një policë yni, për të marr ...

Gani Mehmetaj: Rrofsh Ilirian!

Ulur në karrigen e parë pas shoferit, në autobusin e linjës Zarë-Split, sodisja me kureshtje peizazhin përrallor të detit të kaltër në të mbyllët. Tej detit ishte Italia e ëndrrave tona...

Gani Mehmetaj: Mallkimi

Në Shqipni- thonë burgjet janë plot. Heqin për bukën e gojës. Për një fjalë goje të shkon kryet. - As shkau ma zi nuk di. - Ah, si nuk u kthye pas lufte mbreti Zog...

Gani Mehmetaj: Kapiten Kola

Nga maja e Bjeshkëve të Thata vështroja i përhumbur bardhësinë verbuese të borës dhe qiellin e plumbtë që të ngufaste me peshën...

Gani Mehmetaj: Kosova, gjashtë sfidat e pavarësisë

Kosova do të jetë shteti i 194-të i Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Me numrin e banorëve...

Gani Mehmetaj: Ish-Kinostudio i ka “fshehur” filmat e Kosovës!

Kosova ka një histori filmi gati 50-vjeçare, që na e tregon Gani Mehmetaj si një valvul...

Gani Mehmetaj: Kohë cubash

“Me befasoi sjellja jote, nuk isha mësuar me ketë mënyrë të të folurit, nuk e kuptova pse ma...

Gani Mehmetaj: Raporti i Mitro Agait

Shefi i zyrës lokale të ofiçarisë ma dha një fashikull me materiale t’ia dërgoja në depo, ku ruhej arkivi...

Gani Mehmetaj: Masakra e Tivarit

I sheh këto kodra të zhveshura? Me pyeta papritmas fqinji im Tali derisa po ktheheshim nga Ulqini...

Gani Mehmetaj: Gjuhëshkulurit

Atë fundmarsi me shi e shqotë nuk do ta harroj kurrë. Ditët u bënë të lëmeritshme e netët...

Gani Mehmetaj: Cubi

Atë natë nuk do ta harroj deri në vdekje. Gjithë mbrëmjen fryu një puhizë e lehtë dhe e ngrohtë...

Gani Mehmetaj: Mosdurimi fetar

Disa probleme e fenomene që trajtohen në këtë shkrim, sikur të vepronte Shteti, Policia...

Gani Mehmetaj: Sfidat e pavarësisë

Të martën më 22 shtator, në orën 12.00, në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës, do të përurohet libri...

IN MEMORIAM Vdekja e Faruk Begollit - humbje e madhe për kinematografinë shqiptare

Faruk Begolli njëri ndër aktorët më të mëdhenj dhe më sharmant shqiptar, ndërroi jetë. Lajmi për vdekjen e tij i tronditi dashamirët e filmit e të teatrit, ndërsa për krijuesit dhe punëtorët e Kosovafilmit ishte ishte humbje e veçantë. Në...
Kryesore