Sejdi Berisha: Vargu peizazh jete

Naxhie Berbati-Kastrati, ka kohë që vargun e ka bërë pjesë të jetës dhe të veprimtarisë së vetë, e cila tani e sa kohë është edhe mësuese e gjuhës dhe e letërsisë shqipe në Shkollën e Mesme të Arteve Aplikative “Odhise Paskali” në Pejë. Ajo qysh si e re, kohë pas kohe është prezantuar me poezi dhe ...

Sejdi Berisha: Në tryezën time

Në tryezën time ka bukë thekreKa bukë misri të ngjyer në lëngKa hallvë që e gatuante nëna imePër festë bajrami e netë të mëdhaNë tryezën time ka kripë Edhe spec të kuqeQë babai i përzinte për apetitNga djegësimi qullë i bëhej fytyra...

Sejdi Berisha: Këngë arbëreshe apo vazo e thyer

Njëqind vjet a është një shekull...Apo është epokë e para stinëve të tokësApo që nga kur merr frymë dheu imQë nga cila kohë këndon njeriu 2.Po, ç’janë këto stinë të këputuraQë m’i forcojnë hallkat e bashkimitQë m’i prarojnë zinxhirët e lumturisëQë shndritja e tyre hapë e bashkon rrugë...

Sejdi Berisha: 30 vjet krijimtari - Lulzim Logu

Lulzim Logu i rri karshi jetës aq dinjitetshëm, sa që vargu i tij shndërrohet në ligjëratë historie, bëhet orë mësimi dhe edukatë që s’të lëshon dot nga detyrimi njerëzor...Urat krijuese e kanë peshën e vet, e kanë dashurinë reciproke, të cilën dikur e kemi mbajtur të fshehur si mollën në gji, apo si flamurin në fund të arkave ...

Sejdi Berisha: Lotët e tyre ishin...

Duke më përqafuarShpesh më thonëNdal o njeriKu je duke nxituarUnë pyes vetvetenPse më thonë kështuDikush më hetoiDuke u përpëliturDritë të madhe ke krijuar...

Sejdi Berisha: Në këtë dhomë askush nuk ka vdekur...

Sa herë që kam dëshirë të shkruaj apo të them diçka në shkrimin tim, në të njëjtën kohë ndjej një dridhje por edhe kënaqësi, e kur të bashkohen këto, sikur më bëjnë më të lumtur për guximin që kanë njerëzit. Ndoshta, një gjë e tillë edhe të detyron të futesh në brendinë e njeriut dhe të nxjerrësh gjëra që i ngjajnë misterit, apo ta hasesh dritën, e cila rri në terr dhe ashtu me ...

Sejdi Berisha: Madhështia e vargut për tokën plotë varre

Poetët, të cilët pjesë të jetës, të gjakut dhe të dashurisë e të etjes e kanë luftën për liri, ata vargun e kanë këngë madhështie, me të cilën, sado mirë që e këndojnë, ata prapëseprapë mbeten të etur për të thënë e për të rrëfyer edhe diçka, dhe atë, duke filluar nga vetvetja e deri tek rrugëtimi nëpër zjarr që ka lënë gjurmë për të thënë shumë, për t’u mburrur e për t’u kritikuar...

Sejdi Berisha: E, ku unë...?

E, ku po ikën...Kah po shkonKe këmbë për të ecurVetëm edhe një hapDeri tek praguDorezën e hapjes për ta prekurÇelësin për ta kërkuarNjë derë për ta hapurPastajPër ta tretur çelësin...

Sejdi Berisha: Prostestë e vargut për atdheun si hartë ''arnuar'' dhimbshëm

Se piktura bindshëm korrespondon me poezinë, se bashkërisht janë faktorë të ndijimit të veçantë shpirtëror, dëshmojnë shumë mendime e studime të mirëfillta letrare, nga arti pamor por edhe nga fusha e filozofisë së mendjes. Këtë mbështjellës të zjarrmisë shpirtërore, të mendimit gjithnjë të pambaruar për fenomenet e jetës dhe të rrugëtimit krijues e të ngrohtësisë...

Sejdi Berisha: Takimi me krijues dhe promovimi i veprave - urë e bashkimit kombëtar

Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, ditë më parë u bë promovimi i veprave, “Tingujt mallëngjyes” dhe “Zëri im i brendshëm” të poetes nga Peja, Angjelina Krasniqit Bardhaj e cila jeton dhe vepron në Gjermani, dhe të krijuesit Pilo Zyba, “Troja e trojeve të mia” nga Përmeti, por i cili jeton dhe vepron në kurbet, Greqi. Në këtë festë letrare, morën ...

Sejdi Berisha: Sa shumë gjëra kishin ndërruar...!

Atë natëLuajtëm kapuçash deri vonëMe vëllezër e me mysafirë të dashurPlisin e babait e vura në kokëPër t’i treguar atij rrugën që ndjekMotrës ia kërkova një tas ujëNga burrelja prej pishePas pites që e kishte gatuar gjyshjaMe duart e motmoteveNë prehër e ula nipin dhe i thashëDëgjo si këndohet malësorçe Ai vetëm më shikonte Duke m’i puthur faqet...

Sejdi Berisha: Ndoshta sërish takohemi nesër...

...Lutjen timeSikur ma ke shndërruar në mëkat koheTë kuptoj edhe nëse kështu vepronPor... Po që se shekujt m’i shfletonFaqe për faqe e fletë për fletë Atëherë Do shndërrohem në urëQë të bashkoj TyMe tokën dhe njeriunApo, nuk di se me kë Unë e di se bisedën as historinëNuk e përfunduamNdoshta sërish takohemi nesër...

Sejdi Berisha nderohet me Çmimin e Parë në ''Ora e Poezisë 2012'' në Tropojë

Në manifestimin tradicional “ORA E POEZISË 2012” që u mbajt me 12 maj 2012 në Bajram Curr të Shqipërisë e në kuadër të Mitingut të 48-të të Poezisë në Gjakovë, Klubi i Shkrimtarëve dhe i Artistëve të Tropopjës, shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA nga Peja i ndau Çmimin e Parë për poezinë e lexuar në këtë orë letrare...

Sejdi Berisha: Poemë për bisedën e ngelur në fillim!

Ti, oj bukuri shekulloreSa plagë njerëzve ua ke shëruarSa shpresa u ke dhënëAtyre në rrugëtimUji yt me ngrohtësi tokedhembjet ua ka zbutur Atëherë sëmundjet janë strukurSa historinë e njeriutE ke hedhur në rrjedhën e ujitPse nuk vendos për të shkruar Vepra historieSepse burimi i ujit tëndNuk i shtrembëron kahet As të ditëve as të moteve...

Sejdi Berisha: Këtë rrugë njëherë e kam parë...!

1.Këtë rrugë vetëm njëherë e kam parëKa qenë dikur kur lodrat e fëmijëve i ëndërroja në prehrin timTash gjithçka ka ndryshuarEdhe lodrat janë ndryshe,... krejt ndryshe2.U ktheva në shtëpinë me merimanga në derë të ahuritNë te hynim në kullë për t’u ngjiturSë pari në ahur e ledhatoja Kuqeshën që ma lëpinte ballin si frytit të vetPastaj ngjitesha shkallëve plot terr deri në divanhaneI heqja opingat me erë plehuVrapoja për në ballë të oxhakut...

Sejdi Berisha: Dreka e lotëve në shtëpinë e poetit

Kishte shumë kohë që karakteri, shpirti dhe pozita e poetit tropojan më kishin intriguar për ta bërë një shkrim karakteristik, ashtu siç ishte vetë ky njeri, që ishte, siç thonë, pesëdhjetë kilogram së bashku me krevat! Por, assesi nuk mund t’ia zëja fillin as petën këtij shkrimi, derisa nuk i vdiq nëna, Ajnë. Por, as tash nuk kisha mundësi të takohem me poetin dhe ta shfrytëzoja si pretekst për t’ia filluar shkrimit, sepse, dimri, respektivisht, bora e kishte mbuluar “rrast”tërë krahinën e veriut dhe Rrafshin e ...

Sejdi Berisha: Heshtja që shndërrohet në zërin e arsyes dhe që di të flasë

Secili krijues e ka zërin e vetë, e ka vargun dhe mesazhin me të cilët kuvendon me njeriun, bisedon me kohën e për kohën, me dhembjen e me lumturinë, të cilat, së bashku...

Sejdi Berisha: Hoqa shqiponjën nga flamuri

Shikoja flamurin si valonte Mendueshëm në erë Flladi i puthitej për trup Gjithnjë kështu Derisa nga pëlhura e kuqe Hoqa shqiponjën Fluturo e lirë kah të duash...

Dy poezi nga Sejdi Berisha

Kur vjen vetvetja tek unë Në gjakun tim Çmenden rrugët e dritës Duke kërkuar lumturinë Të cilën...

Sejdi Berisha: Dora e ngrohtë e nënës më shpëtoi

U shndërrove në mbretëreshë kohe Për të shkruar ditar për jetën Për t’i kujtuar ëndrrat e cunguara Kështjellë për t’i bërë lotët Jetës për t’i thënë: Ja kush është Amsera Reka...

Sejdi Berisha: Figurë e pavdekësisë dhe krenarisë në historinë e njeriun dhe të atdheut

Kështu, edhe sot më duket se po e shoh profesorin, gazetarin dhe publicistin, duke udhëtuar në trenin e madhështisë dhe të shpresës, por me kokë në dritare dhe me shikimin...

Sejdi Berisha: Sërish bëhu akull...!

Zbrit nga akulli Dhe kafshoje mollën pranverore Se pritjet janë shndërruar në aheng Shijoje një pikë loti vjeshte Atëherë çdo gjë shkrihet në Ty E Ti bëhesh libër dashuriçkash...

Dy poezi nga Sejdi Berisha

Uji i kthjellët Fsheh zjarrin e lamtumirës Ndrydh ëndrrat e fëmijës Zgjon nga gjumi Nuk është ëndërr Katërmijë frymë dihatin...

Sejdi Berisha: Në këtë prag të Viti Ri…

Pse kaq shumë acar Në xhamin e dritarës Në këtë dimër Kur fjala shkrinë çdo gjë Edhe borën mbi varrin e nënës...

Sejdi Berisha: Pa fjalë as pa zë

Kur të vjen pranvera Mos më kërkoni Se dua pakëz të pushoj Sertshëm duke heshtur Jo duke kënduar Mallkimin do ta vari mbi sy...

Sejdi Berisha: Se lisi nuk rrëzohet

Kur të kujtoj Të hasi në të gjitha ato dyer Që herë hapën e herë mbyllen Edhe fytyrën tënde e shoh Si në dritare duke pritur...

Sejdi Berisha: Kur shkrimtarët kuvendojnë e recitojnë në Kulla

Në Kullën e Ali Gecajt në Llukë të Ultë të Deçanit, të martën (01 nëntor 2011) u tubuan shkrimtarë dhe artistë nga Klina, Peja, Malisheva, Deçani dhe Gjakova...

Cikël poezish nga Sejdi Berisha

Ti, e paemër Më zgjo nga gjumi Se shumë gjatë kam pritur Buzëqeshjen e hënës për ta shijuar Për ta prekur sythin...

Sejdi Berisha: Vjeshta në majat e Shkëlzenit...!

Në ato orë të mesditës, përball qytetit zënin ballë mahnitës Majat e Shkëlzenit, i cili duket si një kurorë të cilën askush nuk mund ta pikturojë përveç se fuqisë së Zotit si madhështi...

Sejdi Berisha: Poezi malli e dashurie për Çamërinë

Në kuadër të zhvillimeve kulturore dhe letrare në Shqipëri dhe Kosovë, të shtunën në ambientet e Ministrisë së Arsimit dhe të Kulturës të Shqipërisë në Tiranë, u promovua libri...

Sejdi Berisha: Stinë që pikëlon shi

Brigjeve të detit Hasa kripën e gjakut tim Në ujin e njelmët Preka lotin e tokës Në guacën e sedeftë Ëndrrën e vashës e shijova...

Sejdi Berisha: Shqipëria - ky vend që po hedh dritë të re në turizëm dhe histori...!

Kishte kohë që udhëtimet në Shqipëri më provokonin të shkruaj përveç tjerash edhe ndonjë shkrim në trajtë reportazhi. Dhe, vërtetë është kënaqësi të shkruash për këtë tokë me...

Sejdi Berisha: Rëndësia e vlerave kulturore dhe një jetë e ‘’shkrir’’ në aktrim!

Të shkruash vepra kushtuar njerëzve dhe figurave publike, të cilat kanë qenë dhe janë të përkushtuara për të vënë jetën gjithnjë në lëvizje dhe për ta begatuar atë me vlera të mirëfillta...

Sejdi Berisha: Cikël poezish - Kështu përcëllon kënga

Ku do ta hasesh buzëqeshjen e barit Lotin e vesës mëngjesore Dhembjen e pritjeve Lodhjet e ecjeve Ku tjetër Përveçse në pikëllimin tim...

Sejdi Berisha: Hidhërimi për kohën, vdekja si proces egoist dhe varrimi me hile...!

Nganjëherë, për t’ua vënë kapakun gjërave të çuditshme, çuditshëm të sjellën edhe vargonjtë e jetës rreth qafet, që të bëhet sikur të pëlcasin, ose, e lozin rolin e aktrimit...

Sejdi Berisha: Lutje e pakuptimtë...

Në pranverë Mos më ngacmoni me lamtumirë Se vdekjen Nuk e pranojnë as lulet as behari Se lëndohen...

Sejdi Berisha: Vargje të ngrohta që pasqyrojnë realitetin e jetës

Është interesant se vargu që del nga ndijimi shpirtëror i mërgimtarit, ai, sado që të jetë i thjeshtë, e ka peshën, mesazhin dhe klithmën poetike që shndërrohen në formë historie...

Sejdi Berisha: Dallëndyshja në kuti këpucësh dhe zhgënjimi i artistit...!

Nganjëherë, njeriu sikur betohet se guximin e shpirtit dëshiron ta shndërrojë në fjalë memece, sepse, ajo shpeshherë thotë më shumë se një shekull fjalimesh. Por, sërish...

Sejdi Berisha: Ku qëndron kjo heshtja ime...

Çdo ditë E pëlcas këtë heshtjen time Duke kërkuar atdheun Nëpër damarët e gjakut tim Dhe gjithnjë kjo ndrydhje malli Kudo më ngatërrohet me këngën...

Sejdi Berisha: Vargje që rilindin jetën, që peshojnë historinë

Për ta zbërthyer jetën në shumë rrafshe me peshën e arsyes dhe të njerëzores, këtë kujtoj se mund ta bëjë vetëm poeti duke e ndrydhur zemrën dhe shpirtin, që çdo gjë ta tregojë, për çdo...
Kryesore