Poezi nga Sejdi Berisha

I kam do rrugë të vjetraMos m'i dëmtoniI kam do gëzimeMos m'i shëmtoni...I kam do kallëzimeMos m'i pluhuroniI kam do plagëMos m'i lëndoniI kam do dhembjeMos m'i trazoni ...

Sejdi Berisha: Këtu, vetëm varret frymojnë shqip...!

Me dëshirën e zjarrtë u nisa për në Lezhë, ku organizohej një manifestim letrar dhe kulturor në kuadër të shënimit të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Gjatë rrugës, gjithçka më grumbullohej në mendje, por, tash sikur çdo gjë ishte e mbështjellë me gëzim e hare. Me kohë arritëm në Lezhë, unë me disa nga krijuesit nga Gjakova dhe Bajram Curri, sepse, tani na ka mundësuar Rruga e Kombit! Në këtë qytet, zbresim afër shtatores të At Gjergj Fishtës, e që ai shesh rrethohej nga gjurmë historike: Varri i ...

Sejdi Berisha: Ymer Lushakaj, “Nderi i qytetit të Durrësit”

Kur e sheh njeriu nënëloken me mbi të nëntëdhjetat dhe punën e madhështinë e Lushakajt, atëherë, patjetër të imponohet si mendim apo edhe si ekuacion jo matematike: e madhe është jeta,... krenare është jeta,... madhështi është jeta,... por nganjëherë e poshtër është jeta...!Në plaketën e këtij Çmimi të cilin e ndanë Bashkia e Durrësit dhe Shoqata“Durrësi”, në mes tjerash shkruan: “Bashkia e Durrësit dhe Shoqata “Durrësi”,z. Ymer Lushakajn e nderon me Çmimin “Nderi i qytetit të Durrësit” për kontributin e rëndësishëm që jep në zhvillimin ekonomik të ...

Sejdi Berisha: ''Vargje të këputura''

Në kuadër të shënimit të 100-vjetorit të Pavarësisë të Shqipërisë, këto ditë doli nga shtypi vepra më e re me poezi, “Vargje të këputura” të shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA. Kjo është vepra e katërmbëdhjetë me poezi dhe e tridhjeta me radhë e këtij krijuesi të letrave shqipe dhe punëtorit të mirëfilltë të kulturës nga Kosova.Ky libër, ngërthen në vete ndijimin më të thellë shpirtëror të autorit, duke shprushur vetveten dhe çdo rrugëtim të njeriut në situata e pozita të ...

Sejdi Berisha: Udhëtimi të cilin e përfundova duke biseduar me Migjenin në Shkodër...

Para se të nisesha për në Tiranë dhe në disa qytete të tjera të Shqipërisë, kisha dëshirë që, që në fillim ta fiksoj titullin për këtë shkrim të çuditshëm dhe me shprehje ndijimi si në vargje dhe në poezi, kur poetit i këndon shpirti për ta dëgjuar njeriu, për të mësuar bota...! Dhe, ishte hera e parë që frikësohesha se nuk do t’ia qëlloj titullit i cili do të puthitej me mesazhin e shkrimit. Mirëpo, vendosa që derisa ta përfundoj shkrimin, as mos ta lodhi kokën për titull. Dhe kështu edhe ndodhi. Nuk di a ia kam qëlluar! ...

Sejdi Berisha: Dhembshëm më digjet historia

Tash është vjeshtëDuhet përgatitur për gjumë të rehatshëmApo për ëndrra të trishtaVjeshtë është tash...Babai thoshte duhet mbledhur bereqetinEdhe drutë e dimrit për t’i siguruarPor edhe një grimë mish pastërmePër fëmijë e darkë mysafirëshTash është vjeshtëE vërtetë ështëPor tjetër vjeshtë më thonëAtëherë s’ka gjumë ...

Sejdi Berisha: Karikatura e botës në Pejë

Ky Festival është një rast i mirë për afirmimin e vlerave artistike kombëtare edhe në botë, andaj, do të ishte madhështi por edhe mbase nevojë që ky qytet në të ardhmen të bëhet qendra botërore e artit të kulturës së karikaturës.Çmimi më i lartë “Përtej” i takoi krijuesit-karikaturistit, Agim Sulaj nga Tirana, por i cili jeton dhe vepron në Itali. Ndërsa, me Çmimin kryesor “Kosova Award” u nderua karikaturisti nga Kuba, Aristides E. Hernandez Guerro-Ares...

Sejdi Berisha: Shqipëria dhe Kosova në Dukagjin...!

Viti i sivjem, edhe përkundër shumë problemeve në tejkalimin dhe zgjidhjen e tyre në rrjedhën, e, siç po e themi ne, kohën e tranzicionit, e cila, dorën në zemër, në vendin tonë zgjati më shumë, është përshkuar dhe po përshkohet me shumë ngjarje kulturore, të cilat po realizohen në shenjë të 100-vjetorit të Pavarësisë të Shqipërisë. Kjo dëshmon se kombi është duke ecur shpejtë e sigurt, edhe pse me tension, drejtë ribërjes organizative por edhe drejtë forcimit të shtetit dhe të shtetësisë...

Sejdi Berisha: ''Paradokse'' të poezisë sime...

...Qetësia çmendetPër heshtjen e ngujuar në shpirtTë cilën për në muze nisur e kamNdoshta jam duke gabuarAtëherë më shpëtoni nëse mundeniPor mos u tallni me lodhjen timeAjo është dritë e mbyllurNë hieroglifët e fjalës...

Sejdi Berisha: Shprushje nëpër dhembjet e mia

... Lypësi m’u afruaSi në rrënjë lulen Ma këputi mendiminMe një fjalë e dorë të zgjatur:Nuk ke, a...U hamenda këto vargje t’ia ofroj U frikësova Se nuk do t’i pranojëSe mos do ta lëndojaMe vargun tim lakuriq ...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 3/2012 (II)

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, ka bërë publike qëllimin e tij për të nominuar Tracey Ann Jacobson në postin e ambasadores së SHBA-së në Republikën e Kosovës, merr vesh “Koha Ditore”. Kjo është bërë e ditur zyrtarisht nga Shtëpia e Bardhë, në një informatë në lidhje me nominimet e reja që presidenti Obama ka vendosur ti bëjë në poste të ndryshme në administratën e tij si dhe në pozita përfaqësuese diplomatike në disa vende të botës...

Sejdi Berisha: Hoqa shqiponjën nga flamuri...

Shkrimtari dhe publicisti, Sejdi Berisha nga Kosova (Peja) u nderua me Çmimin e Dytë për poezinë më të mirë në Festivalin e Parë “Poeteka Gjithëkombëtare – Ndue Bytyçi” që u mbajt në Tiranë, më 26 gusht 2012, e në të cilin morën pjesë shumë poetë dhe poete nga Shqipëria, Kosova, SHBA dhe nga diaspora...

Sejdi Berisha: Një manifestim që simbolizoi bashkimin e mendimit dhe të unitetit kombëtar

Në bukuritë e malit Dajti afër Tiranës, të dielën (26 gusht 2012) u mbajt Festivali i Parë“Poeteka Mbarëkombëtare-Ndue Bytyçi”, i cili manifestim u organizua nga Shoqata“Bytyçi” në Tiranë. Kjo ngjarje kulturore u mbajt në kuadër të ditës së kësaj shoqate por edhe në frymën e shënimit të 100-vjetorit të Pavarësisë të Shqipërisë. Dhe, lirisht mund të thuhet se manifestimi tradicional i “Bytyçi” dhe poetika-festival i parë i këtij lloji që e ...

Sejdi Berisha: Kreshtat që e duan dhe e ruajnë krenarinë, madhështinë dhe qëndresën

Sado që shkruan për bukuritë e natyrës dhe për madhështitë që ka vendi ynë, e në këtë rast, trembëdhjetë fshatrat e Rugovës afër Pejës, dot nuk mund të mos shkruash bile ndonjë fjalë apo ndonjë varg për rëndësinë, për pozitën dhe pamjet mahnitëse që ka kjo pjesë e vendit, e cila historikisht, ka mahnitur dhe mahnitë edhe sot njerëz të mendjes, udhëpërshkrues dhe historianë, por ka mahnitur edhe ushtritë e shumë ...

Sejdi Berisha: Prezantimi i vlerave të karikaturës kombëtare në Pejë

Komuna e Pejës, e cila njihet me traditën dhe begatinë e vlerave shpirtërore dhe kulturore, këto ditë gushti opinionit i ofroi edhe një eveniment të rrallë kulturor, fushë kjo e cila në rrafshin kombëtar akoma nuk është lëruar dhe zhvilluar sa e si duhet, edhe pse në këtë drejtim janë bërë përpjekje të konsiderueshme që edhe kjo formë e artit figurativ dhe e kulturës të ...

Sejdi Berisha: Çfarë të doni me mua bëni...!

M’i lidhni duartShikimin ma shkurtoniMa ndaloni dashurinëTë gjitha i pranojVetëm gjakun e hakmarrjes Kurrë mos e lakmoniSe thënë kanëLisin e thanëDritën e verbonZërin e shëmtonLuleve ua këputë petalet...

Sejdi Berisha: Sikur për të fundit herë...

Ky udhëtim imi arkeologjikNëpër shpërputhjet shpirtëroreMendjen ma rrotullon si në vorbullDhe, sikur për të fundit herëNë oazën e saj pushojDjersa si kripë detiMë del në shpinëBuka nuk është pazar lodrashAs gjuha relikte e të folurit ...

Sejdi Berisha: Nga dritarja ime...

Nga dritarja imeSa shikimet më janë përvjedhurDëshirat në ëndrra më janë shndërruar Zëri më është shpërndarë si plasje zemreNga kjo dritareZogun e lumturisë e kam thirrBukurisë së tokës lutur iu kam Për bimën e shëndetshme ...

Sejdi Berisha: Ik sa të duash poet, ik...!

SotAsnjë vargAsnjë fjalëAsnjë shkronjëSe ka ikur poetiE toka rënkonQielli rri hapurIk sa të duash poet, ikSe të gjitha rrugëtSërish të sjellin tek neTek atdheu dhe kombi yt...

Sejdi Berisha: Shpjegim

Një lule me aromë atdheuNjë gjeth molle të vendlindjesNjë fresk mëngjesi Me madhështinë atëroreNjë buzëqeshje nga fytyra e nënësNjë fjalë e ngrohtë që nuk përcëllonEdhe një përqafimSi fëmijën kur e shtrëngon ...

Sejdi Berisha: Pesha e trajtimit të jetës dhe historisë

Nëse fjalën e konsiderojmë si nocion fondamental të jetës, të bërjes dhe të organizimit të saj, autori i librit “Këpucët e rënda të lirisë”, Prend Buzhala, në këtë aspekt, peshën dhe imagjinatën e këndimit poetik e bën detyrim të mendimit jo vetëm filozofik apo të përditshmërisë, por edhe të “debatit” me vetveten dhe me opinionin përtej stadit ...

Sejdi Berisha: Vargu peizazh jete

Naxhie Berbati-Kastrati, ka kohë që vargun e ka bërë pjesë të jetës dhe të veprimtarisë së vetë, e cila tani e sa kohë është edhe mësuese e gjuhës dhe e letërsisë shqipe në Shkollën e Mesme të Arteve Aplikative “Odhise Paskali” në Pejë. Ajo qysh si e re, kohë pas kohe është prezantuar me poezi dhe ...

Sejdi Berisha: Në tryezën time

Në tryezën time ka bukë thekreKa bukë misri të ngjyer në lëngKa hallvë që e gatuante nëna imePër festë bajrami e netë të mëdhaNë tryezën time ka kripë Edhe spec të kuqeQë babai i përzinte për apetitNga djegësimi qullë i bëhej fytyra...

Sejdi Berisha: Këngë arbëreshe apo vazo e thyer

Njëqind vjet a është një shekull...Apo është epokë e para stinëve të tokësApo që nga kur merr frymë dheu imQë nga cila kohë këndon njeriu 2.Po, ç’janë këto stinë të këputuraQë m’i forcojnë hallkat e bashkimitQë m’i prarojnë zinxhirët e lumturisëQë shndritja e tyre hapë e bashkon rrugë...

Sejdi Berisha: 30 vjet krijimtari - Lulzim Logu

Lulzim Logu i rri karshi jetës aq dinjitetshëm, sa që vargu i tij shndërrohet në ligjëratë historie, bëhet orë mësimi dhe edukatë që s’të lëshon dot nga detyrimi njerëzor...Urat krijuese e kanë peshën e vet, e kanë dashurinë reciproke, të cilën dikur e kemi mbajtur të fshehur si mollën në gji, apo si flamurin në fund të arkave ...

Sejdi Berisha: Lotët e tyre ishin...

Duke më përqafuarShpesh më thonëNdal o njeriKu je duke nxituarUnë pyes vetvetenPse më thonë kështuDikush më hetoiDuke u përpëliturDritë të madhe ke krijuar...

Sejdi Berisha: Në këtë dhomë askush nuk ka vdekur...

Sa herë që kam dëshirë të shkruaj apo të them diçka në shkrimin tim, në të njëjtën kohë ndjej një dridhje por edhe kënaqësi, e kur të bashkohen këto, sikur më bëjnë më të lumtur për guximin që kanë njerëzit. Ndoshta, një gjë e tillë edhe të detyron të futesh në brendinë e njeriut dhe të nxjerrësh gjëra që i ngjajnë misterit, apo ta hasesh dritën, e cila rri në terr dhe ashtu me ...

Sejdi Berisha: Madhështia e vargut për tokën plotë varre

Poetët, të cilët pjesë të jetës, të gjakut dhe të dashurisë e të etjes e kanë luftën për liri, ata vargun e kanë këngë madhështie, me të cilën, sado mirë që e këndojnë, ata prapëseprapë mbeten të etur për të thënë e për të rrëfyer edhe diçka, dhe atë, duke filluar nga vetvetja e deri tek rrugëtimi nëpër zjarr që ka lënë gjurmë për të thënë shumë, për t’u mburrur e për t’u kritikuar...

Sejdi Berisha: E, ku unë...?

E, ku po ikën...Kah po shkonKe këmbë për të ecurVetëm edhe një hapDeri tek praguDorezën e hapjes për ta prekurÇelësin për ta kërkuarNjë derë për ta hapurPastajPër ta tretur çelësin...

Sejdi Berisha: Prostestë e vargut për atdheun si hartë ''arnuar'' dhimbshëm

Se piktura bindshëm korrespondon me poezinë, se bashkërisht janë faktorë të ndijimit të veçantë shpirtëror, dëshmojnë shumë mendime e studime të mirëfillta letrare, nga arti pamor por edhe nga fusha e filozofisë së mendjes. Këtë mbështjellës të zjarrmisë shpirtërore, të mendimit gjithnjë të pambaruar për fenomenet e jetës dhe të rrugëtimit krijues e të ngrohtësisë...

Sejdi Berisha: Takimi me krijues dhe promovimi i veprave - urë e bashkimit kombëtar

Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, ditë më parë u bë promovimi i veprave, “Tingujt mallëngjyes” dhe “Zëri im i brendshëm” të poetes nga Peja, Angjelina Krasniqit Bardhaj e cila jeton dhe vepron në Gjermani, dhe të krijuesit Pilo Zyba, “Troja e trojeve të mia” nga Përmeti, por i cili jeton dhe vepron në kurbet, Greqi. Në këtë festë letrare, morën ...

Sejdi Berisha: Sa shumë gjëra kishin ndërruar...!

Atë natëLuajtëm kapuçash deri vonëMe vëllezër e me mysafirë të dashurPlisin e babait e vura në kokëPër t’i treguar atij rrugën që ndjekMotrës ia kërkova një tas ujëNga burrelja prej pishePas pites që e kishte gatuar gjyshjaMe duart e motmoteveNë prehër e ula nipin dhe i thashëDëgjo si këndohet malësorçe Ai vetëm më shikonte Duke m’i puthur faqet...

Sejdi Berisha: Ndoshta sërish takohemi nesër...

...Lutjen timeSikur ma ke shndërruar në mëkat koheTë kuptoj edhe nëse kështu vepronPor... Po që se shekujt m’i shfletonFaqe për faqe e fletë për fletë Atëherë Do shndërrohem në urëQë të bashkoj TyMe tokën dhe njeriunApo, nuk di se me kë Unë e di se bisedën as historinëNuk e përfunduamNdoshta sërish takohemi nesër...

Sejdi Berisha nderohet me Çmimin e Parë në ''Ora e Poezisë 2012'' në Tropojë

Në manifestimin tradicional “ORA E POEZISË 2012” që u mbajt me 12 maj 2012 në Bajram Curr të Shqipërisë e në kuadër të Mitingut të 48-të të Poezisë në Gjakovë, Klubi i Shkrimtarëve dhe i Artistëve të Tropopjës, shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA nga Peja i ndau Çmimin e Parë për poezinë e lexuar në këtë orë letrare...

Sejdi Berisha: Poemë për bisedën e ngelur në fillim!

Ti, oj bukuri shekulloreSa plagë njerëzve ua ke shëruarSa shpresa u ke dhënëAtyre në rrugëtimUji yt me ngrohtësi tokedhembjet ua ka zbutur Atëherë sëmundjet janë strukurSa historinë e njeriutE ke hedhur në rrjedhën e ujitPse nuk vendos për të shkruar Vepra historieSepse burimi i ujit tëndNuk i shtrembëron kahet As të ditëve as të moteve...

Sejdi Berisha: Këtë rrugë njëherë e kam parë...!

1.Këtë rrugë vetëm njëherë e kam parëKa qenë dikur kur lodrat e fëmijëve i ëndërroja në prehrin timTash gjithçka ka ndryshuarEdhe lodrat janë ndryshe,... krejt ndryshe2.U ktheva në shtëpinë me merimanga në derë të ahuritNë te hynim në kullë për t’u ngjiturSë pari në ahur e ledhatoja Kuqeshën që ma lëpinte ballin si frytit të vetPastaj ngjitesha shkallëve plot terr deri në divanhaneI heqja opingat me erë plehuVrapoja për në ballë të oxhakut...

Sejdi Berisha: Dreka e lotëve në shtëpinë e poetit

Kishte shumë kohë që karakteri, shpirti dhe pozita e poetit tropojan më kishin intriguar për ta bërë një shkrim karakteristik, ashtu siç ishte vetë ky njeri, që ishte, siç thonë, pesëdhjetë kilogram së bashku me krevat! Por, assesi nuk mund t’ia zëja fillin as petën këtij shkrimi, derisa nuk i vdiq nëna, Ajnë. Por, as tash nuk kisha mundësi të takohem me poetin dhe ta shfrytëzoja si pretekst për t’ia filluar shkrimit, sepse, dimri, respektivisht, bora e kishte mbuluar “rrast”tërë krahinën e veriut dhe Rrafshin e ...

Sejdi Berisha: Heshtja që shndërrohet në zërin e arsyes dhe që di të flasë

Secili krijues e ka zërin e vetë, e ka vargun dhe mesazhin me të cilët kuvendon me njeriun, bisedon me kohën e për kohën, me dhembjen e me lumturinë, të cilat, së bashku...

Sejdi Berisha: Hoqa shqiponjën nga flamuri

Shikoja flamurin si valonte Mendueshëm në erë Flladi i puthitej për trup Gjithnjë kështu Derisa nga pëlhura e kuqe Hoqa shqiponjën Fluturo e lirë kah të duash...

Dy poezi nga Sejdi Berisha

Kur vjen vetvetja tek unë Në gjakun tim Çmenden rrugët e dritës Duke kërkuar lumturinë Të cilën...
Kryesore