Sejdi Berisha: Balada e heshtjes për detin

Për një çastPulëbardha erdhi në dritareVetëm me sqep preku xhaminLa gjurmë kujtimiDhe ikuTë nesërmenNë plazhin e Durrësit

Sejdi Berisha: Babai, në grusht lotët e mi

Një ditë Tash krejt vonë U përkula pranë varrit të babait Duke iu përkulur madhështisë së tij Më përvëluan shekujt .Tek varri i babaitE dija pse kam ardhurFalje t’i kërkoj ...

Sejdi Berisha: Shpella e Mbretëreshës

Sërish m’u kujtua etja për historinë, për dritën, etja për zbardhjen e rrugëtimit të njeriut......Dhe, pas çdo pastrimi të plagëve në lumin poshtë rruge, kanë pushuar edhe në këtë shpellë. Aty i zinte gjumi me shkrumbin e etjen për liri,...

Besim Perjuci: Sejdi Berisha - “Teatri i Pejës”

Mbetem i vendosur të ndërtoj mendimin tim e për ta rritë kontributin lidhur me identitetin e monografisë “Teatri i Pejës” të Sejdi Berishës edhe pse, mbase, me pak vonesë por shumë të arsyeshëm. Sepse të kalosh nëpër shtegun e mbijetimit të këtij Monumenti ...

Sejdi Berisha: Sa herë atdhe...

Sa herë atdheRinia të tha lamtumirëDhe larg teje mbetënMe shkrumbin e lirisëMe etjen për bukurinëE me vuajtjet tuaja barrë...

Sejdi Berisha: Vrapim malli

Një ditë bëra gabimNuk ishte i vetmi kyVizitova shkollënKu i kisha mësuar shkronjat e paraPor asgjë nuk pashëQë kisha kujtim në shpirtAs mësuesen timeKush nuk e njihteAs klasënKu fjalët më ...

Sejdi Berisha: Unë di të them gjithçka

Unë di vetëm të themSe unë shumë e dua familjen timeDhuratë Zoti e dashurieI kam fëmijët e miUnë di vetëm të themPor nuk dua të themSe nuk kam kulm mbi kokëSe fëmijët e mi nuk kanë qumësht ...

Cikël poetik nga Sejdi Berisha

Një ditë...Një ditë hyni në dhomën timeMerrni çfarë të doniVetëm kornizën e jetës ma leniËndrrat në te t’i ngujojMa leniVetëm një grimë varg poeziePër ta vazhduar këngën e çuditshme ...

Sejdi Berisha: Sa shumë gjëra kishin ndërruar...!

Para se të shkoj në odën e burraveU përshëndeta me nënënNatën e mirë më thaE putha në të dy faqetNë sytë e saj m’u shtang shikimi ...

Sejdi Berisha: Haki Shehaj - ''Tatuazh në kujtesë''

Libri i ëndrrave kurrë nuk shkruhet deri në fund, dhe as që mund të bëhet një gjë e tillë. Por, synimi i tillë vetëm provokon për rrjedhën e pashkëputshme të vargëzimit, edhe atëherë kur mendimi nuk zbret në letër, por ngelet brendapërbrenda  ...

Sejdi Berisha: Një ditë në Lezhë dhe në Shëngjin

Kishte kohë që kisha planifikuar të shkoj në Lezhë për t’u takuar me letrarët lezhjanë, me të cilët tanimë kemi një bashkëpunim të ndërsjellë dhe kemi forcuar  ...

Sejdi Berisha vjen me ''Përtej shkrimit''

Doli nga shtypi libri më i ri i shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA, “PËRTEJ SHKRIMIT”, në të cilën janë përfshirë një mori shkrimesh  filozofike, refleksive dhe shkrime të tjera, të cilat autori ua ka kushtuar të tjerëve, por, përbrenda edhe ...

Sejdi Berisha: Mesnatë e thellë vetmie...

S’di pse më rrjedhin lotëtNë këtë mesnatë të thellëNga këta sy që shumë kanë parëE, tregimet i kanë fshehur Nga këta sy që janë përcëlluarE kanë përcëlluarQë në gurrë dhembjejeShpeshherë janë shndërruar...

Sejdi Berisha: Tahir Bezhani - ''Vite tronditëse''

Ky libër që do të promovohet me  10 maj 2013 në kuadër të Mitingut të 49-të të Poezisë në Gjakovë, i cili, tanimë një gjysmë shekulli u rrit dhe u bë simbol i vlerave shpirtërore, kulturore dhe i letrave jo vetëm përbrenda kombit dhe atdheut, është një ...

Sejdi Berisha: Lulzim Logu - ''Pikë mbi i''

Poezia, në çfarëdo mënyre që shkruhet dhe rreshtohet ajo, e ka peshën dhe mesazhin e ndijimit shpirtëror, si të veçantën e saj. Ndërsa, poezia trevargëshe, siç është haiku, është një krijimtari, e cila tek ne nuk është e njohur dhe as e përqafuar në përmasa të duhura ...

Sejdi Berisha: Kufiri i Dritës

Heu Prekaz o histori,Eu Gjllogjan o trimëri,Oj Koshare oj vendosmëri,Na nderuat e na bashkuat,Për t’luftuar për t’u çliruar,Për ta hequr ndryshkun dhe hirin,Për ta thyer e për ta shlyer edhe kufirin,Të kësaj toke – Iliri,Këtë e bënë djemtë trima për liri...

Sejdi Berisha: Sami Gega - ''Shqiponja e Malësisë''

Në librin-monografi, “Shqiponja e Malësisë” të autorit, dr. Sami Gega, personazhi kryesor, në këtë rast, Rukije Rama, na ofron karakterin e saj me veprimin, qëndresën, urtësinë, shkrumbin për atdhe, por edhe me fjalën e saj-shpatë, veti këto të cilat, jo rrallë, nuk kapen dhe as nuk pranohen ...

Sejdi Berisha: 5 vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Kur u lindaNë etje drite të hasaKur u bëra kalamaNë bebëza të syrit të vuraÇun kur u bëraNë lotin e nënës të takovaNë tytë pushkeBabai si vrojtim të kishte vënëPak më vonëNë këngë e bisedë odashMe Ty, Kosovë u mishërova ...

Sejdi Berisha: Kthehem me kujtimin e nënës

Ka sa kohë që kam mallPër të ardhur tek TiKullë, s’di e kujt jeVetëm e di se aty u lindaE tash të kam historiQë më përcëllon...2.Do të vij një ditëEdhe pse e diTash vetëm muretKacul të kanë ngelurNdoshta relikt i gëzimitPër lindjen timeEdhe i buzëqeshjes së nënës ...

Sejdi Berisha: Etjen për ta shuar...

Ik nga unëO, varg i këngësMos më ngacmo Me thërrmitë e jetësSe mjaftë më ke vjelëSi qershizat në qershorEdhe si mollët lalçe në fund të verësMjaftë më ke përmalluarMe gjethin e verdhë  ...

Sejdi Berisha: Sot më 17 janar

SotNëse ktheni në Gjimnazi e PejësDisa tinguj kitarejeSi në thellësi shpirtiDo t’i dëgjoniEdhe këngënAtëherë të çuditshme rinoreNëse hyniNë secilën dhomë mësimiAty do të hasni frymën djaloshare ...

Sejdi Berisha: Paradoksi i luftëtarit

Ndoshta, sot nuk duket se ka rëndësi dhe as nuk është interesante, por, megjithatë, kjo ngjarje bizare por e rrallë, apo e para e këtij lloji, e cila edhe tronditë, bezdisë edhe trishton, por, edhe për shumëçka sikur shndërrohet në ilaç mendjeje, shpirti, apo, nëse jo kështu, atëherë edhe çmend, sjellë nebulozë! Por, të kuptohemi ...

Cikël poetik nga Sejdi Berisha

Në mëngjesHerët në mëngjesPosa hapa sytëNga gjumi mashtruesPranë meje qëndronte një dritëVetëm buzëqeshte me sytë e miNuk e perceptova mirëKu iku aq përtueshëmAtëherëUnë shkrova vetëm një varg ...

Poezi nga Sejdi Berisha

Rehati shpirti...Kush e kupton këtë formulë djalliKur malli për njeriunNë çdo kohë shprush gjer në Ka të ZiKur dashuria ështëKalorësi më i padisiplinuar në jetëKur bukuriaSecilën pikë gjaku përcëllon  ...

Sejdi Berisha: Dudi plak në Patrikanë

Sa puthje si kurorë dielli në qafë i ke varur Gjinjtë e drenushave pa mëshirë i ke përvëluarSa thyerje zemrash ke përjetuar E shkrumb tek kroi i akulltNën Ty lindjet i kanë vendosur dashnorët e kësaj tokeEdhe tradhtitë janë prehur nën flladin tënd ...

Sejdi Berisha: Aktori që dridhi skenën e Hvarit

Qysh në fëmijëri e kisha ëndërr të shkeli në dërrasat e skenës së teatrit, dhe gjithnjë përvidhesha në derën e hyrjes, i ikja punëtorit i cili rrinte në portë për t’i kontrolluar biletat, vetëm e vetëm për të shikuar ndonjë shfaqje-premierë apo reprizë. Dhe, gjithnjë zija një kthinë të errët për t’i mos rënë në sy rojës së sallës ...

Sejdi Berisha: Tingëllima e sertë e vargut

Shkrimtari, Qazim D. Shehu, i cili deri me tash ka botuar njëmbëdhjetë vëllime me poezi dhe katër vepra me tregime, sikur i takon një krahu të rrallë krijuesish, i cili me vete e prej vetvetes bartë në seri trakullimën e jetës, e cila, si gjithnjë, është e gatshme të mos e respektojë as më të voglin rregull, apo edhe as ëndrrën e njeriut ...

Sejdi Berisha: Janë do binarë të çuditshëm jete

Pse lulja e vyshkurPse loti në faqen e gjethitPse zëri gjithnjë në kërkimPse dhembje shpirtiPo, kush i dhuroi këto selvi jete...Që ma kapërthurin shpirtinCila këngë do ta përballojëKëtë vals jete ...

Sejdi Berisha: Madhështia e kombit

Posa arritëm në Bajram Curri, takohemi me miqtë dhe krijuesit nga ky qytet në veri të Shqipërisë. Takojmë së pari Asllanin dhe Hakiun, pastaj edhe Gjonin dhe Lulzimin, e më vonë edhe Ibrahim Kadri Malajn, Avdyl Sulajn, Zyra Ahmetajn dhe të tjerë. Kështu, tani gradualisht krijohej fryma dhe atmosfera festive letrare, fryma e kulturës dhe e vargut poetik...

Sejdi Berisha: Dhe kështu le të jetë...!

Sot provova ta ngritNjë gotë verë të kuqe si gjakuPër Shqipërinë dhe kombinPër tërë gjeografinë shqiptarePor, krenaria e VlorësMë la pa frymëDhe në vend të verësLotët m’u puthiten në fytyrëShumëçka më kaloi nëpër mendje ...

Cikël poetik nga Sejdi Berisha

O, burrë dheu...Ngrihu nga varriBashkë të nisemi për në VlorëSe gjithherë shkrumb e ke pasur Flamurin kuq e ziNdërsa madhështi hapësireShqiponjën lartë Bjeshkëve të NemunaKësaj radhe Të kënaqemi me ngritjen e flamuritTi, pushoi eshtratQë kurrë nuk të kalbenDhe, sërish do kthehemi në Dukagjin ...

Sejdi Berisha: Lezha, kjo dëshmi historie që më shkapërderdhë cep më cep të atdheut...!

Tanimë, me Lezhën është rritur dashuria shpirtërore, janë thelluar marrëdhëniet dhe bashkëpunimi kulturor dhe krijues, sidomos në fushën e krijimtarisë letrare. Dhe, për në këtë qytet, nga Peja nisemi me plotë dëshirë për shumë arsye dhe për shumë gjëra. E para ishte, se do të marrë pjesë në Takimin Letrar të Klubit të Shkrimtarëve “Ndoc Gjetja”, i cili nuk ka shumë kohë që është themeluar, por që po shënon rezultate shumë të ...

Poezi nga Sejdi Berisha

I kam do rrugë të vjetraMos m'i dëmtoniI kam do gëzimeMos m'i shëmtoni...I kam do kallëzimeMos m'i pluhuroniI kam do plagëMos m'i lëndoniI kam do dhembjeMos m'i trazoni ...

Sejdi Berisha: Këtu, vetëm varret frymojnë shqip...!

Me dëshirën e zjarrtë u nisa për në Lezhë, ku organizohej një manifestim letrar dhe kulturor në kuadër të shënimit të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Gjatë rrugës, gjithçka më grumbullohej në mendje, por, tash sikur çdo gjë ishte e mbështjellë me gëzim e hare. Me kohë arritëm në Lezhë, unë me disa nga krijuesit nga Gjakova dhe Bajram Curri, sepse, tani na ka mundësuar Rruga e Kombit! Në këtë qytet, zbresim afër shtatores të At Gjergj Fishtës, e që ai shesh rrethohej nga gjurmë historike: Varri i ...

Sejdi Berisha: Ymer Lushakaj, “Nderi i qytetit të Durrësit”

Kur e sheh njeriu nënëloken me mbi të nëntëdhjetat dhe punën e madhështinë e Lushakajt, atëherë, patjetër të imponohet si mendim apo edhe si ekuacion jo matematike: e madhe është jeta,... krenare është jeta,... madhështi është jeta,... por nganjëherë e poshtër është jeta...!Në plaketën e këtij Çmimi të cilin e ndanë Bashkia e Durrësit dhe Shoqata“Durrësi”, në mes tjerash shkruan: “Bashkia e Durrësit dhe Shoqata “Durrësi”,z. Ymer Lushakajn e nderon me Çmimin “Nderi i qytetit të Durrësit” për kontributin e rëndësishëm që jep në zhvillimin ekonomik të ...

Sejdi Berisha: ''Vargje të këputura''

Në kuadër të shënimit të 100-vjetorit të Pavarësisë të Shqipërisë, këto ditë doli nga shtypi vepra më e re me poezi, “Vargje të këputura” të shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA. Kjo është vepra e katërmbëdhjetë me poezi dhe e tridhjeta me radhë e këtij krijuesi të letrave shqipe dhe punëtorit të mirëfilltë të kulturës nga Kosova.Ky libër, ngërthen në vete ndijimin më të thellë shpirtëror të autorit, duke shprushur vetveten dhe çdo rrugëtim të njeriut në situata e pozita të ...

Sejdi Berisha: Udhëtimi të cilin e përfundova duke biseduar me Migjenin në Shkodër...

Para se të nisesha për në Tiranë dhe në disa qytete të tjera të Shqipërisë, kisha dëshirë që, që në fillim ta fiksoj titullin për këtë shkrim të çuditshëm dhe me shprehje ndijimi si në vargje dhe në poezi, kur poetit i këndon shpirti për ta dëgjuar njeriu, për të mësuar bota...! Dhe, ishte hera e parë që frikësohesha se nuk do t’ia qëlloj titullit i cili do të puthitej me mesazhin e shkrimit. Mirëpo, vendosa që derisa ta përfundoj shkrimin, as mos ta lodhi kokën për titull. Dhe kështu edhe ndodhi. Nuk di a ia kam qëlluar! ...

Sejdi Berisha: Dhembshëm më digjet historia

Tash është vjeshtëDuhet përgatitur për gjumë të rehatshëmApo për ëndrra të trishtaVjeshtë është tash...Babai thoshte duhet mbledhur bereqetinEdhe drutë e dimrit për t’i siguruarPor edhe një grimë mish pastërmePër fëmijë e darkë mysafirëshTash është vjeshtëE vërtetë ështëPor tjetër vjeshtë më thonëAtëherë s’ka gjumë ...

Sejdi Berisha: Karikatura e botës në Pejë

Ky Festival është një rast i mirë për afirmimin e vlerave artistike kombëtare edhe në botë, andaj, do të ishte madhështi por edhe mbase nevojë që ky qytet në të ardhmen të bëhet qendra botërore e artit të kulturës së karikaturës.Çmimi më i lartë “Përtej” i takoi krijuesit-karikaturistit, Agim Sulaj nga Tirana, por i cili jeton dhe vepron në Itali. Ndërsa, me Çmimin kryesor “Kosova Award” u nderua karikaturisti nga Kuba, Aristides E. Hernandez Guerro-Ares...

Sejdi Berisha: Shqipëria dhe Kosova në Dukagjin...!

Viti i sivjem, edhe përkundër shumë problemeve në tejkalimin dhe zgjidhjen e tyre në rrjedhën, e, siç po e themi ne, kohën e tranzicionit, e cila, dorën në zemër, në vendin tonë zgjati më shumë, është përshkuar dhe po përshkohet me shumë ngjarje kulturore, të cilat po realizohen në shenjë të 100-vjetorit të Pavarësisë të Shqipërisë. Kjo dëshmon se kombi është duke ecur shpejtë e sigurt, edhe pse me tension, drejtë ribërjes organizative por edhe drejtë forcimit të shtetit dhe të shtetësisë...
Kryesore