Sejdi Berisha: Trirema e Poezisë Joniane

Tanimë, qyteti i Sarandës për çdo shtator jeton e frymon me letërsinë, me poezinë dhe vargun poetik, i cili prej viti në vit po i forcon hallkat kulturore dhe letrare jo vetëm në mes krijuesve të trojeve shqiptare, pra të Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Luginës...

Berisha: Malli dhe dashuria mishërohen përjetshëm

(Sherif Bllaca: “Malli i lumturisë”, poezi-Pejë 2015)Dhembja, pothuaj se në të gjitha kohërat, në të gjitha situatat, por edhe pa dallim moshe, është pjesë e pandarë e jetës së njeriut. Këtë, më së shumti e hasim dhe e ndjejmë tek poezia, e cila gjë, edhe më shumë merr peshë kur ...

Sejdi Berisha: Mesazh i veçantë kohe e historie

Nuk bën të mos theksohet, se Rashat Nurboja, si kryetar i rinisë pejane, i pari ishte ai i cili i dërgoi telegram përkrahjeje dhe mbështetjeje minatorëve të Stan Tërgut, minatorëve të Trepçës, të cilin ishin mbyllur në zgafellë duke kërkuar të drejtat jo vetëm të tyre, por edhe të tërë popullit shqiptar ...

Sejdi Berisha: Pesha e kurbetit si mesazh dhe hartë historie

I tillë është edhe krijuesi Neki Lulaj, i cili tërë ndijimin e vet shpirtëror e shndërron në këngë e në fat, në lumturi, në mall e dhembje të njeriut, e që kurrë nuk ngopet as me atë që e këndon dhe as me atë që e lartëson atdheun dhe njeriun, mbase, edhe njerëzoren...

Sejdi Berisha: Nga dritarja ime

Nga dritarja imeSa shikimet më janë përvjedhurDëshiratNë ëndrra më janë shndërruar Nga kjo dritareZogun e lumturisë e kam thirrBukurisë së tokës lutur iu kamNë fllad vere jam shndërruarQershizat për t’i pjekur...

Sejdi Berisha: Heshtja si kryevepër...!

Sikur më krisi koka, por vetvetes i thash: ngadalë,... mos nxito. Ora ka vlerë të madhe, sepse,... ora e mat kohën. Po, pra. Ora e mat kohën! Kurse, koha ikën,... shkon dhe njeriu ngelet pa të, apo vetëm me një copë kohe e cila nuk i mjafton as për ta rehatuar vetveten! Andaj, nuk krahasohet...

Sejdi Berisha: 10 qershori - plaga dhe krenaria ime

Dhjetë qershoriToka imeMalli imShkrumbi e loti imKrenaria imeNjeriu i imHistoria imePlaga dhe copëtimiI trupit timLiria imeInati i tokës simeDaktisja e njeriut ...

Sejdi Berisha: Kulla e Ramë Bllacës kryefjalë historie

Ore, po bëhet si e kapërthurtë ndërgjegjja, vetëdijesimi, përgjegjësia e respekti për ndritjen më të madhe të rrugëtimit të njerëzve që e kanë bërë, që e bëjnë dhe do ta bëjnë e begatojnë rrugëtimin e historisë, e cila, sikur...

Sejdi Berisha: Forcohen hallkat e Malësisë së Gjakovës

Dita e hënë në qytetin Bajram Curri por edhe në tërë Tropojë ishte festë e vërtetë. Qytetarët e kësaj ane me respektin më të madh e prisnin momentin që të takohen me një bijë të Malësisë së Gjakovë, me një zonjë e cila me ...

Sejdi Berisha: “Lidhja e Prizrenit” dhe Festa e Abetares

Në Teatrin “Istref Begolli” të qytetit të Pejës, dje ishte festa e shkronjave e nxënësve të Shkollës së Mesme të Ultë “Lidhja e Prizrenit”. Gjatë tërë ditës, salla e këtij tempulli të kulturës gumëzhinte nga filizat-nxënësit e klasës ...

Sejdi Berisha: Tropoja lidh damarët e gjakut shqiptar

Të premten e kaluar (08 maj 2015), në qytetin Bajram Curri, ishte festë karakteristike dhe historike: komuna Lekbibaj, posmortum e nderoi me mirënjohjen “Qytetar nderi” i Nikaj-Mertur, burrin e kësaj ane, birin e fshatit Gri, z. Sadik Selman Lushajn...

Sejdi Berisha: Historia si dhomë e heshtur!

Tek libri “Data njëmbëdhjetë” i Muharrem Kurtit, që në fillim hasim në nismën rrëfyese, e cila të preokupon, dhe përnjëherë t’i detyron mendimet për ta kapur mirë jetën, por edhe katrahurat e saj, të cilat e kalitin njeriun, e bëjnë të qëndrueshëm, e bëjnë jo harrues, nganjëherë edhe të çuditshëm...

Sejdi Berisha: Logu i dritës

Heu Prekaz o histori,Eu Gjllogjan o trimëri,Oj Koshare oj vendosshmëri,Na nderuat e na bashkuat,Për t’luftuar për t’u çliruar,Për ta hequr ndryshkun dhe hirin,Për ta thyer e për ta shlyer edhe kufirin,Të kësaj toke – Iliri,Këtë e bënë djemtë trima për liri...

Sejdi Berisha: Kulla e qëndresës

Një çun i vogël, krejtësisht i vogël, afrohet tek dera e oborrit të madh të Kullës dhe shikon shikon anë e përrreth. Zemra i rrahë si lepurit. Ndoshta jo ashtu. Diqysh ndryshe, dhe fjalët e tij era i bën jehonë. Jehonë i kthehen edhe përgjegjjet!...

Sejdi Berisha: Pse e pse...!

Pse nuk më lejohetTë eci nëpër EvropëPse më mohohetTa shijoj historinëE Murit të BerlinitEdhe madhështinëE Kullës së AjfellitMendjen e SorbonësPse nuk mund ta shijojBukurinë e urave në LondërPse nuk mund ta vizitoj Berlinin...

Sejdi Berisha: Vepër me peshë kohe

Në organizim të Klubit të Shkrimtarëve dhe Artistëve “Tropoja”, u bë promovimi i veprës së krijuesit dhe punëtorit shumëvjeçar të arsimit të kësaj ane, Haki Zllamit, “Njerëz të vendlindjes”, në të cilin manifestim  ...

Sejdi Berisha: Ekspozita e piktorëve pejanë

Me hapjen e Ekspozitë të piktorëve pejanë dhe të profesorëve të Shkollës së Mesme të Arteve Aplikative “Odhise Paskali”, sot në Pejë filloi manifestimi kulturor “Kultura Pejan Ndër Vite”, i cili do të zgjasë shtatë ditë...

Sejdi Berisha: Flakë po qet e nuk po digjet

Në prag të 5, 6 e 7 marsit, ditëve të vitit 1998, kur në Prekaz, Familja Jasharaj në krye me Komandantin legjendar, Adem Jashari me luftën dhe sakrificën filloi faqen e re të historisë së Kosovës, ua prezantojmë poemën kushtuar Betejës së Prekazit “Flakë po qet e nuk po digjet” nga libri ...

Sejdi Berisha: Trenat e ''shpresës''

Ani ani, KosovëJemi bërë njerëz pa adresëKu do ta kremtojmëPavarësinë tëndeFëmijët tashNuk dinë për liriLiria e tyre emigrimNë stallat me lagështiNë trenat e shpresësNëpër malet me terr nateDuke ecur moçaleveE kokën kthyer kah Kosova...

Sejdi Berisha: Kah po shkojnë këta autobusë!

Në çdo ulëseNga një zemër e thyerNë çdo ulëseLotët e dhembjesNë çdo ulëseNga një shpresë e thyerNë çdo ulëseNga një lamtumirëNga një plasje zemrashTë nënaveE toka hapë sytëKah po shkojnë djemtë e mi...

Sejdi Berisha: Për t'i mos harruar kujtimet

SotNëse ktheni në Gjimnazin e PejësDisa tinguj kitarejeSi në thellësi shpirtiDo t’i dëgjoniEdhe këngënAtëherë të çuditshme rinoreNëse hyniNë secilën dhomë mësimiAty do të hasni frymën djaloshare...

Sejdi Berisha: Pelegrinazh poetik

Krijuesi, Brahim Avdyli, nuk është i panjohur për lexuesit, qoftë në trojet shqiptare qoftë edhe në mërgatë, me krijimtarinë e tij, veçmas me poezi, dhe si i tillë edhe kësaj radhe, ai na sjell një libër me poezi, me titull që dëshmon peshën krijuese të tij, por edhe këmbëngulësinë për t’i sjellë ...

Berisha: Sonte sofër feste

SonteTë gjithë do festojnëFëmijët në gjirin e nënaveTë rinjtë duke u përqafuarPleqtë me peshën e rrugëtimit. Sonte do kremtojnë edhe kalamajtëMe tullumba të Lulit VocërrEdhe familjet nën çati të rrënuarMe mace e minj përreth sofre

Sejdi Berisha: Nga dritarja ime...

Nga dritarja imeSa shikimet më janë përvjedhurDëshirat në ëndrra më janë shndërruarZëri më është shpërndarë si plasje zemre Nga kjo dritareZogun e lumturisë e kam thirrBukurisë së tokës lutur iu kam...

Sejdi Berisha: 28 Nentori, plaga dhe krenaria ime

Njëzetetetë NëntoriToka imeMalli imShkrumbi e loti imKrenaria imeNjeriu i imHistoria imePlaga dhe copëtimiI trupit timLiria imeInati i tokës sime...

Sejdi Berisha: Këngë e re apo elegji...!

Nënë…Këta djem të riSërish po shkojnëDo burgje janë mbushurAtje nëpër EvropëE ekzil po i thonë Nënë...Do djem e vajzaKah po shkojnëPo pse tash kështuKëto dhimbjeKush po i shkakton...

Berisha: Fryma e fundit e babait dhe vjeshta në Pejë

U ula mbi një shkëmb dhe pa me penguar askush, vura plugun e mendjes në atë fillimin e fillimit, kur isha dikur i vogël dhe ngadalë ngjarjet i futja si rruazat në pe.Dua t’u them se m’u kujtua në atë vjeshtën e atëhershme, ishte mëngjes...

Berisha: “Vjeshta Letrare e Gjilanit” - Prend Buzhala

Për të folur për shkrimtarin dhe publicistin, kritikun dhe njohësin e lëruesin e mirëfilltë të rrjedhave letrare dhe historiografike, Prend Buzhalën, kujtoj se kësaj radhe nuk ka edhe aq shumë nevojë për të vënë në ...

Sejdi Berisha: Një ditë me krijuesit e Kukësit

Kur u nisa me krijuesin dhe mikun tim nga Gjakova, Tahir Bezhani për në Kukës, për të marrë pjesë në promovimin e librit-romanit, “Rikthim në jetë” të shkrimtarit, Lulzim Hajdari, gjithnjë e kisha ndërmend tanimë ...

Sejdi Berisha: Baladë iliriane

Në Zürich, Kapeshnicë e JarinëNë Stuttgard, Lagje të TrimaveEdhe në Tamnik e në BernëMahallë t’Hadumit e n’Çarshi të VogëlKudo Peja, PrishtinaGjilani, Ferizaji e GjakovaNë Sent Galent përfundova...

Berisha: Ngjarje që madhështojnë vlerat kombëtare

Sa herë që mendoj të shkruaj diçka për peshën e mendjes, të shpirtit e të zemrës së njeriut, të kombit, por edhe për vlerat shpirtërore dhe kulturore, sikur para meje më del një almanak i madh historie dhe e rrugëtimit të njeriut, që seriozisht ...

Poezi nga Sejdi Berisha

Me shekuj i rrokullisurNëpër atlasin e tokësQielli ta ka hapur historinëDielli shfleton libra padrejtësieGur i rrokullisurËshtë guri i tokës simeNgrohtësinë e tijNë sqep dallëndyshesh e shohDuke fluturuar fshatrave të Kalabrisë...

Sejdi Berisha: Poezia si testament gjaku e lirie

Me librin “Kur era teshtin”, Adem Zaplluzha,, edhe më shumë e sforcon mendimin poetik, peshën dhe rëndësinë e vargut, i cili, nganjëherë, pothuaj se shndërrohet në dokument, i cili pastaj provokon për të biseduar dhe elaboruar lexuesi me secilin varg me secilën poezi. Thënë shkurt, “Kur era ...

Berisha: Kontribut për vlerat kulturore dhe historike

Përherë dhe gjithmonë, kurbeti ka qenë, është dhe mbetët një nga plagët më të rënda të kombit, e cila ka një histori të gjatë e të begatë, por është edhe një rrugëtim me peshën e mallit shpirtëror për vendlindjen dhe për atdheun. E gjithë kjo, është madhështore dhe e ndritshme edhe për ...

Sejdi Berisha: Me krijuesit letrarë në Kukës

Përherë, që në rini, i kam qëndruar në distancë lëndimit të shpirtit dhe dinjitetit të të tjerëve. Kjo, edhe tani e tutje vazhdon të jetë si themel i një parimi që nuk më hiqet dot nga rrugëtimi im jetësor, dhe kujtoj se kjo ...

Sejdi Berisha: Letra e vajzës si histori rrëqethëse

Nuk e prisja një shkrim “vetëm për qejf”, i cili, në fjalinë e parë më detyroi të shëtitëm, të kënaqëm e edhe të bëhem qullë në një rrugëtim aq të “padëshirueshëm”, i cili dhemb, por që, në fund përmbyllet me rrëfimet e “tmerrshme” të vetvetes, por edhe me shqetësimin e vajzës sime që kishte ...

Sejdi Berisha: Ëndërra trishtuese për eshtrat

Kësaj radhe, edhe pse mendova gjatë, shkrimin e fillova me një paradoks, apo, mua m’u duk ashtu, si paradoks. Ka shumë mote e vite, ka shumë kohë që shkrimi e libri, më janë bërë pjesë e pandarë e mendjes dhe e shpirtit, mbase edhe e zemrës, dhe kështu, shpeshherë më bëhet se si të tilla ...

Berisha: Meditimi hidherak dhe takimi me Lushajn

Kishte kohë që unë dhe miku im e krijuesi nga Gjakova, T. Bezhani, kishim planifikuar që pas përfundimit të Mitingut të 50-të të Poezisë në Gjakovë, t’i kalojmë dy-tri ditë në Lezhë dhe në Shëngjin. Dhe kjo, u bë në kohën e duhur, ...

Sejdi Berisha: Mesazh i fuqishëm

Nëse është kështu, atëherë, autori i librit “Dhe unë rri me diellin”, Hajdin Morina, në këtë vepër ka kënduar e ka vargëzuar diçka të veçantë, e që ia ka thënë e regjistruar shpirti. Për këtë, dëshmojnë vargjet e strukturuar në tri kaptina” “Pema e dashurisë”, “Dritë arbëreshe” dhe “Fluturimi i erës ...

Sejdi Berisha: Shkreptimë kujtimi...

Kolona të gjata gjarpëroninRrugëtim i dridhjeve dhe vdekjesShikimi nuk kthehej pasNga rreshtiTë rinjtë i zgjedhin beng e bengEdhe të miturSa kanë filluar t’i prekin ëndrratKorbi nxjerrë nga kolona trishtuese...
Kryesore