Frank Shkreli: Ronald Reagan - Një Ikonë e Politikës Amerikane dhe Ndërkombëtare

Shtetet e Bashkuara po kujtojnë këto ditë,-- përmes aktiviteteve të shumta anë e mbanë vendit -- jetën dhe veprën e Presidentit Ronald Regan, i cili, më 6 shkurt...

Frank Shkreli: ''Pranverë Arabe'' apo diçka tjetër

Lufta për të ardhmen e botës arabe ka filluar. Protestat që filluan në Tunizi dhe të cilat detyruan largimin nga detyra të presidentit Ben Ali u përhapën në disa...

Frank Shkreli: (Nuk) Ju flet Radio Londra

Shërbimi Botëror i BBC-së njoftoi dje se ka në plan të mbyllë programet në pesë gjuhë duke përfshirë edhe transmetimet shqip, por edhe ato në serbisht dhe...

Frank Shkreli: Fjalimi i presidentit Obama mbi gjëndjen e kombit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama mbajti mbrëmë fjalimin e tij të dytë mbi gjëndjen e kombit, fjalim ky i përvitshëm gjatë të cilit presidentët...

Frank Shkreli: Pesë vjet pa Presidentin Legjendar të Kosovës

Këte javë përkujtojmë pesë vjetorin e ndarjes nga këjo jetë të ikonës së pavaresise dhe udhëheqësin e Dardanisë antike, Presidentin Ibrahim Rugova, prijësin e madh...

Frank Shkreli: Takimi i nivelit të lartë amerikano - kinez

Këtë javë, në Shtepinë e Bardhë fillon takimi i nivelit të lartë amerikano-kinez. Vizita e Zotit Hu Jintao është vizita e parë e një udhëheqësi kinez në Washington...

Frank Shkreli: Presidenti Barack Obama në shërbimin përkujtimor për viktimat në Arizona

Presidenti Obama mori pjesë mbrëmë në një shërbim përkujtimor për viktimat e sulmit në shtetin Arizona të Shtunen që kaloi, ku mbetën të vrarë 6 përsona...

Frank Shkreli: Presidenti Obama dhe roli (i zvogëluar) i Amerikës në botë

Festat e Krishtlindjes dhe te Vitit te Ri po marrin fund dhe amerikanet jane duke u kethyer ne pune dhe ne rutinen e zakonshme te jeteses...

Frank Shkreli: Ne Vitin e Ri - Interesat Kombetare mbi te gjitha

Ane e mbane botes, festat e fund vitit jane nje stine shprese e pritjesh per gjera me te mira, nje sezon per bashkimin e familjeve dhe nje kohe per...

Frank Shkreli: Nje Gjigant i Diplomacise Amerikane dhe nje Perkrahes i Forte i te Drejtave te Shqiptareve Nderroi Jete

Administrata e Presidentit Barack Obama njoftoi se Ambasadori Richard Holbrooke, perfaqsuesi i posacem i Presidentit Obama per Pakistanin dhe Afganistanin...

Frank Shkreli: Karriga bosh ne Oslo

Ceremonite e dorezimit te Cmimeve Nobel per Vitin 2010 do te mbahen Diten e Nobelit, me 10 Dhjetor ne Oslo dhe ne Stockholm...

Frank Shkreli: Nje dinasti komuniste qe duhet te shembet

Javen qe kaloi, Korea e Veriut, zyrtarisht e ashtuquajtura Republika Demokratike Popullore e Korese, qe sipas verejtesve...

Frank Shkreli: 66-Vjetori i Lindjes së Presidentit legjendar të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova

Dy Dhjetori shenoi 66-vjetorin e lindjes se udheheqesit te madh te shqiptareve dhe Presidentit te pare te Kosoves dardane...

Frank Shkreli: Fenomeni Wikileaks dhe marredhenjet midis Shteteve te Bashkuara dhe shqiptareve

Shtypi boteror, qeveria e Shteteve te Bashkuara, si dhe qeveritë e ndryshme ane mbane botes, po analizojne mijera telegrame diplomatike...

Frank Shkreli: Nje Moment i Rendesishem ne Jeten e Dom Pjeter Popaj dhe te Komunitetit Shqiptaro-Amerikan

Famullia "Zoja e Shkoders" ne New York, kete jave, organizoi nje darke madheshtore me rastin e 25-vjetorit te meshtarise...

Frank Shkreli: Per Nje Kardinal Shqiptar

Javen qe kaloi, Papa Benedikti i XVI emeroi 24 kardinale, nga te gjitha anet e botes. Papa u dha titullin kardinal...

Frank Shkreli: Takimi i NATO-s në Lisbonë

Udheheqesit e shteteve anetare te Organizates se Atlantikut Verior, NATO do te takohen kete fund jave ne Lisbone te Portugalise...

Frank Shkreli: Prekë Cali - Nderi i Kombit

Deshiroj qe me se pari te falenderoj "Fondacionin Preke Cali" dhe t'i pergezoj antaret per organizimin e kesaj darke perkujtimore...

Frank Shkreli: Dicka nuk eshte ne rregull me Rusine

Ane e mbane Rusise, por sidomos ne Moske, mbreteron nje pasiguri mbi te ardhmen politike si edhe ne lidhje me hamendjet...

Frank Shkreli: Korpusi Amerikan i Paqes...

Pesedhjete vjete me pare, Senatori i atehereshem John F. Kennedy, mbajti nje fjalim historik gjate fushates se tij per president...

Frank Shkreli: Një ndëshkim i rëndë i politikës së Presidentit Obama

Partia Republikane ne Shtetet e Bashkuara eshte duke festuar sukseset e arritura ne zgjedhjet e mes-mandatit te kesaj jave...

Frank Shkreli: Pse trembet perandoria komuniste kineze nga nje individ i vetem?

Me heret kete muaj, Cmimi Nobel per Paqe iu dha disidentit kinez dhe ish-profesorit te letersise, Zotit Liu Xiaobo...

Frank Shkreli: Rruga qe bashkoi politiken shqiptare dhe miresjelljet politike

Kete jave, me rastin e 7-vjetorit te lumturimit te Nene Terezes, ne Tirane u perurua "Rruga e Milleniumit Per Paqen...

Frank Shkreli: Nje Botim i Ri Kushtuar Ballkanit Perendimor

Qendra per Studime Strategjike Nderkombetare (Center for Strategic @ International Studies) me qender ne Washington...

Frank Shkreli: Humbje e rende ne familjen e Dr. Selahedin Velaj

Nje lajm i zi dhe nje pikellim i thelle u perhap ne radhet e miqeve dhe te dashamirsve te familjes se patriotit...

Frank Shkreli: Vizita e Sekretares Amerikane te Shtetit Hillary Clinton ne Kosove

Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton fillon sot nje vizite ne disa shtete te Ballkanit. Nga 11 deri me 14 Tetor...

Frank Shkreli: Gjermania feston 20-Vjetorin e ribashkimit - Precedent per Shqiptaret?

Gjermania po feston sot 20-Vjetorin e ribashkimit te saj. Populli dhe udheheqsit gjermane...

Frank Shkreli: 50-Vjetori i Administrates se Presidentit John F Kennedy

Gazeta amerikane mbare-kombetare USA Today si edhe media te tjera ane e mbane vendit filluan kete jave...

Walter Isaacson: Zeri i Transmetimeve te Shteteve te Bashkuara duhet te jete i besueshem

Kryetari i Bordit te Governatoreve qe jane pergjegjes dhe mbikqyrin transmetimet nderkombetare...

Frank Shkreli: Te Drejtat e Njeriut ne Politiken Nderkombetare

Kete jave, udheheqesit boterore u mblodhen ne New York per te marre pjese ne mbledhjen vjetore...

Frank Shkreli: Levizja qe po trondite partite politike amerikane

Javen qe kaloi u mbajten zgjedhje paraprake ne disa shtete te Amerikes, ku kandidate konservatore te ...

Fidel Castro: Sistemi Komunist Kuban ka Deshtuar

Njeri nder udheheqsit e fundit komunist dhe njeri prej revolucionareve me te fameshem boteror...

Frank Shkreli: Keshilli Kombetar Shqiptaro-Amerikan (KKSHA) nderon Ambasadorin Nicholas Burns

Keshilli Kombetar Shqiptaro-Amerikan (KKSHA) ka vendosur, me plot te drejte, qe ne darken...

Frank Shkreli: Tridhjetë Vjetori i Krijimit të Lëvizjes Solidarnoshq

Kjo jave shenon 30-vjetorin e krijimit te levizjes polake, qe ne Poloni dhe ane e mbane botes njihej...

Frank Shkreli: Nënë Tereza - Nderi i Kishës Katolike dhe Krenaria e Kombit Shqiptar

Te nderuar pjesmarres ne kete darke perkujtimore per 100-vjetorin e lindjes se Nene Terezes...

Frank Shkreli: Ambasada amerikane në Tiranë nderon dy ish-zyrtarë të saj

Ambasada e Shteteve te Bashkuara ne Tirane zbuloi te Premten, ne nje ceremoni te posacme...

Frank Shkreli: Kujdes nga politika putiniste në Ballkan

Kohet e fundit po flitet dhe po komentohet shume ne lidhje me perpjekjet e Rusise per te rivendosur...

Frank Shkreli: Arshi Pipa

Arshi Pipa lindi ne Shkoder me 28 Korrik, 1920 dhe nderroi jete ne Washington me 1997...

Frank Shkreli: Nënë Tereza - Një figurë shqiptar ndërkombëtare

Njeqind vite me pare, lindi Nene Tereza, murgesha, bija e kombit shqiptar, dhe sic u cilesua...

Frank Shkreli: Thank you mr. Blair

Per ne shqiptaret, ish-Kryeminstri Blair eshte heroi i dyte pas ish-Presidentit Bill Clinton...
Kryesore