Frank Shkreli: Rendesia e vites se 8 majit

“Qe e keqja te triumfoje, e vetmja gje qe nevojitet eshte, qe njerezit e mire te mos bejne asgje” Edmund Burke, burrshtetas dhe filozof i shekullit te 19-te. Kete te diele...

Frank Shkreli: Dita Botërore e Lirisë së Shtypit

Organizata e Kombeve të Bashkuara, UNESCO ka njoftuar se përkujtimi i Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit do të mbahet sivjet në ëashington. Konferenca ndërkombëtare...

Frank Shkreli: Punë të mbarë, zonja Presidente

Mesazhe nga udheheqes anembane botes vazhdojne te arrijne ne zyren presidenciale te Kosoves duke uruar zgjedhjen e Zonjes Atifete Jahjaga ne detyren e larte si Presidente...

Frank Shkreli: Ende levdata per lugatin

Disa media ne Kosove njoftojne se i ashtuquajturi “Fronti popullor i Kosoves per mbrojtjen dhe kultivimin e veprimtarise revolucionare te shokut Enver Hoxha...

Frank Shkreli: ''Pranvera arabe'' flladit Kinen

Autoritetet e regjimit komunist te Kines kane arrestuar ne fillim te kesaj jave artistin me fame boterore dhe aktivistin e te drejtave te njeriut ne Kine, Zotin Ai...

Frank Shkreli: Xheraldinë Ferraro dhe roli i gruas në jetën politike dhe shoqërore

Xheraldinë Ferraro, gruaja e pare kandidate për nënpresidente e një partie të madhe në Shtetet e Bashkuara vdiq më 26 mars ne moshen 75 vjecare. Ish...

Frank Shkreli: Presidenti Obama mbron dhe justifikon sulmin ushtarak kundër Libisë

Presidenti i Shteteve te Bashkuara, Zoti Barak Obama, ne nje fjalim mbreme drejtuar kombit amerikan tha se Shtetet e Bashkuara iu bashkuan fushates ...

Frank Shkreli: 100 - vjetori i kryengritjes së Malësisë së Madhe

Ne Shqiperi dhe ne Malesi te Madhe kane filluar festimet ne perkujtim te 100-Vjetorit te kryengritjes se Malesise se Madhe. Kejo kryengritje e malesoreve kunder...

Frank Shkreli: Shkoi Putini në Beligrad

Kryeministri i Rusise Vladimir Putin, nje ish-agjent bolshevik i KGB-es, vizitoi Beligradin te Merkuren, ne vigjiljen e 12 vjetorit te bombardimeve te NATO-...

Frank Shkreli: Mendime të hedhura me rastin e 20 vjetorit të rivendosjes së mardhënjeve SHBA - Shqipëri

15 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënjeve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Shqipërisë. Ky është një...

Frank Shkreli: Libia - turpi i përëndimit?

Lajmet mbi luftimet midis kryengritësve dhe forcave besnike të Moamar Gadafit në Libi vërtetojnë nga dita në ditë se ai vend është zhytur në një luftë të egër...

Frank Shkreli: Abraham Linkolni - Shembull i Dinjitetit Njerëzor

150 vjetë më parë këte muaj u inaugurua president i Shteteve të Bashkuara, Abraham Linkolni. Para disa ditësh, Shtepia e Bardhë lëshoi një proklamatë...

Frank Shkreli: 20 vjetori i rivendosjes së marrëdhënjeve midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë

Me 15 Mars, 1991 u nenshkrua dokumenti per rivendosjen e marredhenjeve diplomatike amerikano-shqiptare, pas nje nderprerjeje prej pothuaj nje gjysem...

Frank Shkreli: Nderimi i Dëshmorëve dhe amaneti i tyre

Kosova dhe i gjithë kombi shqiptar po feston sot 3-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Pas një shekull martirizimi dhe një robërie shekullore nën thundrën...

Frank Shkreli: Anti-amerikanizmi i pro-korrupsionit

Kohët e fundit, Ambasadori i ri amerikan në Shqipëri, Zoti Aleksander Arvizu i dha një intervistë Zërit të Amerikës, gjatë së cilës ai komentoi marrëdhënjet...

Frank Shkreli: Ronald Reagan - Një Ikonë e Politikës Amerikane dhe Ndërkombëtare

Shtetet e Bashkuara po kujtojnë këto ditë,-- përmes aktiviteteve të shumta anë e mbanë vendit -- jetën dhe veprën e Presidentit Ronald Regan, i cili, më 6 shkurt...

Frank Shkreli: ''Pranverë Arabe'' apo diçka tjetër

Lufta për të ardhmen e botës arabe ka filluar. Protestat që filluan në Tunizi dhe të cilat detyruan largimin nga detyra të presidentit Ben Ali u përhapën në disa...

Frank Shkreli: (Nuk) Ju flet Radio Londra

Shërbimi Botëror i BBC-së njoftoi dje se ka në plan të mbyllë programet në pesë gjuhë duke përfshirë edhe transmetimet shqip, por edhe ato në serbisht dhe...

Frank Shkreli: Fjalimi i presidentit Obama mbi gjëndjen e kombit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama mbajti mbrëmë fjalimin e tij të dytë mbi gjëndjen e kombit, fjalim ky i përvitshëm gjatë të cilit presidentët...

Frank Shkreli: Pesë vjet pa Presidentin Legjendar të Kosovës

Këte javë përkujtojmë pesë vjetorin e ndarjes nga këjo jetë të ikonës së pavaresise dhe udhëheqësin e Dardanisë antike, Presidentin Ibrahim Rugova, prijësin e madh...

Frank Shkreli: Takimi i nivelit të lartë amerikano - kinez

Këtë javë, në Shtepinë e Bardhë fillon takimi i nivelit të lartë amerikano-kinez. Vizita e Zotit Hu Jintao është vizita e parë e një udhëheqësi kinez në Washington...

Frank Shkreli: Presidenti Barack Obama në shërbimin përkujtimor për viktimat në Arizona

Presidenti Obama mori pjesë mbrëmë në një shërbim përkujtimor për viktimat e sulmit në shtetin Arizona të Shtunen që kaloi, ku mbetën të vrarë 6 përsona...

Frank Shkreli: Presidenti Obama dhe roli (i zvogëluar) i Amerikës në botë

Festat e Krishtlindjes dhe te Vitit te Ri po marrin fund dhe amerikanet jane duke u kethyer ne pune dhe ne rutinen e zakonshme te jeteses...

Frank Shkreli: Ne Vitin e Ri - Interesat Kombetare mbi te gjitha

Ane e mbane botes, festat e fund vitit jane nje stine shprese e pritjesh per gjera me te mira, nje sezon per bashkimin e familjeve dhe nje kohe per...

Frank Shkreli: Nje Gjigant i Diplomacise Amerikane dhe nje Perkrahes i Forte i te Drejtave te Shqiptareve Nderroi Jete

Administrata e Presidentit Barack Obama njoftoi se Ambasadori Richard Holbrooke, perfaqsuesi i posacem i Presidentit Obama per Pakistanin dhe Afganistanin...

Frank Shkreli: Karriga bosh ne Oslo

Ceremonite e dorezimit te Cmimeve Nobel per Vitin 2010 do te mbahen Diten e Nobelit, me 10 Dhjetor ne Oslo dhe ne Stockholm...

Frank Shkreli: Nje dinasti komuniste qe duhet te shembet

Javen qe kaloi, Korea e Veriut, zyrtarisht e ashtuquajtura Republika Demokratike Popullore e Korese, qe sipas verejtesve...

Frank Shkreli: 66-Vjetori i Lindjes së Presidentit legjendar të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova

Dy Dhjetori shenoi 66-vjetorin e lindjes se udheheqesit te madh te shqiptareve dhe Presidentit te pare te Kosoves dardane...

Frank Shkreli: Fenomeni Wikileaks dhe marredhenjet midis Shteteve te Bashkuara dhe shqiptareve

Shtypi boteror, qeveria e Shteteve te Bashkuara, si dhe qeveritë e ndryshme ane mbane botes, po analizojne mijera telegrame diplomatike...

Frank Shkreli: Nje Moment i Rendesishem ne Jeten e Dom Pjeter Popaj dhe te Komunitetit Shqiptaro-Amerikan

Famullia "Zoja e Shkoders" ne New York, kete jave, organizoi nje darke madheshtore me rastin e 25-vjetorit te meshtarise...

Frank Shkreli: Per Nje Kardinal Shqiptar

Javen qe kaloi, Papa Benedikti i XVI emeroi 24 kardinale, nga te gjitha anet e botes. Papa u dha titullin kardinal...

Frank Shkreli: Takimi i NATO-s në Lisbonë

Udheheqesit e shteteve anetare te Organizates se Atlantikut Verior, NATO do te takohen kete fund jave ne Lisbone te Portugalise...

Frank Shkreli: Prekë Cali - Nderi i Kombit

Deshiroj qe me se pari te falenderoj "Fondacionin Preke Cali" dhe t'i pergezoj antaret per organizimin e kesaj darke perkujtimore...

Frank Shkreli: Dicka nuk eshte ne rregull me Rusine

Ane e mbane Rusise, por sidomos ne Moske, mbreteron nje pasiguri mbi te ardhmen politike si edhe ne lidhje me hamendjet...

Frank Shkreli: Korpusi Amerikan i Paqes...

Pesedhjete vjete me pare, Senatori i atehereshem John F. Kennedy, mbajti nje fjalim historik gjate fushates se tij per president...

Frank Shkreli: Një ndëshkim i rëndë i politikës së Presidentit Obama

Partia Republikane ne Shtetet e Bashkuara eshte duke festuar sukseset e arritura ne zgjedhjet e mes-mandatit te kesaj jave...

Frank Shkreli: Pse trembet perandoria komuniste kineze nga nje individ i vetem?

Me heret kete muaj, Cmimi Nobel per Paqe iu dha disidentit kinez dhe ish-profesorit te letersise, Zotit Liu Xiaobo...

Frank Shkreli: Rruga qe bashkoi politiken shqiptare dhe miresjelljet politike

Kete jave, me rastin e 7-vjetorit te lumturimit te Nene Terezes, ne Tirane u perurua "Rruga e Milleniumit Per Paqen...

Frank Shkreli: Nje Botim i Ri Kushtuar Ballkanit Perendimor

Qendra per Studime Strategjike Nderkombetare (Center for Strategic @ International Studies) me qender ne Washington...

Frank Shkreli: Humbje e rende ne familjen e Dr. Selahedin Velaj

Nje lajm i zi dhe nje pikellim i thelle u perhap ne radhet e miqeve dhe te dashamirsve te familjes se patriotit...
Kryesore