Fahri Xharra: Inkuizicioni islamik dhe shqiptarët

“Nuk ekziston popull tjetër në Ballkan, as ai i Greqisë së re, që mund ta ndjekë historinë e fisit të vetëm ashtu me rend kronologjik, qysh prej kohëve më të lashta gjer në ditët tona, sikurse populli shqiptar”. (Shkenctari hungarez Lajosh Taloci...

Fahri Xharra: Vdiq Naimi, vdiq Samiu, vdiq Abdyli

Vdiq Naimi, vdiq Naimi, moj e mjera Shqiperi! Mendjelarti, zemertrimi, vjershetori si ai!“Shtëpia muze e vëllezërve Frashëri në Frashër të Përmetit vetëm e tillë nuk mund të quhet më. Nga një objekt historik dhe kulturor, jo vetëm për Përmetin por për gjithë Rilindjen Kombëtare...

Fahri Xharra: Kalifati dhe shqiptarët?

“Perëndimit nuk i pëlqen Kalifati, por Arabia Saudite nuk ndal prodhimin e radikalëve, ku ka shumë mbështetës, siç ka edhe në Turqinë e Erdoganit. Dy vendet sundohen duke u bazuar në sheriat. Revista “Spiegel” sjell krahasimin e dënimeve nga faqja “Middle East Eye": Blasfemia dënohet me ...

Fahri Xharra: “Shkau“ i prof Demirajt dhe prof. Omarit

Edhe pse ishin shqiptar, deri tash iu është “holluar” aq shume gjaku i pasardhësve, sa nuk  do te diskutojmë mbi çfarëdo gjeje të rilidhjes me ta ,dhe se këtu askush nuk po kërkon vëllazërim apo bashkim me shkije por po bisedojmë me te dhëna dhe burime historike si u formuan serbët...

Fahri Xharra: Harresa historike, nuk guxon të ndodhë!

(Që të mos harrohet , që të mos shtrembërohet , qe te ruhet në kujtesën  popullore , e kemi një nisme “  Një pllakë vajtuese ne mesin e Prishtinës  kushtuar dëbimit  dhe gjenocidit serb ndaj shqiptarëve te Sanxhakut të Nishit  , me emrat e fshatrave dhe qyteteve te shkretuara .! )...

Fahri Xharra: Ku jemi ? Cili është Nuri Bexheti?

Ajo që më nxiti të shkruaj , dhe të pyes se me të vërtetë ku jemi është ajo që lexova pë Ligen greko -amerikane në Çikago , dhe ndarjen e çmimit për 50 student të rinj greko-amerikan “ të cilët do ta zbardhin të ardhmen greke”. Salla ishte mushur , nga familjarët dhe miq te filohelenizmit për ndarjen ...

Xharra: Pse aq pak e njohim Safete Sophia Juken?

Cila ishte  Safete Sofia Juka ? na e shpjegon i nderuari Moikom Zeqo; kurse unë i zgjodha  disa çaste me Safete Sophia Jukën   që në mënyrën time ta njofim këtë figurë  te letrave shqipe, figurë kombëtare të ciilën  Kadareja e ka cilesuar si intelektualen më te madhe shqiptare...

Fahri Xharra: Shpifjet për shqiptarët dhe e vërteta serbe

A jemi shqiptarët zot të vetvetes , apo duhet të qëndrojmë gjithmonë kokë ulur ndaj  një kombi tjetër,të cilit ia kemi parë  përherë  “sherrin “? Propaganda e tyre ka qenë aq e fuqishme sa që i ka mbushur mendjen të gjithëve që iu janë drejtuar . Shpifjet e tyre nga më të ndryshmet...

Xharra: Bashkimin kombëtar e kemi në dorën tonë

Bashkimi kombëtar i shqiptarëve do të vij një ditë . Nëse ishte ëndërr qe sa e sa vite , ënderrë do te mbetet e dhe do kohë . Deri kur?  një pyetje së cilës për`iu përgjigjur duhen shumë faqe shkrimi në të cilat duhet ta zhveshim vetveten nga të gjitha paragjykimet tona. Thjesht të bëhet një autokritikë...

Fahri Xharra: ''Vetëvendosje'' ndihmoi ardhjen e ''Zajednices''

Pavarësia e Kosovës sigurisht ishte ngjarja më madhore që shqiptarët kanë përjetuar në këtë shekull, kjo ngjarje madhore nuk e bën profan identitetin e shqiptarëve të Kosovës ndaj identitetit kombëtar. Kjo ngjarje historike nuk mund të perceptohet si momenti i ngjizjes së një identiteti të ri...

Fahri Xharra: Ndarja mbetet e përherëshme!

U ndamë në vitin 1912 ; i thamë njeri tjetrit shkofsh e mos u kthefsh . Dikush qante e shkulte flokët se humbën të mirat , e tjetri gëzohej edhe pse nuk e dinte se ç`është ndarja . Askush nuk na e kishte shpjeguar se ç`është ajo gjendje kur je i lire, kur nuk e ke të huajin mbi krye  dhe thiun...

Fahri Xharra: Përpëlitjet e fundit të islamoflliqtanëve

Është e vështirë kur e sheh  njeriun edhe më të mallkuarin duke ”dhënë “ shpirt , por kur shihen përpëlitjet e fundit të një “ideologjie “ vetëshkatrruese, vetëmohuese dhe në të njejtën kohë antikombëtare , atëherë të lind krenaria se më në fund po përfundon edhe një “ epokëz...

Fahri Xharra: Kryqi, Thika dhe Shpata e Islamit

Fatkeqësia shqiptare qëndron në ndarjen tonë në katër fe. Fatkeqësia e jonë është në ardhjen e turkut para pesëqind vjetësh e cila jo si hije por si re e zezë qëndron mbi ne. Fatkeqësia e jonë  vjen nga Konstatinopoja ( Stambolli). Fatkeqësia e jonë që pesë qind vjet na vjen nga Stambolli ...

Fahri Xharra: Edhe do fjalë për Hysamedin Ferajn

Një lexues shkruan: “ Analize me negative se kjo e H.Ferajt nuk kam hasur keto kohet e fundit.Nuk po kam shum kohe qe "bithperpjetesit" Hysamedin,tja nxjerri laknat ne shesh,duke u bazuar vetem tek shkrimet e Rilindasve tane te te gjitha feve. Aferim bre "Abdullah" Feraj...

Xharra: Fiset malazeze - gënjeshtër e madhe serbe!

Fatkeqësisht në vitin 2009 kishte vdekur akademiku i SANU-s  Sima Çirkoviq ( Ćirković) , historiani i cili në historiografinë serbe kishte arritur  caqet më të larta. Kolegët e tij , si dhe shumë shkencëtar të pranuar e vlerësojnë punën e tij. Bizantologu Ljubomir Maksimović...

Fahri Xharra: Atdheu është atdhe edhe kur të vret

“Të mos u shkasë zemra kundër Shqipërisë as kur do të vuajnë pa faj. Atdheu është atdhe, bile atëherë kur të vret. Këtu kanë lindur, këtu të rrojnë me mish e shpirt, qoftë edhe me dhembje. Fëmijët i porosit ta duan vendin dhe gjuhën tonë gjer në vuajtje.” shkruante Mitrush Kuteli para vdekjes…

Fahri Xharra: Historia e mëshehur - Si lindi Serbia?

Nuk po shkoj aq larg  në kohë, se ku të prekësh del shqiptari ; na del shqiptari gjatë gjithë historisë njerëzore herë si i mirë e herë si njeri i keq. Por t`i mblidhnim të gjitha veprat e shqiptarëve , si ato të mirat ashtu edhe ato të këqijat e t`i  futnim në një kompjuter “gjigant” për analizim...

Fahri Xharra: Kosova nuk i takon Serbisë

Menjëherë do të më pyesni,  pse ky titull, kur ne e dimë që Kosova nuk i takon Serbisë. Kur e thotë i huaji,  dhe kur e thonë njerëzit me peshë ndërkombëtare atëherë t`është më lehtë ta pranosh edhe vet vendimin tënd. Sikur të bazohemi në propagandën serbe-turke ; ne nuk kemi miq...

Fahri Xharra: Shteti islamik i Kosoves - sipas rusëve

Politika e vellazerise Shqiptaro-Turke nuk është gjë tjetër veçse shkatërrim i principeve mijra vjeçare mbi te cilat u ngrit ndërgjegjja kombëtare shqiptare.Kjo vëllazëri ka vetëm një emër. Tradhti. Edhe përkrahja e një politike te tille nga individe pseudo-demokristiane nuk është gjë...

Fahri Xharra: Dëshmitë e nëntokës për të parët tanë

Për deri sa,  neve na kanë hedhur  “ një grusht mizash “ sllavo-turke,  domosdo që neve do të humbasim kohë pas tyre,  domosdo që neve duhet të shtrihemi “ për së gjëri e për së gjati” sipas urdhrave të atyre mizave të mbushura plot viruse dhe plotë baktere aerobe  dhe anaerobe...

Fahri Xharra: Shqiptarët ortodoksë të Drenicës

Ballafaqimi me serbë është i vështirë , bile shumë i vështirë ,; kemi shumë fakte që i dalin krah kësaj thënje. Por nëse flasim vetëm duke u nisur nga Certifikata e jonë e lindjes ,  me kusht që mbi të cilën nuk është  “shkruar” asgjë nga serbët, turqit apo shqiptarët mohues (të vetvetes), atëherë do...

Fahri Xharra: Gjuha shqipe - “ Rrypi lidhës gjuhësor”

Analisti , studiusi , historiani nuk guxon të mundet nga emocionet , nëse dëshiron që ajo analizë, ai studim apo ajo histori që e shkruan të jetë reale. Por kur lexon diçka për të cilën je munduar ta gjesh, dhe e cila  do ti jepte shkëlqimin shkrimeve , e cila e vërteton ate që e ke thënë ,por nuk ...

Xharra: “ISIS-i“, vërshimet e Tetovës dhe Gligorovi!

Se jemi viktima , këtë po e dijmë ; por merimangën e zezë nuk po e shofim , po e ndjejmë vetëm erën e saj , po ia shofim rrjetën ngjitëse së cilës s`ka kush ti ikë . po i shofim vktimën e saj , historia dhe kombi ynë. Dhe tërësi nuk çajmë kokën ! jemi duke e lozur egoistin e Nitsches;”unë të shpetoj ...

Fahri Xharra: Varrezat ilire në Tetovë dhe xhamia

"Kur njerzit e qelbur heshtin apo e mohojnë të vertetën reagon toka e shenjtë dhe detyrohet te flet vetë për të nxjerrur në dritë të vërtetën.( nga Nagi Husa, Përmbytjet në Tetovë nxjerrin në dritë varrezat Ilire në Shipkovicë !) " Thënje me kokë , thënje që dhuje t` i vë në lëvizja...

Fahri Xharra: Zymi historik dhe Abetarja e Zymit

"Abetarja e Zymit (20 maj 1900)" u gjet në Arkivin Qendror të Republikës së Shqipërisë: nën siuglën F. 65, D. 163, Koleksioni i fondeve personale para vitit 1912, Jak Speci, që ka 80 faqe, por i mungojnë kopertinat.E njohur si Abetarja e Zymit, ajo ka 80 faqe, 33 germa e tinguj...

Fahri Xharra: Enveri islamist apo ia përgatitën?

Fytyra e Enver Hoxhës është  shumë komplekse dhe mvarët nga këndi i vrojtimit të lexuesit, analistit  apo biografistit. Në te  e gjenë “donkishotin e marksizëm leninizmit në botë , atdhetarin e pa epur, antistalinistin , antititistin anti imperialistin ,antirevizionistin e madh...

Fahri Xharra: Lengarica nuk guxon të preket!

Kanjoni i Lengaricës, monument unik i rrallë në botë është shpallur me ligj si Monument i Natyrës të Europës dhe është kthyer në vend tërheqës turistik për shëtitjet në natyrë dhe shëndetit publik, pasi aty gjenden dhe banjat termale të Bënjës...

Fahri Xharra: Arbanasi, fshati i shqipëtar në Bullgari

Nuk po qaj  se se më ka marr malli- thot një këngë popullore, por më dhimbsen si sytë e ballit shqiptarët, të cilëve gjatë shekujve iu desht të ikin , dhe të shpetojnë vetëm kokën për t`iu lëshuar vendin barbarëve , gjuhën dhe fenë e të cilëve nuk e kuptonim dhe as që e donim...

Fahri Xharra: A është Mazgiti boshnjak?

Lulet e bukura lulëzojnë edhe në kohë tmerri !I shkulin, i shkelin dhe ato përsëri ngrejnë koken dhe dëshmojnë se kanë detyrim hyjnorë ta zbukurojnë boten! ( nga Xhelil Arifi)Më duhet që të jem syhapur, dhe kjo i detyruar nga symbyllja, naivititeti...

Fahri Xharra: A ishte Enver Hoxha ateist?

Në vazhdim të analizës së një enigme te madhe se ai ishte PPSH-ja ateiste , apo A ishte vet Enver Hoxha ateist, cdo studjuesi i del përpara një mal informatashdhe dezinformatsh ; të cilat mvarësisht nga ai ( studiusi ) mundet studimi të merr kahje. Një logjikë e shëndoshë na meson...

Fahri Xharra: Mira pellazgjike në Turqinë e sotme

Ishim shumë të mjerë , të varfër , të pa shkolluar ,pa të “kaluar “ historike , pa e dijtur se në botë janë edhe të tjerët perveç sulltanit , pashallarëve dhe beglerëve . Nuk dinim asgjë . Aty ishte edhe qëllimi që ne nuk guxonim të kishim shkolla në shqipe ; i kishim vetëm medreset turke...

Fahri Xharra: Shqipëri, të marroftë Zoti!

Më falë Shqipëri që të rëndova ndoshta edhe të lëndova ! Më fal ! Por  i pezmatuar nga ato që po lexoj për ne e mbi ne,  ta mbushin zemrën plot vaj. Si lejohet që çdo kush të shkordhet mbi ne,  e ne të heshtim? Si lejohet,  e gjithë ajo energji e mohuesve të shkarkohet mbi ne?...

Fahri Xharra: Enver Hoxha, islamist i mëshehur? (I)

Pas rënies së komunizmit, u krijua një vakuum shpirtëror në shtetet ish-komuniste e një ndër to edhe Shqipëria, të cilat reaguan menjëherë për të mbushur boshllëkun me të ashtuquajturën ëndrrën e mirëqenies perëndimore por dhe me ri-gjallërimin fetar, i cili i dha një impuls...

Fahri Xharra: Kosova me lashtësinë e saj historike

Jemi një popull i përçudnuar si e thot Kadareja Më therri syrin lajmi  “sensacional” nga Kosova: “Diplomacia kosovare përdor shkatërrimin e xhamive në lobimin për UNESCO “ . Në rregull , edhe kjo kishte me qenë për mbrojtje të Unesco-s . Por , ju merr mendja se me kisha e xhamija...

Fahri Xharra: “Buka“ e frigasve dhe frigjët serb

“Herodoti shkruan se faraoni Psammetich I. kishte dashur të vendosë se cila ishte gjuha më e lashtë në botë (tek zëri në frengjisht thuhet, cili ishte kombi NATION, populli më i lashtë në botë ). Për këtë arsye ai kishte dhënë bariut të vet dy fëmijë të sapolindur duke i ndaluar rreptësisht që fëmijët...

Fahri Xharra: Sa afër nesh, Afërdita dhe Jupiteri!

Venera dhe  Jupiteri në konjukcion me 30 Qershor 2015, foto e shkrepur nga Mohamad Fadzli , Malejzia . Venera ( Afërdita ) është më e ndritshme  Hënat e Jupiterit shihen gjithashtu. Lidhja e yjeve: Astronomet e kanë festuar së bashku...

Fahri Xharra: Kosova, si qenka shqiptarizuar ajo?

“Në bazë të një raporti të Kombeve të Bashkuara, sot Kosova renditet në vendin e katërt në botë për sa i përket luftëtarëve që janë rreshtuar me grupin ekstremist të quajtur IS apo “Shteti Islamik”, në raport me popullsinë, me rreth 232 luftëtarë.   20 familje kosovare  me gra e fëmijë ...

Fahri Xharra: E thoshte Konica...

E thoshte Faik Konica: “ Ne do t`ishim populli më i madh nëBallkan, por atëherë nuk do t`ishim shqiptar!” . Me shkoi mendja  ta pyesja atje ku është në amshim : ‘ Pese thoshte këtë ?Por kur sot po ballafaqohemi me të njejtat mendjemarritë e gjakut të ...

Xharra: Sa më i fortë serbi, shqiptarët më të mashtruar!

Flitet se turku na mbrojti nga asimilimi, se na solli një fe tjetër të ndryshme nga sllavët dhe grekët. Tani del pyetja: pse nuk u asimiluan rumunët ne mes të sllavëve, pavarësisht se ishin ortodoksë si ata(!) Pse nuk u asimiluan hungarezët nga gjermaniket, megjithëse 400 vjet të pushtuar...

Fahri Xharra: Migjeni, shqiptari ortodoks i Maqedonisë!

Sa interesant me këtë historinë tonë . atë që e dinim nuk guxonim ta thonim,  e për atë që nuk kishim asnjë pike njohori rrihnim ( e edhe sot rrahim ) gjoks duke e vërtetuar ma paditurinë tonë e në përfitimet  e atyre që na donin ashtu si ishim dhe ashtu si jemi edhe sot ...
Kryesore