Zeqir Lushaj: Nuk pa rrugë tjetër

As n’mërgim, pa babë e nanë, UDB-ja , rahat nuk t’lanë. Naser Shatrin, me shpi n’Tamoc, Milicia e thrret n’Istog. Katër ditë e provokojnë, Që shqiptarët t’i spiunojnë!...

Zeqir Lushaj: Katër ‘’B’’…, katër ‘’H’’…!

Në letrat shqipe,-a’e di,or Ti? Katër shkrimtarët e parë, Janë :- priftërinjë dhe Gegë, Të katërt,fillojnë me “B”… ! Të katër,prijësitë e mëdhenj, Gurë themeli,të këtij vatani, ...

Zeqir Lushaj: Shaban Syla (i Gashit)

Po-po, qysh-jo ! Përgjegji Shaban Syla, Kur i thirri Mbreti: -Krejt, Djelmninë e Gashit, I kie me veti ...

Zeqir Lushaj: Dhurata e Nanës

- Më 24 korrik 2011,nana e ime e dashur Shkurte,në moshën mbi 100 vjeçare,u nda nga jeta në të gjallë dhe u varros me nderime në Babru të Tiranës . Fjalën përcjellëse e mbajti Ramë Muja i Grisë. Edhe sot,100 vjeçare, Rrin,ma drejtë se nuset, …Ulur,në divan! Gjithnjë buzëgaz, Fletë rrallë,dhe,hala, …“Gabime” nuk ban ! Mendoj për vuajtjet Tua, …Një shekull,(oj nanë), Nuk kanë qenë aq pak ! E,ç’ka mendoj Unë Shumica,të padrejta, Që kurrë,si pate hak ! Në djep,2-vjeçare, Pa vëlla,pa motër, E vetmja shpresë n’atë votër...

Zeqir Lushaj: Ajnshtajni, shqiptar (si Unë)

Ishte një hebre,(izraelit), Paçka se, Lindur në gjermani. Se, është shkolluar, Në Zvicër, Edhe këtë e dij!...

Zeqir Lushaj: T’ua ruajmë…, at fytyrë!

Omeri i Mujit, Në shkëmbinj të Alpeve, U lind,u rrit, Aty, Edhe u përjetësue, Ndaj,na shfaqet përditë! ...

Zeqir Lushaj: Udha e bjeshkës

Ta duam këtë emër:-Shtylla e Grisë! Dije mirë,kallxoja gjithëkujt,o djalë: -T’ja dijmë kimetin…,është hyjnore, Aty jetohet…,bash,si në përrallë!...

Zeqir Lushaj: Gjallni në rrënoja

Kala e Lekës,në shekuj një rrënojë, * Rrënojat e Kishës,na flasin edhe sot, Në Milenumin e Ri,shkolla=lendinë: -Gjallni në rrënoja…, jetë e mot !!...

Zeqir Lushaj: Atdheu i zogjve shtegtarë

Statuja e lirisë – USA Zoti ,gjithkujt ja ban çaren, Ashtu si miliardave ,edhe ne, Zogjtë shtegtarë të Globit, Sot,Amerikën kanë At’dhe !...

Zeqir Lushaj: Ai vinte nga Bosnja

E quajnë Fadil Beshiri. Banon në qytetin e Gostivarit, në rugën Sllobodan Popovski. Eshtë 26 vjeç dhe ka një djalë e një vajzë. Ka fjetur një natë, ”mysafir, pa njoftë pa ditë...

Zeqir Lushaj: Flamur e Shqipe

Kan shkrue shekujt në gurët e trollit, Veç bashkimi asht forca e kombit. Kështu tha n’Lezhë Shpata e Skënderit, E tha n’Kosovë Lidhja e Prizrenit. E tha Vlora e Korça plakë, E tha Drenica, n’tym e flakë...

Zeqir Lushaj: Përjetësisht në udhën e dritës

Megjithëse jashtë fryn një erë shumë e fortë dhe shiu bie me rrebesh,qindra veteranë,të rinj e të reja,pionierë e fatosa nga kantjeret e Fierzës heroike e nga fshatrat e ndryshme ...

Zeqir Lushaj: Lindja dhe fati i Drinit

Ohri, i mblodhi forcat, Pogradeci, e ka shty, Struga, ja çeli shtegun, Të trija bashkë, Lindën, lumin DRI!...

Zeqir Lushaj: Fjala e thyen pushkën

Për ndonjë politikan të sotëm, që rastësia e ka nxjerrë në krye (edhe ai, çuditet me karrikën e vet, e në monolog, thotë: Sa vonë kam ardhur unë këtu!), fjala “bariu i urtë’...

Zeqir Lushaj: Fifi im…!

…Sot shtëpia ime,(e re,tre-katëshe),në Tiranë,mbetet nën kujdestarin e Fifit! Ai, është,në këtë fillim-viti, i vetmi banor (rezident) i saj!! Motra , që banoi aty...

Zeqir Lushaj: Sa herë lexoj Fishtën

Sa herë lexoj Fishtën, Më e madhe më duket Malësia, Më të rrepta, Shpata dhe Huta . Penda e Tij, Simfoni kreshnikësh...

Zeqir Lushaj: Burrëria e Mehmet Gegës

Mehmet Gega, për të cilin po shkruaj këto radhë, është një nga shqiptarët e patundur të Tetovës. Sot ai është rreth të 80-tave. Eshtë shumë i njohur, jo veç në qytetin e Tetovës por...

Zeqir Lushaj: Shenjëtorët

Nanë Tereza, Nana e Globit, Dora e saj , si dora e Zotit. Zemrën t’bardhë,si bjeshkët tona, Shpirtin t’madh, sa Fushë-Kosova . Mbushë besim e krenari, Pshtoj nga vdekja...

Zeqir Lushaj: Krahinalizmi:-188…ME 2!

Atë ditë isha në siklet.Materiali duhej urgjent,dhe direkt,për Nexhmije Hoxhën. Letrën e dy familjeve malësore,të cilët kishin ikur nga Kalaja e Dodës dhe kishin zënë...

Zeqir Lushaj: Llagapi

Mundoheshin ata,të regjistrimit, Komisioni shqiptaro-austriak, Të bindnin gjyshin tim të vjetër, Ç’ka do t’thoshte,fjala “llagap” !!...

Zeqir Lushaj: (Një) Fantazi amerikane

Nuk kishte asnjë arsye që të mos e prisja me interes dhe aprovim të plotë propozimin e Dervish Shehut,në Bruklin të Nju Jokut,(ku isha pritur dhe strehuar,fillimisht në...

Zeqir Lushaj: Bashkekzistencë (natyrore)

Miljona vjet, Dallgët e egra të detit, Godasin mbi shkëmbin e bardhë. Ai, Veç lahet e pastrohet, Ju buzëqeshë dallgëve: -Mirë se keni ardhë !...

Zeqir Lushaj: Gjogu i babës

E shihja çdo ditë,dhe,çdo ditë më dhimbsej gjithnjë e më shumë. Dikurë, ka qënë ëmnes për mirë. Si gjogu i Filanit,-thoshin mileti. Çdo ditë kashagitej me kujdes .Edhe jelet...

Zeqir Lushaj: Sita..., e mendafshit

Ç’do Hyqymet,(or lum miku), Ja len një pushkë një plaku, Jo,për t’i vrarë të tjerët, Për t’i provue ata,ma s’paku...

Zeqir Lushaj: Vota ime

Sa fjalë e mirë, -Heshtje ! Paçka se, Vetëm,elektorale ! * * * Faleminderit,o Zot ! Që,(edhe,sado pak), Një ditë,në ketër vjetë: -Heshtje na fale !!...

Zeqir Lushaj: Ku e ka shtëpinë Islam Vatoci?

Shtylla e Grisë, është një bjeshkë e largët,e lartë dhe e sertë,në afërsi të Jezercës.Nga fillimi i shtatorit, barinjtë ndjellin tufat e bagëtive dhe zbresin poshtë,në...

Zeqir Lushaj: Hoxha..., për xhaminë

Pse ankohemi për Enver Hoxhën, Që kishës e xhamisë,ju vuni drunë? Janë, besimtarët-zyrtarë,të Tiranës, Shkatrrimtarë të shpirtit,më shumë!...

Zeqir Lushaj: Revolja mbi tavolinë

Pak radhë, në vend të një bisede shoqërore, të një mesazhi miqësor, për ata shqiptarë, që, pa gjë të keq, e pa pikë droje i hapin rrugë vesit, e, venë dorë tek virtyti, që...

Zeqir Lushaj: Burri i madh i paqes - Anton Çeta

Në këtë fillim shkrimi për profesorin e nderuar Anton Çeta, nuk kam deshirë të përdor fjalën -vdekje. Anton Çeta është në mes nesh. Njerëz si profesori i shquar i...

Zeqir Lushaj: Kohët e haramit

Mërgimi, mërgimi i largët o vëlla, Ta zhbiriloka shpirtin si me burgi, Ashtu si gjaku nga mishi që pritet, Shpirti i plasur rrjedhë në vjershëri...

Zeqir Lushaj: Fluturova…,ika…!!

“…Shite tokën,…del hup krejt…!” -Varg i një kënge popullore,rreth një shekull më parë- ( Fletë ditari,Tiranë, shkurt 1998)...

Zeqir Lushaj: Kot i biem gjoksit!

Dijmë të bajmë gardh, Në mes arës e livadhit, Të shtyhemi me vëllain, Rreth shtëpisë e stanit...

Zeqir Lushaj: Hija e vendlindjes

Për lirinë, dhat jetën, Rreth , 28 mijë, Se, ç’bëmë, Ne, të tjerët, Më tutje, Ju, S’keni përgjegjësi!...

Zeqir Lushaj: Natën, mbi Nju Jork

Në hartë, Nju Xhersi në Amerikë, Njësoj, si Shqipëria ime, në Europë. Sikur i ka prerë gërshërë e rrobaqepsit, Si dy kafshata buke, Të ndara nga një copë...

Zeqir Lushaj: OOO, ku je Shpend Shaqa!?

Shenim: -Këtë skicë e ribotoj, i nxitur po nga një skicë tjetër e të nderuarit Sejdi Berisha,,që…” te ç’fletojmë nga një fletë nga jeta e Dervish Shaqës”….E ,për hirë të ...

Zeqir Lushaj: Amanet - mos e hup vorrrin...!

Gjinkallat, me ansamblin e tyre perfekt, e kishin “pushtuar” vendin. Vapë korriku, por, në malin e Shëngjinit, gjithësesi, nuk ndihet edhe aq shumë sikleti i saj...

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje, Braçja i rugovasve, (si kërkush tjetër) Na e solli të gjallë Pjetër Bogdanin, Me “Çetën e profetënve”...

Dy poezi nga Zeqir Lushaj

Kahmot ,i dashur lexuesi im , E tille ka qene dhe eshte jeta , Dikush ,nuk ka duhan ne kuti , Tjetri,e ka plot, por…,pa letra...

Zeqir Lushaj: Drejtori i burgut

Shoku im, (Shpirterisht,me i aferti), I te gjithe jetes, (Rama),* Qe,tan’ moti i shkoj, Dyerve te burgjeve...

Zeqir Lushaj: Stafeta e trimave

Isa Begi, Futi mashkujt në grykë të topit, Vetëm në emër të lirisë. Beteja e ashpër mbi urë, Skuqi lumin në Ribnicë...
Kryesore