Zeqir Lushaj: Vëllazënve Gërvalla

N’qiell t’Kosovës, mbush me kushtrim, Shkojnë tri shqipe fluturim, Roje i bajnë natën dhe ditën, N’shpirt të popullit nuk mund t’vriten,...

Zeqir Lushaj: -Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (XI)

-Pash Zotin, burri i Shëngjergjit, E pyeta mahitarin Tahir Sheremeti, 1) A të pelqej libri që është shkrue për Ty, (Atje nëntokë), -ç’ka po thonë mileti?...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (X)

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (X)...

Zeqir Lushaj: Ndieni burra, flet Antoni

N’Mitrovicë, e në bjeshkët e Llapit, N’Verra t’Llukes e Gjonaj t’Hasit, Krejt Kosova n’kambë asht çue, -Aaah, vllavrasje, qofsh mallkue !...

Zeqir Lushaj: Kavalieri i vërtetë

Janë disa njerëz që, edhe vetëm një herë ti takosh, nuk të shqiten nga kujtesa gjithë jeten. Si të thuash, të imponohen në koshiencen tënde. Të imponohen, sa nga paraqitja...

Zeqir Lushaj: -Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (IX)

I nderuar, djali i vetëm i Ndue Pjetrës, ish kolegu dhe miku im, Gjon! E di se letrat, sot, nuk janë edhe aq në modën e komunikimit, por prapseprap...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (VIII)

E falënderoj nga zemra, çiftin e mrekulllueshëm, Dori S. Molla me bashkëshortin, mikun tim të mirë...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (VII)

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (VII)...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (VI)

Në të 271 faqet e librit tuaj, ”Zinxhiri i anktheve”, vertetë u kënaqa. E dinja se keni një jetë të trazuar, por assesi në këtë shkallë. Pa asnjë kompliment të them se: =Jeni, një HERO!...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (V)

-Djali i Geg-hysenit, një burrë malësie...

Zeqir Lushaj: Me Sadik Selmanin

Nën hijen e Blinit, Shoshitej muhabeti, Mikëpritja më e mirë, Vallë, cila mbeti?! Njëri,-thoshte,-mikut, T’i shtrohet banket, Ndryshe edhe fjalët, Sikur s’kan lezet! – Nderi,-thosh...

Zeqir Lushaj: O Flamur, o nderi i prakut!

Në ballë të Arbrit ndritë përjetë, Data e kuqe 28, E Nëntorit të historisë Dita e madhe, e Pamvarësisë, Shumë nderim, gjithmonë ksaj dite...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (IV)

LUZHA, NË PENDËN E 4 VËLLEZËRVE BALAJ Ballina…, dhe më poshtë, një fragment nga libri...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (III)

FOTOGRAF-SHKRIMTARI TIRANAS, BESIM FUSHA...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (II)

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (II)...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (I)

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (I)...

Zeqir Lushaj: Vjeshtë në Tropojë

Komshia e dimrit, bardhokan, Vjeshta beriqetlie, në Tropojë, M’i çon mallet, ma tremb gjumin, Një cokamë sakice, akshamit-vonë ! ...

Zeqir Lushaj: Manaxheri i vitit 1942

Arsyeja kryesore që, Ai njeri atë ditë, më tërhoqi aq shumë vemendjen, ishte jo vetëm fakti se e shihja për herë të parë si klient në supermarketin ku unë punoj tash 8 vjet...

Zeqir Lushaj: Buka e huej...!

Nuk kaloj aq keq , Sa per t’u mëshirue, Por, havalja-merzi , Më mundon, jo pak !...

Zeqir Lushaj: Binom kosovar

…E di se, Ai, Nuk ka nevojë për lëvdatën time! Por…, nënshkruaj, që:...

Zeqir Lushaj: Braziliani - Xhoi!

Nuk ka më miqësorë se brazilianët, Të paktën, këtë bindje e kam Unë, Kam njohur jo pak, këtu në Amerikë, Të gjithë, më duan dhe i dua shumë...

Zeqir Lushaj: Këngëtarët

N’oda burrash, me sharki n’dorë, Dervish Shaqen, kujtojmë gjithmonë, Shkamb Kosove, lind për kangë, Kombit tonë, shumë i ka dhanë...

Zeqir Lushaj: Guxojmë e flasim, për ekologji

Në qytetin e Bazelit simpatik, Qytet kristali, i Zvicrres kristal, Tek haja bukë, në një verandë, Një zog, në tavolinë mu ndal...

Zeqir Lushaj: Allafranga…!

Në oborr, nuk hyhej, Gjithkund, kaplue therrat! Kapërcyem trinën, hala-hup, Si të burgosurit, mbi telat...

Zeqir Lushal: Shqiponja, me emrin modest, ''Zoga''

Këto ditë,mbas kthimit nga Shqiperia, kam lexuar shumë libra,ndoshta më shumë se kurrë ndonjëherë në jetën time. Ashtu erdhi puna. Kam lexuar Isuf Sadikun...

Zeqir Lushaj: Të lutem, zoti Agolli…!

-Kush është Ai ? …! E njihni, të gjithë, Dritero Agolli: -Të lutem, mos vdis !!...

Zeqir Lushaj: Jeta e mësuesit, në mijëra jetë

Çdo njeri, i çdo moshe a profesioni, i çdo partie a grupimi shoqëror, që ka kryer një shkollë të madhe apo të vogël;është e pamundur të mos kujtojë mësuesit e tij, ata që me punën...

Zeqir Lushaj: Të lumtë dora, Qazim Mani (Mustafaj)

I nderuar Qazim Mani ! Gjeja e parë që bëra këto ditë, mbasi u ktheva në Amerikë, lexova librin tuaj "Dora e pajtimit...". Me këtë rast, ju percjell Ju, (dhe redaktorit tuaj...

Zeqir Lushaj: Po(g)radeci

Një “g”, Në rrokjen e dytë, Të emrit të qytetit. Është, Gabim ortografik (!),...

Zeqir Lushaj: Nuk pa rrugë tjetër

As n’mërgim, pa babë e nanë, UDB-ja , rahat nuk t’lanë. Naser Shatrin, me shpi n’Tamoc, Milicia e thrret n’Istog. Katër ditë e provokojnë, Që shqiptarët t’i spiunojnë!...

Zeqir Lushaj: Katër ‘’B’’…, katër ‘’H’’…!

Në letrat shqipe,-a’e di,or Ti? Katër shkrimtarët e parë, Janë :- priftërinjë dhe Gegë, Të katërt,fillojnë me “B”… ! Të katër,prijësitë e mëdhenj, Gurë themeli,të këtij vatani, ...

Zeqir Lushaj: Shaban Syla (i Gashit)

Po-po, qysh-jo ! Përgjegji Shaban Syla, Kur i thirri Mbreti: -Krejt, Djelmninë e Gashit, I kie me veti ...

Zeqir Lushaj: Dhurata e Nanës

- Më 24 korrik 2011,nana e ime e dashur Shkurte,në moshën mbi 100 vjeçare,u nda nga jeta në të gjallë dhe u varros me nderime në Babru të Tiranës . Fjalën përcjellëse e mbajti Ramë Muja i Grisë. Edhe sot,100 vjeçare, Rrin,ma drejtë se nuset, …Ulur,në divan! Gjithnjë buzëgaz, Fletë rrallë,dhe,hala, …“Gabime” nuk ban ! Mendoj për vuajtjet Tua, …Një shekull,(oj nanë), Nuk kanë qenë aq pak ! E,ç’ka mendoj Unë Shumica,të padrejta, Që kurrë,si pate hak ! Në djep,2-vjeçare, Pa vëlla,pa motër, E vetmja shpresë n’atë votër...

Zeqir Lushaj: Ajnshtajni, shqiptar (si Unë)

Ishte një hebre,(izraelit), Paçka se, Lindur në gjermani. Se, është shkolluar, Në Zvicër, Edhe këtë e dij!...

Zeqir Lushaj: T’ua ruajmë…, at fytyrë!

Omeri i Mujit, Në shkëmbinj të Alpeve, U lind,u rrit, Aty, Edhe u përjetësue, Ndaj,na shfaqet përditë! ...

Zeqir Lushaj: Udha e bjeshkës

Ta duam këtë emër:-Shtylla e Grisë! Dije mirë,kallxoja gjithëkujt,o djalë: -T’ja dijmë kimetin…,është hyjnore, Aty jetohet…,bash,si në përrallë!...

Zeqir Lushaj: Gjallni në rrënoja

Kala e Lekës,në shekuj një rrënojë, * Rrënojat e Kishës,na flasin edhe sot, Në Milenumin e Ri,shkolla=lendinë: -Gjallni në rrënoja…, jetë e mot !!...

Zeqir Lushaj: Atdheu i zogjve shtegtarë

Statuja e lirisë – USA Zoti ,gjithkujt ja ban çaren, Ashtu si miliardave ,edhe ne, Zogjtë shtegtarë të Globit, Sot,Amerikën kanë At’dhe !...

Zeqir Lushaj: Ai vinte nga Bosnja

E quajnë Fadil Beshiri. Banon në qytetin e Gostivarit, në rugën Sllobodan Popovski. Eshtë 26 vjeç dhe ka një djalë e një vajzë. Ka fjetur një natë, ”mysafir, pa njoftë pa ditë...

Zeqir Lushaj: Flamur e Shqipe

Kan shkrue shekujt në gurët e trollit, Veç bashkimi asht forca e kombit. Kështu tha n’Lezhë Shpata e Skënderit, E tha n’Kosovë Lidhja e Prizrenit. E tha Vlora e Korça plakë, E tha Drenica, n’tym e flakë...
Kryesore