Zeqir Lushaj: Djem t’Kosovës – Lavdi paçi!

Djem t’Kosovës, – Lavdi paçi!Balli i juej, Adem Demaçi.Qysh i ri 20 vjecarë,I duel zani si shkrimtar.Djal i ri me urti t’plakut,Shkroi romanin “gjarprinjt e gjakut”.Pse shkrimtari e tha t’vërtetën,N’burgjet serbe e kaloj jetën.N’burgje t’errta, 30-vjet,Pa dritë të syve Baca mbet! ...

Zeqir Lushaj: Një fjalë mbas vdekjes!

Nëse,Mbas vdekjes,(Edhe një herë),Do të më jepej mundësia,Dhe e drejta e fjalës,A e merrni me mend,Ç’farë kam për t’ju thanë?!(Po e nxjerr “sekretin”,Mos të ju vijë,Çudi…! !)…Më varrosni, në Centennial Park ...

Zeqir Lushaj: Aaah Serbi, moj shtrigë e vjetër

Aaah, Serbi, moj shtrigë e vjetër,Mbi Kosovën, ç’ka do t’bash tjetër?Lidhe me pranga i thue; “Mos luej”,N’shpinë e vet, i thue “je i huej”!,Brez mbas brezi, babe e djalë,Janë fajtorë, se janë shqiptarë.Kur Kosovën e mbulon gjaku,Festë të madhe ka Beogradi,Bajonetat numrojnë votat,Beogradi cakrojnë gotat ...

Zeqir Lushaj: I ndriti zemrat ABC-ja

Siç i ndrit malet rrufeja,I ndriti zemrat ABC-ja.Tuj luftue për dite ma t’mira,Jetën shkriu Sali Morina.Gjuhës Shqipe, si kristali,Mësuesi ynë gjithçka ja fali,Janë shumë shkolla në Shqipëri,Që e nderojnë emrin e Tij ...

Zeqir Lushaj: Një kangë - kujtim

Moj Tropojë , moj kështjellë e lashtë,Djemt e çikat shumë t’kan dashtë,Kush me pushkë, a çifteli,Tan’ kan ba diçka për Ty.Shumë i këndoi lavdi këtij trolli,Çika jonë, Fatime Sokoli.Kush na i ngriti zemrat peshë,Kush e çoi zanin në bjeshkë,Kush i këndojë punës e trimërisë,Sikur Çika e Dragobisë?Kangët e zemrës gjatë gjithë kohës ...

Zeqir Lushaj: Flakë e kuqe asht ndezë Gjakova

Porta e Lartë me n’krye Sulltanin,Mehmet Pashës ja dhan’ fermanin,Grada e parë sa t’mujsh me çue,Veç shqiptarët Ti me na i’shtrue!Flakë e kuqe asht ndezë Gjakova,Për dritarje zgjatet kova,– Aman bre, trima shqiptarë,Një kovë uji me e ndrrrue me ar....

Zeqir Lushaj: Shtylla e kangës asht Dervish Shaqa

N’oda burrash me sharki n’dorë,Dervish Shaqen kujtojmë gjithmonë,Shkamb Kosove lind për kangë,Kombit tonë shumë i ka dhanë.Kur ja ngucën Kosovë – Nanën,Kur kan dashtë me ja vra kangën,Lamtumirë, vllazën e thmi,Asht kthye zemra asht ba sharki...

Zeqir Lushaj: Një kafe për Kadri Manin

I dashur djali i Kadri Manit, Ylli,Si pergjigje lajmerimit tuaj për të pame të babait në Gjermani, në pamundësi të jem aty, ku në fakt do e deshta “vendi e kuvendi’, në nderim të Kadri Manit, mikut tonë të paharruar, zgjodha një menyrë tjetër, për të qenë gjithsesi , të paktën si “gjysëm” i pranishem. Ju thoni ne lajmerim se, me kete rast miqt e babit mund të shprehin kujtimet e tyre, por unë tani per tani, nuk mund ti shprehi e as ti dërgoj ato. Pse? Sepse janë të shumta, dhjetra e pse jo qindra faqe. Relatat , bisedat, pershëndetjet e urimet ...

Zeqir Lushaj: Livadhi i Gjergjit

-Si një bir i këtij vendi, lindur në Tropojë dhe qytetar i Tiranës që nga viti 1974, sot, përkatësisht edhe shtetas amerikan, (amerikan prej Grije!), besoj se nuk i kaloj kompetencat e njeriut të lirë, pa kurrfarë funksioni mbi globin tokësor veç qënies “ I LIRË”,nëse e bëj një këtë propozim publik:-Në këtë 100 vjetor e tutje, qendra e Tiranës, sheshi Skenderbej i derisotëm, të marrë zyrtarisht emrin: - Livadhi i Gjergjit!-Prej shumë e shumë kohësh, si qytetar i atij vendi dhe i dashuruar jo pak mbas Tiranës, kam ndjekur me shumë kuriozitet diskutimet, debatet ...

Zeqir Lushaj: Nanë Tereza, Nana e Globit

Teksti: Zeqir LushajKëndojnë: Dida-Çela-KovaçiNanë Tereza, Nana e Globit,Dora e saj si dora e Zotit.Zemrën t’bardhë si bjeshkët tona,Shpirtin t’madh, sa Fushë-Kosova.Mbushë besim e krenari,Pshtoj nga vdekja mijëra fëmijë.Ju dha jetë e dritë në faqe,Çmimin “Nobel” mban për paqe.Nanë Tereza s’asht n’Kalkutë,Shpirti i Saj kudo asht futë ...

Zeqir Lushaj: Djepi n’Has, vorri n’Prishtinë (Pjetër Bogdanit)

Një vigan t’kombit shqiptar,Mburret Kuksi që e ka djalë,Burrit t’madh, kurr si hup zani,Mësuesit tonë, Pjeter Bogdani,300 vjet ja ruejnë lavdinë,Djepi n’Has, e vorri n’Prishtinë. Si shkrimtar i shqipes s’vjetër,Mendimtar, me shpatë e letër,Filozofi e historiani,Nder të madh kombit i bani,Vepra e Tij me rreze drite,Gur themeli i gjuhës shqipe ...

Zeqir Lushaj: N’gojë fishekun e don alltija

Ty Kosovë, t’njeh historia,Djemtë e Tu me dy alltija,Me t’ruejt nderin edhe prakun,T’kan falë jetën edhe gjakun,Mitrovica asht djepi i trimit,Heroit t’popullit Isë Boletinit.Ka dhanë prova ku jep burri,Kur u ngrit në Vlorë Flamuri,Me 300 djem Kosovarë,Garda e parë, me kapuçë t’bardhëPër me i dalë Ai zot vatanit,Shkoi përkrah Ismail Qemalit...

Zeqir Lushaj: Prej Podrimjes po na vjen lajmi

…E di se, Ai,Nuk ka nevojë për lëvdatën time!Por…nënshkruaj, që: …!Që…,Si këmishën veshë, e ndjej,Prekjen e fjalës së Tij!Edhe, kur shkruan “keq”.Ali Podrimja,Pa e duartrokitur,Zor, se mund të rrij! ...

Zeqir Lushaj: Jeta…, jeton në kujtime

-Hajde-hajde, o Nuro. Hajde ta bajmë një fotografi…Edhe ndigjoni këtu ju të tjerët:-Jo kjo Rugova që po fejohet sot, por as nana e Rugovës-Mirja, vajza e motres time të paharruar Ajshe Miftares, nuk ka pas lindur akoma kur unë e Nuredin Lushaj kemi qenë shokë shkolle e konvikti në qytetin e ri të Bajram Currit, kah gjysma e dytë e viteve ’50-të....

Zeqir Lushaj: Botim përkujtimor, në një-vjetorin e nanës

Gjithmonë, kur largohemi nga shtëpia, jemi mësuar me bekimin e nënës: “Mirëardhësh bir”.Por sot po ndodh e kundërta.Nuk është më Nana Shkurte në prag të derës që hesh veshtrimin e përlotur e përshpirt: “Mirëardhësh bir”.Sot jemi ne, që po e percjellim me sytë e perlotur e kokë-ulur nga pesha e dhimbjes, nanën e Nuredinit, të Ukës, të Zeqirir, të Rukës, Florës e Xhbanes. Dhe ajo po largohet nga sytë tanë drejtë horizontit të pavdeksisë ...

Zeqir Lushaj: Njeriu dhe Religjioni

Isha në klasën e katërt fillore, pra, rreth 10-vjeçar. Nën hijen e Blinit, po pushonin katër burra të cilët kishin mbështetur ngarkesat e shpindës në rrënjët e dala të Blinit të vjetër e po bisedonin.Njeri nga ata mu drejtue:- A mos je i Sadikut, more djalë?-Po, -ju përgjigja unë,-A asht Sadiku tu shtëpia,-vazhdoi ai? ...

Zeqir Lushaj: Duhej të vdiste motra!

Stërgjyshërit tanë,Ilirët e famshëm,Ndërtuan kala,I kemi edhe sot krenari!E ne, nip-sternipërit e tyre,(Që rrëmisht i biem gjoksit),Lazdrohemi nga mrekullia,Kur ndërtojmë një shtëpi.“Shtëpi të kohës”,(Që nuk jetojnë as një shekull!)Dhe rrudhim buzët poshtë Kalave:-…Ç’është kjo gjë e vjetër?...

Zeqir Lushaj: Kot i biem gjoksit

NE…,Dijmë të bajmë gardh,Në mes arës e livadhit,Të shtyhemi me vëllain,Rreth shtëpisë e stanit.NE…,Dijmë të ofendojmë,Kur duhet buzëqeshja,Jemi hipokritë,Na pelqen vetvetja.NE…,Fshihemi pas gurit,Dijmë të të vrasim,Këngët për trimerinë,Gjithandej buçasin!Kush është si NE,Njëri-tjetrit i thomë,Thikën mbas shpindës,Diku…, natën-vonë...

Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë!

Këtë farë burri, trupmadh, të rëndë, me mustaqe, me një shikim tejet të dyshimtë e shpesh si provokues, që unë e kam përditë në krah, dhe punoj me të tash sa vjet, e quajnë, Xhoi. Është serb, bash nga Beogradi.Mua, më quajnë Zeqir, dhe, jam shqiptar. Për një serb dhe për një shqiptar, të paktën, tash sa e sa shekuj, është gjeja më “normale” që, ata të ishin vrarë me njëri- tjetrin. Siç janë vrarë me mijëra e me mijëra. Këtë fat, mund ta ...

Zeqir Lushaj: Shën-Gjergji i Rugovës

(Për vajzën e vëllait tim, të ndjerit Ukë Lushaj, për Rugovën,që, më 6 Maj, ditën e Shën-Gjergjit ka edhe ditëlindjen e saj.Para 10 ditësh ajo ndërroi nishanat e fejeses me djalin nga DragobiaShkëlqim Ismailaj.Pra, këtë Shën-Gjergj, më lejoni ta quaj:-Shën-Gjergji i Rugovës)...

Zeqir Lushaj: Dy tregime në një ditë morti

Interesant është jeta. Njeriu, ka detyrime të gjithanshme, nga më të ndryshmet. Për të gjallë, e për të vdekur. Bile, për të vdekurit, detyrimet e marrin një peshë, si të dyfishtë se, e kanë peshën e amanetit. Amanetet, nuk ban që të nënvleftësohen. Në traditën tonë kombëtare, amaneti është gati i njëvlefshëm, me besën e burrit, me Besën Shqiptare. Shpesh, këto të dy fjalë, trajtohen si sinonim.“Eshtë njeri, amanetqar”, - thuhet për tjetrin, e, është njësoj, sikur të kesh thanë: - “është njeri, besnik”!...Nisur nga ky ...

Zeqir Lushaj: ''Albani'' i thonë këti vendi

N’shehër t’Pejes , plot historina,Asht Shkololli n’shpitë e mira .N’daç për bukë n’daç për trimëni,Kështu asht rrit, Xhemajli i ri.Ky njomzak si djalë hazretit,Nip ndër kulla të Sherametit.Krejt – sugar pa brisk në faqe,Hap dyqan – berber në lagje...

Zeqir Lushaj: Fishekët në djep

Në mes borës e suferinës,Çante nëna për tek mali,Kish mbi shpindë bukë e fishekë,Bashkë me shokët ish dhe djali.I thanë,-Kaçi është bërë trim,E kemi zgjedhur komisar,Gjuhëbilbil - i thërret rinia,Që gjithnjë e sheh në ball.…!Hije t’zeza rrotull shtëpisë (!),Ajo, n’djep i lidhë fishekët,Nina-nana u këndon te koka, “Rritë” barotin që donë djemët...

Zeqir Lushaj: Sa ullinjtë e Gjergj Kastriotit, qoftë jetë-gjatë dashuria juaj

Sa ullinjtë e Gjergj Kastriotit, qoftë jetë-gjatë dashuria juaj- NË FEJESËN E MBESËS TIME SHQIPES, Tiranë, prill 2012-Fotot: Petrit MetohuDiçiturat: Zeqir Lushaj- 10 FOTO NGA TIRANA, ME 10 DIÇITURA NGA NJ, USA –...

Zeqir Lushaj: Ta ''dhjesim'' presidentin?

Ç’farë do që të themi, për këta të dy burra, pra, për binomin Siemez: “Nano=Berisha”, e dijmë se, nuk kemi thënë asgjë të re. Pse? Sepse, për këta “robë zoti”, as për mirë, as për keq,(siç thotë një kangë e vjetër për Bajram Currin:” …nuk është lanë ndonjë fjalë pa i’thanë, / E kem’ sha, me babë e nanë(!!), /…”), tash 17 vjet demokraci, 17 vjet tranzicion e tollovi. Jo vetëm se, nuk i jap ndonjë gjë të re lexuesit, por, as nuk due “ta prishi gojën”, me këta burra, ç’ka nuk është fort, as në natyrën e shkrimeve të mia. More, në fund të fundit (Të rrijmë shtrembër e të flasim drejtë), unë, autori i këtyre radhëve, i kam patur (dhe mendoj se i kam akoma), që të dy...

Zeqir Lushaj: Në sofrën e artit

-Artist-poeti geg-hysenas, Zog Sokol Hysenaj, ka gati për dorëzim në shtypshkronjë librin “Në sofrën e artit”, (Poemë folklorike-etnografike). Si redaktor i këtij libri, si shok, mik e moshatar i autorit, po bëj një “dekonspirim”, një surprizë të vogël, pra, po e deklaroj para kohe librin, dhe, absolutisht pa dijenin e të Zotit të punës-...

Zeqir Lushaj: -Ju prezentoj librin e ri Fluturoj mbi Potgur

 Para disa javesh, në ZemraShqiptare, kemi bërë një shkrim për zotin Selim Nëngurra dhe librin e tij monografik me titull NËNGURRA E ISTOGUT. Ai shkrim, mbyllej me shenimin që vijon këtu poshtë… Redaktori i revistës ZemraShqiptare, i nderuari Selim Nëngurra, (ish-Hasanaj), ka edhe një libër tjetër në proçes botimi, libër me vjersha shumë të bukura, me titull, “Fluturoj mbi Podgur”. Unë, kam nderin dhe ...

Zeqir Lushaj: Vorre krajlash jena ngi

Porta e Lartë, me n’krye Sulltanin,Mehmet Pashës, ja dhan’ fermanin,Grada e parë, sa t’mujsh me çue,Veç shqiptarët , Ti, me na i’shtrue!Flakë e kuqe asht ndezë Gjakova,Për dritarje zgjatet kova...

Zeqir Lushaj: Djem t’Kosovës,-lavdi paçi

– Kushtuar legjendës kosovare,Adem Demaçit– Djem t’Kosovës,-lavdi paçi,Balli i juej, Adem Demaçi. Pse shkrimtari e tha t’vërtetën,N’burgjet serbe e kaloj jetën....

Zeqir Lushaj: Gështenja e Bajram Currit

- Në fshatin tim, në Gri të rrethit të Tropojës, u ruejt rreth një shekull,“Monument kulture”, gështenja e Bajram Currit. I qëndroi një shekulli, por jo tranzicionit anarkodemokratik të viteve ’90...

Zeqir Lushaj: Ai, që më hapi portat e shkollimit

Çdo njeri, i çdo moshe a profesioni, i çdo partie a grupimi shoqëror, që ka kryer një shkollë të madhe apo të vogël, është e pamundur të mos kujtojë mësuesit e tij, ata që me ...

Zeqir Lushaj: -Në mbyllje të rubrikës: “Dhuratat e miqëve, na gëzojnë” (XXI)

Zeqir Lushaj: -Në mbyllje të rubrikës: “Dhuratat e miqëve, na gëzojnë” (XXI)...

Kolë Tahiri: Besa në Gjakovë, gjaku në Qafë-Morinë

(Besa dhe falja e gjakut, (gjak-falja). Besa në Gjakovë dhe falja e gjakut në Qafë-morinë. Nderi i shqiptarit lidhet pazgjidhëshmërisht me besën shqiptare, fjalën e dhënë, fjalën e nderit...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (XX)

NGA KRONI I TRADITËS “HAJDE HAJDE, KOHË E VJETËR, SI ARBNIJA, KUND S’KA TJETËR…!”...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (XIX)

Konferenca e Bujanit ishte akti i dytë historik i Kuvendit të Vlorës 28 Nëntor 1912. Ishte përmbyllje e tij. Kuvendi i Vlorës shpalli ...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (XVIII)

Kulla tipike shqiptare, prezenton jo veç librin e Selimit, por krejt Istogun, Pejen, Kosovën e më gjërë, Shqipërinë e Kastriotit...

Zeqir Lushaj: Intervistë Ekskluzive me mësuesin veteran Sokol Zmajli (Osmaj)

-Duam tu përcjellim lexuesve diçka nga jeta juaj në rrugën e gjatë e plot sakrifica të arsimit. Kam lindur me 17 korrik të vitit 1929, në fshatin Shkëlzen i rrethit Tropojë...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (XVII)

Libri poetik “ Mirëmëngjes Imzot” është më i fundit, deri tani, i poetit Adem Zaplluzha. I ndarë në tre pjesë solide, libri kumton...

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (XVI)

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (XVI)...

Zeqir Lushaj: Bora= shqetësime… dhe frymëzime!

Brenda 2-3 ditësh u gjendën të mbuluara me sasi të mëdha bore rreth 106 komuna e bashki të vendit, me rreth 800 mijë banorë. Një situatë...
Kryesore