Zeqir Lushaj: Foto-reportazh... nëpër borë...!

-NË 5 RRJESHTA E 5 FOTO, por me rreth 5 dekada në mes-...

Zeqir Lushaj: Nga kushedi pse!

Të lodhura…(Nga kushedi pse!)Bjeshkët,Një ditë,Si papritur,Shkundën krahët,…Na vërvitën,Në breg deti! …!Sa ta marrin vetenPak,Dhe… prapDo të na tërheqin…

Zeqir Lushaj: Neri + Lida = T

Mali Buçpapaj(t)KrenarNë vargmalet e TropojësRri. ”T”-yhin e shumësitE japin(…si kërkush tjetër)Këta të Dy...

Zeqir Lushaj: Trolli i Arbërit Një Flamur

Qe’ kjo kangë po endet n’Alpe,Këndue prej vllazënve Ismaili,Orët e bjeshkës ja percjellin,Gjyshit tonë Rexhep Nokshiqi. E kan njoftë Pepaj e Arzhani,Rexhep Djalin dallgë-stuhi ...

Zeqir Lushaj: E dua borën

sot në shumë shtete të Amerikesgjendje e jashtzakonshme,- thonëheeej, mos e bani  hajgare:-kan ra 25 centimetra borë! e unë, unë Zeqiri , (poet-zeza),argat-urti në punët e zengjinittallem me trembjet e gjigandit...

Zeqir Lushaj: E madhja e bijave të Grisë

Duhet të ndjeheni krenarë që sot, të gjithë sëbashku ini të pranishëm në percjelljen e fundit të nanës dhe gjyshes ma të moshuar të Ymajve në Gegaj, dhe të motres ma të madhe të Lushajve të Grisë. Pra, sot, dy vllazni jena pa ma të madhen moter e nanë, jena pa Bute Ramen ...

Zeqir Lushaj: Ezopi shqiptar…

Shëëët, shëëët, shëëët…,Shët more: Të rrijmë urt,Të ulim kokenNë shenjë respekti, Dhe,(Dhe jo fort shumë…)Të (mos) bëjme za, Edhe ma i madhi i skenesI skenës shqiptareMallakastrioti i shquar ...

Zeqir Lushaj: Në vend të një kartoline

-Ju faleminderit shumë qe më lexoni e më ndjeni pranë vetes.Mbrëmë, në Naten e Viti të Ri, me oren tuaj (të Europes pra), unë punova në supermarketin A&P, në një mot shumë të ftohtë, deri në 04 të mëngjezit. Mos të ju vijë çudi! Mes librave që kam në dorë e një ditë do jenë edhe në ...

Zeqir Lushaj: Prushi... i Qafë Prushit

Gjithmonë soj, -thonë asht’ kan’ B’tyçi,Edhe ma nalt Hoxhë Zogu e ngriti.S’deshti grada as pasuni,Burri len’ veç histori . Për Hoxhe Zogun, gjithmone flitet,Emni i Tij  me brezat rritet,Ai luftoi për liri të kombit,S’ju tremb pushkës as konopit! ...

Zeqir Lushaj: Dhuratat

Ka qenë edhe në traditë,Zakoni i bërjes dhuratë,Në kohët tona moderne,Po kthehet në postulatë! Në rastet e gëzimeve,Nga më të ndryshmet ...

Zeqir Lushaj: Vera që martohet në dimër

Mund të bëhen video shumë interesante edhe per këtë dasëm por këto që kujtoj unë janë vetem në “videon” e ndergjegjes, ose më thjeshtë akoma, janë në kujtesen e dekadave të shkuara që po nuk i shkruam, një ditë ...

Zeqir Lushaj: Njatjeta o Shaban Braha

Të dashur lexues të revistes sonë:Libra po botohen shumë dhe është një gjë teper e mirë, e mrekullueshme. Dhe ne, jo per te gjitha mund te flasim, jo per te gjitha mund te shkruajme.Po per kete liber me 473 faqe që po ju informojmë sot ...

Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin

Mbi Prishtinë mërzia e loti,E shkrinë borën që e lshoi moti,Prej çdo vatre t’Ilirisë,I vijnë ngushllime Dardanisë,Përmbi Dri, ja shtërngojnë dorën:Zoti shëndosh, t’lasht për Rugovën...

Zeqir Lushaj: Jetë të gjatë Flamur e Shqipe

Në ball të Arbrit ndritë përjetë,Data e kuqe njëzetetetë (28),E Nëntorit të historisë,Dita e madhe, e Pamvarësisë,Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,Jetë të gjatë Flamur e Shqipe.Ooo…Flamuri i Atdheut,Prush i zemrës së Skënderbeut.Kur t’valvite Ty flladi i malit,Shohim dorën e Ismail Qemalit ...

Zeqir Lushaj: Përjetsisht, dorën n’flamur

Ismail Qemali i urti burrë,Përjetsisht dorën n’flamur,Atë Nëntor që ish i Dyti,Kastriotin e përtriti. Plaku i Vlorës me mjekër t’bardhë,– Prej Kosovës kush na ka ardhë?300 pushkë, përnjëherë janë thur,Gardh ju banë shqipes n’flamur.Asht në Vlorë e gjithë Shqipëria,Asht Prizreni e asht Çamëria,Krujë, Gjakovë, me troje t’lashta,Këtu janë Shkodra e Gjirokastra...

Cikël poetik nga Zeqir Lushaj

Pse ankohemi për Enver Hoxhën,Që kishës e xhamisë ju vuni drunë?Janë besimtarët-zyrtarë të Tiranës,Shkatrrimtarë të shpirtit më shumë! Si hyka Njeriu i Zotit,në këto pazare,(-Uaaa! Edhe vet Dreqi po ban çudi ...

Cikël poetik nga Zeqir Lushaj

Ky djal që shihni këtu(me mua në këtë foto)Eshtë një miku im Afaristi Ismet NelaNga Kollovozi i KukësitI qeshur - i dashur - trim. …!Kur i tregoj axhes së tijSe po nisëm per AmerikëAi i tha nipit edhe këto fjalë ...

Cikël letrar nga Zeqir Lushaj

Tek eci sot, rrugëve të atdheut,Në bulevarde, a qiejve fluturim,Më vjen në kujtesë fëmini e largët,E, kali i bardhë, i babait tim. Për freri, ngadalë, e fusja mes barrëve,Ai, qëndronte, i rëndë dhe i qetë ...

Zeqir Lushaj: T’ua ruajmë …at’ Fytyrë!

Omeri i Mujit,Në shkëmbinj të Alpeve,U lind, u rrit, Aty,Edhe u ngurtësue,Ndaj na shfaqet përditë! 2.Edhe Gjergji,Gjergji i Gjonit,Në të njëtën fe’ ...

Zeqir Lushaj: Autokritikë para Naim Frashërit

Erdhi viti 2000,U mbushën 100 vjet,Që kur Naim Frashëri,Me gojë nuk flet. Kaluan 100 vjet,Që i tregoi miletit ...

Zeqir Lushaj: Flakë e kuqe u dhez Gjakova

Porta e Lartë me n’krye Sulltanin,Mehmet Pashës ja dhan’ fermanin,Grada e parë sa t’mujsh me çue,Veç shqiptarët Ti me na i’shtrue! Flakë e kuqe u dhez Gjakova,Për dritarje zgjatet kova,– Aman bre, trima shqiptarë ...

Zeqir Lushaj: Asgjë më shumë se të parët tanë

Diçka përtej kufijëve të një letre familjare,  sot kur im bir është plot 44 vjeç e nga keto, 22 i ka në kurbet, në Zvicerr Letër djalit tim, profesor-shef i sportit, në kolegjin “Champittet” të Lozanës në Zvicër ...

Zeqir Lushaj: Një yll shqiptar në Kopenhagen

-Djaloshi shqiptar, Jimilian Ismaili, është zgjedhur zyrtarisht nga MTV Danimarkë dhe nga Kompania SANY që të konkuroj me artistët me famë botrore me daten 10 Nëntor 2013 në Amsterdam duke perfaqësuar shtetin Danez ...

Zeqir Lushaj: Lutje për shtet...

me thoni jumë të mënçmit,cilen të quajmë Diktaturë qindra (edhe femij) të ngujuar sotapo atë të djeshmenedhe pse kokës i binim per mur ...

Zeqir Lushaj: Hipokrizi patriotike!

Ikim, tërë jetën,(nga sytë këmbët),dhe lëm amanete…Hipokrizi patriotike…!,(dashuria për At’Dheun!)dhe i kthehemi…, në arkivol...

Zeqir Lushaj: Sot mbarova rakinë e Lefterit

vertetë qësot e mbarovarakinë e Lefterit * (ditë e diele-pushimnjë gotë me një kafe…si aksilerim) kishte mbi tre vjeto lum jarani, (o miku im)rrinte te shtepia në Shengjin…

Zeqir Lushaj: Bashkë me gushtin... iku dhe vapa!

I thonë Rana e Hedhur se, çuditërisht, natyra vet e ka bere me mijëravjeçarë këtë mrekulli. Thik-perpjetë deri në gjysëm të malit, siç shihet edhe në foto është rërë qelibar që më shumë se sa miell xhami ben shkelqim e dritë… Jam ngjitur deri në krye dhe mund ta krahasoj  ...

Zeqir Lushaj: Kam duruar fyerjen

Më shani, si të doni,me Nanë e me Babëme të parë eme të mbram. Ç’farë të ju vijëpër gojëma lëshonibashkë me pështymënmbi fytyrë...

Zeqir Lushaj: ''Xhelozi''... për vend-vdekjen

Vdekja vjen pa të pyetur. Atë, nuk mund ta zgjedhësh as ta përcaktosh. Në këtë pikë, të gjithë, që nga mbreti deri te qeniet njëqelizore, jemi të barabartë në pafuqishmërinë tonë. Por, në këtë botë, tek njeriu, si qenia më e ndërgjegjshme e ...

Zeqir Lushaj: Paralajmërim

Sot, (si kurrë ngamot),Politikanët tanë pluralistë,Të çakërdisë e bitisë,I ndrrojnë kostumet,(Me falni, për shprehjen),“Si kurva brekët!”,…5-6  herë në ditë...

Zeqir Lushaj: Tuj ndie Bik Ndojën

Në Vermosh,Pezull qëndron bora. Në vargmalet e Krajës,Psherëtima, sikur ndalet. Dedë Gjo Luli,Gati, për me i rrudhë! Livorja në dorë,  Pret pak, nuk kallet! Edhe Vranina, e Osos,  Në qetësi ka ra…

Zeqir Lushaj: Ma i madhi i shekullit të 20-të

Vatikani ka bërë të ditur se Papa Gjon Pali II do të bëhet shenjtor.Gjon Pali ka udhëhequr Kishën Katolike Romake nga viti 1978 deri më 2005, kur edhe ka vdekur.Shenjtërimi do të bëhet gjatë këtij viti, por data ...

Zeqir Lushaj: Dialog politik

-Katër tesera partie,Të katër partive kryesore,I kam sot në xhep, burazer. Më ke dasht’ (at’herë),Në kohë të vështira,Për Ty keq më vjen. ...

Zeqir Lushaj: Për të mira Pal Neçaj!

Si hyrje të ketij reportazhi, dua të ju kujtoj lexuesve të vëmendëshëm se kam botuar paralelisht (gjë e bëj teper rrallë), edhe në ZemraShqiptare edhe ne VOAL të Buçpapajve në Ch, me daten 11 Qershor, të marten, një vjershë të Pal Neçajt ...

Zeqir Lushaj: Me Lutfi Shahun

Profesori i Sportit dhe disa vite trajneri i ekipit të futbollit të “Korbait” të Dibres, zotria i nderuar Lutfi Shahu, kish ardhur në NJ, USA nga Republika Domenikane ku ai jeton tash 16 vjet, per te pare edhe disa biznese qe ka hapur ketu por edhe per tu interesuar ...

Zeqir Lushaj: Lahuta, gjarpëri dhe mixha Haxhi

Një Plak-Enigmë!,Që tërë jetën e Tij,Me lahutën dhe gjarpërin,Jetoj në harmoni! …!Regjistrimi i parë,Në kujtesën time,Je, Ti!Plaku vetmitar,I Vindit të Poshtëm,Lahutari i Grisë ...

Si një enciklopedi

Si një enciklopedi ...

Zeqir Lushaj: Hipoteka e shekujve

Një shkrim + Cikël poetik me 10 vjersha me subjekt nga gjuha jonë e bukur Shqipe, zhvillimi, njësimi dhe standartizimi i të cilës, krahas ruajtjes se dialekteve e nëndialekteve të shumta, është një detyrë atdhetare ...

Zeqir Lushaj: Edhe 100 vjet Skënder djali

Ka lindur me 25 maj 1953 në fshatin Tplâ të Tropojës. Arsimin tetëvjeçar e ka kryer në fshatin e lindjes, ndërsa arsimin e mesëm pedagogjik, me korespondencë, e ka kryer në qytetin Bajram Curri. Arsimin e lartë e ka kryer në Universitetin ...

Zeqir Lushaj: Neki Lulaj, ulet në karrigen e Fan Nolit

…Dhe pra, nuk është gjë e vogël të ulesh në karrigen e atij burri të shquar të kombit, kolonjarit Fan Noli. E aq më shumë per një krijues, shkrimtar e poet si Neki Lulaj, i lindur e rritur në Pejën historike por që tash sa e sa vite ...
Kryesore