Pëllumb Gorica: Ti je si era

Dita e Verës të prish ty qetësinëme karakaftet dhe ballakumet.Gurgullimën e ëmbël në Shkumbine zgjove këtë ditë nga përgjumjet. Të zgjon kjo ditë vere prej dimridhe qyteti i lashtë në prehrin tënd,këngët, motivet i shtuan gëzimin...

Pëllumb Gorica: Gora dhe njerëzit e saj

Krejt rastësisht më ra në duar gazeta “Beslidhja Gorare”.Organ i Shoqatës Kulturore Atdhetare të krahinës Gorë, Korçë. U befasova për shkrimet interesante dhe ridimesionin e ri të kësaj gazete për t’i paraqitur në një kënd më të gjërë vlerat atdhetare të kësaj krahine. Ajo ka vite që botohet...

Pëllumb Gorica: Mirënjohje për mësuesin

Ndodh që njerëzit të çfarëdo kategorie qofshin këta, të impenjuar për të ecur me ritmin e kohës e kthejnë kokën herë pas here prapa për të nderuar e kujtuar me respekt, ata që kanë treguar përkushtim, ndërgjegjje. Sidomos ata që kanë derdhur mund dhe dashuri me profesionin e tyre...

Pëllumb Gorica: Peisazh shpirti

Natën e zbardh agimi rrezear,vello drite me krahët e kaltëruar,hapësirën më dysh duke e ndarë,gdhend gonxhe dashurie pakuptuar. Në duar fort shtrëngoj gëzimin,ëndrra ime magjiplotë,në emrin tënd gjej sinonimin,tek syri yt më linde sot!...

Pëllumb Gorica: Zëri i babait

Me trastën e dëshirave shëtita gjatënë udhën e natyrës së arnuar,jetën e shikoj si një bard,zinxhirët kurrë s’i kam pranuar. Nata shpesh yjet m’i fshehu,teksa shpirti im ngre erë,të pashpresë më pandehu,por si një anonim të mjerë...

Gorica: Peisazhe të gdhendura në shkëmbinj lashtësie

Në të manjtë të rrjedhës së poshtme të lumit Devoll, aty ku peisazhi i valëzuar i kodrave fillon ngjitjen e tij shkallë- shkallë, sikur duan të mbërrijnë malet, shfaqet krahina e Sulovës. Ajo është një nga krahinat ...

Pëllumb Gorica: Heshtja kërkon të harrohesh

Në baltovinën tënde vallen e hedh,egoizmi yt si mulli shkatërrimtar,frikshëm, në palcë të rrëqeth,sa kuja plaset në buzën e tharë. O mishërim i pangopësisë së pasionit,je mizori e ditës, si një kockë në fyt;i zhytur në llumin e unit...

Pëllumb Gorica: Disa veçori gjuhësore në Sulovë

Gjuha shqipe i ngjan një mozaiku shumëngjyrësh.  Pasuria leksikore si dhe prania e dialekteve, por edhe e nëndialekteve të krahinave, i japin asaj jo vetëm një begati interesante, por edhe një specifikë. Megjithë lëvizjet e shumta demokrafike, pushtimet, të shoqëruara nga presioni asimilues...

Pëllumb Gorica: I mbuluar nga një re

Perdet e një dritareje lëvizin nga era,melodi e saj hyn dhe sheh kërcimin,jashtë ndihet kënga e bulthit dhe e jotja,ku ëndërrat e vrara ndeshen me zhgënjimin. Dihatja trupat tanë mbështjellë,pas pak fërkimi do ndez zjarrin...

Pëllumb Gorica: Vjeshtë në Byshek

Gjithmonë i pres me dëshirë udhëtimet eksploruese në gjirin e natyrës  aq më shumë, në ato vende që lidhen me histori misteresh.Ishte ftesa e miqve të mi nga qyteti i Elbasanit dhe dëshira për të kaluar ca çaste kënaqësie pranë natyrës piktoreske të Byshekut, i padiskutueshëm...

Pëllumb Gorica: I lagur jam këtë mëngjes

Pikëllohet zëri yt i bukurdhe lexohet errësira e mbrëmjes,në krisjet e pa cak kjo pasqyrë,tregoi zigzaket e dhimbjes. Ëndërra e një nate plot mall,u harrua nga sytë e përlotur,një zë i lodhur dhe i çalë...

Pëllumb Gorica: Kalaja e lashtë në Qafë të Sulovës

Kalaja e Qafës në Sulovë, është një ndër objektet e rëndësishme arkeologjike në trevën e Elbasanit.  Kjo kala datohet si ndërtim i shekullit të VI, të erës sonë,  si një ndër kalatë e ndërtuara  në periudhën e perandorit bizantin Justiniani (526-565). Ajo dominon në një lartësitë shkëmbore të ...

Pëllumb Gorica: Fle me heshtjen e gjetheve

Ikët larg nëpër terrin e një mbrëmjeje,si gjethet në tufan e në stuhi,zogjtë klithnin mes një ëndrre,vajtimi i erës ju bënte shoqëri. Kopshtit të endjeve shpresë kërkuat,dëshirat e verbuara s' u vyshkën dot,zërat e vjetër me kënd s’i ndërruat,deti i shpirtit kripë dhe lot...

Pëllumb Gorica: Vlera që pasqyrojnë shpirtin e kombit

Shënime rreth botimeve “Aforizma nga autorë shqiptare” të Ali R. Berisha dhe Luz Pernokaj - Çdokush që merr në duar një libër me vlerë, me të vërtetë ka marrë një thesar. Ndaj, gjithsecili prej nesh duhet të shprehet me fjalë shpirti për atë, ç’ka autorët u servirin lexuesve...

Pëllumb Gorica: Përjetime nga Monako

Duke u përballur me historinë e vjetër dhe të re të këtij qyteti, ndihesh vetvetiu edhe ti si i pushtuar nga fama, madhështia, format e larmishme të arkitekturës së ndërtesave, rrugëve, mureve të lashta, por edhe ndërtimeve...

Poezi nga Pëllumb Gorica

Më kishin folur pa fund për ikjet,po ti ike vërtet këtë verë,unë s’vrapova udhëve me dremitje,çdo gjurmë të çonte në humnerë. Si udhëtar kërkoje brenda meje,dhe dot s’mendoja pabesinë,unë të flisja veç për fllade...

Pëllumb Gorica: Historia në këngë

Kënga bashkë me gëzimet dhe fatkeqësitë i kanë shoqëruar banorët e krahinës së Sulovës, në rrugën e jetës. Kënga sulovare është e pastër, e çiltër, ashtu siç janë vetë banorët e kësaj krahine. Ndër shekuj u kanë kënduar virtyteve më të mira, trimërisë, guximit e sidomos atdhetarisë...

Pëllumb Gorica: Mesazhet e kaltra të Darzezës

Stina e verës me vapën e saj përvëluese, sidomos këtë muaj, të shtyn të largohesh prej kryeqytetit tonë të mbytur, Tiranës, nga smogu e të trokasësh drejt plazheve, pishave dhe erës së freskët që fryn nga deti. Është kënaqësi të rendësh drejt tyre këto ditë, por edhe e vështirë paksa të ...

Pëllumb Gorica: U ktheve nga shtegtimi i gjatë

Rrugicat me kalldrëm të lashtë,në dhjetëra kthesa dredhojnë,hapat flakët nxjerrin jashtë,anetë llafet s’i mbarojnë. Legjendat nga gurët dalin,Ringrenë, bëjnë historinë,erërat vrullshëm gdhendin malin,këngët zgjojnë pavdeksinë...

Pëllumb Gorica: Homazh ndaj të shkuarës

Historia, si një pemë e brishtë e mbjellur në memorjen e kohës, përballë erozionit të saj, ndodh që shkatërrohet, fshihet e harrohet pa mëshirë. Histori e ngulur thellë që ushqen rrenjët tona të kërcënuara nëpër shekujt e mbijetesës nga pushtime, shkatërrime, djegje, vrasje. Ajo, me të kaluarën ...

Pëllumb Gorica: Jashtë kuadratit të një autori

Klimës artistike të Tiranës iu shtua këto ditë edhe një kuadrat arti.  Kjo sepse në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar, një artist i ri nga Kosova hapi ekspozitën e tij të parë “Jeta në kuadrat”. Një ekspozitë e veçantë e cila u mirëprit nga dashamirësit e shumtë dhe kritikët e artit,  jo vetëm për ...

Pëllumb Gorica: Dumreja, sykaltra mes blerimit

Një udhëtimi i bukur më tërhoqi me forcën e tij drejt Dumresë, në këtë trevë magjike të 84 liqeneve karstike, por edhe e njohur për historinë, traditat e njerëzit punëtorë. -Sa bukur!,- thashë me vete, duke ecur rrugëve ...

Pëllumb Gorica: Pellgje të hirta

Rrotulluar vorbullave të egra me mister mbështjellë,fshehur pranë tokës me sytë e qelqtë në heshtje,të zbrazët s’arrinim të shihnim as veten në shtjellë,veç hapa zhgënjimi ku s’gjenim dot prehje...

Pëllumb Gorica: Drurët frutorë në Luginën e Devollit

Panorama e Luginës së Devollit në Elbasan, veçoritë specifike të vendodhjes së saj, të shtojnë admirimin e thellë për bukuritë që të shpalosen para syve. Jo pak vendbanime të vjetra kanë mbetur në histori gojore, që dëshmojnë për lashtësinë e saj. Ajo karakterizohet nga klimë me ajër të pastër dhe të ...

Pëllumb Gorica: M’i zbardhi flokët koha

Gjakmarrje, klithmë e tendosur,gjakmarrje, tmerr mbi tmerr,me frikë gjithë vendin ke pllakosur,çdo ditë kufoma merr! Kur të mendoj në gjoks më mblidhet,një lëmsh, një makth nxehtësie.Me plagë dita ofshan dhimbjet,nën qiej perde zije...

Pëllumb Gorica: Urimet - shpirti fisnik i kombit

Urimet, si elemente të bukura të filozofisë së vlerave njerëzore dhe gurra të mençurisë së popullit tonë në shekuj, janë shpirti fisnik i tij. Janë krijime të tilla që i përmbahen rrënjeve të thella të tabanit popullor, të trashëguara brez pas brezi, duke fituar përjetësi. Të gdhendura bukur ato fluturojnë ...

Pëllumb Gorica: Dallëndyshet e erës

Eh, shpirti kërkon të heshtë...Dhe fjalët meken, bëjnë mënjanë,mendimet s'durojnë një botë të sertëdhe ngrenë një det me tramundanë. Letra, m ik pa fletëpalosje,më fton të futem tek e panjohura...

Pëllumb Gorica: Udhë e re me vargje nisur

Për vëllimin me poezi “ Si mund të të harroja unë ty!” i krijueses së re Sotiria Demaj. Poezia si gjini kryesore e letërsise, por edhe si një dëshmitare e ndenjave, emocioneve jetësore, po lëvrohet shumë. Të vargëzosh është një pasion, të cilën nuk e kanë të gjithë dhe më e rëndësishmja akoma, të ngresh ...

Poezi nga Pëllumb Gorica

Pikturë që ngjizet nga agimi,kështu të mbaj në sy, mësuesi im,portret i thurur me grimca përmallimi,fjalë zemre, gonxhe në shpërthim. E ëmbël kjo kafe që pi me ty,por koha shkon, s’mund ta ndal,..

Pëllumb Gorica: Themelore mes riteve dhe besytnive

Krahina e Sulovës shtrihet në jug të shqipërisë së Mesme, në të manjtë të rrjedhës së poshtme të lumit Devoll. Ajo ka trashëguar e ruajtur tradita të lashta, rite, zakone, e besytni. Një pjesë e tyre, në rrjedhat e shekujve janë zhdukur, duke u zëvendësuar nga zakone e rite të tjera, por është akoma ...

Pëllumb Gorica: Trokite mes dimrit

Dielli të kish hedhur në vite një kurorë me rreze,penelat të ftonin për të derdhur dritë magjie,ashtu mbete, me kavaletin e hapur dhe pas reve,me dorën që hidhte rreze të reja nëpër agime. Mbeti e verdha jote në pasqyrë liqenore...

Pëllumb Gorica: Plaga e kahmotshme e trojeve shqiptare

Më vjen në mendje një kullë e lartë atje në veri të Shqipërisë, që ata të cilët e kanë ndërtuar dhe e kanë kthyer në Muze e quajnë ndryshe “Kulla e Ngujimit”. Gurët e heshtur të saj dëgjojnë përtej atyre fushave dhe maleve për frikën se cili anëtarë do të ketë radhën të viktimizohet ...

Pëllumb Gorica: Jozefina Traboini - “Perandoria...

Nëse do ta rimblidhja me dy fjalë gjithë mesazhin që sjell poetesha Jozefina Traboini në vëllimin e saj poetik “Perandoria e shpirtit”, ku midis vargjeve vibron ndjenjë e hollë artistike dhe estetike do të shprehesha: Dashuri e dhëmbje, themelet mbi të cilat ngrihet...

Pëllumb Gorica: Ura e Kadipashaj

Lumi i Devollit, gjatë gjithë historisë së tij, në periudhat e dimrit dhe veça­nërisht shirave me ujëra të rrëmbyera bëhej i pakalueshëm dhe prob­lem kryesor i banorëve të krahinës së Sulovës. Karakteri bujqësor e blegtoral i krahinës, tregtia, nevoja e komunikimit të banorëve për më tej e sidomos të lidhjeve me tregjet e Elbasanit dhe Beratit ...

Pëllumb Gorica: Puls dashurie në peshën e kohës

Vëllimi me poezi “Nesër ju them gjysmën e mbetur” i poetit të ri Artan Almeta nga Librazhdi është një udhëtim i konceptuar me të gjitha ndjesitë, duke u ndalur në katër stacione që të ngacmojnë e të bëjnë ta duash jetën ashtu siç është, me të mirat dhe problematikat e saj ...

Pëllumb Gorica: I heshtur udhës

Era puthje ëndërrimesh,zemra fërgëllon,ti je larg. Dora prek flokët e thinjur,bora tokën puth,i heshtur udhës së vendlindjes. Në errësirën e natës,sytë e tu të bukur ...

Pëllumb Gorica: Veshjet popullore të Sulovës

Sulova e gjendur midis Elbasanit dhe Beratit, është një krahinë me veçori etnografike. Pjesë të kulturës së pasur materiale shpirtërore të kësaj krahine janë edhe veshjet popullore. Veçori kryesore e veshjeve të periudhës të herëshme është se kanë qenë të thjeshta ...

Pëllumb Gorica: Portat mbeten gjithmonë hapur

Palca e poezisë së vërtetë mbetet sinqeriteti. Asnjë poezi nuk mund të qëndrojë në këmbë, nuk mund të ngacmojë zemrat e të tjerëve e të lejë gjurmë në faqet e krijimtarisë poetike po nuk buroi nga sinqeriteti dhe po nuk përcolli mesazhe të sinqerta. Edhe poezia e poeteshës, këngëtares dhe ish luftëtares së UÇK, nga Prishtina Shefqete Gosalci ...

Pëllumb Gorica: Ditën që të humba ty

Si çajkë klithte dita në të sosur,mjegull në heshtjen e zgjatur,shtrirë mbi shpirtin e plagosur,diku me britmën e tromaksur. Ç'ka kërkova, iku largësish,diku në një cep të heshtjes harruar ...

Pëllumb Gorica: Historia në sytë e një burri

Në Kamuna të Elbasanit jeton prej shekujsh familja e madhe Cërriku. Në rrjedhat historike, fama e saj, në kuptimin e vërtetë të fjalës, i kalon kufijtë e krahinës Sulovë. Në ç’do kohë, Cërrikasit, janë shquar ndër familjet e tjera të Sulovës për patriotizëm, fisnikëri e mençuri ...
Kryesore