Drita Lushi: Gruaja, Burri dhe Shën –Dashuria

Që bota sillet rreth Dashurisë ashtu si Toka rreth Diellit,   kjo tashmë s’ka asnjë dyshim. Të gjithë njerëzit,  dëshirojnë t’i duan,  të duan,  të dashurojnë dhe të dashurohen…Të gjithë…të çdo gjinie,  moshe,  ngjyre,  gjendje shoqërore,  apo statusi civil...

Drita Lushi: Klithma fryme

Duke lexuar poezitë e Lumturi Ymerit, dy cilësitë që më vijnë shpesh në mendje dhe përsëris në(n)zë janë : “Fuqishëm dhe bukur”.Përpos të gjithave, mua më mjafton të them se ajo ështe një krater i hapur, llava e të cilit ështe në rrjedhë  të vazhdueshme dhe do të vazhdojë të na ...

Drita Lushi: Sonte dua t'i pёrkas tёrёsisht ndjenjёs

Jam kaq e brishtё,Pёr tё tё thёnё,” ja, ky ёshtё fundi”Por jam kaq grua, sa s’mundTё luaj pafundёsisht lojrat e tua.Nuk di sa dashuri mund tё ketёende, brenda teje…Brenda meje, asnjё pikё urrejtje…

Drita Lushi: Kur ditët nisim t'i numërojmë mbrapsht

Të kuptosh, të njohësh, të pranosh,  të besosh,  të guxosh,  të falësh,  të duash, - shtatë shtylla të arta për të pasur një shpirt në paqe me veten së pari, dhe së dyti,  me të gjithë njerzit që na rrethojnë.Kur fundi vjen,  dhe nisim numërimin mbrapsht,  pikërisht atë çast ditet ...

Drita Lushi: Vjersha vjeshte për dashurinë

Unë e kam treguar Atë çdo herë, për ju;Kur i kam shkruar dashurisë,kur u kam shkruar (l)ojnave(k)odeve të gëzimit dhe puthjeve s’ua kam thënë kurrë emrin e tijas ngjyrën e syveas zërin .Ndërsa veshtrimin,ua kam thënë veç këngëve… 

Drita Lushi: Po të lë mbi tryezë, këtë poezi

Kur s’je,vij e ulem në poltronin tënd;Prek letrat e shpërndaraLibrat e lënë hapur…Një rremujë që jam mësuar ta dua…Ah, paske harruar të marrësh dhe sot,syzet e tua…

Drita Lushi: Plaçi se na plasët

Të kërkoj ndjesë Zoti im, që përdor këtë fjalë qysh në krye të shkrimit.Shpresoj të më kuptosh Ti të paktën; Madje jo vetem të më kuptosh, por madje dua të më ndihmosh në hallin që kam.Halli që kam, ështe më i vogli për njerzit dhe botën, por për mua është...

Drita Lushi: Ju (s)e njihni të dashurin tim

Unë e kam treguar Atë çdo herë, për ju;Kur  i kam shkruar dashurisë,kur u kam shkruar (l)ojnave(k)odeve të gëzimit dhe puthjeve s’ua kam thënë kurrë emrin e tijas ngjyrën e syveas zërin .Ndërsa veshtrimin,ua kam thënë veç këngëve… 

Drita Lushi: Trirema e Poezisë Joniane

E pyta Timo Mërkurin në një bisedë:“Timo, çfarë është Trirema…”?“Trirema…” është sfurku (me tri dhëmbë) që mban në dorë perëndia e detit Poseidon. Kur trazon detin me këtë sfurk, krijohen dallgët. Thuhet se selinë e tij e ka patur diku midis Sarandës dhe Korfuzit, në  ...

Drita Lushi: Takim me lirikën e Gjenovefa Ferrari-t

E dini që takimet e dashurisë s’bëhen veç në Paris(“Takim në Paris” titulli i fundit i librit të Gjenovefës)?S’është nevoja të udhëtosh vetëm me avionë për të takuar poezinë, njerinë, poetin?Mund të udhëtosh komod edhe në krahë vargjesh për të takuar lirikat dhe ...

Drita Lushi: Të pathënat…

I dashur!Kemi lënë shumë fjalë pa thënë,e jemi dashur qetë unë dhe ti;Unë hesht gjithnjë kur zemërohemE ngazëllimin çel si maj,në dashuri! Papritur, nis e flas e them gjithë të pathënat...

Drita Lushi: Sytë

Deri ditën e fundit, kisha menduar të mos e shihja më kurrë, e as ti flisja .Gjysma e “Po”-së brenda meje, fitoi mbi gjysmën e “Jo”-sëTakimi i duarve, e normalizoi situatën, e po me dukej absurde gjuha e jo-së aq mohusese  e pabindur dhe frikësuese...

Drita Lushi: Larg kontinentit, nëpër udhë të kaltra

Vjet, teksa pushoja në Sarandë, shihja e heshtur dritat e Korfuzit, ishullit aq afër dhe aq larg(dikur) për shqiptarët e buzëdetit. Gjithnjë me grishte dëshira që ta prekja atë ishull..I premtova vetes që do ta vizitoja patjetër.Kështu,vendosëm së bashku me familjen, që të pushonim disa ditë në ...

Drita Lushi: Sara

“Arion, shko me shokët e tu!”- I tha Dea të vëllait, me zë lutës dhe urdhërues njëherësh.Dea dhe Sara shpesh, nuk u pëlqente ta merrnin me vete Arionin e vogël.Nuk është se kishin ndonjë diferencë në moshë,vetëm dy vjet ishin, e megjithatë kishte filluar tu pëlqente ...

Drita Lushi: Përtej humanizmit, edhe të buzëqeshur

Ata (këtu fus edhe veten time) i sheh të veshur me bluzë të bardhë, të qetë, korrektë;Duken kaq të ftohtë, a thua se dhe frymë nuk dihet në marrin apo jo.Por,mjafton  të kalosh një orë në kafe ose një darkë  në shoqërinë e tyre dhe do kuptoni që ata janë thjesht të mirë në plot kuptimin e fjalës, thjesht ...

Drita Lushi: Dy jetë

Unë kam dy jetë,Njërën e jetoj, e prek e ledhatoj,më jep frymë, i jap ditë e vite….Tjetra, ështe Jeta pa të cilën jeta e përditëshme,Do të ishte një ferr,Do të ishte një mos’jetë...

Drita Lushi: Për hir(t)

Për hir të interesit,Djalli s’ështe aq i zi sa duket,e ëngjëlli s’qenka krejt i bardhë.Pse të moj bëjnë ndonjëherë edhe pakt?Madje, në u dashtë, që edhe të martohen,s’është asnjë hata,s’është aspak mëkat!...

Drita Lushi: (K)ode Dashurie

Dashuritës’lindin nga përqafimet,as nga puthjet s’lindin, jo.Ato lindinpa kuptuar,pa ditur,pa shpjeguar si.Ato lindin,në zemër,a ndoshta në sy…

Drita Lushi: Ajo dhe ai

Ajo ecte drejt bregut lehtë dhe mblidhte një nga një rrobat e tij të hedhura në rërë.I merrte, i shkundte, dhe pa i kthyer së mbari, i fuste një nga një nën krah.Mbajti këmbët në breg, dhe pa parë nëse rëra ishte e lagur u ul. Lëshoi ...

Drita Lushi: Simfonia e yjeve

Mbrëmjeve,se ç’më përshpërit ca fjalë magjike,e me yjet, shpesh bën edhe ujdi,qetsisht më bën që të besoj,se mi këndojnë ata ninullat , dhe jo ti. Mëngjeseve,kur endé gjumi si pushtues mbi sy më rri...

Drita Lushi: Në kuvendim me nënën

Per sa kohe s’jemi vetë prindër, s’e dimë, a ndoshta, s’e masim dot dashurinë e nënës, ndaj nesh.Edhe kur bëhemi prindër,e mbi të gjitha mama,mendojmë me vete:“S’ka mundësi të na dojë kaq shumë nëna, sa ç’duam ne fëmijen tonë!”...

Drita Lushi: Kur poezia i ngre hymn vetes

Për sa kohë poeti shkruan dhe e mban poezinë për vete, ajo është e tij; E ai, e lexon, e rilexon, i lëmon vargjet… por, kur vendos t’ia paraqesë  lexuesit, ajo s’i përket më atij.Poeti mbahet mend si ati i poezisë, ndërsa bija e tij, tashmë lindur në ...

Drita Lushi: Përse të dua?

Unë i dua njerzit.Ndonjëhere i dua më shume se sa më duan, ndonjëherë më shumë se sa e meritojnë.Ani.Të duash nuk është kurrë keq, të duash i bën mirë vetes, qetësisë, shpirtit,qenies dhe e pret ditën që do lindë, syçelë dhe buzëgaz që s’mbolle ...

Drita Lushi: Poezia i kalon kufijtë e librave

Lexoj një, dy, tre poezi në një rrjet social,e më mbeten në atë pjesë të memorjes ku shijohet e bukura. Prandaj, kërkoj e kërkoj më shumë, derisa marr në dorë tre librat e Lumturi Ymerit, vargu i së cilës si një magjistar, të bën të ndalesh…

Drita Lushi: Ndryshe

Fillimet  përgjithësisht janë të bukura.Jo vetëm fillimvitet, por edhe  martesat në fillimet e tyre, fillimi i ndërtimit të një shtëpie, fillimet e ditëve,fillimet e dashurive…Fillimviteve jepen urime, buzëqeshje, dhurata, e ndihesh kraharor gufuar ...

Drita Lushi: Në trup të një Viti!

Po, kështu e shoh një vit!Si një trup; me gjymtyrë, zemër, ndijime, shqisa, ashtu sikurse trupi ynë.A nuk i masim ne vitet  tona me 12 muaj e pastaj kalojmë në një vit më të madh? Edhe viti  e mat “rritjen” me 12 muaj, e bëhet një më shumë, duke na dhëne 12 muajt e tij e pastaj...

Drita Lushi: Motrës

Bija  të një babai, Që ndonse ëngjëll në qiell Shpirti i tij, rrugën na ndriçon si diell. Bija të një nëne fjalëpakë Stoike  e të mirë, Shembull ynë më i dlirë! ...

Drita Lushi: Në heshtje

Sa zhurmë! Sa zhurmë! Të bërtasësh më shumë, s’do të thotë se do më shumë. Të bërtasësh më shumë, s’do të thotë se di më shumë. Mund të duash në mënyren tënde, me heshtjen ...

Cikël poetik nga Drita Lushi

Unë kolovitesha në gëzim,teksa flokët krihjanë pasqyrën e Liqenit tim.E Ai qeshte…Valëzat njëra-tjetrën shtynë, të shihnin me kë lozte ati i tyre viteshumë.Ai qeshte nga kërshëria e tyre, qeshte më shumë ...

Drita Lushi: Burri i vjeshtës

Alma, Vlora dhe unë uleshim thuajse çdo ditë së bashku për kafenë e pasdites ne kafé “Redi” të lagjes sonë.Kishim qenë të tria në të njëjtën klasë në të mesme, dhe e ruanim endé shoqërinë po aq të bukur sa atëherë...

Drita Lushi: Në vend të urimit

Urim?Po,është gjëja më e lehtë, më e bukur dhe normale të urosh, ose të të urojnë “Gëzuar”.Nuk është ndonjë gjë e madhe, në fakt gjashtë  gërma të bukura janë,të kapura përdorë e që secili mund ta ngjyrosë këtë fjalë me timbrin e tij dhe…

Drita Lushi: L(ojna) vjeshte

Ti luan shpesh me gërshetat e mi.Ndonjëherë, ndalesh, qesh,e ballin rrudh,si lashtësi:“Tani je grua, dhe  jo vajzë,Ç’të duhen gërshetat vallë?” Ti, (s)e di që mua m’pëlqen kjo lojë,e kinse i thur veç për ty...

Drita Lushi: Ik-ja

Çdo njeri, e ka provuar të paktën një herë,  se “ç‘shije” ka ikja .Ikja, është një fenomen që e ndien çdokush, e që ndodh në dy kahe.Ndodh të largohemi  vetë diku, ose mund të na ikin persona të dashur në një vend, qytet apo shtet tjetër...

Cikël poetik nga Drita Lushi

Më  the,mos të të harroja,që bashkë me vjeshtën,të t’ prisja dhe ty. Me the,që si frutat piqen nga dielli,dhe ndjenjat piqenduke u parë ndër sy...

Drita Lushi: Kur fjala peshon më shumë se guri

Kur një grua shkruan dhe ndihet,“Gur i vendit  tim“, natyrshëm të shtyn  kureshtja e dëshira, që të lexosh se ç’fshihet pas këtij titulli dhe libri.E sigurisht, nuk ka si të mos  bëhesh pjesë e  gjendjes emocionale e poetike të autores, gjatë shfletimit dhe leximit ...

Drita Lushi: Shenjtëria e Isos

E kush s’ka dëgjuar të këndohet “me iso…”- siç i themi ne.Ndonjëherë madje,edhe është munduar ta mbajë ashtu siç di atë, ndonësemund të stonojë, por të shkruash për ison, këtë këngë në dukje aq të thjeshtë s’të mjaftojnë veç fjalët e këngës ...

Drita Lushi: Në qerpikët e Jonit

Edhe kur datat me “kryeneçësi” na kujtojnë se fundi i stinës së kaltër është duke përfunduar, ditët e ngrohta të ftojne përsëri buzë detit, për të mbledhur ndjesi të bukura, si start për tu hedhur në vjeshtën e artë. Të shkelësh më këmbë bukurinë  ...

Drita Lushi: Baticë dhe Zbaticë

Nuk jam puhiza e pranverës, që na pëlqen t’na përkëdhelë mbrëmjeve, ku i gëzohemi vështrimit të fshehur nën këmishën e natës, ndërkohë që imagjinata jonë këndon me zërin e fshehtë të shpirtit, e koha s’kërkon asgjë si shpërblim duke na ruajtur sekretin e ëndrrës ...

Drita Lushi: Autoportret

Jeta ështe si një shportë e mbushur me vite, kujtime, ngjarje, gëzime, hidhërime ku i ndiejmë “shijen” çdo gjendjeje dhe ndjenje, gjatë rrugëtimit nëpër të.Asnjëherë nuk e dimë se kur shporta do të mbushet plot ...

Drita Lushi: ''Sharrajt në jetën e kombit''

E si mund të niste ndryshe ky libër monografik, veçse me këtë poezi kaq prekëse, e ringjallëse mbas çdo vargu?E si mund të niste ndryshe ky libër, veçse me këtë poezi që të zgjon ndjenjën atdhetare dhe admiruese për Vlorën...