Fritz Radovani: O Qose, hiq ''mjekrren fallso''...!

Fjala „qose“ në fjalorin e Gjuhës Shqipe shpjegohet: “Burrë që nuk ka qime në faqe dhe në mjekër…Fytyrë qoseje.“ (fq. 1618). Shqiptari kur i ka thanë...

Fritz Radovani: “Fletë Rrufe”

“Pa frikë dhe me shkronja të mëdha mund të shkruaj secili, çfarë mendon ai...”!... Besoj ju kujtohet! Po, sigurisht, ju kujtohet tash që po e shihni këtu, mbasi pjesa...

Fritz Radovani: Dy vorre në Shkodër...

Qershor 1956. Po përgatiteshim për provimet e maturës bashkë me shokun tim të shkollës e të jetës, Injac Deden, në shtëpinë e Gjyzepina Shirokës, përballë Poliklinikës së vjetër...

Fritz Radovani: Komunizmi asht vetë një skandal..!

Ndoshta Shqiptarëve edhe u janë mësue sytë, veshtë e truni me fjalën skandal, që në fq. 1762 të Fjalorit të Gjuhës Shqipe shpjegohet kështu: “Ngjarje e pahishme, shkelje...

Fritz Radovani: Për ata që nuk duen me besue!...

Shpesh përdoret një thanje: “Kjo botë asht e bukur, se ka gjithfarë njerëzish!”. Sigurisht, edhe kjo ka shpjegimet e veta filozofike. Secila thanje që i ka qendrue kohës...

Fritz Radovani: Laç' i Kurbinit, 13 qershor 2011

Qé misteri! A asht ba ndonjë Mbrekulli ma e Madhe në fillim të Shekullit të Ri XXI, se sa kjo që Shna Ndou ka dishmue me 13 Qershor 2011, mu në Trojet e Skenderbeut...

Fritz Radovani: ''Katekizmi për injoranta''...!

Mosha gjithmonë ban punën e vet. Kishte pak kohë, aty nga viti 1992, që kishte ardhë nga Parma e Italisë At Giakomo Gardin S.J., një nga jezuitët e parë që ka ardhë...

Fritz Radovani: Një ëndërr me sy çelur e ‘’socialist ëve’’...

“Zot bane zgjandërr!” A thue kanë mbetë 99 komunista në gjithë Tiranën?! Dikush mendon se janë 9.99, dikush tjetër thotë “2009”, ndërsa, Nexhmija thotë 0.99, sigurisht tue...

Fritz Radovani: Anekdota e ''bagles''...

Edhe Toskënisht asht shumë afër fjala “bajgë” me fjalën Gegënisht “bagël”, po me atë kuptim që domethanë: “Pjesë e padobishme e ushqimit, që nxjerrin jashtë lopët, kuajtë...

Fritz Radovani: Shtëpisë i asht thye trau... e, ''ju''..!?

Një nga smundjet ma të rrezikshme për njeriun asht anemia, ose mungesa e gjakut. Më duket se asht smundje që trashigohet...

Fritz Radovani: Rishfaqet në shekullin XXI ‘’Jupotomania’’...

Isha shumë i sigurtë se një ditë do të dilte në dritë e vërteta! Ju shkruani: “....ka lindur në Shkodër, më 15 Prill 1924, ku edhe u shkollua.” Ku u shkollua?...

Fritz Radovani: Njeriu i etun për ujë... pin edhe...!

Shekulli që shkoi ka provue se thanjet e vjetra bazohen mbi të vërtetën. Shpesh përdoret një shprehje: “I shkreti…kishte vdekë nga urija!”. Po koha që shkoi ka provue...

Fritz Radovani: Kush ka hakërri për Enverin... të shkojë në...!

Ma parë se me ua tregue vendin se ku duhet me shkue këtyne monstrava enveriste, që nuk bajnë pjesë në Fisin e as Gjakun e Shqiptarit, do të baj shpjegimin e fjalës “hakërri”...

Fritz Radovani: ‘’Grusht çeliku rreth partisës sime…!’’

Shikoni me kujdes dhe “nostalgji” këte foto në Tiranë. Asht e Ditës së Madhe të 20 Shkurtit 1991, në Sheshin Skenderbeu..! Shikoni këte foto që nuk përsëritet kurrëma! Asht...

Fritz Radovani: Shteti shqiptar mbron genocidin komunist!

Sa asht turp, aq asht edhe fatkeqësi me ngja kjo me Popullin e Martirizuem Shqiptar! Unë do të ju paraqes dokumentin e GENOCIDIT KOMUNIST, dhe jam gati me iu...

Fritz Radovani: Cilit qen i ngjet ky...?

Ky asht një qen… Ky asht një qen qenit… Ky asht një qen e bir’ qenit… Ky asht një qen si i ati… Ky asht një zog shaket… Ky asht kenë edhe këlysh shaket dikur...

Fritz Radovani: Kur po dekorohet ''Nderi i Kombit'' Ponsi Pilat..?

Afrohet e Premtja e Zezë apo e Premtja e Madhe…Edhe pse kanë kalue plot 52 vjet nga Prilli i vitit 1959, si sot kujtoj thanjen e Trimit të Selcës, Don Dedë Malaj, në gjyqin e ...

Fritz Radovani: Çka asht ma e vështirë: Me kenë katolik apo shqiptar i vërtetë?

Një pyetje për Shqiptarë në pragun e Festës së Madhe të Pashkëve! Shumë ngjarje të ndodhuna në periudhen e pushtimit komunist në Shqipni kanë marrë ngjyrën e barceletave...

Fritz Radovani: DNA–ja tregon!

Dikur përdorej një shprehje: “Të marrin (budallen) mos e pyet se të tregon vetë!” Posa ndigjohej një emen fisi ose familje të vjetrit dinin me tregue edhe për squtsinë apo ma ...

Fritz Radovani: “Shqipnia Nanë, si nata pa hanë!”

Ndryshimet demokratike në Europë dashje ose padashje na detyruen me ba disa ndryshime edhe ne të “përkushtuemve” të parimeve të botës marksiste anadollake, që me...

Fritz Radovani: Turkoshakët e qeverisjes anadollake

Në fjalorin e gjuhës shqipe faqe 2042, fjala “turkoshak” ka këte shpjegim: “1. Turk, pasha turkoshak. Krerët turkoshakë. Taborr turkoshak. Emer turkoshak. 2. Që qeverisë...

Fritz Radovani: Festivali i Gjirokastres... 11 Prill 2011

Sillet vallja rrotullooo… Po çon era pluhun –ooo Na i pluhnoi pashmangët-ooo Po çon era pluhun-ooo Na i pluhnoi dallfesat-ooo Dallfesxhia me dorë n’fes...

Fritz Radovani: 100 vjet Deçiç

“Ai kje tri herë Fatos, se i fali Atdheut dy djelmët dhe veten, tue u ba Sheji i salvimit të xhonturqëve, të sllavëve e esadistëve ...” At A.Harapi(1924)...

Fritz Radovani: 2 Prill 1991 – 2011

Plot 20 vjet…Si sot kujtoj shkrehjet e armëve gjakatare të terroristëve komunistë, që para se me ngordhë, dita e ditës, po vajiseshin me gjak Rinije Shqiptare të pafajshme…

Fritz Radovani: ''Në mos rrjedhët... pikon!''

Shumë vite ma parë nga miku im i shtrejtë, mësuesi i nderuem Gjovalin Prendi, u njohta me mikun e Tij, burrin e së motres zj. Maria, zotni Gjergj Pjetër...

Fritz Radovani: Eshtnat e Don Nikoll Kaçorrit friksojnë qeverinë anadollake të Tiranës..!

Një mik nga Viena më njoftoi me shumë gëzim se shumë shpejtë do të niseshin për Tiranë eshtnat e Atdhetarit Don Nikoll Kaçorri. Kujtimet e kohës së shkueme më topitne...

Fritz Radovani: ''Leninistët nuk dorzohen...!''

Ka ende nga “ata” që mendojnë se me 21 Janar 1924 vdiq Lenini, Stalini apo Enveri dhe bashkë me ta edhe komunizmi. Ka nga “ata” që mundohen me na mbushë mendjen...

Fritz Radovani: Për shumë mot Këshndellat e Vjetin e Ri 2011, i nderuemi Dr. Mentor Quku!

E cilit Shqiptar Atdhetar me ia urue ma parë se Ty, i dashtun Mentor Quku këto festa? E cilit Shkodranë para Teje me i dergue urimet e mija prej zemre...

Fritz Radovani: Shqiptarë!

Deri kur me drejtuesit e shtetit komunist të zgjedhun dhe të ruejtun nga shovenistët serb? Deri kur me drejtuesit përçarës të Shtetit...

Fritz Radovani: “Anmiku i Popullit” – “Il Nemico del Popolo”

Një nandori gdhiu nën një qiell të randë, plumb… Ky asht rreshti i parë i romanit të Daniel Gazullit...

Fritz Radovani: Pa drejtësi nuk ka paqë, liri as demokraci

Ramiz Alia mbështet grevën e urisë…“Ja, mos shko larg. Ti shiko greva që po bëhët sot e rinisë...

Fritz Radovani: Komunizmi dhe terrorizmi pa gjakderdhje dhe krime... asfiksohen...!

Pa pushue mirë ulurimat e terroristëve në rrugët e Athinës, fillojnë virrmat e homoseksualve komunistë të Tiranës...

Fritz Radovani: Vatikani e ka njohtë me kohë Kosovën, por Kosova nuk njeh vetveten..!

Në vitin 1996 kam njohtë z. Sheuqet Kelmendi në Shkoder. Fatkeqsisht u njohta vonë me atë Burrë...

Fritz Radovani: 11 Prill… 2010…

Ditë e bukur pranvere. Në vorrezat e Tiranës, nga kombinati Stalin, janë një grup veteranë të luftës...

Fritz Radovani: ''Ujë tue shterrë... na, tue u mbytë..!''

Këte thanje popullore përherë të parë ma pat thanë Prof. Kolë Ashta, në vitin 1991 në shtëpinë...

Fritz Radovani: Letër e hapun

Plot 50 vjet ma parë, më shpjegonte Prof. Gaspër Ugashi, në Shkoder...

Fritz Radovani: ''Fjala e Zotit'' e përkthyeme në gjuhën e ''dreqit''..!

Ishte viti 1991. Gazeta e BSPSH në Tiranë, pranoi me botue një artikull t’emin me tituull “Kush asht burrë le të flasë!..

Fritz Radovani: 3 Nandor 1923 (plot 23 vjet para 11 Janar 1946)

Gazeta “Ora e Maleve” në Nr. 31, boton nga Don Lazër Shantoja (Ipsilon): Duem... Republikë!!? ...

Fritz Radovani: Trathtarët e atdheut nuk përkujtojnë as 69 vjetorin e vdekjes së At Gjergj Fishtës

Asht e vërtetë... apo, …kllapi!? Politika e “heshtjes” i paraprinë “harresës” ndërsa, “harresa” asht maska e trathtisë!...

Fritz Radovani: Eshtnat e At Gjergj Fishtës janë në Rëmaj!...

Një prift i ri, kur pat takue At Meshkallën dhe i tregoi se Imz. Ernesto Çoba, i kishte mësue  këtij kushtet që...
Kryesore