Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (XIX)

Për me kenë ma pranë popullit e kryesisht nevojave të tij, gjithmonë pushtetarët e këtyne 70 vjetëve, mbasi paten krijue PKSH, një parti me të gjitha tiparet terroriste...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (XVIII)

Shqipnia ka pasë një brez Atdhetarësh intelektualë, që nuk përsëritën kurrma! Që në vitin 1941, shovenistët sllavë filluen në Shqipni politikën e shfarosjes së Tyne, gja të cilën e realizuen në 47 vjet me turkoshakët...

Fritz Radovani: ‘’Një re e zezë’’ që nuk po na ndahet!...

Ishte data 16 gusht 1944, kur në proçesionin e Shna’ Rrokut në fshatin Shirokë, pranë Shkodres, në njenin stacion po predikonte Don Ndré Zadeja, një ndër 5 klerikët e njohun ...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (XVII)

Këte herë nismëtar asht „nderi i kombit“ Imzot Rrok Mirdita…Qeveritarët tanë, jo vetem ishin të gatshem, po janë edhe të gëzuem që iu dha rasa me u tallë me Klerin...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (XVI)

Kryesisht kjo ngjet se Shqiptarët janë “fanatikë”…Gjuha e tyne asht shprehja ma e kjartë e një fanatizmi të theksuem dhe të mbrapambetun, që i karakterizon ata...

Fritz Radovani: Karafilat e OZN-ës, UDB-së, KGB-së... nëpër botë!

Agjentët lindin dhe vdesin të tillë. Edhe historia e lashtë ka shkrue për tà. Janë një prodhim i pashterrshëm i popujve, kjoftë të pasun opo të vorfën. Shtetet e mëdha i kanë...

Fritz Radovani:: Sot... le të flasin vetëm Piramidat!...

Kurrë, kurrë nuk i ka shkue mendja atyne që i vendosen piramidat kufitare rreth Tokës Shqiptare, se Ato jo vetem nuk do të zhgulen kurrëma, edhe pse e dinin se asnjena nuk e...

Fritz Radovani: Edhe një dylber i PPSH... ma pak!

Agjensitë e lajmeve sot japin një lajm të gëzueshem për Ata që janë Shqiptarë! “Vëllezërit e gjakut me turq” sot kanë humbë një nga pasuesit ma të poshter të pararendsit të vet Enver Hoxhës...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (XV)

Një mik kishte ardhë këto ditë këtu në Melbourne nga Shqipnia. Kishte kenë dy javë edhe në Shkoder. Më foli për ndertimet e reja, që duken porsa shkon atje. Tregoi për...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (XIV)

Sa e thjeshtë duket si pyetje, aq ma e thjeshtë asht për disa pergjegja! E kush janë ata disa!?... – Të dijshmit e sotëm! Hape internetin, lexo!...Prof...Dr... Ingj... Docent...leni mos u merr me...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (XIII)

Atëherë kur njeriu fillon me kuptue dhe njihet me njerëzit e parë Adamin e Even, atë ditë njeh edhe gjarpnin...i lidhun lak rreth degës së mollës. Të gjitha veprat e artit nuk e...

Fritz Radovani: Jubile sa i nderuem aq i trishtueshëm

Viti 1991 do të mbetet ndër vitet e ngjarjeve ma të lavdishme dhe të trishtueshme për qytetin Martir të Shkodrës. Kujtime të pashlyeshme në historinë e Atij Qyteti, që pa...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (XII)

Në kjoftë se nuk i merret goja, me siguri din! Nëse i merret, atëherë nuk po them se nuk din...po ndoshta i merret se ka pasë mësuesin belbacuk e ashtu e ka mësue me folë...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (XI)

Kjo mund të jetë tema ma e perfolun dhe e diskutueshme në të gjitha kohët. Në Shqipni asht kenë formue bindja se Kleri Katolik nuk duhet të merret në asnjë mënyrë dhe në asnjë kohë...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (X)

Njeriu i krijuem nga Zoti, që me arsye e logjikë të shndoshtë di me dashtë dhe me zbatue në jetë Urdhnimet e Tij, Ai ka Ideal. Ideali asht vetem NJË: “Zot – Atdhé”!...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (IX)

Për me ju tregue saktë kush janë «vëllezërit e gjakut» duhet me kenë pak i dijtun. Unë jo vetem jam i pashkollë, por edhe i pashetitun për me ju pergjegjë pyetjes suej në lidhje ...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (VIII)

E pse me fillue artikujt me thanjet e dijetarëve dhe filozofëve apo profesorëve të Akademive Perëndimore, Amerikane e të Tiranës? Tue kenë se filloj me thanjet e mija...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (VII)

Të ka andà me shfletue historinë…me lexue enciklopedi e mendime dijetarësh apo filozofësh nga bota për Shqiptarët ndër shekuj...Secili asht e pamujtun mos me thanë e shkrue...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (VI)

Lajmet nga Prishtina njoftojnë se Rama i Gurit të Zi nga Shkodra (i bamë synet nga dr. Ramiz Hafizi), Ramë Efendi Alia nga Bosnja, i PKSH (i bamë synet në Bosnje), ...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (V)

Gjithmonë i dijtuni të ban për vete! Këte lojë i pari e ka fillue katundari i Fishtës në Manastir. Ai ishte, si thotë Populli, “garuzhda”! Hoxhallarët e të gjitha viseve, me Kuran...

Fritz Radovani: Na jem' ti

Deri vonë Shqipnia kristjane ruente një veçori të shumë vendeve të tjera europjane. Secila kështjellë, qendër e popullueme dhe krahinë, e ma vonë edhe fshatrat, festonin...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (IV)

Me dijtë çka asht “Demokracia” duhet me kenë i shetitun.... Pra, jo me ndejë mbi libra e mbi ofice si rrinin Meshtarët tonë, po me njohë ma mirë se kurrgja “Busullen”...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (III)

Shqiptarët janë kenë ndër popujt ma të pashkollë në Europë. Edhe pse dy a tre prej gjimnazeve të para në Shqipni i pat hapë Kleri Katolik dhe se deri në Pllanë pesëqind vjet...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar (II)

A doni me u fikë? Shkoni e hyni ndër shkollat e Klerit Katolik Shqiptar! Nëse nuk pat mësue mend Shkodra me Luigj Gurakuqin, keni boll të tjerë. Ua plasi dreqi sytë e ballit...

Fritz Radovani: Të gjitha ''fajet e mëkatët'' e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar

Kur Shqipnia nuk ishte Shqipni, do t’ ishte gabim me folë për “fajtorët” që kanë mendue dhe punue me ngritë binanë e rrafshueme ndër shekuj me një barbarizëm aqsa të ...

Fritz Radovani: Pse na quejti Hrushovi ''Narodnij musliman''?!...

Sa i dashtun ishte Stalini! Lexoni librin e Enver Hoxhës “Me Stalinin”, e ka pasë shkrue në vitin 1979. Shihni sa e ka dashtë ai Enverin...Lexoni atë liber e keni me vrejtë ...

Fritz Radovani: At Pjetër Mëshkalla S.J.

Si shkambi n’për rrymë të shekujve, muret qendrojnë jetike ngulun për rranzë thëmeleve, të Rozafës sonë Kreshnike...

Fritz Radovani: Gjenocidi komunist

ASHT VEPRA“MË E SHKELQYER”E PARTISË KOMUNISTE SHQIPTARE (PPSH), E KRYEME NGA TERRORISTËT DHE TRADHETARËT...

Fritz Radovani: Çfarë besimi je ti?...

Do të shkruej një ngjarje të vertetë që më ka ngja aty rreth vitit 1960, kur po bahej rregjistrimi i popullsisë në Shqipni. Kryesisht u ngarkuen mësuesit për rregjistrim...

Fritz Radovani: Tiranët nuk vdesin!...

Në shekullin e XX – të, tiranët vendosën që kryeqyteti i tyne me kenë Tirana. Njëheri ky ishte edhe një “nderim” që i bahej njenit prej shteteve ma të vjetra të Europës...

Fritz Radovani: Majmuni i doktor Mokinit...

Me siguri ndonjë mik nga Strasburgu porsa ta lexojë titullin ka me thanë me vete: Po me majmunin e Dr. Mokinit ç’ dreqin të doli punë?... 65 vjet përpara dallga a fortuna...

Fritz Radovani: Kryetari i Parlamentit ka frikë, zotni...!

Shumë vetë më drejtojnë pyetje përse nuk vepron kështu apo ashtu Kryetari i një organi apo institucioni shtetnor, si bie fjala tash së fundi për Kryetarin e Parlamentit ...

Fritz Radovani: O Suzi... a të kanë pushue shpatullat..?

Dje kishin ikë një grup djelmësh të rijë... – Po, kishte ikë edhe djali... – Paskan mujtë me shpëtue...të lumtë ata!? Janë plot 65 vjet që shqiptarët mundohen me “shpëtue”!...

Fritz Radovani: O Qose, hiq ''mjekrren fallso''...! (III)

Po këto pyetje, o Qose, a ua ke drejtue Shqiptarëve, apo “shokëve” tuej të “dijshëm”...!? “2. A mund të thuhet se në Shqipërinë komuniste kishte program politik dhe shtetëror...

Fritz Radovani: Tradhëtari Enver Hoxha dekorohet ''Hero i Popujve të Jugosllavisë''

Plot 65 vjet ma parë, me 1 korrik 1946, tradhetari terrorist i Popullit Shqiptar dhe i të gjitha Trojeve tona Shqiptare, Enver Hoxha, dekorohej në Beograd, në kryeqytetin...

Fritz Radovani: O Qose, hiq ''mjekrren fallso''...! (II)

Qosja shkruen: “Të vazhdojmë më tej dhe të pranojmë për një çast se ja, Partia e Punës e Shqipërisë, e kjo domethënë se shqiptarët, paskan bërë gjenocid ndaj vetvetes..?”...

Fritz Radovani: O Qose, hiq ''mjekrren fallso''...!

Fjala „qose“ në fjalorin e Gjuhës Shqipe shpjegohet: “Burrë që nuk ka qime në faqe dhe në mjekër…Fytyrë qoseje.“ (fq. 1618). Shqiptari kur i ka thanë...

Fritz Radovani: “Fletë Rrufe”

“Pa frikë dhe me shkronja të mëdha mund të shkruaj secili, çfarë mendon ai...”!... Besoj ju kujtohet! Po, sigurisht, ju kujtohet tash që po e shihni këtu, mbasi pjesa...

Fritz Radovani: Dy vorre në Shkodër...

Qershor 1956. Po përgatiteshim për provimet e maturës bashkë me shokun tim të shkollës e të jetës, Injac Deden, në shtëpinë e Gjyzepina Shirokës, përballë Poliklinikës së vjetër...

Fritz Radovani: Komunizmi asht vetë një skandal..!

Ndoshta Shqiptarëve edhe u janë mësue sytë, veshtë e truni me fjalën skandal, që në fq. 1762 të Fjalorit të Gjuhës Shqipe shpjegohet kështu: “Ngjarje e pahishme, shkelje...
Kryesore