Elvi Sidheri: Përmet dhe Kishë!

Në këto ditë tejet të nxehta verore, kohë kur politikisht nuk kemi më çfarë të flasim e të diskutojmë, pasi një qeveri po vazhdon sa për inerci mandatin e saj (kushtetues) gjer në shtator dhe tjetra pritet të zerë vendet, e uritur për pushtet pas tetë vjetëve opozitë ...

Elvi Sidheri: Të jesh shqiptar në Shqipëri!

Të them të drejtën e të drejtave, merita e këtij shkrimi tim të sotëm, i takon koleges në këtë faqe, Entela Binjaku.Është pikërisht një shkrim i saj i sapo botuar me temë qëndrore popullsinë rome dhe kushtet e saj skandaloze të jetesës krah nesh të tjerëve në vendin tonë, që shërbeu si burim ...

Elvi Sidheri: Plumba në breg të Jonit!

Po kalojmë ditë të nxehta gushti, bën vapë, plazhet janë mbushur me gjindje të etur për ujë të kripur deti dhe rërë të pastër e rreze dielli, por sërish megjithëse më shumë se një muaj ka kaluar nga dita e zgjedhjeve, përsëri mendja si shqiptarë të mire ...

Elvi Sidheri: Realiteti sipas teorisë Lubonjane!

Që gjuha jonë e dashur shqipe ka një gramatikë të vështirë sa edhe një fjalor dhe trashëgimi tejet të pasur, këtë gjë tashmë e dimë të gjithë. Ç’vend zë me ose pa meritë analisti i gjithëpërfshirë dhe kudogjendur e çfarëdo...

Elvi Sidheri: Të jemi përballë një “genocidi” anti-femër, apo jemi shndrruar në emirat mesjetar grua-urryes?

Duke e nisur këtë shkrim, dua të vë në dukje se me emiratet si etnitete politike apo shtetërore, nuk kam asnjë gjë, si me ato moderne apo ndonjë syresh më të lashtë.Emirate tejet të përparuara për kohën kur ato kanë ekzistuar, ka pasur në Spanjën e dominuar nga arabët ...

Elvi Sidheri: Thonë se në Shkodër se ç’na pati fituar e majta (dhe ia mbysin kot) !

Ka ditë të tëra pas 23 qershorit që serbatori i pakonsumueshëm i shkollës së “krijimtarisë” (rroma për toma, pra bjeri t’i biem me pallavra të shumta, se diçka do mbetet) i qarqeve të majta shqiptare, i fryn erës së lumtur të “Fitores historike në Shkodër” nga socialistët normalë, të integruar dhe të ngjashëm të tjerë me idetë e tyre ...

Elvi Sidheri: Wanted një ''Kokë Turku'' për humbjen!

Disa ditë pas profilizimit të shfryrjes së “habitshme” elektorale të Partisë Demokratike dhe fitores sipas tyre “plebishitare” të së majtës moderne LSI-ste dhe klasike PS-iste, nga krahu i djathtë, sadoqë vetë lideri historik ende në fuqi (kujdestar tashmë në pritje të zgjedhjes së të riut)...bëri qartësisht të ditur se “gjueti” shtrigash ...

Elvi Sidheri: Kush fitoi e kush humbi në këto zgjedhje parlamentare?

84 mandate për të majtën, 56 për të djathtën dhe rreth 57 e ca % vota për koalicionin e majtë kompleksivisht në këto zgjedhje.Ky qe verdikti i pakundërshtueshëm i popullit sovran në këto votime që për fat të Zotit sapo u mbyllën qetë dhe suksesshëm në Shqipëri...

Elvi Sidheri: Të jetë vërtetë “pushtimi” = me “administrim”???

Titulli i këtij shkrimi i ka sqaruar gjithësesi mendimet e mia lidhur me atë se çfarë kam ndërmend të shkruaj një copëz herë sot të nderuar lexues.Në pjesëza tek-tuk edicionesh informative që kam patur durimin të ndjek këto ditë tek kanalet tona ...

Elvi Sidheri: Krenarë për kombëtaren tonë!

Dje në darkë, mendoj se shumë (në mos të gjithë) shqiptarët, qenë mbledhur së toku për të ndjekur kombëtaren tonë, teksa na nderonte në fushë duke lënë atje shpirtin me qëllim që të arrinte një fitore të shumëpritur...

Elvi Sidheri: Erë lirie fryn nga ''Gezi'' park!

Këto ditët e fundit, ndërsa sipas rradhës së mirëmenduar dhe përcaktuar nëpër zyrat e aparatçikëve të Ankarasë neo-otomaniste, edhe kryetari i gjatë anarkist i socialistëve ish-komunistë, ia mbajti vrapit për në Turqi (...dhe ku edhe ai domosdo që u ...

Elvi Sidheri: Karl Marksi dhe jo vetëm!

Sa herë që kam menduar për Karl Marksin, në tru se ç’më kanë parakaluar ca imazhe social-realiste ala-shqiptare të para viteve nëntëdhjetë në fakt.Zotëria e Tij Karl, gjermano-hebre për nga origjina siç rreken të thonë burimet biografike që lidhen me të, ishte thelbësisht ...

Elvi Sidheri: Shkronjat (shqipe) të mallkuara, nëmura dhe përçudnuara!

Kur dëgjoj debate dhe diskutime, shpesh të ethshme mes menduesve të ndryshëm lidhur me mënyrën sesi është standartizuar gjuha shqipe, për të thënë të drejtën, më bëhet “zemra mal”. . .  siç do të thoshte populli i mençur ...

Elvi Sidheri: Tadiç në Shkodër, Erdogani në Kukës dhe grekët pas varrezave në jug!

S’jam unë i pari të nderuar miq lexues, ai që po shkruan lidhur me vizitën famëmadhe të ish-presidentit serb në qytetin më të njohur, kulturuar e të lashtë të veriut tonë. Kjo gjë dihet! Por gjithësesi jam akoma i habitur sesi dhe përse nuk u gjend ndonjë ...

Elvi Sidheri: Kur Daci-ç bëhet të flasi për Shqipërinë... që mos mbettë njeri mbi faqen e dheut!

Diku lexova këto ditë pasazhe nga një intervistë e zotit “mjaullimë”. . . pra kryeministrit Daci-ç, i cili mesa dukeshin bathët, për të shpjeguar para popullit të tij kryeneç detyrimin për të nënshkruar poshtë shikimeve kontrolluese të zyrtarëve të BE-së ...

Elvi Sidheri: Kostandini, Justiniani apo Ballaban pasha?

Dje (me datë 23 prill) më rastisi të ndiqja një emision të TVSH-së në drekë.Bënte fjalë për njohjen dhe vlerësimin e pamarrë akoma, të një figure imponente të historisë sonë kombëtare, si ajo e perandorit Kostandin të Madh.Mendova me kënaqësi të veçantë ...

Elvi Sidheri: Mes Thatcher-it dhe Che-së megjithë Chavez-in!

Këto ditë u zhvillua me ceremonitë më të larta të parashikuara nga ligji britanik, funerali madhështor i “Zonjës së hekurt”, thënë ndryshe Margaret Thatcher. Gjer këtu jemi në rregull. Vdiq zonja e madhe që pati qeverisur për më tepër se dhjetë vjet ...

Elvi Sidheri: Portret i paautorizuar i Kristo Papës!

Së pari të dashur e shumë të nderuar lexues, u bëj këtu të ditur se Kristua në fjalë as më njeh dhe as e njoh personalisht e të dy nuk jemi parë qoftë edhe së largu me dylbi nga të dyja anët e kufirit shqiptaro-grek!Kristo djali thonë të jetë andej nga prapatoka janinase me origjinë ...

Elvi Sidheri: Një tregim ndryshe i historisë sonë!

E zëmë se sot këtu krah meje (largqoftë) ndërsa po shkruaj, të jetë një emisar i qeverisë turke, historian a ku di unë dhe të dy të kemi marrë përsipër që të“korrigjojmë” mënyrën sesi unë shkruaj lidhur me turqit dhe punët e tyre me ne shqiptarët! ...

Elvi Sidheri: “Histori e rishikuar=turq të gëzuar”!

Nuk e nisa me këtë rimë për arsye tjetër, përveç dëshirës sido që të jetë, për të thënë timen mbi këtë çështje e cila periodikisht na shfaqet në prioritetet“osmaniste” të ditës, neve shqiptarëve!Për të thënë të drejtën, turqit dhe punët e tyre kam dashur t’i lë qëllimisht...

Elvi Sidheri: Çfarë të bëjmë me pedofilët?

Kam parë këto ditë pas daljes në sipërfaqe të ngjarjes së tmerrshme të ndodhur me mostrën fëmijë-vrasës e abuzues, kam qenë dëshmitar pra i shumë reagimeve ndaj këtij njeriu!Të gjithë kanë të drejtë të indinjohen, të tërë bëjnë më shumë se mirë që e ...

Elvi Sidheri: Aborti selektiv, plaga e re mesjetare e shoqërisë shqiptare!

Po shikoja këto ditë një intervistë të ambasadorit amerikan në Tiranë dhe e dini çfarë më ra më tepër në sy mes gjithë gjërave që ai kishte thënë?Përveç çështjeve të “nxehta” që lidhen me dhunën në familje, me integrimin e vendit, me të drejtat e komuniteteve të margjinalizuara ...

Elvi Sidheri: E treta e vërteta për Schmitt-istët!

Më erdhi në mendje ky titull lidhur me këtë shkrim, për arsye se dy herë të tjera u mora me këtë personazh aspak fisnik e për më tepër defiçent edhe në pretendimet e tij për t’a shpallur vetveten si ndonjë akademik kushedi se çfarë! ...

Elvi Sidheri: Apartejd në Shkup!

Të shtunën me 2 mars, siç mendoj se e dini, në Shkup pati protesta masive nga ana e të rinjve shqiptarë.Të cilat erdhën si shkak i pamjeve horrifike të një ditë më parë, kur të rinjtë e nacionalitetit sllav, sulmuan me shkopinj në dorë, fëmijët shqiptarë nëpër brigjet e lumit ...

Elvi Sidheri: Serbë në Libofshë?

Epo ore popull, gjithçka kisha menduar në jetë, deri që do na binte me furi ndonjë meteor si në Rusi së fundi, por.....që do na dilnin serbë të “pazbuluar” në katundet e Fierit, këtë s’e kisha menduar kurrë!Isha mësuar me Vorio-Epirët e shumtë, me minoritarë inekzistentë, me grupe të ndryshme ...

Elvi Sidheri: Luigj Gurakuqi dhe “të harruarit” e tjerë!

E di të nderuar miq lexues, që do thoni ndoshta...:”Po ça i ra menia ktij me shkrujt prapë për 100 vjetorin”?...-por nuk më vjen t’i ndahem kësaj teme, sepse edhe argumentet që ende më lidhin me të janë të shumta dhe kërkojnë shpjegim ...

Elvi Sidheri: Harku i Kostandinit, Zgërdheshi (Albanopolisi) dhe Shën Sofia... tre pelegrinazhet e munguara të shqiptarëve!

Në Romë, për ata që kanë qenë aty ose që nuk kanë qenë asnjëherë e ndoshta do shkojnë dikur, krah Koloseut që njeh gjithë bota, ndodhet edhe një hark i madh triumfi, i cili përveçse është ...

Elvi Sidheri: Krimi në familje e jashtë saj dhe një shoqëri që e justifikon!

E di miq të dashur, lexues e dashamirës, që kjo për të cilën po nis të flas sot, nuk është pikërisht fusha ime e dijenisë apo më pak analizës, por kur gjërat bëhen mullar, siç janë bërë tashmë, edhe neve të së ashtëquajturës “shoqëri civile”, na vjen t’a themi të tonën.Mënjanë që “gjallë në botë” siç themi ne tironsit, nuk arrij t’a marr vesh të ...

Elvi Sidheri: Menyja e ditës - ”Sallatë mikse me Daçiç e Papas, apo Agim të Artë e Serbë”!

Jo se kisha pikërisht në mendje të merresha me këto personazhe komike në idiotësinë e tyre tashmë mitike, por meqë lexova sot në gazeta ç’kishin pëllitur si kërriça secili prej tyre, atëherë thashë t’ua kushtoj ca rrjeshta.Dje në darkë kisha gjëra shumë më të mira për të bërë se që të kaloja kohën ...

Elvi Sidheri: Kur ne mijevjecarin e trete Sqepari triumfon mbi Onufrin!

"Ja na erdhi Viti i Ri, sa jam i gezuar, porsi une cdo femije ka per t`a festuar"!Ishte kjo qe ua prezantova, nje si tip kenge feminore e para renies se diktatures ne vitet 90-te."Ca m`a dha truni" qe t`a shkruaj?Une si njeri te cilit i pelqejne festat, nder to shume dhe Viti i Ri, si nje ...

Elvi Sidheri: A kishte 28 nentor edhe per Arbereshet dhe Arvanitasit?

Gjate festimeve te 100 vjetorit, une vura re nje mungese, qe uroj thellesisht te kete qene nga pakujdesia!Pa pasur aspak nevoje t`i citoj nje per nje, te gjithe "fjalim-mbajtesit" e ceremonive zyrtare qe ndodhen mes Tiranes dhe Vlores "se bukur ne grope", secili prej tyre sidoqofte, me apo pa qellim, nuk e shqepi gojen t`i  ...

Elvi Sidheri: Histori kulisash dhe te vertetash per 100 vjetor!

Nuk e di a e vuri re tjeterkush, apo vetem syri im "atdhedashes", i cili ndoshta i gjemon edhe panevojshem keto detajeza, por m'u duk mua pra, apo zonja e nderuar Hillary Clinton, zgjodhi te vinte ne Rinas "KUQ E ZI"?Sepse sic e pashe une, kjo grua e dashur, e cila njihet per dashamiresine e saj ndaj ceshtjes tone kombetare, ajo pra, sapo u shfaq jashte deres se ...

Elvi Sidheri: Shqiptarët, hebrenjtë dhe njëçikë ''Wikipedia''!

Çfarë është dhe paraqet Wikipedia, këtë gjë mendoj se kushdo që “lundron” nëpër internet, e di!Pra, bëhet fjalë për një tip enciklopedie dixhitale të lirë kryesisht, e cila është e aksesueshme nga shumëkush dhe që si e tillë, është më e arritshme dhe e frekuentueshme nga një publik tejet i gjerë botëror.Dhe në një audiencë sigurisht më të madhe planetare, padyshim që edhe neve shqiptarët kemi dritarezën tonë të vogël, me anë të së cilës hyjmë në botën e pafund të rrjetit global.Interneti në rajonet e shtetet ku banojnë njerëzit me kombësi shqiptare ...

Elvi Sidheri: 1912-a, pavarësi apo çfarë?

Më lindi natyrale kjo tematikë për të cilën po nis të shkruaj sot, për shkak të një sërë arsyesh dhe të dhënash mediatike e jo vetëm, të cilat të bëjnë të mendosh se sot për sot jemi vënë përballë një strategjie të mirfilltë që synon bastardimin e këtij përvjetori 100 vjeçar të pamvarësimit tonë nacional në atë vit të shenjtë për Shqipërinë dhe shqiptarët.Si për t’a ilustruar sa më mirë këtë arsyetim të timin, më qëlloi që këto ditë ...

Elvi Sidheri: Konflikti sllavo-helen për Maqedoninë dhe ç’vend kanë shqiptarët në të ??!!!

Po flas sot për një të ashtëquajtur “luftë të ftohtë” e cila zgjat prej së paku 20 vitesh, që nga shpallja referendare e pavarësisë së Republikës Fyromase të Maqedonisë nga Jugosllavia.Që në atë kohë, sllavët e shtetit të ri, një popullatë e njohur si grykëse (e uritur) dhe përherë në kërkim të një identiteti të qartë, ashtu siç gjenden vazhdimisht mes influencave bullgare, serbe e helene, ata pra gjetën të ...

Elvi Sidheri: Si do të kishte qenë Shqipëria pa turqit?!

Një pyetje legjitime kjo, e cila me siguri do t’i ketë vajtur shumëkujt në mendje gjatë këtyre viteve (gati 100), pas shporrjes finale nga territori ynë, të çallmëmbajtësve, jataganpërdorësve dhe shallvareqelburve turq. Ndaj dhe, supozoj se unë s’jam as i pari e as i fundit, që e lodh trurin tim, me këto mundime hipotetike ...

Elvi Sidheri: Dikush të ndalojë shitblerjen e vajzave shqiptare në tregun sllav!

Është një thirrje publike kjo që po bëj.Nuk është ky as një refleksion apo thjesht dokumentim i këtyre fakteve që prej vitesh të gjata ndodhin, pa iu çarë qoftë edhe lehtësisht koka dikujt.Jo se ne si popull kemi vajza tepër, jo se gjaku ynë i freskët shqiptar, se ADN- ja jonë unike dhe rinia e femrës sonë mund të vazhdojnë të shiten si mall pa Zot dhe të keqpërdoren ...

Elvi Sidheri: Ne dhe sllavët!

Sot pra, po duket se hapësira e shkrimit tim do t’i dedikohet pikërisht këtyre njerëzve dhe marrëdhënies rrallë normale dhe të paqshme të tyre me ne shqiptarët.Por siç edhe dihet jo të gjithë sllavët e Europës apo Azisë, kanë të njëjtat marrëdhënie me neve dhe jo të gjithë popujt që rrjedhin nga kjo farë etnike, kanë kufinj direkt me ne apo edhe lidhje të ngushta historiko-gjeografike me popullin tonë ...

Elvi Sidheri: Turq të vërtetë dhe të kamufluar!

Ditët e fundit në shtyp dhe jo vetëm, janë vënë re formulime fantazmagorike të disa tezave të ndryshme lidhur me identitetin, rilindjen tonë kombëtare dhe elemente të tjera themelore të qënies sonë moderne shqiptare.Ndoshta sot është edhe rasti i volitshëm që të merremi me to.Këto pohime historike dhe bashkëkohore ngrihen dhe bëhen publike e më ...

Elvi Sidheri: Turq, boshnjakë dhe shqiptarë!

Ç’ne ky titull do pyeste dikush veten?Normale, pikëpyetje legjitime, sepse në të vërtetë neve s’do të duhej të na lidhte as edhe një gjë me ato dy elementet e parë të titullit të këtij shkrimi.Por ja që na lidhin për fat të keq mjaft gjëra, shumë fije të dukshme e të padukshme, shumë copëra kulture të kalbur ...
Kryesore