Elvi Sidheri: Putin për “Nobel”?

Kush nuk e njeh fjalën “thagmë” ja ku e ka një rast për t’u thelluar në brendësinë e saj, të përshkruar më së miri nga ky lajm i fundit që ka të bëjë me liderin e njohur të Federatës Ruse... Thagma në fakt është diçka që tregon një ngjarje

Elvi Sidheri: Krimeja si “Casus Belli”

Shumëkush po pyet veten këto ditë, përse dreqin i është ndezur mendja Putinit për luftë?Në fakt, veprimet luftënxitëse sa edhe provokatore të ushtrisë ruse dhe minoritetit rus në gadishullin e Krimesë e gjetkë në rajonet lindore të ...

Elvi Sidheri: Erdon e përgjojnë (turp e faqja e zezë)!

U përhap lajmi se liderin karizmatik turk Erdogan, janë duke e përgjuar...Problemi siç shpesh ndodh në botën e qytetëruar në të tilla raste, nuk u fokusua vetëm ekskluzivisht tek përmbajtja e përgjimeve ku dëgjohet ai dhe i biri të komunikojnë lidhur me shpërndarjen sa më shpejt tek të njohur...

Elvi Sidheri: Efekti “Timoshenko”!

Dje ishte një ditë e madhe sa për Ukrainën si vend dhe popull, aq edhe për botën mbarë e prapë, ditë që u kurorëzua me shfaqjen prekëse, emocionuese dhe shpresëdhënëse për ata mijëra të pranishëm në sheshin “Maidan” të Kievit të përgjakur si dhe auditorin planetar me vëmendjen e ...

Elvi Sidheri: Trakte në Gjirokastër!

U zgjua Shqipëria, Tirana e gjithë njerëzia ditën e 20 shkurtit të vitit të 2014-ë të Perëndisë (erës së re sipas gjuhës së ish sistemit të mëparshëm)...me kujtimin e ngjarjes së madhe të para 23 viteve, përmbysjen e statujës së merhumit dhe grushtin final ndaj regjimit të tij ...

Elvi Sidheri: Përse do kujtuar 20 shkurti 1991?!

Imazhi i parë që më është ngulitur në mendje nga ajo ngjarje e tashmë 23 vjetëve të shkuara, është sheshi Skënderbej pasditen e 20 shkurtit 91.Sheshi e sidomos zona ku pati qenë monumenti, ishte mbushur plot me gurë dhe copa pllakash betoni, që dukej se qenë përdorur ...

Elvi Sidheri: Një spanjoll në Shqipërinë moniste!

Hose Katalan Deus (lindur në 1949-ën) jeton në Madrid dhe është një gazetar me karrierë të gjatë pas krahëve, gjatë së cilës ka alternuar postet drejtuese në gazeta dhe revista të ndryshme spanjolle, me punën si reporter apo komentator...

Elvi Sidheri: Enverizmi dhe 4 shkurti!

Bëhen 70 vjet nga “Masakra e 4 shkurtit 1944”, një ngjarje e rëndë e mbetur si simbol i gjakut të pafajshëm të derdhur nga okupatori nazist dhe bashkëpuntorët e tij, mbi popullatën e pafajshme civile të Tiranës.Të mos ishte në fakt për prirjen e fortë filo-enveriste...

Elvi Sidheri: Tritoli, një “zhvillim” makabër!

Ndërsa neve (shqiptarët) në kohëra të ndryshme jemi njohur si popull mikpritës, besëpathyer, të fjalës, karakterfortë e burra motesh, tashmë një epitet i ri rrezikon që t’i ngjitet shqiptarit, në këto vite të para të mijëvjeçarit të tretë.Kur u pat menduar se tashmë ...

Elvi Sidheri: Eksportojmë punë (dru me pre!)

Që qeveria e re do hapte me një të rënë të lapsit plot 300 mijë vende të reja (fringo) pune, këtë fakt e dinte tashmë prej muajsh kushdo, ndoshta edhe ai trumcaku i imët cicërues në degë të pemës, por një detaj “përcaktues” mungonte akoma për t’a bërë realitet të gjallë dhe të prekshëm “Edenin e Ri”...

Elvi Sidheri: Radika provokimi (i dyanshëm) i rradhës!

Këto ditë në mes të publikut shqiptar e për fat edhe në media, po flitet mjaft për çështjen e devijimit të Radikës dhe impaktit mjedisor së pari për zonën e Dibrës së Madhe dhe më pas për influencimin e pashmangshëm mbi prurjet e lumit Drin në Shqipëri, të një sipërmarrje të tillë nga ana ...

Elvi Sidheri: Dy “11 janarët”!

68 vjet të largëta (jo edhe aq në fakt)...më parë, pikërisht më datë 11 janar 1946 qe shpallur Republika Popullore e Shqipërisë (komunisto-diktatoriale).68 vjet të tjera të gjata pas kësaj date, në ndërkohë në Prizrenin e Lidhjes Shqiptare të 136 viteve të shkuara (1878), dy qeveritë e shteteve shqiptare ...

Elvi Sidheri: Lëngon apo ka vdekur familja shqiptare?

Qysh mbrëmë teksa duke soditur të rejat e kanaleve informative shqiptare, vura re me ankth dhe revoltën e zakonshme të lindur së brendshmi në të tilla raste, se në malësitë e Voskopojës (Gjonomadh) qenë shfarosur 4 njerëz të pafajshëm, më lindi ...

Elvi Sidheri: Mes Zapateros dhe Erdoganit!

Në mars të dhjetë vjetëve më parë, Spanja e qeverisur për dy mandate rradhazi me sukses dhe rritje ekonomike të admirueshme prej gati 7% nga ish kryeministri Aznar, i drejtohej zgjedhjeve parlamentare me një garanci gati të plotë se të djathtët do të fitonin sërish pa tepër komplikime.Por atentatet e stacioneve të trenave ...

Elvi Sidheri: Përse-të e Qoses!

Më është bërë traditë tashmë që të mos i kushtoj fare ose shumë pak vëmendje dokrrave dhe përsiatjeve të zakonshme të Rexhep Qoses nëpër faqet e ndryshme të shtypit tiranas. Gazeta tonat të njohura...edhe ndër ato me më tepër influencë e autoritet ...

Elvi Sidheri: Në këmbë të ecim dhe bar të hamë!

Ishte dje një ditë e madhe për vegjëlinë (popullin, gjindjen e thjeshtë) shqiptare.I madhi, ai që vjen në pushtet me 1 milionë shpulla për të “udhëhequr” dhe jo qeverisur, qe ulur “gju më gju me popullin” e ia pati nisur një diskutimi më tepër të gjerë sesa të ...

Elvi Sidheri: Refuzim!

Mbaj mend në pranverën e vitit 2009, diku përpara zgjedhjeve parlamentare që aq shumë do të kontestoheshin më pas, vizitën e ish kryeministrit tonë (Berisha) në Pragë mos gaboj dhe përqafimin e tij me homologun çek, teksa Shqipëria bënte edhe formalisht aplikimin për status vendi kandidat për Bashkimin Europian ...

Elvi Sidheri: Po me statusin ç’patën xhanëm?

Siç kanë patur zakon dhe traditë të “paharruar” të shprehen në fjalorin tipik të TVSH-së...”lind pyetja”...përse vallë miqtë tanë të hareshëm nga Hollanda e mullinjve me erë (ose ujë), nallaneve prej druri për meshkuj e femra, gjalpit të shijshëm, cilësisë së lartë të jetesës ...

Elvi Sidheri: Një (Car) Dushan mbi Vardar...

-“E ç’na bëri ai Dushani i ngratë se ia vunë një palo statujë në mes të Shkupit, tek ajo ura skizofrenike e dhjetëra “personaliteteve” të monumentizuar si përfaqësues të denjë të maqedonizmës “sllavo-antike” përmbi ujërat e Vardarit të bukur që ndan në dysh etnikisht, botëkuptimisht, gjuhësisht dhe fetarisht ...

Elvi Sidheri: O shoku kumandar...na mori malli!...

Java e shkuar, cazë si e thatë për nga evenimentet për të cilat do të kishte lindur apo të qe ngjizur ideja për t’i komentuar apo bërë ndonjë shkrim nisur prej tyre, sidoqoftë na la dy ngjarje për t’u komentuar.1)...”Të shtatët e Apokalipsit” (apo ishin katër ata të Biblës se u ngatërrova)...

Elvi Sidheri: Le të meditojmë (s’është me detyrim)!

Po mendohesha këto ditë se për çfarë të shkruaj, meqë nuk po e gjeja një temë të denjë për të cilën të shtjellohesha, thellohesha apo thjesht të reagoja...Se reagime patëm ditë të tëra për armët kimike të Asadit dhe mirë bëmë mendoj unë ...

Elvi Sidheri: Armë kimike 3

Kaluan protestat, kaloi sheshi i mbushur me të rinj, kaluan thirrjet shpesh edhe me theks dhe përmbajtje apokaliptike në Facebook, kaloi fjalimi i gjatë demagogjik i kryeministrit (“Laviret e bulevardit” u zëvendësuan me “Derra”) dhe qetësia ra sërish në të bukurin vendin tonë ...

Elvi Sidheri: Armë kimike 2

Ç’më frymëzoi njerëz dhe lexues të nderuar që t’i hyj prapë këtij sporti që më shtyn të shkruaj sërish për një temë kaq të pakëndëshme (për të cilën kurrë nuk do kisha dashur të shkruaj qoftë edhe një fjalë) si armët kimike? Eh, po dihet përse!Siç specialisti i armëve kimike, zoti Paul Walker ...

Elvi Sidheri: Armë kimike!

Nuk jam fare dakort me një frymë dhe konotacion të paktën mendim-ndryshës (se s’dua të mendoj anti-amerikan), që po merr reagimi ndaj hipotezës së armëve kimike siriane që mendohet të sillen në Shqipëri.Kur mendoj për Amerikën dhe sidomos për politikën  ...

Elvi Sidheri: Përshpirtje otomaniste që marrin jetë jo vetëm për Halloween!

Mbrëmë pas muzgut dhe darkës së errët (që si për koinçidencë, neve në gjuhën tonë të bukur shqipe, i themi “darkë”...ashtu siç në anglisht “dark” domethënë pikërisht “errët)...bashkë me fantazma të ndryshme të çdo lloji, njerëzish të vdekur e pakallur me hanxharë majë kresë ...

Elvi Sidheri: Erdo hedh gurin dhe fsheh dorën

E morët vesh ore njerëz që Rexhep Taipi ishte interpretuar gabim?Po se fajin e kishte pasur përkthyesi i tij Bekim Mustafoviç (shqiptar i fortë ky “viçi”)...apo diçka e tillë, sepse të ngratin bashbakan turk, na e paskan keqpërkthyer në Prizren ...

Elvi Sidheri: Një “Nobel” për “armikun e popullit”!

Fushata ndërmediatike dhe mbi të gjitha ndërpopullore anti-Kadare para dhënies së çmimit Nobel në Letërsi, mua vetë më kujtoi qetësisht edhe pa asnjë dyshim të vetëm (“sem duvida nenhuma” që thonë portugezët)... idetë e Daci Bao-ve ...

Elvi Sidheri: Ka tradhëti në futboll?

Një film tipik i realizmit socialist dikur, përmbante ndër të tjera (dhe për këtë gjë kujtohet akoma), një shprehje që mbeti në memorien kolektive shqiptare... ”Këtu ka tradhëti burra”! Ishte një histori me të infiltruar të partisë dhe sigurimit të saj të shtetit, brenda bandave ...

Elvi Sidheri: Përse e vdiqën Sofie Qëndron?

Ndoshta po ose do të shkruaj me nerva, por njëherë të paktën edhe më lejohet o njerëz.Si është puna, përse më djeg miza (gjithmonë sipas shprehjeve të të nderuarit dhe tejet respektuarit popull), apo për çfarë arsye më kanë kërcyer rëndshëm kacabujtë? ...

Elvi Sidheri: Hrushovi me këpucë dhe Edi me fjalë

Kohë më parë të nderuar lexues, duan të thonë dhe të dëshmojnë dëshmitarët e kohës si dhe një numër xhirimesh okulare, se lideri sovjetik me origjinë ukrainase (prandaj Ukraina është shtet i madh, me Krimenë pjesë të saj sot ...

Elvi Sidheri: Import plehërash Jo, po vendit gjithë plehëra si t’ia bëjmë ndërkohë?

Një nga tre vendimet e qeverisë së re, përveç punës së koklavitur dhe tejet të cekët me çështjen “madhore”...”t’a vëmë apo t’a heqim presidentin” nëpër zyra shteti, lidhej pra edhe me çështjen vërtetë të ndjeshme të importit të plehërave...

Elvi Sidheri: Nishani vs Ismail Bej Vlora, një duel në diell

Jemi në ditët e para të qeverisë dhe qeverisjes së re dhe shumëçka për të folur apo komentuar s’është se ka.Ndaj edhë gjëja apo evenimenti më kuptimplotë(zbrazur) që më zuri veshi dhe më panë sytë (politikisht) këto ditë, ishte zëvendësimi sa hap e mbyll sytë, me një shpejtësi rrufe ...

Elvi Sidheri: Telenovelat “3”!

E pranoj publikisht që nuk do jem i pari që do të merrem me këtë temë, sepse vetëm këtu tek ZemraShqiptare, jam i treti që do të përpiqem t’a prek së afërmi, sipas këndvështrimit tim këtë fenomen aq të pranishëm në shoqërinë tone...

Elvi Sidheri: Pak shenja nga “opozita 1”!

9 shtator sot, ditë e hënë siç normalisht ndodh kur një legjislaturë normale hyn në funksionin e saj kushtetues.Do mblidhet parlamenti për pak orë, do verifikohen nja 140 mandate, 16 prej tyre do bien direkt të nesërmen për shkak se deputetët ...

Elvi Sidheri: Kombëtarja lufton dhe do të fitojë!

Dje pas një ndeshje të interpretuar sidomos gjatë pjesës së dytë, në mënyrë magjistrale, ekipi ynë kombëtar, pësoi në Slloveni një humbje të pamerituar.Kemi humbur edhe herë tjetër se nuk është kjo hera e parë, por të humbësh pasi ke ekzekutuar shumë korne dhe ke gjuajtur 7 here ...

Elvi Sidheri: Pak “SHQUP” në vend të piperit

Ditë me rëndësi për ndonjë arsye të veçantë do thoni juve lexues?Ditë normale, më e zakonshme sesa speciale do të thoja unë, po të mos qe që edhe sot, si shumë ditë të mëparshme të kësaj periudhës së fundit shqiptare, hapësira jonë politiko-qeverisëse ...

Elvi Sidheri: Ndërhyrje të dënueshme dhe nga kush?

Katrahura me Pallatin e Kulturës-bilardo-lojëra fati (degdisja e kulturës shqiptare në përgjithësi e tillë është, jo vetëm në këto godina të mbetura gjer sot nga regjimi komunist) dhe Kishën e Shën Mërisë së Pazarit në Përmet, siç edhe e parashikova ...

Elvi Sidheri: Përmet dhe Kishë!

Në këto ditë tejet të nxehta verore, kohë kur politikisht nuk kemi më çfarë të flasim e të diskutojmë, pasi një qeveri po vazhdon sa për inerci mandatin e saj (kushtetues) gjer në shtator dhe tjetra pritet të zerë vendet, e uritur për pushtet pas tetë vjetëve opozitë ...

Elvi Sidheri: Të jesh shqiptar në Shqipëri!

Të them të drejtën e të drejtave, merita e këtij shkrimi tim të sotëm, i takon koleges në këtë faqe, Entela Binjaku.Është pikërisht një shkrim i saj i sapo botuar me temë qëndrore popullsinë rome dhe kushtet e saj skandaloze të jetesës krah nesh të tjerëve në vendin tonë, që shërbeu si burim ...

Elvi Sidheri: Plumba në breg të Jonit!

Po kalojmë ditë të nxehta gushti, bën vapë, plazhet janë mbushur me gjindje të etur për ujë të kripur deti dhe rërë të pastër e rreze dielli, por sërish megjithëse më shumë se një muaj ka kaluar nga dita e zgjedhjeve, përsëri mendja si shqiptarë të mire ...




Kryesore