Elvi Sidheri: Ra ky Nobel dhe s’u pamë

Por, edhe pa Nobelin, Kadareja mbetet Kadare, vepra e tij nuk humb asnjë grimë madhështie, dhe bota vijon dhe do të vazhdojë ta njohë, çmojë dhe vlerësojë përherë e më tepër gjeniun e letrave shqipe të dy shekujve të fundit.Do të ishte vetë Nobeli si çmim, ai që do të fisnikërohej ...

Elvi Sidheri: Tre pikë janë më mirë se tre gishta

Kur një lojtar serb (Kolarov a kush ishte, se një grup “viçash” sipas prapashtesës së kudogjendur të mbiemrave të tyre, më duken të tërë raca e tyre faktikisht)... pas golit të dytë të ekipit kombëtar të Serbisë, pati ngritur tre gishtat me simbolin karakteristik shovinist çetnik në ...

Elvi Sidheri: Mjafton një pllakë

Tek na vjen ky fund-shtator kaq i freskët, mbas një vere aq të vapët; duket se për çudi, mendjet njerëzore, shqiptare, sërish kanë marrë kot, dhe një pllakë është bërë strumbullar i përvijimit të rradhës të shpërfaqjes të së ashtuquajturës: “Homo albanensis thagmensis vetë-përçmensis”!...

Elvi Sidheri: Pezë & Enver (si shurrë me liker)

Nuk vonoi që edhe këtë vit të na fanepsej sërish nga kujtesa historike e kohës së pushtimit italian “Konferenca e Pezës”, e cila meriton gjithësesi respektin e saj të plotë të rastit, ashtu si edhe vlerësimin e merituar historik; dhe ndërkohë bashkë me të gjitha përshpirtjet e rradhës për këtë ...

Elvi Sidheri: Butrint, aty ku UNESCO-ja dhe vetë Enea trojani, i dorëzohen batërdisë shqiptare

Si ka vendosur njeriu që t’ia marrë udhës për Sarandë dhe për t’i kaluar atypari një grup ditësh të këndshme, në mes të kësaj vape të lemerisshme të këtij viti 2015; rrjedhimisht dhe njëkohësisht, edhe pashmëngshmërisht, del përherë nevoja që qyteti antik i Butrintit, të përshkohet njëherë...

Elvi Sidheri: Kurdët janë shënjestra e vërtetë e ofensivës ushtarake turke

Përmes një fushate imazh-ndreqëse që vështirësisht se do të mund t’i shërbejë dot si “makiazh” për të mbuluar synimet e saj reale, qeveria turke po rreket që t’i paraqesë bombardimet e njëkohëshme kundër Shtetit Islamik dhe Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në Irak...

Elvi Sidheri: Zerimi total i përparimit 14 vjeçar të çështjes shqiptare në IRJM

Për pak ditë do të mbushen plot 14 vjet qysh nga nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, falë së cilës në vitin e nxehtë dhe fort luftarak 2001, dy vjet pas luftës dhe çlirimit të Kosovës, shqiptarët e IRJ Maqedonisë, ia dolën që me forcën e armëve në terren përballë ushtrisë maqedono-sllave...

Elvi Sidheri: Besa e blasfemuar e shqiptarit

Kur dëgjova për ndodhinë e fundit me protagonistë disa turistë të pafatë çekë në malet e veriut të Shqipërisë, si fillim pandeha (fort gabim) se bëhej fjalë për aksidentin e zakonshëm, me protagonistë turistët nga ky vend, që shpeshherë kanë mbetur viktima të majava të thepisura të alpeve tona...

Elvi Sidheri: Të votosh një grua (qoftë larg!!!)

Kur pak muaj më parë, teksa përvijoheshin më qartazi kandidaturat për zgjedhjet e pritshme dhe të afërta lokale (apo “vendore”, quajini si të doni), mes shumë emrave që plasën sheshit−si të bëhej fjalë për një ankand publik arturinash, dhe jo për administratorë të ardhshëm të superbashkive ...

Elvi Sidheri: Kurdët e shuajnë ëndrrën e “sulltanatit” të Erdoganit

Ëndrra më e makthshme e presidentit të Turqisë, u mishërua në emrat e miliona kurdëve në natën e së dielës. Njëri syresh, i quajtur Semo, ishte ndër ata mijëra njerëz që pasi patën votuar masivisht, dolën të ngazëllyer në rrugët e qytetit kurd të Dijarbakirit për të kremtuar futjen në parlament...

Elvi Sidheri: Kur “miku” (Erdogan) vjen të të provokojë dhe urdhërojë në shtëpinë tënde!

Vizita e presidentit turk Erdogan në Tiranë para rreth një jave, përsa më përket mua personalisht, por edhe shumë të tjerëve besoj, nuk do të kish paraqitur asnjë interes të veçantë, nëse nuk do ta kishim njohur qysh më parë personazhin atipik (amorf, anormal, anjerëzor, parapolitikan...

Elvi Sidheri: Deri kur do të vrasi shqiptarë ky palaço (Gruevski)?

Ngjarjet e sotme dramatike në IRJM (të ashtëquajturën Maqedoni); më duket se shqiptarët dhe tërë banorët e atij vendi, i kanë kthyer me kujtesë 14 vite më parë, në konfliktin e vitit 2001.Dhe nuk është aspak e rastësishme kjo gjë; nuk ka sesi të jetë, kur në 2015-ën, sytë të shohin sesi autoblindat...

Elvi Sidheri: Mos të dekoroftë Rusia!

Një lajm i thagmtë sapo çau mespërmes qiellin pranveror të këtij maji të porsa filluar shqiptar! Të ketë vallë të bëjë me zgjedhjet lokale që afrohen pandalur? Të jetë gjë ndonjë ndodhi nga “ndërmarrja” (gjegjësisht-fushata elektorale)?! Nepali dhe tragjedia e paimagjinueshme njerëzore ...

“La Traviata” personifikohet mjeshtërisht me madhështi nga sopranoja shqiptare Ermonela Jaho në Madrid!

Kur pak ditë më parë, më erdhi në vesh gjysëm-rastësisht, se “La Traviata” do të vihej në skenë në prestigjiozin “Teatro Real” të Madridit (Teatrin Mbretëror pra, të inauguruar plot 165 vite më parë në 1850-ën, i cili konsderohet një ndër më të rëndësishmit e Spanjës dhe gjithë Europës...

Elvi Sidheri: Gjenocidi turk mbi armenët dhe ai ndaj shqiptarëve, dy paralele historike!

Në vitet a para të shekullit të kaluar, në territorin e asaj që ende quhej Perandoria Osmane, XhonTurqit vunë në jetë planin e parë të saktë dhe të mirëstudiuar të një“Genocidi” autentik mbi një popull.Ai popull i ngratë që pati këtë “fat” të kobshëm dhe të cilit i ra kjo mënxyrë e padëgjuar në kurriz, ata ishin armenët.Perandoria ku atyre u pati rënë të jetonin, ishte ajo osmane dhe ligjin aty e bënin turqit...

Sidheri: Një mendje-mbytur, që uron mbytje njerëzish!

Të them të drejtën, shumë gjëra më kanë kaluar shpesh nëpër mendje, dhe për shumë syresh çoku edhe kam shkruajtur gjer më tani, por ende, gjallë në botë se pata menduar deri më sot se do të shkruaja dikur për një personazh si zonja Daniela Santanchè.Për ata që nuk e njohin ...

Elvi Sidheri: Papa Françesku “njeh” vërtetësinë e genocidit armen!

Sa herë që flitet për genocidin armen të kryer dhe planifikuar qëllimisht nga Xhonturqit 100 vite më parë; dy gjëra bien përgjithësisht në pah: së pari thellësia e dhimbjes që ky genocid i pashembullt ka shkaktuar dhe lënë pas ndër breza tek populli armen i shpërndarë ngado nëpër botë; dhe refuzimi ...

Elvi Sidheri: Kryqëzimi dhe shkaqet e tij të panjohura!

Sa herë që afrohen Pashkët, të krishterët e pyesin veten se cilët qenë ata që e patën dënuar Jezusin dhe mbi cilat akuza e bënë këtë gjë. A ishin vallë hebrenjtë ata që e zvarritën deri tek kryqi, apo më saktë, a qenë vallë romakët që e kryen këtë akt, meqënëse patën shtrirë dominimin...

Elvi Sidheri: 22 Mars i paharruar!

Bëhen plot 23 vite qysh nga zgjedhjet e dyta pluraliste të 22 marsit 92.E çë pastaj?! – do të pyeste ndoshta edhe me njëfarë të drejte ndokush.Një palë zgjedhje, që ndër të tjera, nuk qenë siç duket edhe nga pohimi im në fillim të këtij shkrimi; nuk figurojnë tamam si të parat që u paten ...

Elvi Sidheri: Prova e rradhës për erdoganizimin!

Me afrimin e datës së zgjedhjeve parlamentare në qershorin e ardhshëm, të cilat parashikohen si vendimtare për vetë Turqinë dhe demokracinë e saj të brishtë, një fenomen tejet bizarr ka nisur të vërehet në rradhët e kandidatëve të partisë së presidentit Erdogan; bëhet fjalë për shfaqjen e ...

Elvi Sidheri: Dy vite (të bekuar) me Papa Françeskun!

Kur dy vjet më parë, në një distancë shumë të shkurtër kohore pas dorëheqjes së parë të një Pape (Benediktit të XVI-ë) në 600 vitet e fundit, ndërkohë që diskutohej pareshtur me një kërshëri që shtohej pamasë me kalimin e orëve, mbi emrin e Papës së ri; në dritaren përkatëse ...

Elvi Sidheri: Mos të njohtë Palestina!

Pak ditë më parë, teksa konflikti herë i ngrirë, e herë i ndezur flakë palestinezo-izraelit, po përjetonte akullosjen e tij të zakonshme periodike, një britmë nga larg, dukej se i zgjoi nga kllapia shqiptarët dhe ndjesitë e tyre të gjithëfarë llojshme lidhur me këtë konflikt...

Elvi Sidheri: Italianët përqeshin kërcënimet e Kalifatit Mesjetar!

Me shumë shpoti. Kështu i janë përgjigjur italianët kërcënimeve të militantëve të Shtetit Islamik nga brigjet e Dernas dhe të Sirtes, rreth 300 milje nga bregu italian, se kalifatistët do të arrijnë një ditë në Romë.Militantët libianë të lidhur me organizatën fondamentaliste në fjalë...

Elvi Sidheri: Hipokrizia erdoganiste nuk ka kufi!

Pak ditë më parë, gjatë një vizite në Meksikë, presidenti autoritar i Turqisë, i njohur botërisht për kapriçot e tij të famshme megallomane, bizarre dhe fort surreale, pati deklaruar sfidueshëm para medias botërore, se presidenti amerikan Barak Obama, ish e udhës dhe duhej të dilte sheshit, e të fliste ...

Elvi Sidheri: Çmim madhështor, për një njeri të madh!

Kur gjatë muajit të kaluar të janarit, në ato ditë të para tejet të ftohta të këtij viti 2015, u mor vesh publikisht se shkrimtari ynë i madh Ismail Kadare, pritej të merrte zyrtarisht një çmim në Panairin Ndërkombëtar të Librit, në kryeqytetin “e shenjtë” të Izraelit, dhe qendrën shpirtërore të tre feve të ...

Elvi Sidheri: Çorbë (e thartuar) Ballkanike!

Nëse shprehja e popullit tonë “Fillimi i mirë, gjysma e punës”, apo ajo tjetra e fqinjëve tani italianë që shprehen se “Il buongiorno si vede dall mattino”, do të merreshin si pika referimi për këtë fillimvit 2015, sidomos në kontekstin politiko-demokratik-zhvillimor të rajonit tonë Ballkanik...

Elvi Sidheri: 17 Janar i harruar!

17 janari, nuk është një datë dosido, as nga ato të harrueshmet që rëndom na ikin tinzash pa u vënë re, ashtu si shumë data të tjera me rëndësi historike kapitale, neve shqiptarëve, një populli të njohur për kujtesën e tij shpesh të shkurtër dhe tejet selektive...

Elvi Sidheri: Je suis Charlie!

Të them të drejtën fare, këtë shkrim e kisha në mendje që ta shkruaja qysh në ditën e sulmit makabër mbi redaksinë e të përjavshmes Charlie Hebdo në mes të Parisit, në zemrën kulturore dhe libertine të kësaj Europe e të këtij qytetërimi Perëndimor, ku deri në provë të kundërt, edhe Shqipëria ...

Elvi Sidheri: Shfarosje!

Kur njeriu bën të dali jashtë Prishtinës, drejt periferive të saj të shumta, të cilat tanimë një Zot e di nëse janë lagje të mirëfillta të kryeqytetit kosovar, ish fshatra plot vila dhe shtëpi shumëkatëshe, qendra tregtare, sipërmarrje masive afariste, fusha të ngrira nga ky acar funddhjetoras, apo...

Elvi Sidheri: I izoluari i Bosforit!

Arrestimet e shumta të gazetarëve në Turqi gjatë ditëve të fundit, mund të sjellin si pasojë, kthimin përfundimisht të faqes “Erdogan” nga liderët perëndimorë, duke dëmtuar kështu njëkohësisht të gjitha palët në këtë kontekst gjeostrategjik me rëndësi themelore për ekuilibrat ekonomikë...

Elvi Sidheri: Baca Fahri!

E di që në të vërtetë, me aq sa di unë, Fahri Xharra, nuk është një malësor, por se ç’më vjen që ta quaj kështu, dhe nuk i ndahem dot këtij emërtimi, sipas meje tejet fisnik, dhe që atij, ndër të tjera, i rri shkëlqyeshëm, porsi një veshje e denjë për punën, veprën e tij madhështore, për impenjimin...

Elvi Sidheri: Vogëlsira turke

Turqit e sotëm, ndër të tjera, e ndoshta mbi të gjitha (për mirë flas), njihen për ushqimin e tyre përrallor.E në fakt, ndër përbërësit më të nderuar të kuzhinës së pasur dhe madhështore turke, bëjnë pjesë me krenari të theksuar, edhe “llokumet” për shembull...

Elvi Sidheri: Bunkerë (për t’u përmjerë)!

Hapja pompoze (“In pompa magna”siç do thoshin italianët) e bunkerit tejet “artistik” ku hamendësohet se andej nga vitet 70-ë, në të lajthitur të tij, shoku Enver, vente për t’u “mçyer” (fshehur) nga bombardimet thellësisht imagjinare të koalicionit trepalësh anti-RPSSH...

Elvi Sidheri: Në kufi!

Kur përçapet njeriu që të kalojë kufirin turko-grek nga zona e Trakisë turke, për në atë greke (se ka edhe një tjetër Traki bullgare ndërkohë), ajo që më tepër të bën përshtypje, janë doganierët e secilës palë! Ata turq, të ngeshëm, zakonisht të buzëqeshur vesh më vesh, dhe të mësuar ...

Elvi Sidheri: Efekti “Z”!

Kur nisa të shfletoj Zonjën Z, aroma e tymnajës, gati temjanit mistik që gjenerohej habitshëm qysh në ngjizjen e kopertinës së këtij libri, u duk sikur m’i depërtoi flegrat, shqisat e tëra, dhe silueta e asaj vajze që pozon pranë një dritareje diell-përçuese, në atmosferën “Blanche-Noir”, shenjoi ...

Elvi Sidheri: Drama e një drame!

Në vitin e largët 1998, ndërsa në Kosovë pati nisur lufta çlirimtare kundër pushtuesit shekullor serb, dhe regjimit të tij shtypës e apartejdizues, një vit pati kaluar, qyshkur një bijë e madhe e popullit shqiptar, e qytetit dikur shqiptar të Shkupit, dhe e rajonit shqiptar të Kosovës, pati ndërruar jetë...

Elvi Sidheri: Say “NO” to UEFA and especially to monsieur Platini!

“Ra kjo borë e parë e kësaj vjeshte dhe ia pamë turinjtë racistë UEFA-s dhe zotit Platini” – i bie të themi ndërkohë, pas vendimit të sotëm më tepër sesa skandaloz të komisionit të disiplinës së organizmit europian të futbollit.Në fakt, është nevoja ta pranoj se “po më hanin duart...

Elvi Sidheri: Autochthonous!

Kur shorti i kualifikueseve për europianin francez të vitit 2016, na vuri përballë me Serbinë, të them të drejtën, nuk e pata shumë mendjen tek kjo gjë.Jo për arsye se nuk e vlerësova apo nuk i kushtova vëmendjen e duhur këtij fakti, por për shkak se Serbia...

Elvi Sidheri: Ne nuk dimë të përballemi me të kaluarën tonë (të hidhur)!

Ditët e fundit më qëlloi rastësisht, të vihem në dijeni të një ngjarjeje që po bën mjaft bujë në Rumani. Në këtë vend të madh lindor, ish satelit sovjetik, tashmë prej vitesh anëtar të BE-së dhe NATO-s, ka nisur gjykimi si dhe vënia në bankën e të akuzuarve...

Elvi Sidheri: Gjeostrategjizma!

Një shkrim i agjencisë ndërkombëtare të lajmeve ‘Reuters’ i ditëve të fundit, që kishte për temë kryesore, problemet e autoriteteve të Kosovës me fluksin e të rinjve kosovarë drejt masakrave ndëretnike civile në Siri dhe Irak, mënjanë shumë aspekteve të tjera, vinte në dukje një fakt tejet të ...
Kryesore