Sidheri: Një fundjavë e pazakontë gjaku blu dhe futbolli

Martohet princi trashëgimtar Leka II dhe gjithaq edhe luan në Loro Boriçi kombëtarja e Shqipërisë përballë “Furia roja-s” spanjolle.Dhe, nëse në Shkodër, kësaj rradhe shiu pavarësisht se sipas traditës më të mirë ra “me gjyma”, prapëseprapë nuk u shndërrua dot në atë...

Elvi Sidheri: Netanjahu flet pa doreza lidhur me dyfytyrësinë antihebreje të OKB-së

“E ftoj udhëheqësin palestinez të vijë të mbajë një fjalim para Knesetit (parlamenti i Izraelit) në Jeruzalem, dhe paskëtaj edhe unë do të shkoja të flisja para parlamentit palestinez në Ramalla”, do thoshte Beniamin Netanjahu para asamblesë së Kombeve të ...

Elvi Sidheri: Shenjtërim

Është ndër ato ditë që mënjanë që shenjohet nga një ngjarje e hyjshme si “Shenjtërimi”, faktikisht edhe në vetvete shenjtërohet katërcipërisht, sikur të ishte spërkatur me ndonjë pikël nga shenjtëria e përçuar drejtpërdrejt nga aureola tashmë përfundimisht...

Elvi Sidheri: Mos(keq)kuptimet tona kronike

Kur Rashica & Co, pra, pak lojtarë si ai, vendosën jo edhe aq befas, që të largohen nga kombëtarja (gjithë)shqiptare, kori i kukuvajkave kujisëse nga të dyja anët e kufirit ndërshqiptar, duket sikur mezi ç’pati pritur që të mprehte shpatat e gjuhës shpesh më cinike të...

Elvi Sidheri: Kur përvjetori kthehet në funeral

Pak ditë më parë (13 gusht), shënohej, jo edhe aq solemnisht, mbushja e plot pesëmbëdhjetë viteve nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit.Një datë tepër kuptimplotë për shqiptarët e Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë...

Elvi Sidheri: Majlinda

Të lindësh në muajin maj, zakonisht është fat; sidomos në rajone ku dimri është pakëz më i ashpër, bora më jetëgjatë, acari tepër i pranishëm, dhe ku vera pritet zakonisht si ujët e pakët.Njëlloj si në Pejën e bukur buzë alpeve, Drinit dhe mahnitjeve të ...

Elvi Sidheri: Izraeli dhe përballja me terrorizmin

Si fillim, për të kuptuar si duhet mënyrën sesi shteti i Izraelit përballet me kërcënimet terroriste, do theksuar se për shumë qytetare izraelitë sot, pamjet rrëqethëse të kamionit që bie si drapër përmbi turmën e pambrojtur në Shëtitoren e Anglezëve në Nisë...

Elvi Sidheri: Talha Uğurluel; ose kur lugatët fusin gojën në punë

Një video që xhiron së fundi në hapësirën e internetit, duke i shpëtuar kështu për fat të madh censurës apo vetëcensurës së stërnjohur të “homo albanensis” modern, na shpërfaq fort qartë atë që shumëkush ndër ne e di tepër mirë, por që gjithësesi, shpesh e...

Elvi Sidheri: Tre hapat prapa të Padishahut të papërkulshëm

Ndonëse në fakt janë dy hapat e këtillë, gjithësesi, zhvillimet e orëve të fundit, na shpërfaqin edhe njëherë, në qoftë nevoja, sesa fluide është politika në përgjithësi, dhe gjithaq edhe nevojën jetike të regjimit obskurantist të presidentit Erdogan, për të gjetur, për t’u ...

Elvi Sidheri: Bashkimi i vërtetë kombëtar

Nuk kam qenë askurrë për të thënë të drejtën, partizan i patetizmave të tepruara që (keq)përdorin fort shpesh ndjenjat tona kombëtare, duke u dhënë atyre ngaherë ndonjë tis të lodhur apo të shtirur partiak, rajonal apo të ashtuquajtur shoqëror, në prirjen e vazhdueshme tonën si popull...

Elvi Sidheri: Sami Frashëri dhe dritëshkurtësia e neo-otomanizmit të ri pandemik

Një lajm i pak ditëve më parë, i rënë si rrufe në qiell të pastër, në realitetin e përditshëm shqiptar − ndanë skandaleve të pamungueshme, ekonomisë, mbijetesës së vështirë të “homo albanensis” të thjeshtë, dhe mijëra andrallave të tjera me të cilat...

Elvi Sidheri: Mrekullia izrealite në 68 vjetorin e krijimit të Izrealit

Në këtë përvjetor të krijimit të shtetit hebre, mënjanë rrëfenjave të zakonshme të njëanshme mediatike për ditën e së ashtuquajturës katastrofë palestineze (Izraeli u pat themeluar me një vendim historik legjitim të Kombeve të Bashkuara, të votuar edhe nga ...

Elvi Sidheri: FYROM-land - No country for albanians

Të më falin puritanët e pastërtisë së artikullit të shkruar në gjuhën tonë të ëmbël dhe të dëlirë shqipe; për këtë anglicizëm të zgjeruar në formë titulli, por, kur m’u pat ngjizur ideja për këtë shkrim, në mend seç m’u fanit edhe një film amerikan “No country for old men”...

Sidheri: Çarmatosja e mendësisë gjakatare moniste

Pa dashur aspak t’i hyj diskutimeve lidhur me atë që bashkërisht do të mund të konsiderohej si e fundmja ditë e përgjakshme e regjimit komunist në vendin tonë − duke iu avitur kështu 8 dhjetorit, prostestave të para qysh në fillim të vitit 1990 në Shkodër me tentativën...

Elvi Sidheri: Bruksel, 22 mars

Shpeshtësia e sulmeve terroriste së fundmi, faktikisht nuk do të duhej të na shtynte të habiteshin fort për ngjarjet e djeshme në Bruksel; as e dhëna kryesore lidhur me këtë makabritet të rradhës që godet zemrën e Europës, që shpërfaq qartas, nëse dikush ende s’e ...

Elvi Sidheri: Kurora e Ballkanit

Kur mendojmë për realitetin e sotëm, në të gjitha dimensionet e tij, atë jetësor, gjuhësor, politik, ekonomik, gjithaq edhe letrar - e sa i përket më gjerësisht fushës së ndritur të letrave shqipe - një shqyrtim i tërthortë, sa edhe i plotë i pafundësisë së fenomeneve që përbëjnë ...

Elvi Sidheri: Barriera kurde

Në këto kohë të vështira dhe fort të koklavitura të gjeopolitikës, real-politikës dhe gjeostrategjive ndërbotërore; kur shumë rende sociale dhe baraspeshime të lashta sa shekujt; politike, po shkërmoqen sikur të kishin qenë veçse kështjella rëre; kur “nuk merr vesh i pari të ...

Elvi Sidheri: Ulkonja zbret në qytet

Por, ndërsa ky idhull i rremë, ky njeri-ujk që pati dashur të zëvendësonte Zotin dhe të shndërrohej në një hyjni të mbarsur në gjak dhe dhunë; më në fund pati rënë përtokë dhe qe copëtuar në mijëra fragmente; trashëgimia e tij gjakatare, nuk ish zhdukur përfundimisht...

Elvi Sidheri: Gënjeshtra dhe të vërteta për turkomanët, turkofilët dhe turqit!

I gjithë ky titull në një farë mënyre mund edhe të duket si një vlerësim i tepërt për këtë grup njerëzish, për të cilët tashmë shpesh e më shpesh po flitet!Jo se sidomos ne shqiptarët nuk kemi për çfarë tjetër të flasim dhe me çfarë të merremi por sidoqoftë tashmë debati ka marrë drejtimin e...

Elvi Sidheri: 10 vjet amëshim rugovian

Dhjetë vite më parë, gjatë një muaji janar po kaq të acartë sa ç’po është ky i sivjetshmi; ndërkohë që moti zhytej edhe atëherë nën zgjedhën e temperaturave ekstreme shumë gradë nën zero; më 21 janarin e vitit 2006, do të ndërronte jetë ish presidenti historik ...

Elvi Sidheri: Porta (e shqyer) e dënglave gazetareske

Disa media italiane, dhe sidomos ato segmente të shtypit italian që rrallëherë dinë të shohin përtej gjatësisë së qimeve që u zgjaten jashtë zgavrave të hundës, sipas traditës së tyre dritëshkurtër më klasike; kur s'kanë ç'i bëjnë gomarit, përgjithësisht merren me ...

Elvi Sidheri: Kadare, ose ndryshe “Shih me sy e plas nga marazi”

Dje, 1 janar 2016, shqiptarët u zgjuan nga letargu i shkurtër alkoolik, festiv dhe fishekzjarras që ndërlidh Vitin e Vjetër 2015 me rioshin 2016; me një ndjesi të këndshme jo vetëm dëshirash në pritje të plotësimit dhe jetësimit në këtë Vit të Ri të porsanisur, por edhe me...

Elvi Sidheri: 2015 - një vit i trishtë për të majtën ndërkombëtare

Si vjen fundi i vitit, si zakonisht ofrohet mundësia më e përshtatshme për të bërë disa bilance përkatëse të 365 ditëve të shkuara; të ngjarjeve dhe situatave të ndryshme që kanë shenjuar dukshëm këtë periudhë kalendarike që tashmë i afrohet pandalur fundit...

Elvi Sidheri: Christī Nātāle

Dita e Vigjiljes së Krishtlindjeve; për mua ka përbërë përherë një ngjarje tepër të veçantë, ashtu si edhe për çdo njeri tjetër, që laikisht apo në mënyrë thelbësisht e thellësisht praktikante; vlerëson, ndjek, ndjen, respekton, admiron, shijon apo thjesht mëton të zbatojë hareshëm dhe plot dinjitet...

Elvi Sidheri: Nënë Tereza, shenjtorja jonë

Lajmi se pikërisht në ditën e datëlindjes së tij të 79-ë, pra më 17 dhjetor, Papa Françesku, i ka dhënë dritën e gjelbër shenjtërimit të Nënë Terezës; nuk më zuri të papërgatitur, të them të vërtetën.Pikësëpari, Nënë Tereza, për mua, ashtu si edhe për çdo shqiptar tjetër të kthjellët nga arsyetimi...

Elvi Sidheri: Dhjetor historik

Tashmë, si kemi arritur në datën 10 dhjetor, ndërkohë që festat e fundvitit afrohen gjithnjë e më tepër, 8 dhjetorin e “lirisë dhe demokra

Elvi Sidheri: Skllavëri moderne shqiptare

Nuk është ky shkrim një refleksion apo thjesht dokumentim i këtyre fakteve që prej vitesh të gjata ndodhin, pa iu çarë qoftë edhe lehtësisht, koka dikujt.Jo se ne si popull kemi vajza tepër, jo se gjaku ynë i freskët shqiptar, se...

Elvi Sidheri: Shqipëri - Pavarësi

Kemi flamurin më seksi, mënjanë që më të hijshëm në planet!Kemi një territor sado të vogël, por plot me detra, liqene, lumenj (edhe ndonjë kënetë), male e fusha; kemi 5 fe dhe një kredo kombëtare thuajse të mbinatyrshme “shqiptarizme”; kemi mëkatet dhe magësitë tona...

Elvi Sidheri: Panairi i librit i Tiranës; një mundësi më tepër për të gjetur librin e duhur

Më datë 11 nëntor, ashtu si çdo vit tjetër, është çelur Panairi i Librit i Tiranës, i pasur në botime, risi, zhanre të ndryshme stilistikë dhe shpresueshmërisht, edhe i frekuentuar gjerësisht nga publiku art dhe letërsi-dashës shqiptar nga kryeqyteti dhe jo vetëm...

Elvi Sidheri: Ra ky Nobel dhe s’u pamë

Por, edhe pa Nobelin, Kadareja mbetet Kadare, vepra e tij nuk humb asnjë grimë madhështie, dhe bota vijon dhe do të vazhdojë ta njohë, çmojë dhe vlerësojë përherë e më tepër gjeniun e letrave shqipe të dy shekujve të fundit.Do të ishte vetë Nobeli si çmim, ai që do të fisnikërohej ...

Elvi Sidheri: Tre pikë janë më mirë se tre gishta

Kur një lojtar serb (Kolarov a kush ishte, se një grup “viçash” sipas prapashtesës së kudogjendur të mbiemrave të tyre, më duken të tërë raca e tyre faktikisht)... pas golit të dytë të ekipit kombëtar të Serbisë, pati ngritur tre gishtat me simbolin karakteristik shovinist çetnik në ...

Elvi Sidheri: Mjafton një pllakë

Tek na vjen ky fund-shtator kaq i freskët, mbas një vere aq të vapët; duket se për çudi, mendjet njerëzore, shqiptare, sërish kanë marrë kot, dhe një pllakë është bërë strumbullar i përvijimit të rradhës të shpërfaqjes të së ashtuquajturës: “Homo albanensis thagmensis vetë-përçmensis”!...

Elvi Sidheri: Pezë & Enver (si shurrë me liker)

Nuk vonoi që edhe këtë vit të na fanepsej sërish nga kujtesa historike e kohës së pushtimit italian “Konferenca e Pezës”, e cila meriton gjithësesi respektin e saj të plotë të rastit, ashtu si edhe vlerësimin e merituar historik; dhe ndërkohë bashkë me të gjitha përshpirtjet e rradhës për këtë ...

Elvi Sidheri: Butrint, aty ku UNESCO-ja dhe vetë Enea trojani, i dorëzohen batërdisë shqiptare

Si ka vendosur njeriu që t’ia marrë udhës për Sarandë dhe për t’i kaluar atypari një grup ditësh të këndshme, në mes të kësaj vape të lemerisshme të këtij viti 2015; rrjedhimisht dhe njëkohësisht, edhe pashmëngshmërisht, del përherë nevoja që qyteti antik i Butrintit, të përshkohet njëherë...

Elvi Sidheri: Kurdët janë shënjestra e vërtetë e ofensivës ushtarake turke

Përmes një fushate imazh-ndreqëse që vështirësisht se do të mund t’i shërbejë dot si “makiazh” për të mbuluar synimet e saj reale, qeveria turke po rreket që t’i paraqesë bombardimet e njëkohëshme kundër Shtetit Islamik dhe Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në Irak...

Elvi Sidheri: Zerimi total i përparimit 14 vjeçar të çështjes shqiptare në IRJM

Për pak ditë do të mbushen plot 14 vjet qysh nga nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, falë së cilës në vitin e nxehtë dhe fort luftarak 2001, dy vjet pas luftës dhe çlirimit të Kosovës, shqiptarët e IRJ Maqedonisë, ia dolën që me forcën e armëve në terren përballë ushtrisë maqedono-sllave...

Elvi Sidheri: Besa e blasfemuar e shqiptarit

Kur dëgjova për ndodhinë e fundit me protagonistë disa turistë të pafatë çekë në malet e veriut të Shqipërisë, si fillim pandeha (fort gabim) se bëhej fjalë për aksidentin e zakonshëm, me protagonistë turistët nga ky vend, që shpeshherë kanë mbetur viktima të majava të thepisura të alpeve tona...

Elvi Sidheri: Të votosh një grua (qoftë larg!!!)

Kur pak muaj më parë, teksa përvijoheshin më qartazi kandidaturat për zgjedhjet e pritshme dhe të afërta lokale (apo “vendore”, quajini si të doni), mes shumë emrave që plasën sheshit−si të bëhej fjalë për një ankand publik arturinash, dhe jo për administratorë të ardhshëm të superbashkive ...

Elvi Sidheri: Kurdët e shuajnë ëndrrën e “sulltanatit” të Erdoganit

Ëndrra më e makthshme e presidentit të Turqisë, u mishërua në emrat e miliona kurdëve në natën e së dielës. Njëri syresh, i quajtur Semo, ishte ndër ata mijëra njerëz që pasi patën votuar masivisht, dolën të ngazëllyer në rrugët e qytetit kurd të Dijarbakirit për të kremtuar futjen në parlament...

Elvi Sidheri: Kur “miku” (Erdogan) vjen të të provokojë dhe urdhërojë në shtëpinë tënde!

Vizita e presidentit turk Erdogan në Tiranë para rreth një jave, përsa më përket mua personalisht, por edhe shumë të tjerëve besoj, nuk do të kish paraqitur asnjë interes të veçantë, nëse nuk do ta kishim njohur qysh më parë personazhin atipik (amorf, anormal, anjerëzor, parapolitikan...
Kryesore