Ilir Dardani: Eshte…Kuq e Zi

Eshte zoti ne toke kur shikon ne video Anton Ceten para mijera shqiptareve te Dardanise qe bekojne falesit e gjaqeve. Eshte flamuri qe mbizoteron, eshte zemra e bardhe, dashuria per...

Ilir Dardani: Media Lavire dhe Politika AntiShqiptare!

Ndershmeria e medias shqiptare, tema Politike, mund te krahasohet deri diku me nje femer qe ne krevat ka burrin, kurse poshte krevatit ka dashnorin. Nje femer e perdale mund te demtoje...

Ilir Dardani: Mjeket, antihumanet e djallit!

Kohe me pare lexoj ne nje gazete se si nje qytetar kishte goditur mjekun me grusht. Urova qe grushti te kete qene sa me i fuqishem sepse forca shpeshhere eshte doktori i doktorit!...

Ilir Dardani: ‘’Fatkeqesisht’’, une nuk e dua te keqen as tradhetine kombetare!

Larg cdo interesi personal, por thellesisht i interesuar per kombin tim, shkruaj! Percaresia shqiptare nuk eshte aspak e re, perkundrazi eshte shume e vjeter dhe eshte shnderruar ne legjende te gjalle...

Ilir Dardani: Po, hej!

Regjimi komunist jugosllav, konkretisht serb, Shkeli shqiptaret me dhune, dhunoi gati gjysmen e kombit shqiptar, plackiti, turturoi dhe ekzekutoi nektarin e shqiptarizmit! Kjo tragjedi e gjate...

Ilir Dardani: Nje Flori Buce qe s’vlen as sa nje zagar!

Zagari eshte shume i dobishem per gjuetaret. Sapo vret nje lepur, zagari turret dhe shkon e e gjen shume shpejt. Te ishte per gjuetarin ka raste qe s’e gjen fare, ose humb shume kohe duke e...

Ilir Dardani: Nektari i shqiptarizmit: Nora, Shota, Tringa, Pajaziti, Rugova

Nora e Kelmendit, Shote Galica, & Tringe Smajli Nora, Shota e Tringa jane simbol i shqiptares se madhe. Jane simbol i qendreses se shqiptareve kunder monstrave turko-serbe...

Ilir Dardani: Shqipni e rrenueme

‘’Nene Tereza i ka ushqyer te varferit me paret e Vatikanit, kurse une me paret e mia’’ – eshte nje nder thenjet e shekullit, me ngjyre teper te zeze! Kur thuhet kjo, ne djall vafte poezia qe ja...

Ilir Dardani: Shqipni e trazueme

Krimi/vrasja eshte nje fenomen global, por ne Shqiperi njeriu iken si qeni ne rrush! Bota do te ishte shume e bukur nese s’do kishte shemtimin krim. Sikur shqiptaret te ishin si une, asnje vrasje s’do te ndodhte. Do lindte...

Ilir Dardani: Dardania, Shqiperia, Qosja dhe Ata!

Shqiptaret, historikisht nuk kane gjetur mikun ne vendet arabe dhe as ne ato sllave. Cdo lloj bashkepunimi, qofte edhe kulturor mes Shqiperise dhe vendeve te lartpermendura, ka qe fallso, i veshur me ligesi me fund...

Ilir Dardani: Pergjigje Kushtrim Janines

Une kerkoj nga shqiptaret qe te jene shqiptare, duke ju treguar edhe arsyet se pse! Une flas si shqiptar qe e do vendin e tij, dhe do qe shqiptaret te rikthejne krenarine e humbur, njekohesisht te ecin ne rrugen e duhur per...

Ilir Dardani: Per Kushtrim Janinen dhe te tjeret...

Shqiptaret jane evropiane. Pas ringjalljes se Krishtit Evropa u be e Krishtere, ku nuk u perjashtuan as te paret tane. Krishterimi ne Shqiperi eshte aq i vjeter sa ne Itali, Gjermani, France, Angli dhe ne te gjithe Evropen. Nese shqiptaret...

Ilir Dardani: Leter Gjergj Kastriotit

Ti s’me njeh mua, por une te njoh ty. Sot jam 26 vjec dhe se shpejti do te festoj 12 vjetorin e dashurise per ty. Hodha antishqiptarizmin qe e kisha trashegim, duke filluar me mbiemrin (emrin fatmiresisht e kam shqiptar...

Ilir Dardani: Hashimthacizmi

Shqiperi-Dardani jane nje dhe per shqiptaret e vertete kurre s’do te jene dy! Thaci ka shume deshire qe Kosova, e cila normalisht duhet te quhet Dardani, te quhet Hashimthac. Pra, edhe pse kam respekt per kohen e tij...

Ilir Dardani: Kriminelet, Nexhmije Pagarusha dhe ‘’pis-miletet’’!

Asnjehere s’do me dhimbsej plumbi, sado shtrenjte te me kushtonte! Ligesia mashkull shfrytezon minorenet e pafajshem dhe te pambrojtur shqiptare! Femijet ne pergjithesi dhe ata jetime ne vecanti shfrytezohen nga monstra...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VIII)

Shqiptaret nga Turqit, (pse i permend gjithmone turqit? – Sepse nuk pajtohem kurre me turqit shqiptare dhe as me islamizmin shqiptar ne pergjithesi) pervec te tjerash, kane trashegim dembelizmin, pertacine hipokrite...

Ilir Dardani: Kenga e madhe shqiptare (I)

Nuk me pelqejne shume gjera shqiptare, por nje nder ato qe me pelqejne eshte kenga e bukur shqiptare, nga Jugu ne Veri, nga Prishtina ne Tetove. Ne vazhdim sjell disa nga kenget dhe kengetaret qe me kane lene mbresa...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VII)

Sic duket shqiptaret e Shqiperise nuk e pelqejne dhe aq shume bashkimin kombetar. Shqiptaret ne vende te ndryshme ne Ballkan jane akoma te pushtuar dhe duan me cdo kusht lirine! Une mendoj se pervec te tjerave, Shqiperia shikon...

Ilir Dardani: Z. Gezim Murajza, t’pergjegjun

Gjuha qe perdor une eshte e pazevendesueshme dhe shkruaj kunder te keqes shqiptare, pjese e se ciles eshte edhe ai qe ti mendon se e ngrej ne qiell une, kryeministri Sali Berisha. Nese do te ishte per te folur ne baze te partive...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VI)

Koco Danaj mendon se nese fyen apo thua te verteten mbi Enver Hoxhen dhe Partine e Punes, fyen shqiptarizmin. Penet e lodhura te shqiptareve jashte Shqiperise vazhdojne ‘’te grijne sallate’’ me paturpesine me te turpshme! Enver...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (V)

Ju qe urreni Ibrahim Rugoven jeni plehra me kuptimin e plote te fjales. Gjallesa te kota mbi toke. Ju jeni mosmirenjohes, shtaze serbe e turke. Gjithe jeten ja kushtoi Kosoves dhe kosovari di te urreje zotin e tij. Vampire qe jane bere si...

Ilir Dardani: Armiku i shqiptareve dhe i Derrit – Elegji per Perandorine Osmane

Nese nuk je neperke tipike islamike, atehere je prift, kaurr, i pa-fe dhe jo-shqiptar! Sot shqiptarizmi perfaqesohet nga kopilat e turqve ne bashkepunim me mbare arabet. Pra, nuk ka mbetur islamik pa ‘’punuar dhe dhomen...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (IV)

Me nje pavaresi te kushtezuar ne duar, endemi por nuk shkojme larg sepse te qeshuren e zemres e kemi harruar. Me kujtohet kur qenjet e liga pergojonin, tallnin presidentin me te madh qe kane pase shqiptaret ndonjehere, madheshtine...

Ilir Dardani: Shqiptaret ne prag te thyerjes se madhe!

Perpara se te hy ne thelbin e temes, me duhet te falenderoj publikisht stafin e Zemra Shqiptare qe me dhane mundesine te vazhdoj te shkruaj, edhe pse jam i padeshiruar me mendimet e mia tek nje pjese shqiptaresh, ne menyre te...

Ilir Dardani: Une, tru-drejtuesi i se ardhmes se mire!

Para pak vitesh, po shikoja nje ndeshje futbolli ne nje qytet te Evropes, dhe pasi ekipi im shenon, u hodha nga gezimi. Njeri qe, sic duket nuk i pelqeu reagimi im, gjithashtu as ekipi per te cilin beja tifozllek, thote me ze te larte: ‘’U bene...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (III)

Ne Evrope rumunet njihen si hajdute, genjeshtare, mashtrues, si dhe (se bashku me turqit) njerzit me te pakulture. Ndersa ne mbare boten njihen si bashkekombasit e vampirit te famshem Drakula! Drakula nuk eshte legjende, eshte realitet...

Ilir Dardani: Shqiperise i kthehet nje pjese e madhe e zemres!

Dita e pare e pavaresise. Ismail Qemali u ringjall ne Kosove. Adem Jashari eshte ne cdo pellemb toke te bekuar shqiptare. Madheshtia Ibrahim Rugova se bashku me pavaresine eshte tek zoti. Hashim Thaci lider ne lufte dhe ne paqe...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (II)

Erion Brace, ky mi zgavrash shqyesish eshte bere personi i ekranit shqiptar. Me nje te folur tipike jo-burrerore, shfaqet ne ekranet shqiptare cdo minute! Ky motor zhurmues eshte nje Enver Hoxh’ i pafuqishem. Kur vdes minatori, ngushellimi...

Ekskluzive: Ilir Dardani - Adem Kastrioti, Shqiptaret, Nazistet e EuroSllavise dhe turko-arabet!

Edhe pse gjaku shqiptar eshte akoma i nxehte ne dhembet e vampireve serbe, nje grup shqiptaresh, te cileve u mungon njerezia, i japin doren serbit me mirenjohjen me te madhe! Dimer i cmendur ne token e dehur shqiptare...

Ekskluzive: Ilir Dardani - Rugova i madh dhe ufot e vegjel!

Me rastin e 2 vjetorit te largimit nga kjo bote (kur ne fakt ai eshte nje nder ata qe vdekjen sdo e njohin kurre, sepse i perket jetes perjetesisht) te liderit legjendar Ibrahim Rugova, ne faqe te ndryshme interneti u publikuan disa shkrime....

Ilir Dardani: Pergjigje kryezeros Selim Hasanaj

E bardha eshte ngjyre tipike engjellore dhe nuk ka nevoje t’i thuash e bardhe. Eshte e zeza qe me shqeteson mua, prandaj fjalen time e them kundra te zezes, pjese e se ciles je edhe ti. Ne Shqiperi, Kosove dhe kudo ku jane shqiptaret...

Ekskluzive - Ilir Dardani: Vafsh ne djall Sali Nano Hoxhistani!

Pushtimi osman i shembi shqiptaret. 500 vjet roberi, 500 vjet shqiptaret nuk ishin shqiptare, por vetem funderrima te perandorise se djallit. Pervec skllever te turqve, shqiptaret ishin edhe skllever te vetvetes! Pasi u zhduk rraca...

Ekskluzive - Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise

Ne Shqiperi mungon uji, mungonje dritat, por edhe buka nuk eshte me shumice, ndersa politikanet tane kerkojne zgjedhje te reja! Sipas llogjikes se mjere te tyre, duhet qe shqiptaret te nderrojne qeveri cdo vit per te minuar shpresen per...
Kryesore