Kryengritja e Kosovës e vitit 1910

Ekspeditat e Xhavit Pashës të vitit 1909, taksat dhe tatimet e reja, rekrutimi i detyruar ushtarak, masat për çarmatimin me dhunë të popullsisë, ndjekjet policore kundër klubeve e atdhetarëve shqiptarë, si edhe reaksioni xhonturk kundër shkollës e shkrimit shqip, i acaruan më tej marrëdhëniet e shqiptarëve me qeveritarët xhonturq...

Kryengritja në malësinë e Mbishkodrës (1911)

Kryengritja e Kosovës tregoi edhe një herë nevojën e bashkimit të të gjitha forcave të vendit në luftën kundër sundimtarëve osmanë. Drejt këtij bashkimi i shtynë shqiptarët edhe veprimet shtypëse të qeverisë së Stambollit. Çarmatimi i përgjithshëm ishte një nga masat më të rënda që morën autoritetet xhonturke në vitin 1910 e që la mbresë të thellë te shqiptarët...

Kryengritja e Përgjithshme e vitit 1912

Edhe pas marrëveshjeve që përfundoi me udhëheqësit e kryengritësve në vitin 1911, Porta e Lartë nuk ndërmori asnjë masë që do ta përmirësonte gjendjen ekonomike e arsimore të vilajeteve shqiptare, që vinte duke u rënduar. Ndihej mungesa e ushqimeve. Çmimi i drithit ishte 2-3-fishuar. Edhe artikujt e tjerë të konsumit të gjerë qenë shtrenjtuar...

Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë

Kryengritjet e mëdha shqiptare dhe lufta italo-turke e kishin dobësuar pozitën e Turqisë në Ballkan dhe u kishin krijuar popujve të kësaj zone kushte të favorshme për zhdukjen e plotë të sundimit osman. Këto ngjarje, nga ana tjetër, shqetësuan e vunë në lëvizje qeveritë e shteteve ballkanike. Gjendjen e krijuar në Ballkan, sipas tyre, mund ta shfrytëzonte Austro-Hungaria për të...

Duhani dhe Familja

Të rinjtë që fillojnë përdorimin e cigares në moshe të re e kanë me të vështire ta lënë cigaren. Eksperimentet janë bërë duke vendosur nikotinë tek minjtë. Aty u vu re se minjtë femra, me moshë pothuaj të njëjtë me një vajzë rreth 14 vjeçare, morën dy herë më shumë nikotinë se minjtë më të vjetër...

Ersi Ngjela, ekonomistja që ''pushton'' pasarelat e modës

Ekonomiste shumë e zonja që tenton pa frikë të hyjë në botën e pasarelave të modës. Madje është paraqitur dinjitoze dhe është cilësuar si modele e tipit Roberto Kavali...

Zef Prela - njeriu që i shkroi amanetet me gjak

Dëshmia e Lili Ndocit: "Babai im Zef Prela atë natë para se të pushkatohej me ata 15 burra në Pendën e Kirit, nëprmejt policit Sulejman Merxhani na dërgoi amanetet që i shkroi me gjakun e tij në një letër paqete cigaresh" Edhe pse...

Arratisja e Ingridit

Nxiton hapat nën ritmin e takave të mprehta për t’u ngjitur në katin e dytë të një prej lokaleve diskrete në ish-Bllok. Me një fytyrë tejet të paqtë, sikur pak minuta më parë të mos kishte qenë në kulmin e nervave në mes të trafikut të paralizuar të metropolit të fton të gjerbësh kafen e mëngjesit me të, ndërsa vetë preferon lëngun e frutave. Ingrid Gjoni duket tejet e zënë me telefonatat dhe mesazhet që shfaqen pas çdo beep-i në ekranin e celularit...

Drejtohuni në spital sapo të vini re shenjat e para të kancerit të lëkurës

Lëkura është organi më i madh dhe një nga më të rëndësishmit. Sipas specialistëve ajo mbulon gati plotësisht të gjithë trupin tonë. E si e tillë na mbron nga traumat, goditjet, rrezatimet etj. Ajo ka funksion termorregullues e frymëmarrës deri diku...

8 gusht, Enver Hoxha rrëzon Shqipërinë e Madhe etnike dhe marrëveshjen e Mukjes

Në Mukje Ymer Dishnica, në krye të delegacionit të Partisë Komuniste, në bisedime me të deleguarit e Ballit Kombëtar mendonte se kish bërë përparime të mëdha për sa i përket bashkimit mes dy...

Sëmundjet e mushkërive, si të shmangni ndërlikimet

Nëse nuk tregohen të kujdesshëm, personat që vuajnë nga sëmundje kronike të mushkërive mund të kalojnë një verë pa probleme. Arsyet? Ndjeshmëria e lartë e organizmit të tyre ndaj luhatjeve të temperaturave të mjedisit dhe niveli i lartë i ndotjes së tij...

Cindy Crawford

Sindi An Krauford ka lindur me 20 shkurt 1966 ne Illinois, SHBA. Sukseset e para si modele ajo filloi t'i shenoje qysh kur ishte 14 viç, çka ishte heret edhe per kete profesion. Karrieren e saj ajo e kishte deri ne fund te vitit 2000...

Era Itaj

Nga e preferuara e aparatit të Fadil Berishës, në sfilatat e konkursit më të rëndësishëm
botëror. Kush është Era Itaj, vajza me sytë e qelqta, që po bëhet gati të sfilojë në garën botërore të bukurisë. Planet dhe dëshirat e një studenteje ndryshe nga të tjerat...

Viagra

14 tetor 1998: Një medikament i ri zbarkon në tregun evropian. Quhet Viagra dhe shfaqja e saj do të shënojë një revolucion, duke ndryshuar jetën seksuale të shumë njerëzve. Gjatë 12 muajve të parë të tregtimit, Viagra tregon se është ilaçi më i suksesshëm i hedhur ndonjëherë në tregun evropian...

Endrrat janë dëshira, por me drita të kuqe

Është e vërtetuar nga studime të herëpashershme: tek femrat, ëndrrat erotike bashkë me ato të të rënit nga lartësi të ndryshme, zënë vendin e parë si ëndrrat më të shikuara. Për fat të keq, në lidhje me ëndrra të tilla ekzistojnë akoma paragjykime, por ekspertët sigurojnë: të shohësh ëndrra me drita të kuqe nuk është aspak sjellje adoleshentësh...

Të të fal 1 orë dashuri më kushton 1 minutë kohë

Nëse minutat nuk të mjaftojnë, ose ke shumë kohë në dispozicion dhe pas kënaqësisë nuk ke çfarë të bësh?! Një marrëdhënie seksuale mund të realizohet në 15/30/60 minuta ose... në një ditë të tërë. E rëndësishme është të kapësh momentin e duhur erotik dhe ta shijosh deri në sekondat e fundit...

Koha ideale per seksin

Muzgu eshte ora seksualisht me stimuluese per gruan, mengjesi dhe oret e para te pasdites per burrin. Por eshte edhe koha e duhur per te tradhtuar: ai pelqen temperaturat e ulta dimerore, ajo, ato te ngrohta verore...

Dëshira kalon nga stomaku

Një kombinim i pranishëm dhe i përsëritur në histori, në letërsi, në kinema. Dhe natyrisht në kuzhinë. Sepse nuk është e vërtetë vetëm thënia se dashuria kalon nga stomaku. Është shumë e vërtetë edhe që ushqime të caktuara përmbaj- në karakteristika afrodiziake, të tilla që janë në gjendje të konkurrojnë edhe kërkimet më të fundit të shkencës moderne...

Kane thene per Dashurine... (VIII)

Ne Aritmetiken e Dashurise Nje edhe Nje bejne Gjitheçka, ndersa Dy heqim Nje jane baraz me Asgje. Mignon Maclaughlin...

Kane thene per Dashurine... (VII)

Martesa është shkolla më e mirë e rendit, e mirësisë, e njerëzisë. Mirabo. Martesa është fushëbeteja ku mbaron liria personale. Bekoni...

Kane thene per Dashurine... (VI)

Në dashuri është mbret ai që dashuron më së shumti. Helvecinsi. Dashuria që mund të vdesë nuk ka qenë dashuri. Auerbahu...

Kane thene per Dashurine... (V)

Dashuria lind, jeton dhe vdes në sy. Shekspiri. Të frikësohesh nga dashuria do të thotë të frikësohesh nga jeta, e ata që frikësohen janë tri herë të vdekur. Raseli...

Kane thene per Dashurine... (IV)

Në qoftë se dashuron, askush nuk mund të të bëj gjë. Kieopatra. Miqësia dhe dashuria janë dy lule në një rrënjë. Vetëm se dashuria ka disa petale më shumë. Klopshtoku...

Kane thene per Dashurine... (II)

Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet. Finlandeze. Dashuria as nuk mundet të blihet, as nuk mundet të shitet. Çmimi i vetëm i dashurisë është dashuria. Angleze...

Kane thene per Dashurine... (I)

Puthi syte e bashkeshortes tende nese jane te lagur me lot (Anonim ). O Zot cfare do t´ishte njerzimi pa gruan, o Zot pa gruan? Do te ishte i shkrete, o Perendi, tmerresisht i shkrete. (Mark Twain) ...

Fakte Shkencore

 • Shpejtesia e drites eshte 186,000 milje/seconde.
 • Drites i duhen 8min e 17 sec per te udhetuar nga dielli ne siperfaqen e Tokes.
 • Ne tetor te vitit 1999 lindi personi i 6 bilionte...
 • Erdhi stina e fitnessit!

  Ditë të ftohta, shi, humori ndryshon dhe një fetë tortë me çokollatë dhe krem nuk duket dhe aq e tmerrshme… palestra të duket kaq larg… derisa të vijë sërish pranvera dhe menjëherë do të të duhet të rikuperosh format e trupit, sepse vera nuk është aq larg sa e mendon...

  Trajtimi i migrenës me operacion; Nanoshkenca

  Disa mjekët thonë se migrena nga e cila vuajnë rreth 30 milionë amerikanë, mund të trajtohet edhe me operacion. Shkencëtarët thonë se nëpërmjet një operacioni të thjeshtë në hundë, dhimbja e migrenës nuk kthehet më kurrë në 65 përqind të rasteve...

  9 keshilla kunder dhembjes se kokes

  Provoni te mbani nje liste rreth detajeve te dhembjes se kokes. Pervec se do te ndihmoje mjekun tuaj t'i identifikoje me lehte arsyet dhe llojin e dhimbjes, kjo mund t'iu ndihmoje edhe juve. Per shembull: lloje te caktuara te ushqimit, stresi, cikli menstrual, drita e madhe, madje edhe ndonje lloj parfumi mund t'iu shkaktoje dhembje koke...

  Ja çfarë fshihet pas gjakrrjedhjes nga hunda

  Gjakrrjedhja nga hunda, më tepër se një sëmundje, është një simptomë e disa patologjive. Kjo është arsyeja pse mjekët këmbëngulin që pas shqetësimeve të tilla të bëhet një gjykim klinik i shkaqeve shpërthyese...

  Mungesa e gjumit nxit mbipeshën te fëmijët

  Sa më pak të flejë një fëmijë, aq më i rrezikuar është ai nga mbipesha, sipas shkencëtarëve nga universiteti “Laval’s Faculty of Medicine” në një artikull të publikuar në “International Journal of Obesity”...

  Grate dhe depresioni. Si ndikon shtatzenia te femrat

  Depresion është term mjekësor që mbulon në gjerësi shqetësimet psikologjike. Depresioni mund të jetë në mënyrë të butë, e cila shkakton mërzi jo aq të madhe në gjendjen shpirtërore, kjo nuk ju ndalon të vazhdoni jetë normale, mirëpo, çfarëdo që bëni ju duket më e vështirë dhe me pak vlerë...

  Stresi, si ta “mbajmë” larg vetes

  Çfarë është stresi? - “Situata në të cilën ekuilibri i funksioneve bio-psikologjike të organizmit është prishur si rezultat i një ngarkese të madhe fizike apo mendore, e cila shkakton reagimin e mekanizmave mbrojtës të trupit”...

  Si të parandaloni infeksionin e syrit

  Sy të skuqur, të rëndë, të ndjeshëm ndaj dritës? Janë këto disa nga simptomat e konjunktivitit (infeksionit të syrit). Por nga se shkaktohen dhe si mund të trajtohen këto probleme?...

  Si u masakrua familja e Marash Vatës

  Si u masakrua familja e Marash Vatës, bajraktarit të Shkrelit Dëshmia e 79 vjeçarit Prek Gjelosh Vata: "Familja jonë që rrjedh prej trungut të bajraktarit të Shkrelit Marash Vata i cili ka luftuar kundër turqëve dhe serbo-malazezëve...

  Diellza Kolgeci - Unë, pretendentja për kryeministre

  Emri i saj lidhet me pasarelat, këngën apo aktrimin. Së fundi edhe si stiliste mode. Por Diellza Kolgeci synon shumë më tepër se kaq. Vajza e politikanit kosovar rrëfen planet e saj. Ku përfshihet edhe një libër autobiografik. Dhe ca sekrete të tjera...

  Ingrid Gjoni: Unë marr gjithmonë atë që dua

  Mjaft rrezatuese dhe brilante në skenë, por e thjeshtë, pa tualet, me atlete, në jetën e saj të përditshme. Mes këtij binomi shfaqet figura e artistes së re mjaft të talentuar Ingrid Gjoni, e cila karrierën e saj artistike e ka filluar që në moshë të vogël, ku i është dashur të përballet me vështirësitë e botës së artit...

  Nje mami - New generation

  Larg tradicionales, një nënë e re që ndërton një raport miqësor me një foshnje dymuajshe, që vazhdon të shkojë çdo ditë në punë dhe që ka look-un perfekt të një modeleje. Enada At'Nikolla tregon se si mund t'ia dalësh mbanë për të qenë një mama-trendy...

  A janë mikroorganizmat gjithmonë të dëmshme?

  Jo gjithmonë mikrobet ose bakteret janë të dëmshme për organizmin tonë. Disa studime provojnë të kundërtën. Gjithçka për mikroflorën e trupit tonë dhe veprimtarinë e saj, në shërbim të funksionimit të organizmit të njeriut...

  15 gjerat qe keni ditur gabim per seksin

  Seksualiteti është një fushë në të cilën idetë e gabuara janë vërtet shumë dhe është thuajse e pamundur të shpëtosh pa u ndikuar prej tyre. Ja një përmbledhje e disa legjendave që duhen shembur, për më shumë kënaqësi seksuale...
  Kryesore