Fakte Shkencore

 • Shpejtesia e drites eshte 186,000 milje/seconde.
 • Drites i duhen 8min e 17 sec per te udhetuar nga dielli ne siperfaqen e Tokes.
 • Ne tetor te vitit 1999 lindi personi i 6 bilionte...
 • Erdhi stina e fitnessit!

  Ditë të ftohta, shi, humori ndryshon dhe një fetë tortë me çokollatë dhe krem nuk duket dhe aq e tmerrshme… palestra të duket kaq larg… derisa të vijë sërish pranvera dhe menjëherë do të të duhet të rikuperosh format e trupit, sepse vera nuk është aq larg sa e mendon...

  Trajtimi i migrenës me operacion; Nanoshkenca

  Disa mjekët thonë se migrena nga e cila vuajnë rreth 30 milionë amerikanë, mund të trajtohet edhe me operacion. Shkencëtarët thonë se nëpërmjet një operacioni të thjeshtë në hundë, dhimbja e migrenës nuk kthehet më kurrë në 65 përqind të rasteve...

  9 keshilla kunder dhembjes se kokes

  Provoni te mbani nje liste rreth detajeve te dhembjes se kokes. Pervec se do te ndihmoje mjekun tuaj t'i identifikoje me lehte arsyet dhe llojin e dhimbjes, kjo mund t'iu ndihmoje edhe juve. Per shembull: lloje te caktuara te ushqimit, stresi, cikli menstrual, drita e madhe, madje edhe ndonje lloj parfumi mund t'iu shkaktoje dhembje koke...

  Ja çfarë fshihet pas gjakrrjedhjes nga hunda

  Gjakrrjedhja nga hunda, më tepër se një sëmundje, është një simptomë e disa patologjive. Kjo është arsyeja pse mjekët këmbëngulin që pas shqetësimeve të tilla të bëhet një gjykim klinik i shkaqeve shpërthyese...

  Mungesa e gjumit nxit mbipeshën te fëmijët

  Sa më pak të flejë një fëmijë, aq më i rrezikuar është ai nga mbipesha, sipas shkencëtarëve nga universiteti “Laval’s Faculty of Medicine” në një artikull të publikuar në “International Journal of Obesity”...

  Grate dhe depresioni. Si ndikon shtatzenia te femrat

  Depresion është term mjekësor që mbulon në gjerësi shqetësimet psikologjike. Depresioni mund të jetë në mënyrë të butë, e cila shkakton mërzi jo aq të madhe në gjendjen shpirtërore, kjo nuk ju ndalon të vazhdoni jetë normale, mirëpo, çfarëdo që bëni ju duket më e vështirë dhe me pak vlerë...

  Stresi, si ta “mbajmë” larg vetes

  Çfarë është stresi? - “Situata në të cilën ekuilibri i funksioneve bio-psikologjike të organizmit është prishur si rezultat i një ngarkese të madhe fizike apo mendore, e cila shkakton reagimin e mekanizmave mbrojtës të trupit”...

  Si të parandaloni infeksionin e syrit

  Sy të skuqur, të rëndë, të ndjeshëm ndaj dritës? Janë këto disa nga simptomat e konjunktivitit (infeksionit të syrit). Por nga se shkaktohen dhe si mund të trajtohen këto probleme?...

  Si u masakrua familja e Marash Vatës

  Si u masakrua familja e Marash Vatës, bajraktarit të Shkrelit Dëshmia e 79 vjeçarit Prek Gjelosh Vata: "Familja jonë që rrjedh prej trungut të bajraktarit të Shkrelit Marash Vata i cili ka luftuar kundër turqëve dhe serbo-malazezëve...

  Diellza Kolgeci - Unë, pretendentja për kryeministre

  Emri i saj lidhet me pasarelat, këngën apo aktrimin. Së fundi edhe si stiliste mode. Por Diellza Kolgeci synon shumë më tepër se kaq. Vajza e politikanit kosovar rrëfen planet e saj. Ku përfshihet edhe një libër autobiografik. Dhe ca sekrete të tjera...

  Ingrid Gjoni: Unë marr gjithmonë atë që dua

  Mjaft rrezatuese dhe brilante në skenë, por e thjeshtë, pa tualet, me atlete, në jetën e saj të përditshme. Mes këtij binomi shfaqet figura e artistes së re mjaft të talentuar Ingrid Gjoni, e cila karrierën e saj artistike e ka filluar që në moshë të vogël, ku i është dashur të përballet me vështirësitë e botës së artit...

  Nje mami - New generation

  Larg tradicionales, një nënë e re që ndërton një raport miqësor me një foshnje dymuajshe, që vazhdon të shkojë çdo ditë në punë dhe që ka look-un perfekt të një modeleje. Enada At'Nikolla tregon se si mund t'ia dalësh mbanë për të qenë një mama-trendy...

  A janë mikroorganizmat gjithmonë të dëmshme?

  Jo gjithmonë mikrobet ose bakteret janë të dëmshme për organizmin tonë. Disa studime provojnë të kundërtën. Gjithçka për mikroflorën e trupit tonë dhe veprimtarinë e saj, në shërbim të funksionimit të organizmit të njeriut...

  15 gjerat qe keni ditur gabim per seksin

  Seksualiteti është një fushë në të cilën idetë e gabuara janë vërtet shumë dhe është thuajse e pamundur të shpëtosh pa u ndikuar prej tyre. Ja një përmbledhje e disa legjendave që duhen shembur, për më shumë kënaqësi seksuale...

  Ilaçi krestor kundër kolesterinës; Gjeni që përshpejton plakjen

  Rezultatet e një studimi ritheksojnë rëndësinë e efekteve të ilaçeve kundër kolesterinës. Sipas studimit të kryer nga klinika e Klevelandit, ilaçi Krestor, kur merret çdo ditë ndihmon në tkurrjen e pllakëzave të gjakut në arteret e zemrës, por disa kritikë thonë se...

  Si ta mbroni zemrën nga ndryshimi i klimës

  Luhatjet e temperaturave, rritja e përqendrimit të lagështirës në ajër, i ftohti, pro dhe ndryshimi i stinëve shtojnë problemet te personat që vuajnë nga zemra.
  Por cilat kategori kardiopatësh janë të predispozuar për të pasur...

  Enada At’ Nikolla: Si do të bëhem gjeniu i modës

  Të gjithëve na pëlqen të vishemi e të ndihemi të bukur. Shumë e rëndësishme është gjithashtu të jemi të veçantë. Koncepti i “unikes” te stilistja e re, edhe pse e vjetër në profesion, shihet totalisht i realizuar. Enada na rrëfen pasionin e vet për modën, ndërthurjen që ajo ka ditur të bëjë midis modeles dhe stilistes...

  SIDA kërcënim serioz për shekullin e ri

  “Kam ndihmuar njerëz në rrezik e gjithmonë do të ndihmoj njerëzit në nevojë, tek e fundit bëj vetëm punën time”- Gjergj Ndreka. Gjergj Pjetër Ndreka lindi në Shkodër, më 20.07.1947. Kreu shkollën 8 vjeçare në Tiranë e më pas mbaroi shkollën e mesme të mjekësisë 4 vjeçare...

  “Sekretet” e menysë së diabetikëve

  Çfarë ushqimesh mund të konsumojë? A ekzistojnë ushqime kategorikisht të ndaluara? Sa herë në ditë duhet të ha? Këto janë disa nga pyetjet që një diabetik ia bën vetes çdo ditë. Por në të vërtetë a këshillohen ëmbëlsirat dhe pijet alkoolike?..

  Pajisje e re për zhbllokimin e artereve të zemrës; Ilaçet kundër pagjumësisë

  Shkencëtarë në Australi kanë prodhuar një pajisje të re që mund të ndryshojë rrënjësisht mënyrat e trajtimit të sëmundjeve të zemrës...

  Histori dashurie të pavdekshme ndër shekuj

  Historia e dashurisë së faraones së fundit të Egjyptit dhe gjeneralit të pashëm romak skandalizoi gjithë shoqërinë romake dhe politikanët romakë. Ata u martuan në vitin 36 para Krishtit, por dashuria e tyre nuk pati fund të lumtur...

  Si të mbash “nën kontroll” gripin

  Çdo vit, ai “kokteil” virusesh i njohur si grip na detyron të rrimë me ditë të tëra në shtrat me temperaturë, dhimbje muskujsh, mungesë oreksi, kollë dhe dhimbje koke...

  Alo, dua një dietë

  Për disa quhet fat. Mund të ushqehen, të hanë gjithçka, të mos heqin dorë nga asnjë lloj shijeje, madje as nga makaronat apo ëmbëlsirat, e megjithatë të mos shëndoshen...

  Te mesojme me shume!

  Luaj me vathin, ndërsa e mban kokën lehtësisht të përkulur. Ky veprim do ta eksitojë së tepërmi...

  Emina Çunmulaj renditet modelja e dytë në botë

  Ia vlen barra qiranë. Tre vite punë dhe më në fund një çmim i madh. Vajza shqiptare nga Mali i Zi, Emina Çunmulaj, ka vetëm pak ditë që është vlerësuar me titullin “Fytyra e dytë më e bukur e top-modeleve botërore”...

  Ja si mund të jetë dieta korrekte e një diabetiku

  Cilat janë kriteret bazë që duhet të marrë parasysh një diabetik në përpilimin e një diete korrekte? Si veprohet konkretisht për sasitë e gramëve të karbohidrateve, të yndyrave dhe të proteinave, të cilat merren nga ushqimet e ndryshme që përdoren në jetën e përditshme?...

  Cilët janë engjëjt e Hygertës

  Më e bukura e Shqipërisë së '95s dhe vajza e spektakleve shqiptare tani ka filluar të mendojë më shumë për veten. Si? Duke u veshur në të bardha. Për të stampuar çastin magjik nën inicialet HS “Hygerta's Angels”...

  Fëmijët, si t’i njihni komplikacionet e gripit

  Fëmija ka temperaturë dhe ju nuk dini çfarë të bëni? Ka ditë që është prekur nga gripi dhe nuk dini çfarë duhet dhe çfarë nuk duhet të përdorni?...

  Adriana Lima

  Çfarë i bën burrat të dashurohen me Adriana Lima? Adriana Lima është bërë një ndër fytyrat më të njohura të modës. Nga katalogët e Victoria's Secret...

  Lolitat shqiptare drejt Amerikës

  Janë ende të vogla, 17 dhe 14 vjeç, por i pret një e ardhme e sigurt në fushën e modës. Zana Krasniqi nga Prishtina dhe Xhesika Berberi nga Tirana, tregojnë rrugën nga objektivi i Fadil Berishes drejt pasarelave ne New York...

  Çifti Jakova - një tragjedi e diktaturës

  Dy vjet rradhazi, lapsat kopjativ hidhnin në fletët e bardha, ndjenjat, dashurinë, herë herë trishtimin... dëshirën për të pasur pranë gruan dhe katër fëmijët, apo qoftë, për të parë përmes hekurave të ftohtë ndryshimet e

  Nga bulevardet e lypjes në pasarelat e bukurisë

  Ajo, vetëm kohë më parë ishte një vajzë e vockël, me një trastë hedhur supeve me dorën të shtrirë, që bridhte në tërë rrugët e qytetit. E imët, vetëm 9 vjeç, me sytë që shponin si turjelë, të lyera si me blun e detit, ishte vajza që njihej nga të gjithë si “lypësja e vogël me sy bojqielli”...

  Vogëlsira që mbahen mend një shekull...

  Ndodhin pa shkruhen dhe mbahen mend. Në botë, në kohë të ndryshme, shfaqen gjëra të çuditshme, të cilat i rezistojnë rrjedhës së pandalshme të viteve. Nga shpikja e panjohur e Ainshtajnit, te jetëgjatësia e një gjeli pa kokë...

  Tetë koktejle me të cilat mund të kurohesh

  Njerëzit shkojnë në bare për disa arsye. Në kërkim të një femre, për t’iu larguar monotonisë, për të marrë frymë më shumë, për të thithur një cigare ose për të lexuar një të përditshme, por askush nuk pi diçka për të mirën e shëndetit...

  Celulari, shpikja që modernizoi komunikimin

  Telefoni celular këtë vit mbush 32 vjet, por duket sikur ka lindur vetëm dje. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Martin Kuper mbante në dorë një kuti me dimensionet e një tulle të zakonshme, duke hyrë në histori me thirrjen e parë të një telefoni celular...

  Claudia Schiffer

  Nëse kukulla barbi do të ishte krijuar pas viteve ’90, të gjithë do të mendonin se ajo ishte një miniaturë e pavdekshme e Klaudia Shiferit. Por duke qenë se datat e daljes së tyre në treg janë shumë larg njëra-tjetrës nuk mbetet tjetër veçse ato të krahasohen me njëra-tjetrën për një bukuri që ka shastisur botën...

  Ngrohja globale, çfarë apokalipsi!

  Ndryshimet e klimës që kanë nisur me revolucionin industrial dhe janë shndërruar në shenja të apokalipsit modern. E vërteta për ngrohjen e planetit...

  Albert Einstein

  Ai ishte 26-vjeçar. Punonte si ekspert teknik në Zyrën Zvicerane të Patentave (Swiss Patent Office) në Bernë. Ai ishte provë e krijimit të një koncepti rrënjësisht të ri të hapësirës dhe kohës, lëndës dhe energjisë...

  Një në dhjetë meshkuj përdor stimulantë seksualë

  Shqetësues është fakti se moshat e reja kanë filluar të përdorin stimulantë të shtyrë nga dëshira për ta provuar. Andrologët rekomadojnë përdorimin e tyre në moshën 45-vjeçare. Kjo pasi, sipas mjekëve, duke qenë të pakontrolluara, ato përveçse nuk kryejnë funksionin e duhur japin edhe efekte anësore te meshkujt...
  Kryesore