Koncerti për Shenjtërimin e Nënë Terezës

Koncerti për Shenjtërimin e Nënë Terezës...

Krenari Shqiptare në Vatikan

Dokumentar mbi veprimtarine artistike te Ndue Lugja realizuar nga Engjell Ndocaj, Bujar Kore dhe Lulzim Sula - RTSH...

Një shekull dashuri (Nënë Tereza)

Me rastin e 100 vjetorit të Nënës TerezëKëndojnë: Selami Kolonja, Leonora Poloska, Adrian Gaxha, Besiana Mehmedi, Mustafa Imeri, Laura Krliu, Berkan dhe Valon Suma...

Agim Musta: Poligonet e vdekjes të diktaturës

Një pjesë e madhe e viktimave nuk do të gjenden kurrë", - shprehet Agim Musta, njeriu që në 12 librat e tij ka dokumentuar tmerret e diktaturës komuniste. Ai shton se ndërsa regjimet e tjera të japin të drejtën të varrosësh kufomën, diktatura komuniste nuk ta jepte këtë ...

Peka: Muharrem Bajraktari, legjenda e nacionalizmit

Në historinë e rezistencës kundër instalimit të regjimit komunist në Shqipëri, nuk mundet të gjëndet asnjë shembull tjetër i një formacioni të organizuar, që i qëndroj aq gjatë terrorit ushtarak policorë, si grupet nacionaliste të Lumës , Hasit, Malsisë së Gjakovës ...

Shaban Krasniqi: Ukshin Hoti fol një fjalë

Keto dite kengetari Shaban Krasniqi publikoi kengen e tij me te re me titull “Ukshin Hoti fol nje fjale”, dedikuar profesorit emblematik te luftes per clirimin e Kosoves.Ky eshte projekti i rradhes, nder shume tjerë me motive patriotike, kushtuar deshmorëve, atdheut, kombit...

Mehmet Prishtina: Çështja shqiptare në Londër

Gjatë dy dekadave të fundit të shekullit XIX - dhe sidomos dekadën e parë të shekullit XX - Diplomacia bullgare angazhimet e saj i kishte përqendruar në dy drejtime: t’i luftojë dy projektet e mëdha të Serbisë dhe të Greqisë (‘Serbia e Madhe’ dhe ‘Megala Idea’). Ndërsa...

Hoxha Shefqet Krasniqi shfaqet me idiotësinë e radhës

Hoxha Shefqet Krasniqi shfaqet me idiotësinë e radhës, por ne nuk mund t'i shmangemi pyetjeve: Sa besimtarë idiotizohen nga klerikë të tillë?Pse femra vazhdon të nëncmohet e ofendohet nga hoxhallarët?A ka ardhur koha që shteti të mbrojë qytetarët e tij nga shpellarët anti-femër e anti-njeri?...

Entela Binjaku në Lind On: Dhuna e burrave

Entela Binjaku në Lind On: Dhuna e burrave...

Anisa Ymeri - Në Tempull: Spaçi, kujtesa kundër harresës

Anisa Ymeri - Në Tempull: Spaçi, kujtesa kundër harresës...

Entela Binjaku në Lind On: Sjellja agresive e fëmijëve

Entela Binjaku në Lind On: Sjellja agresive e fëmijëve...

Anisa Ymeri - Në Tempull: Rikthimi i Kadaresë

Anisa Ymeri - Në Tempull: Rikthimi i Kadaresë...

Pranvera që i shpëtoi Holokaustit serb

Historia e Pranverës që 17 vite më parë i shpëtoi Holokaustit serb, falë një vajze 18 vjeç. Mbas 17 vitesh, Pranvera takon gruan që i shpëtoi jetën ato ditë marsi të vitit 1999. Një histori e rrallë mbijetese nga spastrimi e geniocidi serb, një histori nga ato që mund të përjetohen...

Mihrije Braha: Zemra me plasi

Mihrije Braha: Zemra me plasi...

Bebe Rexha: No Broken Hearts ft. Nicki Minaj

Bebe Rexha: "No Broken Hearts" ft. Nicki Minaj...

Komiteti: E ftuar Arbana Xharra

Komiteti: E ftuar Arbana Xharra...

ZonaExpress: Kampet e zeza

ZonaExpress: Kampet e zeza...

Salihu: Rezistenca e shqiptarëve të Kosovës Lindore

Lidhja e II Shqiptare e Prizrenit ishte vazhdimësi e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, e mbajtur më 1878.Kuvendi i Parë I Lidhjes së II të prizrenit u mbajt  më 16-20 shtator 1943, ku kryetar i Komitetit Qendror të Lidhjes u zgjodh Rexhep Mitrovica, ndërsa në Kuvendin e Dytë...

Gani Mehmeti: Pasardhësi i Demë Ahmetit

Hamit Rama është pasardhës i drejtpërdrejtë i Demë Ahmetit të Reçicës.Masakra në familjen e Demë Ahmetit në Mavriq, ishte pasojë e ekspeditës ushtarake ndëshkimore e planifikuar e ushtrisë serbe në kohën e kryengritjes së Parë serbe. Kujtesa historike shënon se Demë Ahmeti...

Harallamb Kota: 97 vjetori i Memorandumit të Beratit

Paria e Beratit kërkon: “Shqipëria të Qeveriset nën Mandatin Amerikan”- Presidentit amerikan Wilson lidhur me pretendimet greke mbi Shqipërinë, deklaron që “shqipëtarët janë të aftë për vetqeverisje”- Më 29 janar 1916, në Elbasan mbritën trupat bullgare dhe një ...

ZonaExpress: Shtabi i milionerëve

ZonaExpress: Shtabi i milionerëve...

Halim Purellku: Pushtimi i trevave lindore

Gjatë Luftës së Dytë Botërore rrethi i Dibrës, i Radastushës (-Rekës së Dibrës), i Strugës, i Kërçovës, i Gostivarit dhe ai i Tetovës, si dhe pesë fshatra të rrethit të Prespës, me sipërfaqe rreth 4.100 km2, nga shtatori i vitit 1944 e deri në nëntor të vitit 1944, ishin nën pushtimin ushtarak gjerman...

Bajram Gashi: Aksioni i armëve 1955 – 1956

Aksioni për grumbullimin e armëve në Kosovë i viteve 1955-56, ishte një tjetër fantazmë tmerri, një shpikje e vjetër për kohë të reja, mbas atyre ngjarjeve ogurzeza të viteve 1912-1918-1930-1945, të cilat u programuan nga Veshoviçi, Çubrilloviçi e plot “viçave” të tjerë...

Gëzim Llojdia: 25 vjet nga emigrimi

Ferdinando Scianna (lindur në Bagheria, 4 Korrik, 1943) është një fotograf italian.Ky  Scianna është mjeshtëri,ai realizoi artistikisht  me fotografinë e tij qëndrimin e emigrantëve shqiptarë në portin e Brindisit .Unë kam nxjerr  pjesë nga eseja  ime për këtë rast: “Ishte...

Çeliku: Rënja heroike e kalosh dhe Imer Bllacës

Shumë ka vuajtur o vëllezër, populli shqiptar. Herë  nën turq, e herë nën serb e bullgarë, por kurrë gjak fal s’ka dhënë. Këto fjalë shpesh i dëgjoja nga goja e gjyshit tim Emin Çeliku, përderisa rrija pranë tij, rreth oxhakut, kur kthehesha nga shkolla dhe i ngrohja duarët pranë...

Kota: 95-vjetori i Memorandumit të Parë të Korçës

Qeveria e Iliaz Vrionit, nuk reagoi ndaj Përmendores së paraqitur nga  të krishterët korçar,  dhe të dërguarit e saj përkrahnin vetëm kandidatët e paraqitur nga Pandeli Cale. Si pasojë grupi i Koço Kotës më datë 13 shkurt 1921, i drejtoi qeverisë një Memorandum ku ...

ZonaExpress: Republika e Xhihadit

ZonaExpress: Republika e Xhihadit...

Opinion: 80-vjetori i Ismail Kadaresë

Opinion: 80-vjetori i Ismail Kadaresë...

Engjëll Ndocaj: Në Bullgari ku flitet shqip

"Në Bullgari ku flitet shqip" Një dokumentar nga Engjëll Ndocaj...

RTV 21: Mal Myrtaj, skulptori shqiptar ne Gjermani

Mal Myrtaj, skulptori shqiptar ne Gjermani...

Halim Purellku: Zhvillimet politike dhe Isa Boletini

Ndonëse më 12 dhjetor 1912, në Konferencën e Londrës, u njoh pavarësia formale e Shqipërisë, çështja e saj aty nuk u zgjidh përfundimisht.1) Shteti shqiptar gjatë viteve 1912-1915 ballafaqohej me një sërë sfidash si: mosdefinimi i kufirit shtetëror...

Entela Binjaku në Ditë e Re - Ora News

Entela Binjaku në Ditë e Re - Ora News...


Visar Zhiti: Ferit the “Cow”, Partisan

Hundreds of spoons clattered and scared the swarm of flies buzzing all around. We no longer washed our bowls; instead, we wiped them clean using the last bite of our bread, which we still ate despite the bitter taste of aluminum, because waiting in another line would mean ...

Ahmet Dursun: Arti i kulinarisë ilire

Ahmet Dursun: Arti i kulinarisë ilire...

Visar Zhiti: A Band of Terrorists

“I have already heard of you from Bajo. My prison sentence was burdened by some poems, yet they weren’t even mine.”I felt my heart sink.“Moreover, I was denounced by my wife.” He said, while we, like two ...

Ismail Kadare i denoncuar

Shumëkush e ka konceptuar Ismail Kadarenë, shkrimtarin më të mirë shqiptar, si të përkëdhelur të regjimit komunist, por publikimi kohët e fundit të një numri dokumentesh arkivore sekrete të diktaturës, provojnë një të vërtetë krejt të ndryshme, për të mos thënë - krejt të kundërt...

Në "Lind On": Serdi dhe Xhesi, Entela Binjaku

Në "Lind On": Serdi dhe Xhesi, Entela Binjaku...

Eni Vasili: Intervistë me Ismail Kadarenë

Ismail Kadare: Ky botim i Zotit Kaloçi është shumë i rëndësishëm, jashtëzakonisht i rëndësishëm. Unë kam vite dhe jo vetëm unë por edhe të tjerë që kërkojmë të zbulohet e vërteta e arkivave të fshehta. Çdo diktaturë kur bie, në prag të rënies sidomos, ka një merak të madh, një hall të madh, të fshehë...

Islamischer Staat wirbt im Kosovo (Balkan) um Kämpfer.

Islamischer Staat wirbt im Kosovo (Balkan) um Kämpfer...

Nexhat Halimi: “Zoti nuk ka vdekur”

“Zoti nuk ka vdekur” është libri më i ri me poezi i autorit të shquar Nexhat Halimi. Lexuesi ka rastin të komunikojë me një poezi të fortë, të kompozuar përmes pamjesh, imazhesh, kujtimesh e dhembjesh të mëdha. Heroi lirik bën përpjekje të ik nga vetja, të harrojë çdo gjë...
Kryesore