Elmaz Leci: E vërteta e "Tivarit"

Në prill të vitit 1945 u bë Masakra e Tivarit, për të cilën jo vetëm si vepër makabre...

Haxhi Dulla: Bunkeri i Hitlerit

Në qendër të „krahinës së qindra liqejve” –Mazuria në Poloni të mbuluara nga lisat e gjatë, gjenden...

Haxhi Dulla: Largimi i mbretit Ahmet Zogu nga Shqipëria

Peripetitë e familjës mbretërore filluan në Greqi më 7 prill 1939, prej nga nepërmjet Turqisë, Rumunisë...

Enver Hoxha: Autonomi për Kosovën, jo Republikë

Zbulohet për herë të parë dokumenti i bisedës sekrete mes ish-udhëheqësit komunist, Enver Hoxha...

Djali i Teme Sejkos:Babait i vunë prangat në zyrën e Beqir Ballukut,ende sot s’i di varrin

Arrestimi i Teme Sejkos paraditen e 28 korrikut ‘60, ka qenë një ngjarje e papritur. Ca më tepër motivi i prangosjes...

Pilo Zyba: Shqiptarët e Greqisë dhe të poloponezit

Libri “ Shqiptarët në greqi dhe në poloponez” shkruar nga Mihal Lambrinidhu botuar në vitin 1907 në athinë...

Bedri Blloshmi: Masakra e Tivarit 1945, masakra në Shqipëri 1990

Në Shqipëri, në këtë vend me plagë që vazhdojnë të rrjedhin, në këtë vend të mbytur nga lotët...

Ilmi Veliu: Për inat të Serbisë shqiptarët e braktisën krishtërimin

Në kushte kur kisha ortodokse i konsideronte shqiptarët si armiq të serbëve dhe në kushte të mungesës...

Zejni Mazllami: Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Lidhja Shqiptare e Prizrenit përbën ngjarjen më të rendësishme deri atehere të Rilindjes...

Masakra e Tivarit, si u vranë 8 mijë shqiptarë

Shtabi Operativ i "Kosmetit" i urdhëruar nga SHS i UNÇJ-së me qëllim të shpërbërjes së bërthamës...

At Vitor Demaj: Kujtimet e At Justinit - Si e bombarduan malazezët Shkodrën e 1912-ës

Shqipnia po përgatitej me dalë Zojë në veti. Po shkundte zgjedhën osmane që e mbajti për...

“Lufta në Kosovë, kur nga oborri im flitej me Blerin”

Çdo ngjarje e madhe ka edhe detajet e saj më të spikatura, më të paharruara. Ndërsa protagonistët...

Ilmi Veliu: Zbulova themelet e Kalasë së Skënderbeut, ''Svetigradi''

Pas shumë gjurmimesh arrita të zbuloj se kështjella e Sfetigradit që e përmend Marin Barleti...

Bedri Spahiu: Si ma nxiu jetën satani Enver Hoxha

Ishte qershori i vitit 57 kur ish-Prokurori i Përgjithshëm përfundoi në burgun e Kaninës...

Xhemaledin Salihu: Shkrime dhe udhëpërshkrime të vjetra mbi Preshevën (III)

Në librin : një shtyllë e Kosovës quhet Preshevë, marrë nga “Besa” e Stambollit, të vitit 1958...

“Zogu shkeli statutin, iku pa lejen e Parlamentit”

Bëhen 71 vjet që nga dita kur Italia fashiste pushtoi Shqipërinë. Një ngjarje që nuk kishte se si të mos...

Ilmi Veliu: Ulqini Antik

Në vitin 2008 unë dhe Xhemail Osmani nga Kërçova, bëmë një turnej kërkimorë, deri te...

Xhemaledin Salihu: Disa shkrime të vjetra mbi Preshevën

Duke hulumtuar shkrimet e vjetra mbi Preshevën, në librin e austriakut Fr. Miklosich...

Ilmi Veliu: Kërçova në arhivat e Stambollit

Ju informojmë se si rezultat i përfundimit të Kongresit të Berlinit, ndodhi vrasja e Mehmet...

Abdullah Nishefci: Si u organizuan demonstratat e vitit 1968 në Llap, 40 vjet më parë

Në Llap, gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore, përveç NDSH-së, që vepronte ashtu si në të gjitha...

Fan S. Noli, kur hetohej nga FBI për spiunazh

Ky shkrim zbulon një aspekt të ri, pak ose aspak të njohur, të jetës dhe veprës së Fan Stilian Nolit...

Dorian Koçi: Proto nacionalizmi dhe rebelimi i Ali Pashë Tepelenës

Ali Pasha Tepelena përfaqëson pa dyshim një nga personalitetet më karizmatike të epokës së vet pasi...

Plarent Shehu: Çamëria dhe çamët, historia e kombit më të lashtë evropian

Çamëria shtrihet në pjesen veriperëndimore të Greqisë. Pellazgo-ilirët ishin banorët...

Skënder Ibishi: Kontinuiteti historik i Lëvizjes për Pavarësinë e Kosovës

Nga publikimet e deritanishme në këtë ë temë, po duket se për brezat e ri, kontiuniteti historik i themelimit...

James Pettifer, provokon sërish… Tragjedia çame dhe fajet e Britanisë

Historia e ngjarjeve në Epir dhe Çamëri gjatë Luftës së Dytë Botërore në periudhën e Luftës Civile Greke...

Poezi për vrasje në mes të natës së 26 shkurtit 1951

Pak fjalë për ngjarjen e kobshme/Më 26 shkurt 1951, diktatura e egër komuniste, veproi sërish me...

Vlorë'97: Fjalët e fundit të Lekë Qokut

Dëshmia e rrallë e oficerit të Shërbimit Sekret të Ushtrisë, njeriut që pa me sytë e tij masakrën ndaj oficerëve të...

Romeo Gurakuqi: Kufijtë detare, Qeveria e Vlorës mbronte detin shqiptar nga grekët

Një monografi kërkimore në dorëshkrim, në pritje të botimit, që synon të ndriçojë mbi një bazë...

Dosja e Diktaturës, zbulohet e vërteta e armëve nëpër kisha

Mbi bazën e dokument eve të arkivit del e qartë dëshmia e sinqertë e At Çiprian Nikës: “Armët nuk i kam...

Dosja sekrete e Selman Rizes

Në datën 27/V/969 ai vajti ke Selman riza për të marrë disa udhëzime nga Selmani për gjuhën frënge...

Agim Vuniqi: Gjenocidi grek kundër shqiptarëve çam (dokumente)

Është një fakt se konfliktet midis EDES ELAS kanë vazhduar gjatë pushtimit gjerman para dhe pas shpërthimit të urë...

Ferdinand Dervishi: Esat Komti, boksieri që i vuri flakën vetes për të mos spiunuar të vëllanë

“Historia e Esat Komtit, që u vetëdogj në mes të Tiranës, në vitin 1980, për të mos dëshmuar kundër vëllait e nipit...

Valter Shtylla: Familja e Kastriotëve; Monumentet flasin...

Familja e Gjon Kastriotit përbëhej nga katër djem dhe pesë vajza. Vëllai i madh i Gjergjit (Skënderbeut) Reposhi përfundoi murg në Gadishullin e Malit të Shenjtë pranë Selanikut...

Jeton Ameti: Periudha e viteve 1981-1989 pikë kulminante e dhunës serbe

Periudha e viteve 1981-1989 pikë kulminante e dhunës serbe apo tentativë për zgjimin përfundimtar të shqiptarëve nën rrobërinë...

Jeton Ameti: Lidhja shqiptare e Prizrenit dhe mbrojtja e trojeve etnike

Lidhja Shqiptare e Prizrenit ishte e vendosur që fare të mos bënte asnjë lëshim në trojet e veta etnike ku pjesa dërmuese...

Letra e panjohur e Mihal Gramenos kundër Esat Toptanit

Për herë të parë, gazeta “Shqip” publikon disa shkrime të panjohura nga shtypi shqiptar i vitit1913, ku disa patriotë të...

Komunizmi e ridënoi Pjetër Arbnorin, se u shkruante “ndjenjave erotike”

Nëse në procesin e parë Pjetër Arbnori u dënua se ishte pjesëtar në krijimin e një partie “Socialdemokrate”, gjë që...

Xhevahir Gradica: Si i dogjën e i vranë Allamanët e Matit

Dy breza Allamanë në fshatin Kurdari të Burrelit në krahinën e madhe të Matit janë pushkatuar, dënuar me...

Zenel Merjo: Lufta për Çlirimin e Tiranës nga gjermanët

Ishte mëngjes, orët e para të ditës dhe të natës 17 nëntor të 1944-ës. Gjithë natën e 16 nëntorit e kaluam në pritat...

Çelo Hoxha: Terrori i një kryeqyteti dhe vrasjet në hotel “Bristol”

Më 17 nëntor 1944, Tirana nuk u çlirua, siç është thënë deri tani, atë ditë përfundoi pushtimi i saj nga partizanët...
Kryesore