Novruz Shehu: Ja se si u formua Partia Socialdemokrate Shqiptare në vitin 1943

Me një grup personalitetesh të shquar, Musine Kokalari krijoi Partinë Socialdemokrate të Shqipërisë, në vitin 1943, në Tiranë si dhe botoi gazetën e kësaj partie "Zëri i lirisë"...

Mareglen Verli: Kërkesat e atdhetarëve kosovarë, dibranë e çamë, të paraqitura nga Bedri Pejani

Nga 1-10 shtator të vitit 1921, në Kongresin Ndërkombëtar për Mbrojtjen e të Drejtave të Popujve, të mbledhur në Gjenevë, prof. Bedri Pejani paraqiti një promemorie si...

Mehmet Shehu: Kadareja me “Pashallarët e kuq” ka gabuar rëndë

“Ismail Kadareja me “Pashallarët e kuq” ka vënë në shënjestër udhëheqjen e partisë”. Ka mjaftuar ky sinjal i Enver Hoxhës për të vënë në lëvizje majën e piramidës komuniste...

Dokumenti i Sigurimit: Si e shtypëm revoltën e Qafë Barit

Dy janë revoltat tronditëse me karakter thellësisht antikomunist, që janë rregjistruar në historikun e burgjeve politike. E para, ajo e kampit të Spaçit, në vitin 1973, dhe...

Ferdinand Dervishi: Gaspër Çurçia, dosja e muzikantit që u pushkatua për biletat false të trenit

Mëngjesin e acartë të 12 dhjetorit 1984, dy fatorino treni të linjës së Shkodrës, L. Dukeli dhe S. Çekerku, kishin rendur të takonin njëra-tjetrën si të marra. Fytyra u kishte...

Nos Xhuvani, Pavli Haxhillazi: Dinakëria greke dhe kisha Ortodokse Shqiptare

Dëshira e ortodoksëve shqiptarë për të pasur një Kishë të pavarur është e hershme. Atë e morën me vete ata që mërguan jashtë atdheut, në Amerikë, Rumani, Bullgari, Egjipt, ku gjetën...

Asllan Dibrani: Të njihemi me historinë e qytetit të Prishtinës së vjetër gjatë periudhave të ndryshme!

Fotot , ilustrimin dhe përshkrimin e tyre e përshtatni Asllan Dibrani , ndërsa tekstin shkencor është përgatitur nga Mr Qazim Namani historian ...

Ruzhdi Sefa: Fajtor pa faj

Në vend të paratheniesani mbi mua ka rënë heshtja e mortit. S’flas dot, s’leviz dot, dhembje s’ndjej me, dëgjoj dhe me përzihen bisedat me përfytyrimet në kllapi. Me duket se ekranin...

Pushtimi i Tiranës më 1944 dhe terrori komunist mbi familjet intelektuale tiranase

Shqiptarët, të rreshtuar përkrah aleatëve, dhanë kontributin e tyre në luftën kundër ushtrive pushtuese nazifashiste. Por pas prishjes së Marëveshjes së Mukjes, nën nxitjen...

E. Hoxha pushkatoi Sabihanë për hakmarrje personale

I nipi, Viktor Kasimati, tregon për shkaqet e vërteta të pushkatimit të hallës së tij, Sabiha Kasimatit. Të vetmes grua mes 21 burrave që u groposën në fshatin Mënik pranë Urës së Beshirit...

Isuf B. Bajrami: Një pjesë nga Historia e Çamërisë përballë vërsuljeve greke

Çështja çame dhe përgjithësisht çështja e minoritetit shqiptar në Greqi, lindi me vendimin e Konferencës së Londrës më 1913, e cila e shkëputi këtë trevë shqiptare dhe...

Resmije Berisha Balaj: Kumtesë – 26 Marsi i vitit 1981

Për Demonstratën e 11 Marsit 1981 ka patur shumë mendime se gjoja kan qen spontane, se reagimet e studentëve kan qen vetëm për kushte më të mira ushqim...

Eugjen Merlika: Ismail Qemali, një autonomi tejet e zgjeruar për Shqipërinë

Dokumenti i sotëm është një memorandum, që Komiteti i Jugut i dërgonte qeverisë turke, në lidhje me kërkesat që i bëheshin kësaj të fundit n’emër të popullit...

Dekoratat e Enver Hoxhës edhe në adresë të Rankoviqit

Ja lista e të dekoruarve nga Enver Hoxha! VENDIM Nr. 117, datë 5-9-1945 Mbi dhënie dekoratash DEKORATA PËR PERSONALITETE TË HUAJA...

Letra e Hoxhës: Shoku Stalin ne nuk kemi qenë vigjilentë, ju kërkojmë ndjesë!

Një javë pas pushkatimit pa gjyq të 22 intelektualëve më 26 shkurt të 1951, për të mbuluar gjurmët e krimit, regjimi komunist përpiloi në mënyrë të fshehtë...

Seanca e heqjes së imunitetit Azem Hajdarit. Deputeti i PD: Njeriu që di duhet të zhduket

Këto janë diskutimet në seancën kur do diskutohej heqja e imunitetit për deputetin demokrat, Azem Hajdari. Bëhet fjalë për seancën e shtatorit të vitit 1992...

Historia e Muhamedit dhe Kuranit

Jeta e hershme e Muhamedit në Gadishullin arabik është një ngjarje e tragjedisë dhe e përpjekjeve të shumta. Ai qe lindur në vitin 570 m.K. Babai i tij...

Pilo Zyba: Në rrjedhën e historisë

Pavllo Kundundurioti (prill 1855 - 22 gusht 1935) ishte admiral në Marinës Mbretërore Detare, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm dhe Shef i Flotës së Dytë të Greqisë...

Luan Rama: Kalvari i shqiptarëve që nuk donin të tjetërsoheshin

Jean Faveyrial është bërë tashmë i njohur me botimin në frëngjisht dhe shqip të librit të tij Historia e Shqipërisë, në sajë të punës së palodhur të...

Italia, NATO-s: Shqipëria, deri në Prevezë

Në maj 1960 Italia e NATO-s përshkruante si territor shqiptar atë pjesë të Greqisë veriore nga kufiri i sotëm jugor shtetëror deri në gjirin e Artës, kurse Bashkimi...

Izet Shehu: Trajtesë për Kongresin Kombëtar të Lushnjes

Në tryezën ngjyrë dhelpre të Konferencës së Parisit më 1919, po luhej një nga tragjeditë më absurde mbi shpinën e kombit tonë, nga më të vjetrit, më...

Sylë Ukshini: "Patkoi", plani serb për dëbimin e shqiptarëve

Në fillim të prillit 1999, për ministrin gjerman të Mbrojtjes, Rudolf Sharping, gjërat nuk po shkonin ashtu siç duhej. Prej më shumë se një jave...

Mithat Frashëri: Tre gjarpërinjtë që udhëhoqën rebelimin

Ata të Konferencës, në është se ranë lehtëzi në godi për kontrollin ndërkombëtar dhe oficerët e huaj të gjindarmërisë, hoqën mjaft vështirësi...

Masakrat serbe të 1912 edhe në Shqipëri

Reportazhi i publikuar në gazetën " The New York Times" më 31 dhjetor të vitit 1912, tregon se si mijëra shqiptarë, mes tyre gra e fëmijë...

Shkodra, një histori deri në '39

Shkodra (Scodra) është një nga qytetet më të lashta dhe më të mëdha të Shqipërisë, qendër e rëndësishme ekonomike dhe kulturore...

Jevrem Jovoviq: Çka dihet për punën revolucionare dhe vrasjen e Milladin Popoviqit?

Milladin Popociqi, hero i popullit, sektar PK të PKJ për Kosovë, është vrarë më 13 mars 1945, në zyrën e tij...

1912-1920 Përvjetorët e pavarësisë në Korçë

Në atë kohë, ushtritë e Turqisë ishin pothuaj të shkatërruara nga lufta ballkanike e kështu u mblodhën në Korçë...

Zgjidhje diplomatike për shuplakën ndaj Ismail Qemalit

Sot botohet një tjetër letër nga Mehmet Ismet Çano, që përshkruan bukur, me pak fjalë, atmosferën e rëndë që përjetonte...

Faton Krasniqi: Data me rendesi kombetare qe nga viti 1878 deri me 2010

1878 Në Shën Stefan nënshkruhet Marrëveshja e Paqes midis Perandorisë Ruse dhe Perandorisë Osmane me të cilën...

Fatos Kongoli: Tmerri i persekutimit nga Hoxha për miqësinë me Beqir Ballukun

Kanë kaluar më shumë se tridhjetë e pesë vjet. Ende pa u shuar tërbimi në letërsi dhe arte, në skenë zuri të luhej një "dramë"...

Paskal Milo: Ja si u bë marrëveshja Hoxha-Tito për minimin e Korfuzit

Përballimi i rrezikut nga një ndërhyrje greko-britanike në verën e vitit 1946 ishte edhe një nga motivet kryesore të vizitës...

Historik vizash, nga viti 1920 deri te Ahmet Zogu dhe Enveri

Vizat, si kanë lëvizur shqiptarët nga Ismail Qemali, tek Ahmet Zogu e Enver Hoxha.Flasin historianët Arben Puto, Pëllumb Xhufi, Muhin Cami...

Myrteza Studenica: Dyqintë e pesëdhjete ushtarë rusë ”e clirojnë” Prishtinën!

Disa ditë para se të futeshin forcat ushtarake të NATO-s në Kosovë, një general rus, me 250 ushtarë me tanke dhe me armatime...

Ferit Duka: Si u islamizua Vlora nga osmanët

Vlora është një prej qyteteve shqiptare, roli dhe rëndësia e të cilave, gjatë kohës së sundimit osman, kanë qenë të spikatura...

Enver Robelli: Si ndodhi pushtimi osman dhe çfarë ndryshimesh pësoi Kosova?

Grindjet mes prijësve serbë të asaj kohe e dobësuan perandorinë e tyre, duke e bërë të pafuqishme për të përballuar...

Masakrën e shqiptarëve në Dubravë e urdhëroi Serbia

Masakra mbi të burgosurit shqiptarë në burgun e Dubravës gjatë bombardimeve të NAT0-s ,në vitin 1999...

Puto: Pas intervistës te "Zëri i Amerikës" më kërcënuan me jetë

Për herë të parë jepen detaje të krijimit të organizatës së parë joqeveritare në Shqipëri, në dhjetor 1990, dhe këto i tregon...

Letrat e Mehmet dhe Fiqirete Shehut per Dushan Mugoshen

Thone se krimineli kthehet shpesh atje ku ka kryer krimin. Por eshte po aq e vertete se kur keta vrases...

Komisioni i Hetimit për Masakrën e Tivarit - zbardhet korrespondenca qeveritare

Enver Hoxha është informuar nga Ramiz Alia dhe Haxhi Lleshi për ngjarjen makabre, që u mori jetën 5 mijë shqiptarëve...

Masakra e tmerrshme e Tivarit

Rrëfimi i Azem Hajdinit-Xani, i mbijetuari i Masakrës së Tivarit. Një rrëfim tronditës do të kujtonte Azem Hajdini shumë vite...
Kryesore