Albana M. Lifschin: Vjehërr amerikane

Shtepia Botuese OMSCA-1 nxorri ne qarkullim keto ditet e fundit librin "Vjehërr amerikane" të autores Albana M. Lifschin...

Zana Pira: Valsi i flakërimës

Këto ditë, doli libri më i ri me poezi i poeteshës Zana Pira ''Valsi i flakërimës'', botoi shtëpia botuese 'Faik Konica'...

Doli nga shtypi libri më i ri i Bedri Tahirit “Për Flamurin kuqezi”

Kёto ditё nё botim tё SMS, biblioteka Publicistika, doli nё shitje libri mё i ri, i njëzeti me radhë...

Fation Pajo: Net të thyera

Botues: Miranda Gjyzeli Pergatiti per botim: Albert Zholi Titulli: Net te thyera Autori: Fation Pajo...

Relacione mbi gjendjen e Shqipërisë Veriore e të Mesme në shek. XVII

Relacione mbi gjendjen e Shqipërisë Veriore e të Mesme në shek. XVII...

Sevdije Rexhepi: Between rivers of Babylon - Mes lumenjëve të Babilonisë

Pas përmbledhjes në gjuhën shqipe “BALADË MBI BALAD”, të cilën e botoi sivjet, poetesha...

L. Zogaj: Kur arti dhe dhembja shkrehen në dritë

Terësin e librit e bëjne kapitujt:"Më dhemb Shpirti","Shënime Kohe",Kur buzëqesh fytyra...

Libër i ri nga Tahir Bezhani - “ Piskamë e heshtur”

Këtë fundjavë që kaloi, Shtëpia botuese: “ Nacional” Tiranë, ka botuar librin më të ri të poetit nga Gjakova Tahir Bezhani...

Sevdije Rexhepi: Baladë mbi Balad

Poezia është vokacion krijues për Sevdije Rexhepin. Poezitë e saj janë botuar e publikuar...

A.B.: Botime të reja - Sabile Keçmezi-Basha ''Kodi i pritjes'' (Poezi)

Ditë më parë nga Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës doli nga shtypi libri më i ri me poezi “Kodi i pritjes”...

Doli nga shtypi libri më i ri me poezi "Në mes meje e dhimbjes" i shkrimtarit Skënder R. Hoxha

Këto ditë doli nga shtypi libri më i ri me poezi "NË MES MEJE E DHIMBJES" i shkrimtarit...

Vepër me vlera të larta historiografike dhe kulturore

Këto ditë doli nga shtypi botimi i dytë i Monografisë “Zejtarët e Pejës” të autorit, Sejdi BERISHA...

Doli nga shtypi libri: "Heshtja e nënëlokes" – poezi, autor Beqir Cikaqi

Në fillim të marsit (2010), doli nga shtypi libri “Heshtja e nënëlokes”. Është kjo një përmbledhje...

Doli nga shtypi libri më i ri i shkrimtarit dhe publicistit Bedri Tahiri

Ditë më parë doli nga shtypi Monografia ”Abdyl Krasniqi–frymëzues brezash” e autorit Bedri Tahiri...

Doli nga shtypi libri “Lulëkuqe mbi varre” – refleksione të poetit dhe shkrimtarit Nehat Jahiu

Të nderuar lexuese të fjalës së bukur poetike, kemi nderin të ju njoftojmë se këto ditë doli nga shtypi libri...

Milazim Kadriu: Doli nga shtypi ''Feniksët e lirisë 12''

Në vazhdim të realizimit të projektit për botimin e monografisë për dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovë...

Doli nga shtypi libri më i ri i autorit Gjon Neçaj

Doli nga shtypi dhe eshte ne duart e lexuesve libri me i ri me haiku shqip-anglisht  i poetit  dhe bashkepunetorit  te ZSH...

Shtëpia Botuese "Rrokullia" ka nxjerrë në shitje librin me titull "Gjuha e këputun e shqipes''

Shtëpia Botuese "Rrokullia" ka nxjerrë në shitje librin me titull "Gjuha e këputun e shqipes'', ku janë të përfshira një...

Luigi Luca Cavalli-Sforza: Algoritam

Luigi Luca Cavalli-SforzaGeni, Narodi i jeziciALGORITAMZegreb, veljača, 2008, f. 235; tirazhi 1000.- ekzemplarë...

Libri i ri nga Alma Papamihali "Shtegëtim pulëbardhe''

Libri i ri nga Alma Papamihali "Shtegëtim pulëbardhe''...

Sylejman Aliu: Filozofia e Krrokamës - Rexhep Qosja në pasqyrë

Ballina dhe kopërtina e pasme, çmimi 700 lekë / 6 euro Porosia bëhet te vetë autori Sylejman Aliu...

Doli nga shtypi buqeta letrare, '' Pesë libra e ndjekin autorin '', e shkrimtarit Kasam Shaqirvela

Të nderuar lexues të fjalës së bukur poetike, kemi nderin t'ju njoftojmë se këto ditë doli nga shtypi buqeta letrare...

Kadri Mani: Dr. Ibrahim Rugova triumfoi në Kosovë dhe në Hagë!!

Kadri Mani: Dr. Ibrahim Rugova triumfoi në Kosovë dhe në Hagë!!...

Nje liber ne gjermanisht i Artistes Alida Hisku eshte nje dhurate e bukur per cilindo...

Viti i ri po troket ne dere, ndersa ne mund te mendojme qysh tani per peshqeshet tona derguar te dashurve...

Frashër Demaj: Afrim Xhuraj Jeta dhe Vepra

Në Botim të Institutit të Historisë në Prishtinë, doli nga shtypi monografia nga Dr. sc. Frashër Demaj...

Lulzim Logu: Koha vdes si zemër

Sapo doli nga shtypi libri më i ri i poetit Lulzim Logu, me poezi i titulluar: "Koha vdes si zemër" nga shtëpia Botuese...

Shemsi Mehmeti- Baca: Bijtë e tokës së djegur

Shemsi Mehmeti- Baca:"BIJTË E TOKËS SË DJEGUR", roman, Prishtinë,2008, f.232, çmimi 3 euro; porosia te...

Xhafer Syla: Biblioteka dje dhe sot

Shkencëtari i mirënjohur, zotni Xhafer Syla, është vëllai i Fazli Sylës, udhëheqës shumëvjeçar i arsimit në Kosovë...

Vitrina e librave të LSHAKSH

Lidhja e shkrimtarëve,artistëve dhe krijuesve shqiptar në Gjermani se shpejti do të organizoj promovimin e librave...

Hasan Rexha – Kulina

MASAKRA SERBE NË FSHATRAT E TREVAVE TË LLAPIT DHE GALLAPIT TË KOSOVËS...

Së shpejti në shitje libri më i ri i autorit Shkëlzen Gashi: Adem Demaçi

Kur dhe ku lindet dhe rritet Adem Demaçi? Çfarë thotë mësuesja e tij për të?...

Fjalor enciklopedik nga Teknologjia e Informacionit

Në dorë keni, të dashur lexues dhe bashkëpunëtorë të “Zemrës shqiptare”...

Fjalori i Gjuhës Shqipe, nga Mehmet Elezi

Fjalori i Gjuhës Shqipe, është fryt i një pune shumëvjeçare të shkrimtarit e publicistit...

Fejzulla Arifi: Në brendësinë e Unit

Libri filozofik i autorit Fejzulla Arifi mund të gjendet në librarinë...

Doli nga shtypi trilogjia nga autori Blerim Shala:"Jeta e vdekjes"

Doli nga shtypi trilogjia nga autori Blerim Shala:"Jeta e vdekjes"...

Njoftim i Zemra Shqiptare për krijuesit tanë

Duke filluar nga sot, Zemra Shqiptare iu ofron mundësinë, që ju...

Alfred Papuçiu: Meditim për shqiptarët, Europën dhe Kombet e Bashkuara

Libri i Alfred Papuçiut „Meditim për shqiptarët, Europën dhe Kombet...

Adem Berisha: Krenaria dhe pikëllimi

Njoftojmë lexuesit se u hodh në rrjetin e shitjes nëpër qoshqet e “Rilindjes” nëpër Kosovë përmbledhja me vjersha e autorit Adem Berisha: “KRENARIA DHE PIKËLLIMI...
Kryesore