Shkrimtari dhe publicisti, Sejdi Berisha me libër të ri: “Teatri i Pejës”

Shkrimtari dhe publicisti, Sejdi Berisha, këto ditë botoi veprën e tij më të re, Monografinë “Teatri i Pejës”. Duke u mbështetur në faktin se Teatri i Pejës ishte vatra prej nga dolën...

Arsim Halili: Doli në qarkullim libri më i ri i shkrimtares Shqipe Hasani

Shqipe Hasani e lindur me 18 dhjetor 1971 në Prishtinë pas mbarimit të shkollës fillore , mbaroi shkollën e mesme të mjekësisë, pastaj edhe në Fakultetitin e Filologjisë ...

Teuta Shala-Peli: Prof.dr. Sabile Keçmezi-Basha - “Kontributi atdhetar i Hyrije Hanës”

Ditë më parë në opusin shkencorë të Prof. dr. Sabile Keçmezi- Basha, u shtua edhe një monografi shkencore e punuar enkas për atdhetaren dhe gruan e sakrificës...

Libra në shitje nga autori Ibrahim Daut Hoxha

-ENCIKLOPEDI JUG-SHQIPTARE II, I-ZH, Trianë, 2000, f. 1085, çmimi 50 € (5 copë) -VJERSHTARË TË HERSHËM ÇAMË, Tiranë, 2001, f. 512, çmimi 7 € (5 copë...

Doli nga shtypi libri “ Zana dhe Guri” i autorit Nehat Jahiut

Doli nga shtypi libri “ Zana dhe Guri” (poezi) i autorit Nehat Jahiut...

U botua libri "Rikthimi i dashurisë" nga Erion Selmani

Romani fillon me historinë e një shërbyesi të trishtuar restauranti të cilit i kujtohen disa vuajtje e shfrytëzim në punë. Tradhëti gjatë jetës por, jo hakmarrje. Kjo ështe pjesa...

Gani Mehmeti: Mavriqi i Llapit

Pas Monografisë voluminoze “PAKASHTICA” (2005), duket se ky autor u specializua për këtë gjini letrare. Gani I. Mehmeti: Monografia “MAVRIQI I LLAPIT”, Podujevë...

Kastriot Myftaraj, një libër për ngjarjet enigmatike ndërkombëtare që çuan në pushtimin e Shqipërisë në 1939

Publicisti i njohur Kastriot Myftaraj vjen pranë lexuesit me botimin e tij më të fundit “Prilli që nisi në idet e Marsit”, i cili vlerësohet si një nga titujt më interesantë në panairin...

Doli nga shtypi libri "Rrugës së drejtë" i autorit Nehat Jahiut

Doli nga shtypi libri "Rrugës së drejtë" i autorit Nehat Jahiut...

Autori Shefqet Dibrani me libër të ri: ''11 minuta para orës '00 ose mirazhi i suksesit të LDK-së"

Mirdita! Zonja dhe zotërinjë, Ky E.Mail është një dergesë automatike që sjell tek ju informacionin rreth publikimit të librit...

''Guida kulturore e Tropojës'' - libri më i ri i autorit Lulzim Logu

Doli nga shtypi : “GUIDA KULTURORE E TROPOJES” një libër xhepi, shkruar nga LULZIM LOGU, botim i SHOQATES:” KLUBI I SHKRIMTAREVE DHE ARTISTEVE TROPOJE”...

Libri më i ri i autorit Gjon Keka - “Ibrahim Rugova, Lidership i idealeve të mëdha”

Sapo ka dal në dritë nga shtëpia botuese ‘Botart’, libri më i ri i autorit Gjon KEKA “Ibrahim Rugova, Lidership i idealeve të mëdha”. Libri do të prezantohet në Panairin ...

Promovohet romani "Gryka e pusit" i autorit Arben Shehi

Në mesin e viteve ‘80, Argent Boksi, një arkitekt i ri dhe i talentuar “i sjellë me grup pune” në Institutin Shtetëror të Projektimit, befas vihet në dijeni të disa thashethemeve...

Ymer Azemi: Shportat e Princit

Përmbledja me vjersha e autorit Ymer Azemi kushton vetëm 2 euro!! Përse ky titull kaq i veçantë dhe kopërtina me një kalavesh me dy kokrra qershi?...

Një roman i ri për nxënësit nga Sazan Goliku

Në serinë e librave të letërsisë artistike shqipe dhe të huaj, shtëpia botuese “Pegi” ka nxjerrë nga shtypi romanin “Komitët e Malit të Bardhë” të shkrimtarit të njohur Sazan Goliku...

Corpos Editora boton përmbledhjen me poezi në gjuhën angleze “Amnesia’, të autores Ilire Zajmi

Shtëpia botuese Corpos Editora nga Portugalia, botoi përmbledhjen me poezi në gjuhën angleze “Amnesia’ të shkrimtares shqiptare Ilire Zajmi. Libri është botuar...

Brahim Avduli: Mërgata Shqiptare e Zvicrës

Kërkesa për t’i njohur Kosovës statusin e Republikës është e drejtë”, SHB “8 Nëntori”, Tiranë 1981. 2) “Ngjarjet në Kosovë nuk...

"Hipnotizuesi", libri i ri i Sh.B.Dituria, gusht 2011‏

Të dashur miq, kolegë, dashamirës dhe lexues të Shtëpisë Botuese DITURIA,Këtë herë ju prezantojmë romanin e ri “Hipnotizuesi”, të Lars Keplerit, pseudonim pas të cilit...

Dy libra të rinj nga autori Beqir Cikaqi

Redaktor & lektor: Ramadan Shala, prof. Recensues: Gëzim Muçolli Radhitja kompjuterike: Rilindje Cikaqi Botues : Autori Shtypi: DORIANA,Ferizaj ...

Botimi i ri/ Shaban Sinani: “Letërsia në totalitarizëm dhe “Dossier K”

Libri i ri, që pritet të hidhet në treg këto ditë, “Letërsia në totalitarizëm dhe “Dossier K”, është në vijim të botimit të mëparshëm i “Një dosje për Kadarenë”, i cili u publikua...

Doli nga shtypi libri më i ri i Bedri Tahirit “Nё grykё tё Valbonёs”

Kёto ditё nё botim tё SMS, biblioteka Publicistika, doli nё shitje libri mё i ri, i njëzeti me radhë, i Bedri Tahirit “Nё grykё tё Valbonёs”, i cili përmban intervista...

Nexhat Halimi: E çara në zotin

Publicisti dhe shkrimtari, Nexhat Halimi ka një opus të gjerë veprash në poezi, prozë dhe dramë, për të rritur dhe për fëmijë. Këto ditë, ky shkrimtar botoi edhe një libër të ri...

Bilall Maliqi: Botime të reja

Trekëndëshi Poetik i Paqes që u mbajt më 12 qershor 2011, në trepikëshin kufitar Kosovë- Serbi- Maqedoni, e cila u organizua pikërisht në ditën e përvjetorit të dymbëdhjetë...

Tre libra të rinj nga shkrimtari Petraq Pali

“Lidhja qeparotase dhe miqtë e saj” njofton se shkrimtari Petraq Pali, me rastin e përfundimit të Fakulitetit Juridik, nxori nga shtypi njëkohësisht tre libra...

Gjon Keka na vjen me një libër të ri: "Shqiptarët në prizmin e diplomacisë ndërkombëtare"

Sapo ka dal ne drite nga shtepia botuese Botart, libri me i ri i autorit Gjon KEKA "Shqiptaret ne prizmin e diplomacise nderkombetare" Ndersa per te interesuarit libri do te...

Keto dite doli nga shtypi libri i dyte i shkrimtarit dhe studiuesit Pjeter Meta

Keto dite doli nga shtypi libri i dyte i shkrimtarit dhe studiuesit Pjeter Meta,me titull “Ka thene Pal Kokrri ( Neçaj )….”,monografi kushtuar mesuesit,humoristit dhe intelektualit...

Doli nga shtypi libri me i ri i poetit Gjon Neçaj

Doli nga shtypi libri me i ri i poetit Gjon Neçaj, i nenti ne radhe, me titull “SINUS” ne kater gjuhe,( shqip,anglisht,italisht dhe greqisht ),botim luksoz I Shtepise ...

Doli nga shtypi libri më i ri i Bedri Tahirit “Vesel Haxha Galica- atdhetar, luftëtar dhe mentar i shquar”

Kёto ditё, nё botim tё SMS, Biblioteka Monografi, doli nga shtypi libri mё i ri, i njëzeti me radhë, i shkrimtarit e publicistit të njohur Bedri Tahiri...

Doli nga shtypi libri i tretë i Magjistër Ardian Ramadanit

Libri përfshin studime, shkrime, artikuj dhe analiza të cilat janë të botuara më parë nga autori në gazetat e përditshme, revistat dhe portale të ndryshme në Kosovë...

Doli nga shtypi libri më i ri Shteti i Kosovës Realitet Nderkombëtar, autor Sylë Arifi

Sylë Arifi, publicist dhe analist, tani pas gjasht librave të botuar në lëmin e publicistikës analitike, doli edhe me librin e tij të shtat Shteti i Kosovës Realitet Nderkombëtar...

Teuta Shala: Libra të rinj nga Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha

Ditë më pare nga shtëpia botuese “Libri shkollor”, dolën edhe dy studime shkencore: “Kosova në shtypin e mërgatës shqiptare ( Lajmëtari i lirisë dhe Përpjekja...

Halil Gashi: Edhe dy vepra të reja të shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi Berisha

Këto ditë doli nga shtypi vepra e njëzetë e shtatë e shkrimtarit dhen publicistit, Sejdi BERISHA. Në këtë vepër me poezi e me titull karakteristik dhe shumë...

Doli nga shtypi libri “Komploti” (analizë), i autorit Fehmi Ajvazi

- Cila është e vërteta e dhunës shekullore serbe në Kosovë, dhe në viset tjera shqiptare ? - Sa shqiptarë u burgosën, u vranë, u likuiduan...

Tahir Bezhani: Libër i ri nga poeti Halil Haxhosaj

Këtë fillim dhjetor doli nga shtypi libri më i ri i krijuesit të mirënjohur gjakovar,Halil Haxhosaj,me titull”Puhizë shpirti”,haiku...

Lek Pervizi: Ankimi i Zanave

Një kangë e ndritun del nga errësina, Tingujt e shpresës luhatën mbi tmerrin. Një britmë mes natës. Duhet me e shty...

Botohet në tri gjuhë libri ''Godo nuk vjen'' i Ndue Ukajt

Pas botimit të librit me poezi, Ithaca of the Ëord në Amerikë, shkrimtari Ndue Ukaj botohet sërish, me librin më i ri, në tre gjuhë, shqip...

Libra të rinj nga shkrimtari Kasam Shaqirvela

Edhe një herë shpërtheu vullkani letrar, me Buqetën poetike, të dytën me radhë, aty, në rrënzën e Sharrit Plak, pikërisht...

Libër i ri nga poeti Lulëzim Logu: “Krishti i Heshtur”-Haiku e Tanka

Këto ditë doli nga shtypi libri më i ri i poetit tropojanë,Lulëzim Logu,me titull shumë simbolik,mjaft domethënës...

Libri më i ri i autorit Lulzim Logu, me titull:" Krisht i harruar"

Sapo ka dalë nga shtypi, libri më i ri i autorit Lulzim Logu, me titull:" Krisht i harruar"...

Orizarja ndër shekuj - Libri i ri i shkrimtarit Nehat Jahiu

Orizarja ndër shekuj - Libri i ri i shkrimtarit Nehat Jahiu...
Kryesore