Vullnet Mato: ''Herebare njerëzore''

DOLI NGA SHTYPI LIBRI ME TREGIME, “HERBARE NJERËZORE”I SHKRIMTARIT VULLNET MATO,BOTUAR NGA SHTËPIA BOTUESE “VLLAMASI”.KY BOTIM I RI, ME 30 TREGIME TE SHKRUARA KOHET E FUNDIT,ËSHTË VËNË NË QARKULLIM ...

Xhevahir Cirongu: Botime të reja

Krijuesit Durrësakë çdo muaj të vitit pothuajse dalin me botime të reja në kopshtin e gjelbër me botimet e tyre. Ata janë të pranishëm në çdo kohë para lexuesvshe e umtë të dashamirësve të librit.Me botimet e reja të hedhura tashmë në tregun  ...

Enkeleida Tahiri - ''Unë jam ajri yt''

Enkeleida Tahiri - ''Unë jam ajri yt''Libri ka 124 faqe me 124 poezi.Eshtë botim i GlobusRParathenia, nga poeti i mirënjohur Anton Papleka ...

Elida Buçpapaj: ''Tirania e Tranzicionit''

Libri im me publicistikë „Tirania e Tranzicionit“ që përmbledh disa nga shkrimet dhe essetë e shkruara dy vitet e fundit mori shkas e formë si reagim ndaj censurës së Tiranës. Të njëjtin format ka edhe «Traumat e tranzicionit ...

Pierre-Pandeli Simsia: Nuse në derën e hasmit

Në këtë libër do të gjeni grimca të jetës suaj: realitet, dashuri, sakrificë, dhimbje, por mbi të gjitha shpresë dhe njerëz që dinë të falin. Ngjarjet janë të vendosura në dy realitete: Shqipëri dhe Amerikë, ku personazhet kryesore janë dy të rinj shqiptarë, që jetojnë në Amerikë dhe rastësisht ...

Tre libra për fëmijë nga Nehat Jahiu

Të nderuar lexues ju njoftojmë se dolën nga shtypi tre libra me poezi për fëmijë nga autori Nehat Jahiu. 1. “ Rreze në dritare”2. “ Në krahët e fluturës”3. “ Hëna u bë nuse” Botues eshte SH “ Furkan ISM”, Shkup ...

Libër i ri, italisht, nga prof. Alfred Uçi

Në Itali, u vu në qarkullim një libër i ri, italisht, nga prof. Alfred Uçi-AkademikNë kuadrin e kremtimit të 150-vjetorit të Unitetit të Italisë dhe 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë të Shqipërisë, me nismën e Shoqatës “Lisi i Arbërit”, në Tiranë dhe Institutit studimor Me – Me, në Kozencë ...

''Dasma shqiptare në Preshevë dhe rrethinë''

Doli nga shtypi libri “Dasma shqiptare në Preshevë dhe rrethinë dikur dhe sot” e cila u botua në kuadër të Shoqatës së Trashëgimisë dhe të Krijimtarisë Kulturore me seli në Preshevë.Ky libër është i veçantë sepse në të janë të prezantuara kumtesat shkencore të mbajtura në Tribunë të organizuar vitin e kaluar me temën e paraqitur  ....

Një libër për dashurinë, nga Albert Zholi

Ky libërth xhepi i dedikohet dashurisë, fjalës më të bukur të zemrës, virtytit më të lartë shpirtëror, ndjenjës më të spikatur, më sublime, më të pastër, më sinjifikative, asaj së cilës i kanë kënduar, poet, shkrimtarë, shkencëtarë, filozofë, këngëtarë, njerëz të thjeshtë me fjalët e qëndisura në buzë . E kush ...

Skënder Buçpapaj: Një libër i ri për një lexim të ri

Libri i ri "Unë jam e përjetshme" është rindërtim novator i librit të mëhershëm të poetes Elida Buçpapaj "Unë nuk jam e përjetshme". Lënia jashtë e një pjesëze mohuese, ngërthen në vetvete jo thjesht një përfundim kundërvënës. Shumë më tepër se kaq - ai ngërthen në vetvete një pohim mohues, një konkluzion të ri sa etik aq dhe estetik, një propozim të ri ndaj ...

Aristotel Mici: Prejardhja e Emrit Shqiptar

Në vigjilje të festës së 100 vjetorit të Pavarësisë, shtëpia botuese “Dudaj “ vuri në qarkullim botimin e dytë të librit esseistik te Aristotel Micit me titull“Prejardhja e Emrit Shqiptar”,(Etnonimi Shqiptar). Libri gjendet në libraritë e Tiranës si dhe në qytetet kryesore të Shqipërisë. Me anë të këtij libri studimor autori trajton cështjen se hipoteza që kërkon të gjejë ...

Pal Neçaj: Udhë Brezash

Ky liber i ri i autorit nga Nikaj-Merturi i Alpeve tona, që tash sa vjet.Jeton familjaisht ne NY, USA, ka 438 faqe. Redaktor eshte Bashkim Koçi, ndersa konsulent e autor i parathënies Ndue Gjoka. Perpunimi grafik nga Persiana Treni. Botues: ASD-Studio. ISBN:978-99956-40-79-8 ...

Vangjush Saro në një libër me fabula

Shkrimtari satirist Vangjush Saro, i cili ka botuar 15 libra për fëmijë e të rritur, vjen së fundi te lexuesit me një përmbledhje me fabula. Libri i tij më i ri titullohet“Dhelpra shpërblen lepurin” dhe është edituar nga Shtëpia Botuese ERIK në Tiranë. Autori është i njohur për prurjet e tij në fushën e humorit e të satirës ...

Teuta Shala: Sabile Basha - Sulejman Krasniqi

Ditë më parë nga Shoqata e të Burgosurve Politik të Kosovës, me përkrahjen financiare të Kuvendit Komunal të Rahovecit, doli nga shtypi libri më i ri i autores Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha “Sulejman Krasniqi-Veprimtaria atdhetare”. Njëherë ky libër është i njëzetedyti me radhë i saj ...

Nijazi Ramadani: Botohet libri "Çështja Shqiptare ...

Në Shkup, shtëpia botuese Logos-A, nxori nga shtypi librin Çështja Shqiptare në Diplomacinë Britanike 1877 – 1880 të autorit Daut Dauti.Libri paraqet qëndrimin e diplomacisë britanike ndaj zhvillimeve të rëndësishme politike dhe ushtarake të shqiptarëve gjatë këtyre viteve. Nga këndvështrimi britanik në libër ofrohet edhe gërshetimi i diplomacive të ...

Pirro Loli: Aristidh Rruci dhe koha e burrave

Pirro Loli, i njohur si poet, eseist dhe romancier vjen këtë radhë me esen historike“Aristidh Rruci dhe koha e burrave” .... Etërit e Pavarësisë ishin qenie superiore, që na flasin e na vështrojnë edhe sot e kësaj dite për kombin e pabërë;- thotë autori- ata po ringjallen, megjithëse nuk është e lehtë t’ua heqësh shigjetat nga syri; ata do të vijnë  ...

Keka: ''Skënderbeu, ideator i bashkimit europian''

Libri me i ri me autor Gjon KEKA “SKËNDERBEU, IDEATOR I BASHKIMIT EUROPIAN” botuar nga shtepia botuese BOTART, nga data 14-18 nentor do te jete ne Panairin e Librit Tirana 2012, pastaj mund ta gjeni ne te gjitha librarite si ne Tirane, Prishtine, Amerike dhe Europe.Libri eshte nje studim me dokumente te reja historike-politike, diplomatike, qe hedh drite me teper rreth personalitetit mbikohor te kombit shqiptar europian Gjergj Kastrioti...

Fatmire Duraku me libër të ri: Zëri i Unit

Sapo doli nga shtypi Antologjia e poezisë së femrës shqiptare në Kosovë, “Zëri i unit”, i autores tashmë të shquar Fatmire Duraku. Në këtë antologji janë prezantuar 25 poete kosovare me disa nga krijimet e tyre më të mira. Antologjia hapet me krijimet e Hida Halimit dhe mbyllet me ato të Erina Rrahmanit. Brenda kopertinave të librit radhiten edhe shumë poete të tjera – Flora Brovina, Edi Shukriu, Fehime Selimi, Shqipe Malushi, Lindita Ahmeti, Naime Beqiraj, Lindita Aliu, Dije Frangu etj. Krijimi letrar i femrës ...

Dy libra të rinj nga Gani Qarri

Gani Qarri, me dy libra të rinj në prag të festës së 100 vjetorit të pavarësisëEdhe dy vepra të reja, të cilat pasurojnë literaturën tonë kombëtare me tematik historike dhe ndjesi të thella atdhetare, me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar."Krijuesit e Historisë dhe "Vrasje Idealesh" janë titujt e dy librave të botuara këtë vit,nga autori,të cilat kanë tematik historike ku përshkruhet ...

Doli nga shtypi libri i Ramadan Bozhlanit “Pёrballё stuhish”

Kёto ditё, nёbotim tё SMS, doli nё shitje libri “Pёrballё stuhish”, njёpёrmbledhje e shkёlqyer poetike, i poetit tё ri Ramadan Bozhlani, i cili përmban poezi me pçrmbajtje kryesisht atdhetarie e tё pёrditshmёrisё sonёpёrplot me sfida e rrёbeshe stuhish. Kёtё e ka pёrmbledh mjaft mirё edhe vetё titulli qё reflekton nё gjithёpёrmbajtjen e tij tё begatё e tё larmishme...

Bedri Tahiri: Skёnder Sadri Kapiti ''Triumfi i Kombit''

Kёto ditёnё botim tё SMS, doli nё shitje libri mё i ri, i treti me radhë, i Skёnder Sadri Kapitit, i cili përmban shkrime tё thella analitike, refleksive, filozofike, politike, historike, ekonomike e mbi tё gjitha udhёrrёfyese pёr tё dalё nga kaosi actual e pёr tё ecur drejt bashkimit kombёtar. Brenda kopërtinave të këtij libri lexuesi kueshtar do të gjejë përditshmërinë tonë ...

Sabile Keçmezi-Basha: “Vlerësime historiko- politike”

Ditë më parë, nga shtëpia botuese Brezi’81, doli nga shtypi libri më i ri i historianes Prof. dr. Sabile Keçmezi- Basha me titull simbolik “Vlerësime historiko- politike”.Pas një morie librash të zhanreve të ndryshme si në prozë, poezi e dramë, ajo kontributin më të madh po e jep në fushën e historisë duke studiuar periudha e ngjarje kulmore të rezistencës kombëtare në Jugosllavi nga viti 1945-1999. Pas dhjet librave shkencore ...

Kolec Traboini: Zhgënjimi i Ambasadorit Amerikan

Libri “Zhgënjimi i Ambasadorit Amerikan” i gazetarit Kolec Traboini përmban esè mbi zhvillimet bashkkohore në jetën politiko-shoqërore në Shqipëri dhe përpiqet të hedhë dritë mbi kaosin politik shqiptar. Libri ndahet në katër kapituj me trajtesa sipas problematikave që rrok këndvështrimi i autorit...

Enkelejda Kondi: Loti është grua

“Loti është grua” ...Ky libër i ri me poezi i Enkelejdës i dedikohet dashurisë, fjalës më të bukur të zemrës, virtytit më të lartë shpirtëror, i dedikohet asaj së cilës i kanë kënduar, poet, shkrimtarë, shkencëtarë, filozofë, këngëtarë, njerëz të thjeshtë me fjalët e qëndisura në buzë . Kushdo nga ata që ka provuar dashurinë, ka marrë krahë dhe ka fluturuar në vënde të ...

Dava Nikolli: "Ditari i Shpirtit"

Sot doli ne qarkullim libri i pare me poezi i poetes Dava NIKOLLI, "Ditari i Shpirtit" te cilin e redaktova une. Ne kete liber DAVA shpalos ndjenjen e saj per shume probleme jetesore, me tematike shume te larmishme. I uroj suksese ne rrugen e bukur por te veshtire te peozise. Dava eshte nje poete ...

Milazim Kadriu: Monografia “Feniksët e lirisë-14”

Në vazhdim të realizimit të projektit për botimin e monografisë për dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” nxori në dritë monografinë “Feniksët e lirisë-14”. Në këtë monografi janë përfshirë biografitë e 70 dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga të gjitha zonat operative të luftës ,të rënë për liri...

Brahim Avdyli: “Qielli i paprekur”

Poeti, shkrimtari e publicisti Brahim Ibish AVDYLI ka nxjerrur kësaj radhe librin e tij të veçantë me poezi, që shënon një periudhë të re të arritjeve të tij në fushën e krjimtarisë poetike. Ajo shënon një kthesë të interesimeve poetike të autorit dhe të përpjekjeve të tij. Në përgjithësi, ai sjell edhe...

Elida Buçpapaj: ''Rapsodi e Golgotës së Tranzicionit''

Shtëpia Botuese OMSCA-1 nxori dje në qarkullim vëllimin me poezi "Raspodi e Golgotës së Tranzicionit " të autores Elida Buçpapaj. Redaktor i librit është Skënder Buçpapaj. Libri ka 144 faqe dhe kushton 500 lekë.Libri poetik "Rapsodi e Golgotës së Tranzicionit" është prirë nga hyrja "Dy fjalë nga autorja" dhe nga parathënia e Skënder Buçpapajt...

Bedri Tahiri: “Flakadanёt e lirisё 4”

Kёto ditё, nё kuadёr tё 100-vjetorit tё Pavarёsisёs sё Shqipёrisё, nё botim tё SMS, Biblioteka Ndriçime historike, nxori nё shitje librin mё i ri, tё njëzet e dytin me radhë, te Bedri Tahirit “Flakadanёt e lirisё 4”. Libriёshtё njё lapidar i mirёfilltё pёr tё gjitha ata qё, nёpёr periudha tё ndryshme kohore, me gjakun e vet sollёn Ditёn e Bardhё-LIRINЁ...

Gjon Keka me libër të ri: "Vetëplotësimi i Kombit"

Janë pikërisht ndryshimet gjatë fundshekullit të XX dhe fillimit shekullit XXI që më kanë bërë të trajtoj disa nga ngjarjet më tërëndësishme politike-historike të gadishullit Ilirik dhe rrethanave të reja që u krijuan pas shembjes së diktaturëve totalitare.Shembja e diktaturave në ballkan dhe krijimi i rrethanave të reja politike dhe historike...

Doli nga shtypi “Feniksët e lirisë-14”

Në vazhdim të realizimit të projektit për botimin e monografisë për dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” nxori në dritë monografinë “Feniksët e lirisë-14”. Në këtë monografi janë përfshirë biografitë e 70 dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga të gjitha zonat operative të luftës ,të rënë për liri. Në këtë ...

Xhevahir Cirongu: Enver Cakaj - Tomorrica

Këto ditë doli në qarkullim libri me titull: ‘’Tomorrica” (monografi) me autor të Enver Cakaj. Libri u botua nga shtypshkronja ‘’Medaur’’ Durrës. Përmbledhja monografike e këtij libri ka 522 faqe, të pasqyruarë edhe me foto brënda tij. Autori ka bërë një punë të kujdesshme,duke qëmtuar nëpër arkiva dhe ka sjellë fakte të reja që lexuesi nuk është njohur më parë, por tani me botimin e kësaj monografie e ka më lehtë të gjejë vetëveten nëpër labirinthet e ...

U botua libri ''Apologji për Udhën e Kombit''

“Apologji për Udhën e Kombit”, është libri më i ri, i shtati në radhë, i poetit dhe gazetarit Rexhep Shahu që sapo ka dalë në qarkullim.Ky libër publicistik me polemika me ata që kanë kundërshtuar ndërtimin e kësaj arterie të kombit shqiptar, me redaktor Izet Duraku dhe recenzent Skender Zogaj, është i ndërtuar në tre kapituj, Apologjia ime, Apologjia e politikës dhe Apologjia e Miqve. Është një libër voluminoz me rreth 500 ...

Fatmire Duraku: Peri i padukshëm

Autorja tashmë me përvojë, Fatmire Duraku shkruan poezi e prozë për të rritur dhe për fëmijë. Deri më tash ka botuar romanet “Te varri i çikës”, “Fshehtësia e tre shpirtërave”,“Plepi i thyer”, pastaj librat me poezi për të rritur“Pse ike kur me puthe”, “Vjedhësi i çasteve”, “Vagëllimë mbi ujë”,si dhe librat me tregime për fëmijë“Magjistari nga fira”, “Jastëku çudibërës” dhe “Strajca magjike”. Disa nga librat e saj-e sidomos romani Plepi i thyer dhe libri ...

2 libra me drama për fëmijë nga Nexhat Halimi.

Ju njoftojmë se këto ditë në kuadër të Asociacionit Ulqini nga Ulqini dolën nga shtypi 2 libra me drama për fëmijë të cilat kanë tematikë detin, Ulqinin dhe aventurat verore të fëmijëve nga autori i mirënjohur Nexhat Halimi.Drama si gjini në letërsinë shqipe është gjini deficitare e posaçërisht ajo për fëmijë. Me këto dy drama synohet zbutja e mungesës së librave të tillë si ...

Sami Krosi: Mëkatet filozofike dhe shkencore të Rexhep Qosjes së ri

Sami Krosi: Mëkatet filozofike dhe shkencore të Rexhep Qosjes së ri...

Teuta Shala-Peli: “Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha ( identiteti shkencor dhe krijues)”

Ditë më par nga Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës doli libri “Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha ( identiteti shkencor dhe krijues)” . Autore e librit është MA. Teuta Shala-Peli, hulumtuese e pavarur në Institutin e Historisë në Prishtinë. Autorja për nga mosha është e re, por për nga hulumtimet dhe shkrimet e saja të publikuara gjerë më tani le ...

Shpetim Zinxhiria: Te pathenat e frikshme te emigracionit shqiptare ne Greqi

Sot doli ne treg libri pubilcistik “Te pathenat e frikshme te emigracionit shqiptare ne Greqi” me autor gazetarin Shpetim Zinxhiria. Duke qene se kam shkruajtur 3 libra per...

Fatmire Duraku: Gjaku i trëndafilit

Autorja tashmë me përvojë, Fatmire Duraku shkruan poezi e prozë për të rritur dhe për fëmijë. Deri më tash ka botuar tri romane, pesë libra me poezi dhe tri libra...

Fatmire Duraku: Shpirtëzimi i fjalës - Leksikon i letrareve shqiptare në Kosovë

Këto ditë doli nga shtypi Leksikoni i letrareve shqiptare në Kosovë, i emërtuar nga autorja Fatmire Duraku “Shpirtëzimi i fjalës”. Për këtë botim, brenda të cilit përfshihen...
Kryesore