Remzie Zekolli: Fatmire Duraku - Puthja e peshkut

Me një bagazh  të pasur  librash (publicistikë, romane, eseje, poezi  për të rritur,  tregime të shkurtra për fëmijë), Fatmire Duraku del para lexuesit me përmbledhjen e re me tregime “Puthja e peshkut”. Libri  ka katërmbëdhjetë tregime të shkurtra dhe secili shquhet për rrëfimin e lehtë...

Shefqet Dibrani: Studime për kulturën shqiptare

Mr. Zef Ahmeti, është i njohur si studiues dhe përkthyes letrar, ndonëse vazhdimisht është marrë edhe me shkrime e trajtesa të tjera. Punimet e tij shkencore janë publikuar në revista të shumta në shqip dhe gjermanisht. Ai është autor i librave: “Mendimi mbi shtetin dhe ...

Xhevahir Cirongu: Shtegtimet e shkrimtarëve

Sa bukur është kur në dorë të zbret një zog  mali dhe pastaj e përkëdhel  me duar atë. E shikon me kureshtje, dhe diçka ndjen brenda vetes magjishëm krijesën e zotit që këndon aq bukur me zërin e tij melodioz. E rrok  pas vetes e nuk e lëshon të iki të fluturojë hapsirës qiellore...

Xhevahir Cirongu: Këndi i Librit

Janë të shumtë krujuesit që vujnë me krijimet e tyre aq të bukura në cilësinë e botimeve të librave, falë edhe teknologjisë moderrne që ka rritur cilësisht formatin e librit nga shtypi. Por, kur shfleton librin në brendësi,aty gjen arritje cilësore artistike e të mbushin gjoksin me frymarrje plot ngjyra...

Drita Lushi: ''Flirt''

Shtëpia Botuese “ADA” nxjerr nga shtypi librin e saj më të fundit “FLIRT” të autores Drita LUSHI nën redaktimin e poetit e gazetarit Agim Pipa...

Simë Dobreci: ''Identiteti Etnolinguistik dhe Kulturor...''

Gazetari dhe publicisti Gjekë Gjonaj u prezentohet lexuesve shqiptarë edhe me një vepër të re.  Ai  botoi , nën firmën e Shtëpisë Botuese “ Gjeregj Fishta”  në Lezhë,    librin me titull    “Identiteti etnolinguistik dhe kulturor i shqiptarëve”, i cili u financua me mjetet financiare të Fondit për Mbrojtjen ...

Rexhep Shahu: ''Qyteti i lutjeve''

Qyteti i Lutjeve është libri më i ri poetik i poetit Rexhep Shahu që doli në qarkullim në mars 2014. Ky është libri i katërt poetik i këtij poeti e gazetari dhe i nënti në radhë nga librat e tij. Libri  poetik Qyteti i Lutjeve, në 176 faqet e tij ka 138 poezi, e mes tyre, dy poema, me titujt, Një mijë vjet që...

Vangjush Saro: “Trumcaku ftillon ferrën”

Pas librit “Dhelpra shpërblen lepurin”, shkrimtari Vangjush Saro vjen sërish te lexuesit me një përmbledhje tjetër me fabula. “Trumcaku ftillon ferrën” titullohet libri i tij i ri, me rreth 30 fabula që iu drejtohen lexuesve të një spektri të gjerë. Autori e shikon këtë lloj si një mundësi ideale për të ...

Edhe një libër nga Prof. Dr. Sabile Basha

Ditë më parë në botim të Institutit të Historisë- Prishtinë, doli nga shtypi libri më i ri shkencor, i pesëmbëdhjeti me radhë, i shkencëtares më të frytshme në Kosovë, Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha: “Programet Politike të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare 1878-1990” ...

Xhevahir Cirongu: Këndi i librit

Kuvendo me librin, sepse ai të ngroh shpirtin e të ndriçon mendjen!...Në këtë rubrikë,  ne jemi munduar që të ekspozojmë disa autorë të ndryshëm shkrimtarë e poet,  të cilët kanë sjellë para publikut e lexuesit të librit  vlera sa historike ,  po aq edhe letrare ...

Kristaq Turtulli - Pianisti

Doli nga shtypi libri i shkrimtarit Kristaq Turtulli ''Pianisti''.Libri me novela gjendet në Panairin ''Tirana 2013'' ...

Nexhat Halimi - Vjedhësit e hënës

Shkrimtari i shquar Nexhat Halimi ( shkruan poezi për fëmijë e të rritur, prozë të shkurtër dhe të gjatë, si dhe dramë)  botoi  librin e vet të radhës  “Vjedhësit e hënës”. Ky libër për fëmijë, i botuar nga Shtëpia Botuese “Fad” e Prishtinës, në shumë rrjedha ...

Entela Binjaku: Elvi Sidheri - ''Emigrantja''

Ai pëlqen Pablo Nerudën, njeh mirë  7 gjuhë të ndryshme, ekipi i tij i zemrës është  Milani,  i pëlqen  shumë Roma është njohës shumë i mirë i historisë, mendon se “dashuria bën mirë gjithmonë”.Kështu e njoh unë Elvi Sidherin ...

Dolën në dritë dy libra të autorit Gjon Keka

Dolen ne treg dy libra te ri "Rruga e vjeter e kombit" dhe "Ukshin Hoti mendimtar i thelle politik" te autorit Gjon Keka.Keto dy libra vijne si një kontribut i shtuar ne shkencen shqiptare, pas nje pune  ...

Pirro Loli: Epiri Pasthirrmë Jugu

Kam kënaqësinë të njoftoj miqtë e mi se këto ditë doli nga shtypi libri im i ri« EPIRI PASTHIRRMË JUGU »Libri është një poemë, ka 110 faqe dhe është botuar nga sh.b.« PLEJAD » , Tirtanë ,tetor 2013 ...

Drita Lushi: Dashuria çel në Prill

Sot, e premte 18 Tetor 2013, doli nga shtypi libri  me tregime i shkrimtares Drita Lushi, Dashuria çel në PrillLibri i ri i redaktores së ZemraShqiptare zonjës D. Lushi ka 120 faqe dhe publikohet nga shtëpia botuese “ADA” Tiranë...

Agim Dauti: Erë lufte i vinte Kosovë

Agim Dauti është një shkrimtar i eksperimentuar, autor i tre vëllimeve poetike dhe i romanit të tij të parë “Erë lufte i vinte Kosovës”, kushtuar fëmijëve të helmuar gjatë fundviteve të '90-ta...

Jeton Kelmendi: Thërras gjërat e harruara

Thërras gjërat e harruara është libri më i ri i poetit Jeton Kelmendi, i cili jeton dhe veprn ne Bruksel. Libri është botuar nga edicioni i botimeve Rozafa e Prishtinës, ndërsa Kelmendi u ofron lexuesve të tij një liber poetik të shkruar nga një qasje interesante ...

Sabit Rrustemi: Libër për Agim Gashin

Me përkushtime poetike nga poetë e miq prej anëve të ndryshme të hapësirave shqiptare apo ku jetojnë shqiptarët, nën autorësinë e Sabit Rrustemit, i cili bëri përzgjedhjen, ndërsa vlerësimet artistike i dhanë Izet Abdyli e Arsim Halili, kurse redakturën e bëri, Nexhat Rexha ...

Xhevahir Cirongu: Këndi i librit

Poetin Hyqmet Hasko e kam njohur  nëpër  rrugëtimin e vargut  poetik. Duke lexuar poezitë e tija ,të cilat kanë ngjyra të ndezura shumëplanshe  të veshura me petale lulesh, thyerje midis vargut e që lëshojnë llavë dashurie, përcjellin  te lexuesi ...

Na flet djali i Pejës, Nekiu

Na flet djali i Pejës, Nekiu...

Vullnet Mato: ''Herebare njerëzore''

DOLI NGA SHTYPI LIBRI ME TREGIME, “HERBARE NJERËZORE”I SHKRIMTARIT VULLNET MATO,BOTUAR NGA SHTËPIA BOTUESE “VLLAMASI”.KY BOTIM I RI, ME 30 TREGIME TE SHKRUARA KOHET E FUNDIT,ËSHTË VËNË NË QARKULLIM ...

Xhevahir Cirongu: Botime të reja

Krijuesit Durrësakë çdo muaj të vitit pothuajse dalin me botime të reja në kopshtin e gjelbër me botimet e tyre. Ata janë të pranishëm në çdo kohë para lexuesvshe e umtë të dashamirësve të librit.Me botimet e reja të hedhura tashmë në tregun  ...

Enkeleida Tahiri - ''Unë jam ajri yt''

Enkeleida Tahiri - ''Unë jam ajri yt''Libri ka 124 faqe me 124 poezi.Eshtë botim i GlobusRParathenia, nga poeti i mirënjohur Anton Papleka ...

Elida Buçpapaj: ''Tirania e Tranzicionit''

Libri im me publicistikë „Tirania e Tranzicionit“ që përmbledh disa nga shkrimet dhe essetë e shkruara dy vitet e fundit mori shkas e formë si reagim ndaj censurës së Tiranës. Të njëjtin format ka edhe «Traumat e tranzicionit ...

Pierre-Pandeli Simsia: Nuse në derën e hasmit

Në këtë libër do të gjeni grimca të jetës suaj: realitet, dashuri, sakrificë, dhimbje, por mbi të gjitha shpresë dhe njerëz që dinë të falin. Ngjarjet janë të vendosura në dy realitete: Shqipëri dhe Amerikë, ku personazhet kryesore janë dy të rinj shqiptarë, që jetojnë në Amerikë dhe rastësisht ...

Tre libra për fëmijë nga Nehat Jahiu

Të nderuar lexues ju njoftojmë se dolën nga shtypi tre libra me poezi për fëmijë nga autori Nehat Jahiu. 1. “ Rreze në dritare”2. “ Në krahët e fluturës”3. “ Hëna u bë nuse” Botues eshte SH “ Furkan ISM”, Shkup ...

Libër i ri, italisht, nga prof. Alfred Uçi

Në Itali, u vu në qarkullim një libër i ri, italisht, nga prof. Alfred Uçi-AkademikNë kuadrin e kremtimit të 150-vjetorit të Unitetit të Italisë dhe 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë të Shqipërisë, me nismën e Shoqatës “Lisi i Arbërit”, në Tiranë dhe Institutit studimor Me – Me, në Kozencë ...

''Dasma shqiptare në Preshevë dhe rrethinë''

Doli nga shtypi libri “Dasma shqiptare në Preshevë dhe rrethinë dikur dhe sot” e cila u botua në kuadër të Shoqatës së Trashëgimisë dhe të Krijimtarisë Kulturore me seli në Preshevë.Ky libër është i veçantë sepse në të janë të prezantuara kumtesat shkencore të mbajtura në Tribunë të organizuar vitin e kaluar me temën e paraqitur  ....

Një libër për dashurinë, nga Albert Zholi

Ky libërth xhepi i dedikohet dashurisë, fjalës më të bukur të zemrës, virtytit më të lartë shpirtëror, ndjenjës më të spikatur, më sublime, më të pastër, më sinjifikative, asaj së cilës i kanë kënduar, poet, shkrimtarë, shkencëtarë, filozofë, këngëtarë, njerëz të thjeshtë me fjalët e qëndisura në buzë . E kush ...

Skënder Buçpapaj: Një libër i ri për një lexim të ri

Libri i ri "Unë jam e përjetshme" është rindërtim novator i librit të mëhershëm të poetes Elida Buçpapaj "Unë nuk jam e përjetshme". Lënia jashtë e një pjesëze mohuese, ngërthen në vetvete jo thjesht një përfundim kundërvënës. Shumë më tepër se kaq - ai ngërthen në vetvete një pohim mohues, një konkluzion të ri sa etik aq dhe estetik, një propozim të ri ndaj ...

Aristotel Mici: Prejardhja e Emrit Shqiptar

Në vigjilje të festës së 100 vjetorit të Pavarësisë, shtëpia botuese “Dudaj “ vuri në qarkullim botimin e dytë të librit esseistik te Aristotel Micit me titull“Prejardhja e Emrit Shqiptar”,(Etnonimi Shqiptar). Libri gjendet në libraritë e Tiranës si dhe në qytetet kryesore të Shqipërisë. Me anë të këtij libri studimor autori trajton cështjen se hipoteza që kërkon të gjejë ...

Pal Neçaj: Udhë Brezash

Ky liber i ri i autorit nga Nikaj-Merturi i Alpeve tona, që tash sa vjet.Jeton familjaisht ne NY, USA, ka 438 faqe. Redaktor eshte Bashkim Koçi, ndersa konsulent e autor i parathënies Ndue Gjoka. Perpunimi grafik nga Persiana Treni. Botues: ASD-Studio. ISBN:978-99956-40-79-8 ...

Vangjush Saro në një libër me fabula

Shkrimtari satirist Vangjush Saro, i cili ka botuar 15 libra për fëmijë e të rritur, vjen së fundi te lexuesit me një përmbledhje me fabula. Libri i tij më i ri titullohet“Dhelpra shpërblen lepurin” dhe është edituar nga Shtëpia Botuese ERIK në Tiranë. Autori është i njohur për prurjet e tij në fushën e humorit e të satirës ...

Teuta Shala: Sabile Basha - Sulejman Krasniqi

Ditë më parë nga Shoqata e të Burgosurve Politik të Kosovës, me përkrahjen financiare të Kuvendit Komunal të Rahovecit, doli nga shtypi libri më i ri i autores Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha “Sulejman Krasniqi-Veprimtaria atdhetare”. Njëherë ky libër është i njëzetedyti me radhë i saj ...

Nijazi Ramadani: Botohet libri "Çështja Shqiptare ...

Në Shkup, shtëpia botuese Logos-A, nxori nga shtypi librin Çështja Shqiptare në Diplomacinë Britanike 1877 – 1880 të autorit Daut Dauti.Libri paraqet qëndrimin e diplomacisë britanike ndaj zhvillimeve të rëndësishme politike dhe ushtarake të shqiptarëve gjatë këtyre viteve. Nga këndvështrimi britanik në libër ofrohet edhe gërshetimi i diplomacive të ...

Pirro Loli: Aristidh Rruci dhe koha e burrave

Pirro Loli, i njohur si poet, eseist dhe romancier vjen këtë radhë me esen historike“Aristidh Rruci dhe koha e burrave” .... Etërit e Pavarësisë ishin qenie superiore, që na flasin e na vështrojnë edhe sot e kësaj dite për kombin e pabërë;- thotë autori- ata po ringjallen, megjithëse nuk është e lehtë t’ua heqësh shigjetat nga syri; ata do të vijnë  ...

Keka: ''Skënderbeu, ideator i bashkimit europian''

Libri me i ri me autor Gjon KEKA “SKËNDERBEU, IDEATOR I BASHKIMIT EUROPIAN” botuar nga shtepia botuese BOTART, nga data 14-18 nentor do te jete ne Panairin e Librit Tirana 2012, pastaj mund ta gjeni ne te gjitha librarite si ne Tirane, Prishtine, Amerike dhe Europe.Libri eshte nje studim me dokumente te reja historike-politike, diplomatike, qe hedh drite me teper rreth personalitetit mbikohor te kombit shqiptar europian Gjergj Kastrioti...

Fatmire Duraku me libër të ri: Zëri i Unit

Sapo doli nga shtypi Antologjia e poezisë së femrës shqiptare në Kosovë, “Zëri i unit”, i autores tashmë të shquar Fatmire Duraku. Në këtë antologji janë prezantuar 25 poete kosovare me disa nga krijimet e tyre më të mira. Antologjia hapet me krijimet e Hida Halimit dhe mbyllet me ato të Erina Rrahmanit. Brenda kopertinave të librit radhiten edhe shumë poete të tjera – Flora Brovina, Edi Shukriu, Fehime Selimi, Shqipe Malushi, Lindita Ahmeti, Naime Beqiraj, Lindita Aliu, Dije Frangu etj. Krijimi letrar i femrës ...

Dy libra të rinj nga Gani Qarri

Gani Qarri, me dy libra të rinj në prag të festës së 100 vjetorit të pavarësisëEdhe dy vepra të reja, të cilat pasurojnë literaturën tonë kombëtare me tematik historike dhe ndjesi të thella atdhetare, me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar."Krijuesit e Historisë dhe "Vrasje Idealesh" janë titujt e dy librave të botuara këtë vit,nga autori,të cilat kanë tematik historike ku përshkruhet ...
Kryesore